Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Latvijā veidotā filma «Warhunt» piedzīvo pirmizrādi ASV
21. janvārī pirmizrādi ASV piedzīvos militārs trilleris par Otro pasaules karu “Warhunt” ar Holivudas un Latvijas aktieru piedalīšanos. Kinolentes ainas uzņemtas Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, kā arī Līgatnes mežos un alās, Bolderājā un citviet, informēja filmas pārstāvji Latvijā.
Politika un inteliģences bohēma Atmodas laikā. Top filma par žurnālisti un politiķi Itu Kozakeviču
Drosmīgas sievietes stāsts uz Atmodas laika notikumu fona ir topošās spēlfilmas "Dzīve pārtraukta" uzmanības centrā. Galvenās varones prototips ir viena no Atmodas laika spožākajām zvaigznēm – žurnāliste un politiķe Ita Kozakeviča. Filmu veido režisore Ilze Kunga-Melgaile, kura šomēnes uzņēma filmas pirmās ainas, kas atspoguļo Latvijas PSR Tautu forumu 1988. gada nogalē un Itas Kozakevičas tajā teikto uzrunu. Viņas lomā filmā iejūtas Dailes teātra aktrise Ērika Eglija-Grāvele.
Katrā zīmē dzīvo cilvēks. Stāsta multimediālās deju izrādes «Latvju zīmēs rotāties» veidotāji
"Amatiermākslas kolektīvi ļoti ilgu laiku nevarēja strādāt [klātienē] pat nelielās grupās. [..] Tad vienā brīdī es sapratu, ka šis veids, kādā mēs strādājam kvadrātiņos, ekrāniņos, ir izmantojams arī mākslas darba veidošanā," par multimediālās dejas izrādes "Latvju zīmēs rotāties" tapšanas impulsu LTV raidījumā "Kultūrdeva" stāsta horeogrāfe Dagmāra Bārbale. Viņas teikto papildina režisors Reinis Suhanovs: "Es salīdzinājumam saku, ka Lielvārdes jostā viens redz Lielvārdes jostu, un Dagmāra ierauga to, ka katrā zīmē dzīvo cilvēks, dzīvība."
Mazā Holivuda, sarežģītie deviņdesmitie un kino uzplaukums Latvijā. Saruna ar kino kritiķi Ditu Rietumu
Šis ir ļoti sarežģīts laiks ne tikai Latvijas kino nozarei, bet arī Eiropas kino industrijai, Eiropas valstu nacionālajām kinematogrāfijām. Visi ir cietuši no tā, ka filmas teorētiski un praktiski ir iespējams veidot, ražošana turpinās, bet filmu izrādīšana kļuvusi ļoti specifiska, par situāciju Latvijas un pasaules kino izrādīšanā LTV raidījumā "Kultūrdeva" stāsta Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma. 
Riga IFF jauns formāts – filmu seansi būs skatāmi ārpus ierastās programmas
Rīgas Starptautiskā kino festivāla īpašie "Riga IFF ielūdz" seansi izrādīs jaunāko un augstvērtīgāko mākslas kino no visas pasaules īsi pirms to nonākšanas repertuāros, papildinot filmas ar festivāla komandas gatavotiem ievadiem. 27. janvārī pulksten 19.00 kinoteātrī "Kino Citadele" norisināsies pirmais "Riga IFF ielūdz" seanss, kurā tiks izrādīta romantiskā komēdija "Pasaulē sliktākais cilvēks" ("The Worst Person in the World"), informēja Riga IFF pārstāvji.
Tā nav ne izrāde, ne filma. Iznāk izrādes «Medības» versija ekrānam
Tiešsaistes pirmizrādi piedzīvos izrādes "Medības" versija ekrānam. Tā veidota, balstoties uz 2019. gada Latvijas Kultūras akadēmijas diplomdarbu, kas savukārt ir tapis pēc padomju laika dramaturga Aleksandra Vampilova lugas motīviem. Pandēmijas dēļ izrādi teātrī nevarēja demonstrēt, bet zaudēt to režisors Elmārs Seņkovs neesot vēlējies. Tāpēc kopā ar kinorežisori Lieni Lindi to nolēmis pārveidot jaunā kinovalodas versijā, saglabājot oriģinālizrādes personāžus un viņu atveidotājus. 
Tapusi filma par tēlnieku un performances mākslinieku Ojāru Feldbergu
Latvijas Performances mākslas centrs (LPMC) radījis dokumentālo filmu “Homo Ludens”, kas atklāj tēlnieka Ojāra Feldberga mazāk zināmo – perfomatora – šķautni; tā uzņemta Pedvāles mākslas parkā 2021. gada vasarā, piedaloties performances grupai “Animist”, un godina Pedvāles mākslas muzeja 30 gadu jubileju. Pirmizrāde notiks 23. janvārī pulksten 13.00 Miera ielā 15, informēja centra pārstāvji.
Kā filmas taisīja Rīgas kinostudijā?
Par Rīgas kinostudijas dzimšanas brīdi tiek uzskatīts 1948. gads, kad, apvienojot divas institūcijas, tika izveidota Rīgas Mākslas un hronikāli dokumentālo filmu studija. Leģendāro nosaukumu "Rīgas kinostudija" ieguva desmit gadus vēlāk – 1958. gadā. Sākotnēji studija darbojās Skolas ielā, bet uzņemšanas paviljoni bija izkaisīti pa visu Rīgu – tagadējā Jaunajā Rīgas teātrī Lāčplēša ielā, bijušajā kinoteātrī "Pionieris", Rīgas Filharmonijas kamermūzikas zālē un kultūras pilī "Ziemeļblāzma" Vecmīlgrāvī.
Tapusi izrādes «Medības» versija ekrānam Elmāra Seņkova un Lienes Lindes režijā
20. janvārī pulksten 20.00 tiešsaistes pirmizrādi piedzīvos Elmāra Seņkova un Lienes Lindes režisētā izrādes "Medības" versija ekrānam, kuras pamatā ir 2019. gadā tapušais Latvijas Kultūras akadēmijas diplomdarbs pēc Aleksandra Vampilova lugas motīviem. Tieši pirms pirmizrādes – 20. janvārī pulksten 19.15 – teātra apvienības "Esarte" sociālajos tīklos notiks saruna ar darba veidotājiem, kuru moderēs Edgars Raginskis, informēja teātra apvienības "Esarte" pārstāvji.
Konkursam Berlinālē atlasīta režisores Māras Liniņas animācijas īsfilma «Čuči čuči»
Februāra sākumā Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā pasaules pirmizrādi piedzīvos animācijas studijā "Atom Art" radītā režisores Māras Liniņas īsfilma "Čuči čuči", kas balstīta populārākajā latviešu šūpuļdziesmā "Aijā, žūžū, lāča bērni" un veidota īpašā tehnikā – filca animācijā, informēja Nacionālajā kino centrā.
Uz lielajiem ekrāniem iznāk jaunais «Kliedziens»
Kinoteātros visā pasaulē šonedēļ sāk demonstrēt piekto "Kliedziena" sērijas lenti. Iepriekšējo par klasiku kļuvušo šausmu filmu veidotājs Vess Kreivens aizgāja mūžībā 2015. gadā, un stafeti no viņa pārņēmuši režisori Mets Betinelli-Olpins un Tailers Džilets.
Detektīvseriālu vilinājums. Kāpēc tie ir tik populāri?
Kādā Latvijas skolas klašu aptaujā bērni uz jautājumu, kura ir bīstamākā vieta pasaulē, atbildēja – Midsomera. Šis joks, ar kuru vēlāk dalījās vecāki, manuprāt, labi ataino vizuālo stāstu ietekmi uz cilvēka uztveri. Nav noslēpums, ka Eiropas valstu televīzijās, tostarp arī Latvijā, detektīvseriāliem ir noteicoša loma – tas ir saturs, ko skatītāji skatās regulāri un kas viennozīmīgi ir interesants un populārs plašās sabiedrības grupās.
Svarīgākais šobrīd