Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Piešķir 6 miljonus eiro vismaz sešu pilnmetrāžas filmu uzņemšanai
Valdība lēmusi Latvijas filmu industrijai piešķirt 5,1 miljonu eiro "REACT–EU" finansējuma un 0,9 miljonu eiro valsts budžeta līdzekļu, lai nozarē strādājošie vieglāk varētu pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisītās negatīvās sekas. Par iegūtajiem 6 miljoniem eiro būs iespējams uzņemt 6–8 jaunas Latvijas pilnmetrāžas filmas un seriālus, informēja Kultūras ministrijā (KM).
Klermonferānas īsfilmu festivāla starptautiskajā konkursā iekļauta Edmunda Jansona «Goda sardze»
Piektdien, 28. janvārī, Francijas pilsētā Klermonferānā sākas tradīcijām bagāts īsfilmu festivāls, kura oficiālajā starptautiskajā konkursā iekļauta režisora Edmunda Jansona animācijas īsfilma "Goda sardze", bet festivāla īsfilmu tirgū darbosies Baltijas stends un tiks organizēta paneļdiskusija par īsfilmu kopražojumu iespējām Baltijā, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.
Sarežģītie deviņdesmitie un to sekas šodien. Par seriālu «Krimināllieta iesācējam» stāsta režisors Zvirbulis
Pēc nepilna mēneša pirmizrādi piedzīvos Armanda Zvirbuļa daudzsēriju filmas "Krimināllieta iesācējam" pirmās sērijas. Ar tām atklās nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" norises kinoteātrī "Splendid Palace". Filma balstās Andra Kolberga kriminālromāna motīvos. Tās centrā ir kādas sievietes slepkavība, kas notiek uz 90. gadu sarežģītā laika fona, bet kuras saknes iesniedzas krietni senākā pagātnē, vēl dziļos padomju laikos. Vēstot par pagātni, filma izgaismo arī šodienu, palīdzot labāk ieraudzīt, kas mūs izveidojis tieši tādus, kādi esam šobrīd.
Straumēšanas platforma «Disney+» šovasar uzsāks darbību Latvijā
Uzņēmums "The Walt Disney Company" apstiprinājis, ka straumēšanas pakalpojums "Disney+" šajā vasarā būs pieejams 42 valstīs un 11 jaunās teritorijās. Jauno valstu vidū ir arī Latvija, Dienvidāfrika, Turcija, Polija un Apvienotie Arābu Emirāti, informēja uzņēmuma pārstāvji.
Tumšā rotaļa Drustos. Režisors Uģis Olte stāsta par filmu «Kas tu esi Savvaļā?»
"Manās sajūtās šī Drustu apkārtnes nepieradinātā daba ir viena no baisākajām Latvijas dabā. Man ir sajūta, ka tur pārnakšņot dažas naktis vienatnē varētu būt diezgan tumšs pasākums. [..]Tādā vietā nonākot, ir skaidrs, ka tu vairs neesi nekāds dabas kronis, ka tagad tu klusiņām kā pelīte ieslīdi un pēc tam centies tikt ārā," par sajūtām, strādājot pie filmas "Kas tu esi Savvaļā?", Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Piejūras klimats" stāsta režisors Uģis Olte. Filma ir dokumentāla variācija par pagājušajā vasarā notikušo izstādi "Savvaļa", filmas veidotājiem esot blakus mākslas darbiem, pastaigām, performancēm un skaņu ainavām.
Latvijā veidotā filma «Warhunt» piedzīvo pirmizrādi ASV
21. janvārī pirmizrādi ASV piedzīvos militārs trilleris par Otro pasaules karu “Warhunt” ar Holivudas un Latvijas aktieru piedalīšanos. Kinolentes ainas uzņemtas Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, kā arī Līgatnes mežos un alās, Bolderājā un citviet, informēja filmas pārstāvji Latvijā.
Politika un inteliģences bohēma Atmodas laikā. Top filma par žurnālisti un politiķi Itu Kozakeviču
Drosmīgas sievietes stāsts uz Atmodas laika notikumu fona ir topošās spēlfilmas "Dzīve pārtraukta" uzmanības centrā. Galvenās varones prototips ir viena no Atmodas laika spožākajām zvaigznēm – žurnāliste un politiķe Ita Kozakeviča. Filmu veido režisore Ilze Kunga-Melgaile, kura šomēnes uzņēma filmas pirmās ainas, kas atspoguļo Latvijas PSR Tautu forumu 1988. gada nogalē un Itas Kozakevičas tajā teikto uzrunu. Viņas lomā filmā iejūtas Dailes teātra aktrise Ērika Eglija-Grāvele.
Katrā zīmē dzīvo cilvēks. Stāsta multimediālās deju izrādes «Latvju zīmēs rotāties» veidotāji
"Amatiermākslas kolektīvi ļoti ilgu laiku nevarēja strādāt [klātienē] pat nelielās grupās. [..] Tad vienā brīdī es sapratu, ka šis veids, kādā mēs strādājam kvadrātiņos, ekrāniņos, ir izmantojams arī mākslas darba veidošanā," par multimediālās dejas izrādes "Latvju zīmēs rotāties" tapšanas impulsu LTV raidījumā "Kultūrdeva" stāsta horeogrāfe Dagmāra Bārbale. Viņas teikto papildina režisors Reinis Suhanovs: "Es salīdzinājumam saku, ka Lielvārdes jostā viens redz Lielvārdes jostu, un Dagmāra ierauga to, ka katrā zīmē dzīvo cilvēks, dzīvība."
Mazā Holivuda, sarežģītie deviņdesmitie un kino uzplaukums Latvijā. Saruna ar kino kritiķi Ditu Rietumu
Šis ir ļoti sarežģīts laiks ne tikai Latvijas kino nozarei, bet arī Eiropas kino industrijai, Eiropas valstu nacionālajām kinematogrāfijām. Visi ir cietuši no tā, ka filmas teorētiski un praktiski ir iespējams veidot, ražošana turpinās, bet filmu izrādīšana kļuvusi ļoti specifiska, par situāciju Latvijas un pasaules kino izrādīšanā LTV raidījumā "Kultūrdeva" stāsta Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma. 
Riga IFF jauns formāts – filmu seansi būs skatāmi ārpus ierastās programmas
Rīgas Starptautiskā kino festivāla īpašie "Riga IFF ielūdz" seansi izrādīs jaunāko un augstvērtīgāko mākslas kino no visas pasaules īsi pirms to nonākšanas repertuāros, papildinot filmas ar festivāla komandas gatavotiem ievadiem. 27. janvārī pulksten 19.00 kinoteātrī "Kino Citadele" norisināsies pirmais "Riga IFF ielūdz" seanss, kurā tiks izrādīta romantiskā komēdija "Pasaulē sliktākais cilvēks" ("The Worst Person in the World"), informēja Riga IFF pārstāvji.
Tā nav ne izrāde, ne filma. Iznāk izrādes «Medības» versija ekrānam
Tiešsaistes pirmizrādi piedzīvos izrādes "Medības" versija ekrānam. Tā veidota, balstoties uz 2019. gada Latvijas Kultūras akadēmijas diplomdarbu, kas savukārt ir tapis pēc padomju laika dramaturga Aleksandra Vampilova lugas motīviem. Pandēmijas dēļ izrādi teātrī nevarēja demonstrēt, bet zaudēt to režisors Elmārs Seņkovs neesot vēlējies. Tāpēc kopā ar kinorežisori Lieni Lindi to nolēmis pārveidot jaunā kinovalodas versijā, saglabājot oriģinālizrādes personāžus un viņu atveidotājus. 
Tapusi filma par tēlnieku un performances mākslinieku Ojāru Feldbergu
Latvijas Performances mākslas centrs (LPMC) radījis dokumentālo filmu “Homo Ludens”, kas atklāj tēlnieka Ojāra Feldberga mazāk zināmo – perfomatora – šķautni; tā uzņemta Pedvāles mākslas parkā 2021. gada vasarā, piedaloties performances grupai “Animist”, un godina Pedvāles mākslas muzeja 30 gadu jubileju. Pirmizrāde notiks 23. janvārī pulksten 13.00 Miera ielā 15, informēja centra pārstāvji.
Kā filmas taisīja Rīgas kinostudijā?
Par Rīgas kinostudijas dzimšanas brīdi tiek uzskatīts 1948. gads, kad, apvienojot divas institūcijas, tika izveidota Rīgas Mākslas un hronikāli dokumentālo filmu studija. Leģendāro nosaukumu "Rīgas kinostudija" ieguva desmit gadus vēlāk – 1958. gadā. Sākotnēji studija darbojās Skolas ielā, bet uzņemšanas paviljoni bija izkaisīti pa visu Rīgu – tagadējā Jaunajā Rīgas teātrī Lāčplēša ielā, bijušajā kinoteātrī "Pionieris", Rīgas Filharmonijas kamermūzikas zālē un kultūras pilī "Ziemeļblāzma" Vecmīlgrāvī.
Svarīgākais šobrīd