Dziesmu un deju svētki
Dziesmu un deju svētki
Norit gatavošanās XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem – tapuši vairāki svētku realizācijas plāni. Organizatori uzsver nepieciešamību darīt visu iespējamo, lai svētku tradīciju izdotos saglabāt un turpināt, norādot, ka šajos apstākļos par kvalitāti daudz svarīgāka ir iespēja būt kopā.
Viena no redzamākajām aktivitātēm ceļā uz Dziesmu svētku tradīcijas 150 gadu jubileju būs Rakstniecības un mūzikas muzeja veidotā Dziesmu un deju svētku ekspozīcija, informēja Latvijas Nacionālais kultūras centra pārstāvji.
Dziesmu un deju svētku padome 3. martā uzklausīja iespējamos scenārijus uz šo vasaru pārceltajiem skolēnu svētkiem. Paredzams: ja svētki šovasar vispār drīkstēs notikt, tad pārsvarā tikai ārtelpās, bez lieliem masu koncertiem un bez ierastās dalībnieku nakšņošanas Rīgas skolās nedēļas garumā.
Dziesmu un deju svētku padomi turpmāk vadīs kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība). Viņš šajā amatā nomainīs diriģentu Mārtiņu Klišānu, kurš pauda vēlmi vairāk laika veltīt radošajam darbam ceļā uz dziesmu svētku 150-gadi pēc diviem gadiem.
Ierastās skates jeb pārbaudījumi pirms šīs vasaras skolēnu dziesmu un deju svētkiem šogad nenotiks – tā lēmuši svētku rīkotāji. Ja Covid-19 saslimstība mazināsies un svētki samazinātā formātā vispār tiks atļauti, piedalīties varēs visi kolektīvi, kas zinās repertuāru un spēs to izpildīt. Taču laikā, kad jau kopš oktobra vidus bērni nav varējuši dziedāt, dejot un muzicēt klātienē, nav zināms, cik daudz kolektīvu un kādos sastāvos līdz vasarai būs “izdzīvojuši”.
2023. gadā svinēsim Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtu, un jau šobrīd norit aktīvs darbs pie svētku veidošanas, iesaistot arī Latvijas amatierkorus noslēguma koncerta repertuāra veidošanā. Kori pasākumiem tikmēr gatavojas, izmantojot tehnoloģiju sniegtās iespējas.
Gatavojoties Vispārējo latviešu dziesmu svētku 150. jubilejai, Latvijas Nacionālais kultūras centrs janvāra sākumā aicināja amatieru koru pārstāvjus piedalīties digitālā aptaujā un iesniegt savus priekšlikumus 2023. gada Dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta programmai.
Latgales Centrālā bibliotēka nupat klajā laidusi atjaunotu un plašu multimediju projektu, kurā apkopta informācija par Latvijas kultūras dzīves svarīgu sastāvdaļu - Latgales dziesmu svētkiem. Par šo svētku vēsturi, norisi, repertuāru un dalībniekiem – diriģentiem, komponistiem, koriem un mākslinieciskajiem kolektīviem. Tās ir svarīgas vēsturiskas liecības, un būtiski, lai tās neiet zudumā, bet paliek nākamajām paaudzēm, stāsta resursa “Dziesmotā Latgale” jaunās versijas izveides autori.
Par spīti skarbajai epidemioloģiskajai situācijai šobrīd, joprojām nav izslēgta iespēja, ka XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki tomēr šovasar notiks. Iespējams, svētki būs tikai augustā, bet jau tagad zināms, ka tie būs netradicionāli. Plānots, ka bērni uzstāsies mērogā mazākos koncertos un ne visi svētku pasākumi notiks Rīgā. Arī kvalitātes latiņa varētu būt zemāka.
Latvijas amatieru koru diriģenti, dziedātāji, kormeistari, vokālie pedagogi un koncertmeistari ir aicināti piedalīties XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēguma koncerta programmas izveidē, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāvji. Ieteikumus repertuāram varēs iesniegt līdz 2021. gada 21. janvārim, aizpildot elektronisko aptaujas anketu Dziesmu svētku biedrības tīmekļvietnē.
Trešdien un ceturtdien, 9. un 10. decembrī, vēl var pieteikties naudas atmaksai par internetā iegādāto 2018. gada Dziesmu svētku biļešu komisiju.
Grūti atrast tādu latvieti, kurš nekad dzīvē nebūtu dziedājis korī. Kora dziedāšana ir neatņemama latviešu identitātes sastāvdaļa jau kopš 19. gadsimta atmodas. Viss sākās 19. gadsimta pirmajā pusē, kad, sekojot Austrijas, Šveices un citu Eiropas valstu paraugam, Baltijas provinču pilsētās tika dibināti vācbaltiešu dziedāšanas pulciņi un rīkoti dziedāšanas svētki. Latviešiem nebija miera un – arī gribējās.
Tuvojoties latviešu Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtai, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Rīgas Doma kora skolu uzsāk informatīvi izglītojošu lekciju, diskusiju un nodarbību ciklu “Laudamus+” koru diriģentiem, dziedātājiem un visiem Dziesmu svētku kustības dalībniekiem.
Līdz ar ārkārtas situācijas izsludināšanu zināms, ka vismaz līdz 6. decembrim nenotiks koru, deju kolektīvu un citu pulciņu klātienes nodarbības. Pašlaik nodarbības var notikt individuāli vai attālināti, tomēr tas būtiski ietekmēšot skolēnu, īpaši mazāko dejotāju, gatavību uz nākamo vasaru pārceltajiem Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem.
Līdz 2020. gada 10. decembrim Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) aicina pieteikties to naudas līdzekļu atmaksai, kas komisijas maksas veidā (7,37% no biļešu cenas) tika ieturēti no XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku pasākumu elektronisko biļešu pircējiem 2018. gadā. Līdz šim iespēju atgūt naudu izmantojuši apmēram 300 cilvēki, informēja LNKC pārstāvji.
Valdībai būs jāizlemj par šogad nenotikušo XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi laikā līdz 2021. gada beigām, paredz Saeimas atbalstītie grozījumi Dziesmu un deju svētku likumā.
“Mūžīgais dzinējs” – tā sauc nākamo Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku deju lieluzveduma māksliniecisko koncepciju, kas konkursā starp septiņām idejām atzīta par labāko. Komandā ir gan radošie prāti, kuriem šī būs debija Deju svētku arēnā, gan tie, kuriem ir iepriekšējo svētku pieredze.
Dziesmu un deju svētku padome rosinājusi veikt pētījumu, kas sniegtu vadlīnijas koru mēģinājumu un koncertu norisei pašreizējos epidemioloģiskajos apstākļos, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāve Lana Kazlauskiene.
Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) pirmdien, 10. augustā, sāks atmaksāt naudu, ko 2018. gadā uzņēmums "Biļešu paradīze" iekasēja kā komisijas maksu par dziesmu svētku biļešu iegādi internetā.
Aizritējis vairāk nekā pusgads kopš simtgades Dziesmu un deju svētku rīkotājs Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) un biļešu tirgotājs SIA "Biļešu paradīze" vienojās, ka pircējiem atgriezīs nepamatoti iekasēto komisijas maksu. Joprojām internetā pirkto biļešu īpašnieki nav saņēmuši aicinājumu pieteikties naudas saņemšanai.
Jaunākie