




Uz modes skati un tikšanos ar Latvijas mākslas dizaineriem pasākumā “Dizaina balss” trešdien, 1.februārī, Madonā pulcēsies topošie Latvijas dizaineri. Reģionālā laikraksta “Stars” žurnāliste Inese Elsiņa Latvijas Radio informēja, ka, veidojot kolekcijas sadarbība ar vietējiem uzņēmējiem, jaunieši cer tur pierādīt savas spējas Latvijas mākslas dizainera profesionāļiem.

Jūrmalā, Aspazijas mājā, 31. janvārī atklāta izstāde “Somu diēta jeb rotas gardēžiem”. Tajā aplūkojamas ādas apstrādes meistares un mākslinieces Ingas Beikules miniatūrās somiņas-piespraudes, kas tapušas, iedvesmojoties no autentiskām dažādu laikmetu sieviešu somām.

No trešdienas, 25.janvāra, astoņu Baltijas jūras valstu mūsdienu dizaina darbi ir aplūkojami Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā izstādē "Roundabout Baltic".

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā otrdien, 24.janvārī, atklās izstādi, kas visai neparastā veidā iepazīstinās ar mūsdienu dizainu no astoņām Baltijas jūras reģiona valstīm.

No 2017. gada 25. janvāra līdz 26. februārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) Rīgā jaunajā izstādē “Roundabout Baltic” varēs iepazīties ar mūsdienu dizainu no astoņām Baltijas jūras reģiona valstīm – Dānijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Zviedrijas.

Daļa jelgavnieku aizvien iebilst pret Jelgavā paredzētā tirdzniecības centra “Depo” izbūvi, kas atradīsies 300 metrus no Jelgavas pils. Tomēr Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis norāda, ka mūsdienās jaunās un senās arhitektūras saplūšana ir neizbēgama.

Rīgas Domā visā savā krāšņumā atklājies mazais ērģeļu prospekts, jo tieši pirms Ziemassvētkiem pabeigta tā restaurācija. Tik fundamentāli atjaunots mazais prospekts ir pirmo reizi tā 400 gadu vēsturē, un šobrīd tas atguvis ļoti līdzīgu izskatu, kāds tam bija sākotnēji - 1601.gadā. Jau šonedēļ restauratori uzsāk darbu pie Rīgas Doma lielā ērģeļu prospekta atjaunošanas, ko iecerēts pabeigt šī gada nogalē.

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja metu konkursā uzvarējušā britu arhitektu biroja „Adjaye Associates” vadītājs Deivids Adžejs tiks iecelts Lielbritānijas bruņinieka kārtā par ieguldījumu arhitektūrā, ziņo arhitektūras portāls "archdaily.com".

No 1. janvāra ir uzsākta pieteikšanās pirmajai Latvijas Dizaina gada balvai (LDGB), kuru organizē dizaina birojs “H2E” sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju (KM), Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) un Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA). Pieteikt savus darbus balvai būs iespējams līdz 1. februārim.

Pēc vairāk nekā 50 gadiem savā mājvietā Lestenes baznīcā atgriezusies altāra siena un atjaunotā kancele. Lestenes baznīca savulaik bija krāšņākais baroka laika dievnams Latvijā. To pamatīgi izpostīja Otrā pasaules kara laikā, un padomju gados izdemolēja un ierīkoja kalti. Baznīca kļuvusi par simbolu tam, kas ar latviešu tautu un valsti ir noticis.

Svētās Marijas Magdalēnas baznīca ir viens no vecākajiem Rīgas dievnamiem, kas atrodas pašā Rīgas sirdī. 760 gadu garumā tā piedzīvoja gan ziedu laikus, gan visdažādāko varu nežēlīgas represijas, daudzkārt pārveidots tās vizuālais veidols. Bet par spīti visam līdz pat mūsdienām izdevies nosargāt pašu galveno – šīs baznīcas spēcīgo garīgo kodolu. Šis gads dievnamam bijis īpašs, jo noslēgusies četrus gadus ilgusī restaurācija.

Ungāru bērni Ziemassvētku laikā dāvanas saņem divas reizes. Pirmo reizi pie viņiem ciemos nāk Mikulāšs, bet Ziemassvētku vakarā dāvanas atstājot Jēzus bērniņš. Par ungāru Ziemassvētku tradīcijām vairāk var uzzināt izstādē “Ungārijas Ziemassvētki” Rīgas Jūgendstila muzejā.

"Cik šogad latvieši tos plānotājus saradījuši? Kurš tos visus pirks un patērēs?", nesen pārsteigta iesaucās paziņa. Līdzās pārsteigumam un ironiskiem tekstiem sociālajos tīklos par "radošajiem iedvesmas feju un vienradžu plānotājiem", pienācis brīdis, kad esošais papīra plānotājs ir nejēdzīgi pārbāzts ar fotogrāfijām, ceļojumu herbārija pārpalikumiem, čekiem un visam pāri salīmēts ar skoču. Šķita, ka atkal pētīt Latvijā izdotos plānotājus nav nepieciešamības, jo tie stipri līdzinās pagājušo gadu piedāvājumam, taču, pienākot novembra tumsai, aptvēru, ka vēl nekad izvēle nav bijusi tik bagātīga, un sāku pa vienam tos šķirstīt un pētīt.

Jaunu jumtu un lieveni ieguvusi viena no skaistākajām Sēlijas muižām - Červonkas pils Daugavpils novada Vecsalienas pagastā. Pils, kas kopš 2014. gada iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, nu kļuvusi gan aizsargātāka, gan vēl greznāka. Šī pils ar parku ir ne vien iecienīts tūrisma objekts, bet arī vieta, kur ģimeni dibina jaunie pāri. Trīs ceturtdaļas no visām svinīgi reģistrētajām laulībām Daugavpils novadā notiek tieši Červonkas pilī.

Lai arī mūsdienās Ziemassvētku apsveikuma kartītes pa pastu sūtām aizvien mazāk, pilnībā šī tradīcija nav izzudusi. Taču īsta kulminācija tai bija 19. un 20.gadsimta mijā, kad Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, pastkarte pildīja ļoti svarīgu saziņas funkciju. Interesanti, ka tolaik pastkartes rotāja visai atšķirīgi simboli no mums ierastajiem. Kādi tie bija un kāda bija to nozīme – par to vairāk varēs uzzināt mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcijā „Pakavs, mušmire un vijolītes”, kas notiks Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 15. decembrī plkst. 17.

Pirmās brīvvalsts laikā reklāmu meistari centās kā nu varēja, lai pārliecinātu cilvēkus pirkt tieši šo un nevis citu preci. Otrdien, 29.novembrī, atklātā izstāde Nacionālajā bibliotēkā sniedz nelielu ieskatu 20. un 30.gadu reklāmas pasaulē.

Svētku priekšvakarā Oskara Kalpaka Rudbāržu pamatskolā svinīgi atklāta restaurētā Varoņu zāle, uz kuru reiz tika atvesti brīvības cīņās kritušie karavīri, arī pulkvedis Oskars Kalpaks. Rudbāržu skolas ēkā Brīvības cīņu laikā 1919. gada sākumā uzturējās 1. latviešu bataljons vai tautā labāk zināms kā Kalpaka bataljons. Tagad šī Varoņu zāle ir atguvusi savu izskatu, kāds tas bijis pēc muižas atjaunošanas 1908. gadā.

Aizpute ir viena no senākajām Latvijas pilsētām, par kuras dibināšanas laiku tiek uzskatīts 1249.gads, kad Livonijas ordenis sāka pils būvniecību. Savulaik ietekmīgā celtne gadsimtu gaitā zaudējusi savu godību, bet pēdējos gadu desmitos naudas un ideju trūkuma dēļ tā kļuvusi par apgrūtinājuma vietējai pašvaldībai. Lai nākotnē atdzīvinātu senos pils mūrus, Aizputē noticis arhitektūras studentu plenērs.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja (RVKM) un Dizaina biroja H2E veidotā izstāde “10 lietu stāsti par cilvēku un varu” ieguvusi starptautiski prestižo “Red Dot” balvu kategorijā “Komunikācijas dizains”. Izstāde bija izveidota Stūra mājā “Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas” 2014.gada pasākumu ietvaros, informēja RVKM.

Hansa Kristiana Andresena dzimtajā pilsētā Odensē, Dānijā, sāks vērienīgā Andersena pasaku muzeja būvniecību. Konkursā par pasaulē visvairāk tulkotā autora daiļrades cildināšanas tempļa projekta autorību uzvarējis Japāņu arhitekts Kendo Kura, kurš arī projektēs 2020.gada olimpisko spēļu stadionu Tokijā.






















