




LTV1 raidījuma "Adreses" šārudens otrā sērija daudziem varētu šķist īpaši provokatīva un nešpetna. Tajā mēs salīdzinām ēkas, kurām pirmajā acu uzmetienā nav nekā kopīga, un arī to vērtība Latvijas arhitektūras vēsturē ir nesalīdzināma.

Vērienīgu atjaunotni kopš šī gada sākuma piedzīvo centrālais katoļu dievnams Vecrīgā – Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle. Šobrīd jau pilnībā restaurēta altāra daļas fasāde, un līdz gada beigām plānots atjaunot arī visus pārējos baznīcas ārējos mūrus, no kuriem vissarežģītākais solās būt darbs pie torņa, kas ir sevišķi bēdīgā stāvoklī. Iepriekšējā dievnama fundamentālā restaurācija notika pirms 100 gadiem tā sauktajā cara laikā, kad darbus vadīja slavenais arhitekts Vilhelms Bokslafs.

LTV1 ēterā ar jauniem stāstiem atgriezies arhitektūras un pilsētvides raidījums "Adreses". Esam filmējuši visu vasaru, lai tagad ik nedēļu provocētu skatītāju domāšanu, katrā sērijā salīdzinot divus diametrāli pretējus objektus. Man personīgi pirmā sērija bija īpašs izaicinājums.

Ventspils strūklaka "Fregate "Valzivs"" ieguvusi godpilno Sudraba godalgu “Amerikas Industriālā dizaina savienības skatē IDSA IDEA 2017” kategorijā "Vide/Apkārtne".

Eiropas Savienības (ES) mājā atklāta rotu dizaineres Annas Faniginas gredzenu izstāde "Kuģu saraksts", kas būs skatāma līdz 3.oktobrim. Faniginas dizainētajās rotās ir iegravēti sengrieķu literatūras vēstījumi, jo „Kuģu saraksts” ir sengrieķu eposa ”Iliāda” otrā dziedājuma nosaukums un rotu tapšana aizsākās ar sengrieķu kultūras pētījumiem.

Žūrija ir pabeigusi darbu pie Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzīto objektu novērtēšanas, lemjot, ka šogad uz galveno balvu un atzinībām pretendēs kopumā 11 objekti. Rīgas pilsētas arhitekta birojs aicina Rīgas pilsētas iedzīvotājus un visus, kam interesē kvalitatīvas pārmaiņas Rīgas pilsētvidē un arhitektūras attīstība, iesaistīties arhitektūras sasniegumu skates „2017. gada balva Rīgas arhitektūrā” izvirzīto objektu vērtēšanā.

Pēdējā laikā par arhitektūras projektiem biežāk nākas runāt saistībā ar kādas muzeja vai teātra rekonstrukcijas darbiem. Šodiena ir izņēmums, jo Latvijas Arhitektūras muzejā 30.augusta vakarā atklās Lietuvas un Latvijas jauno arhitektu izstādi par ainavu attīstību Baltijā.

92 gadu vecumā miris pazīstamais latviešu izcelsmes ASV arhitekts, Gaismas pils autors Gunārs Birkerts, Latvijas Televīzijas kultūras ziņām apstiprināja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Pārapdzīvotība pilsētās, ēdiena trūkums mazāk attīstītos reģionos, liels pārtikas atkritumu apjoms – tās ir dažās no problēmām, kurām iespējamos risinājumus meklē arhitekti, dizaineri un citu tehnisku profesiju pārstāvji no visas pasaules. Jau nedēļu Siguldas Jaunā pils pārvērtusies par radoši industriālu centru un tajā top laikmetīgas mākslas objekti un instalācijas.

Kultūras ministrija apstiprinājusi Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas (VKPAI) rīkojuma projektu par kinoteātra "Palladium" ēkas Rīgā, Marijas ielā 21, iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, liecina informācija oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Vai atceraties savus mīļākos bērnības apģērbus? Bet kā ģērba knēveļus pirms simt un divsimt gadiem? To visu no šodienas var lūkot noskaidrot izstādē „Bērnu pasaule” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Šī ir jau devītā reize, kad muzejs sadarbojas ar modes vēsturnieku Aleksandru Vasiļjevu. Šoreiz viņš ķēries pie bērnu modes izpētes teju trīs gadsimtu garumā.

Leģendārais restorāns „Sēnīte”, iespējams, varētu atdzimt kā publiska akciju sabiedrība, par kuras akcionāru varētu kļūt ikviens, kam „Sēnītes” vārds raisa nostalģiskas atmiņas. Šāda „Sēnītes” atjaunošanas vīzija ir maiznīcas „Liepkalni” saimniekam Dagnim Čākuram. Tikmēr pašreizējie ēkas īpašnieki administratīvajā tiesā apstrīdējuši pērn pieņemto lēmumu par „Sēnītes” kompleksā ietilpstošās, 1960. gadu otrajā pusē tapušās ēkas daļas iekļaušanu valsts kultūras pieminekļu sarakstā.

Jau vairāku gadus starpnozaru mākslas grupa ''Serde'' īsteno sadarbības projektus ar koka arhitektūras saglabāšanas vietām Ziemeļeiropā – Raumu Somijā, Visbiju Zviedrijā un Kuldīgu Latvijā. Šonedēļ koka restaurācijas darbnīcas, kurās kopumā piedalījās aptuveni 30 dalībnieki no Latvijas un citām valstīm, notika Aizputē. Pasākumu programma ir saistoša gan nozares speciālistiem, gan jebkuram interesantam, kuru aizrauj koka restaurācijas process.

Vīnes vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO sarkanajā sarakstā. To UNESCO Pasaules mantojuma komiteja pagājušajā nedēļā paziņoja savā ikgadējā sapulcē Polijas pilsētā Krakovā. Kā iemesls tam ir plānotā ēku kompleksa torņa augstums, kas krietni pārsniedz UNESCO konkrētajā teritorijā pieļauto.

Sācies darbs pie Grīziņkalna apkaimes un Daugavas stadiona pārveidošanas par Baltijā nozīmīgu sporta un kultūras centru, kur tradicionāli notikuši un arī turpmāk notiks vispārējie deju svētku uzvedumi. Pērn novembrī izsludinātais arhitektūras metu konkurss noslēdzās bez uzvarētāja, bet ar diviem otro vietu ieguvējiem. Pretendenti uzskata, ka izvairīšanās no labākā nosaukšanas pēdējā laikā kļuvusi par tendenci un saskata tajā žūrijas neizlēmību un bailes no atbildības.

Rīgas pilsētas arhitekta birojs informē, ka sadarbībā ar pētījumu partneriem un kompetentu žūriju – arhitektūras nozares ekspertiem – ir veikta sākotnējā atlase un novērtējums objektiem, kas pretendēs uz 2017. gada balvu Rīgas arhitektūrā. Š onedēļ pirmajā žūrijas sēdē no 725 aizvadītajā gadā ekspluatācijā nodotajiem būvobjektiem Rīgā balvas dalībnieku reģistrā iekļāva 29 objektus, kas raksturo būvniecības procesu, aktuālās pārmaiņas pilsētvidē un kalpos par pamatu diskusijai žūrijā.

„Vasaras simfonija cīruļa sirdī” – tik poētisks un tēlains nosaukums dots laikmetīgo rotu izstādei, kas no ceturtdienas būs apskatāma mākslas galerijā „Putti”. Tajā piedalās rotu mākslinieki no deviņām valstīm, katrs piedāvājot savas izjūtas par vasaru. Kā redzams – vienu iedvesmo ziedi, otru – Sahāras smiltis, bet citu – kukaiņu pasaule. Rotas ir tematiski dažādas – romantiskas, filozofiskas, arī ironiskas.


















