




24. oktobrī plkst. 18.00 Modes muzejs (Grēcinieku ielā 24) svinēs gada jubileju, atklājot izstādi «Dior», kas veltīta modes nama «Christian Dior» vēsturei un slavenās „New Look” kolekcijas septiņdesmitgadei. Izstāde apmeklētājiem būs atvērta no 25.oktobra.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 19. oktobrī plkst. 16.00 notiks sarunas par Lestenes baznīcas iekārtas atjaunošanas gaitu un tikšanās ar restauratoriem. Pasākums notiek Tukuma muzeja ceļojošās izstādes „Ak, svētā Lestene!” ietvaros.

LTV1 raidījuma „Adreses” jaunākā sērijā mēs pētām īpaši sāpīgu tēmu – Rīgas senās koka arhitektūras izdzīvošanas iespējas mūsdienās, un salīdzinām, kā parasti, divus spilgtus pretpolus – Maskavas forštati un Ķīpsalu. Kādreiz tās abas bija nomales, un nav noslēpums, ka Maskavas forštates tēls joprojām ir applucis, savukārt Ķīpsala pēdējos gados tapusi dārga un glamūra. Taču autentiskais mīlīgo nomaļu šarms izzūd abās apkaimēs, tāpēc – vai salīdzinājums var būt tik acīmredzami melnbalts?

No 13. oktobra līdz 5. decembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) būs skatāma izcilā somu dizainera Tapio Virkalas darbu izstāde “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”. Lakonisms, elegance un dabas motīvi raksturo Somijas dizaina klasiķa Tapio Virkalas daiļradi. Viņš ir Somijas dizaina ikona, kas iedvesmojis dažādu paaudžu māksliniekus visā pasaulē.

Jauna ekspozīcija iekārtota Rīgas Porcelāna muzejā, kur no 12.oktobra aplūkojama 11. starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde. Tās eksponāti ir mākslas darbi, kas veidoti no porcelāna un nepārsniedz 15 centimetru dimensijas.

Gunāra Birkerta projektētā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka nesen ieguvusi vēl vienu starptautisku un prestižu kvalitātes apliecinājumu - šoreiz BBC kultūras un arhitektūras sadaļā.

Latvijas dizainere Santa Meikulāne par privātmājai “Villa A” veidoto interjeru ir ieguvusi prestižo “Amerikas Arhitektūras balvu 2017”, kas 27. oktobrī tiks svinīgi pasniegta Ņujorkā, ASV. “lolot design” un "OutofBox architecture" radītais privātmājas projekts iepriekš jau uzvarējis starptautiskā arhitektūras un dizaina konkursā “Architizer A+Awards”.

Atzīmējot pasaules arhitektu nedēļu, Latvijas arhitektu savienība Krāslavā organizēja pasākumu “Sakrālās arhitektūras mantojums”. Šis temats Latgalē ir aktuāls ne vien tāpēc, ka šeit atrodami visas Latvijas kontekstā unikāli sakrālās arhitektūras pieminekļi, bet arī tāpēc, ka, samazinoties iedzīvotāju skaitam, nepieciešamība pēc sakrālajām celtnēm zūd un daudzas no tām iet bojā.

"Adrešu" 12. oktobra sērija mums sanāca viena no pārsteidzošākajām, arī filmēšanas procesā. Grūti būtu atrast divas vēl atšķirīgākas adreses, ko salīdzināt – Latgales sādža ar diviem iedzīvotājiem un galvaspilsētas lielākais mikrorajons ar 60 000 iedzīvotājiem. Teiču purva Siksala un Rīgas Purvciems jeb agrākais Hausmaņa purvs.

Pēc ilgiem rekonstrukcijas darbiem, sākot no 1. novembra, apmeklētāji atkal varēs nokļūt Romas Kolizeja augstākajā līmenī. Amfiteātra "bēniņi" senajā Romā bijuši paredzēti visblīvāk pārstāvētajai Romas sabiedrības grupai, tā sauktajiem plebejiem, jeb vienkāršākajiem ļaudīm. No turienes viņi vēroja teātra izrādes un gladiatoru cīņas.

Jūrmalas pilsētas pašvaldības rīkotajā starptautiskajā arhitektūras metu konkursā Ķemeru dabas tūrisma centra vīzijas un meža parka labiekārtojuma ieceres izstrādei saņemti kopumā 11 pieteikumi.

Uz Rīgu pirmo reizi atceļojusi vērtīga porcelāna mākslas kolekcija no pasaulē slavenās Herendas porcelāna manufaktūras Ungārijā. Eleganto un niansēm smalko izstādi „Ziedu burvība Herendas porcelānā” 3.oktobrī atklās Rīgas Jūgendstila muzejā.

Godinot arhitektu arodu un tā nozīmi, 2.oktobrī Latvijas arhitektūras muzejā atklāta izstāde “Ziemeļu pilsētas kvartāls”. Raksturojot ziemeļu identitāti mūsdienu pilsētbūvniecībā, Sanktpēterburgas arhitektūras žurnāla “Project Baltia” galvenais redaktors Vladimirs Frolovs apkopojis vairāku ziemeļvalstu dzīvojamo rajonu interesantākos esošos un arī vēl tikai topošos projektus.

Pirmdien, 2. oktobrī, Pasaules arhitektūras dienā jau divpadsmito reizi tika pasniegta Gada balva Rīgas arhitektūrā. 2017. gada balva Rīgas arhitektūrā ir piešķirta "Pullman Riga Old Town" viesnīcai un tās autoriem: Mārtiņam Hermansonam, Robertam Valdmanim, Olafam Ieviņam, Norai Saulespurēnai, Kristapam Grundšteinam, Aldim Blicsonam un Tomam Kokinam – “Par apjomīgas publiskās ēkas mūsdienīgu un emocionāli izteiksmīgu risinājumu vēsturiskajā vidē”. Papildus gada balvai skates žūrija piešķīra vienpadsmit atzinības par izcilību, piemēru un sasniegumiem atsevišķu objektu arhitektūrā.

1. oktobrī sāksies pieteikšanās Kuldīgas novada pašvaldības rīkotajam konkursam “Valsts nozīmes kultūras pieminekļa “Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā esošo ēku, kā arī Kuldīgas novadā esošu Latvijas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā ietverto ēku restaurācija un konservācija”. Pieteikumus varēs iesniegt līdz 31. oktobrim, informē Kuldīgas pašvaldība.

Jaunās "Adrešu" sērijas tēma ir īpaši smaga – padomju varas celto monumentu saglabāšanas dilemma mūsdienu Latvijā. Smaga tāpēc, ka līdztekus diskusijām par to arhitektonisko vērtību nākas pārvērtēt arī tajos iekodēto sarežģīto vēsturi un okupācijas režīma ideoloģiju. Salīdzināmie objekti – bijušais Latviešu sarkano strēlnieku memoriāls Vecrīgā un Salaspils memoriāls agrākās nacistu koncentrācijas nometnes upuriem. Abus tuvākajā laikā gaida pārmaiņas.

LTV raidījuma "Adreses" jaunākajā sērijā divas salīdzinātās adreses nav vis atsevišķas ēkas, bet pilsētas – Cēsis un Jūrmalas Ķemeri. Tēma – kā iepūst dzīvību tur, kur tās pietrūkst? Jūrmalā, kā jau kūrortā, dzīvība ir sezonāla. Ķemeros, vistālākajā Jūrmalas nomalē, tās ir vēl mazāk. Ar Cēsīm līdzīgi – klusa mazpilsēta ar cerībām pievilināt viesus galvenokārt vasarās.

Par ilgtspējīgāko ēku 2017.gadā atzīts Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs Torņkalnā. Konkursa „Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2017” uzvarētāji tika paziņoti svinīgā ceremonijā 21.septembrī, informē konkursa rīkotāji.


















