Kultūra / Dizains un athitektūra
«Pakavs, mušmire un vijolītes» Ziemassvētku kartīšu dizainā

Lai arī mūsdienās Ziemassvētku apsveikuma kartītes pa pastu sūtām aizvien mazāk, pilnībā šī tradīcija nav izzudusi. Taču īsta kulminācija tai bija 19. un 20.gadsimta mijā, kad Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, pastkarte pildīja ļoti svarīgu saziņas funkciju. Interesanti, ka tolaik pastkartes rotāja visai atšķirīgi simboli no mums ierastajiem. Kādi tie bija un kāda bija to nozīme – par to vairāk varēs uzzināt mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcijā „Pakavs, mušmire un vijolītes”, kas notiks Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 15. decembrī plkst. 17.

Valsts svētkus svin Rudbāržu skolas atjaunotajā Varoņu zālē

Svētku priekšvakarā Oskara Kalpaka Rudbāržu pamatskolā svinīgi atklāta restaurētā Varoņu zāle, uz kuru reiz tika atvesti brīvības cīņās kritušie karavīri, arī pulkvedis Oskars Kalpaks. Rudbāržu skolas ēkā Brīvības cīņu laikā 1919. gada sākumā uzturējās 1. latviešu bataljons vai tautā labāk zināms kā Kalpaka bataljons. Tagad šī Varoņu zāle ir atguvusi savu izskatu, kāds tas bijis pēc muižas atjaunošanas 1908. gadā.

 

Arhitektūras studenti plenērā cenšas «atdzīvināt» seno un brūkošo Aizputes pili

Aizpute ir viena no senākajām Latvijas pilsētām, par kuras dibināšanas laiku tiek uzskatīts 1249.gads, kad Livonijas ordenis sāka pils būvniecību. Savulaik ietekmīgā celtne gadsimtu gaitā zaudējusi savu godību, bet pēdējos gadu desmitos naudas un ideju trūkuma dēļ tā kļuvusi par apgrūtinājuma vietējai pašvaldībai. Lai nākotnē atdzīvinātu senos pils mūrus, Aizputē noticis arhitektūras studentu plenērs.

Dānijā būvēs Andersena pasaku muzeju

Hansa Kristiana Andresena dzimtajā pilsētā Odensē, Dānijā, sāks vērienīgā Andersena pasaku muzeja būvniecību. Konkursā par pasaulē visvairāk tulkotā autora daiļrades cildināšanas tempļa projekta autorību uzvarējis Japāņu arhitekts Kendo Kura, kurš arī projektēs 2020.gada olimpisko spēļu stadionu Tokijā.

Ar audzēkņu dalību atjauno Rēzeknes Mākslas namu

Mākslas nams Rēzeknē ir unikāla, vēsturiska ēka, kuru no posta un sabrukšanas pirms vairāk nekā 20 gadiem paglāba toreizējās Rēzeknes Mākslas koledžas pedagogi kopā ar saviem audzēkņiem. Ēkā tika ieguldīts pacietīgs un rūpīgs darbs desmit gadu garumā.  

Kuldīgā pirmie mēbeļu dizaineri saņem diplomus

Vispārizglītojošās skolās atsācies mācību process, bet tehnikumos jau ir audzēkņi, kas aizstāv diplomdarbus. Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā nupat studijas beiguši mēbeļu dizaineri ar vidējo profesionālo izglītību. Tā ir jauna programma, un viņi ir pirmie absolventi. 

Jauno modes dizaineru konkursā uzvarējusi Ineta Urtāne

Par Latvijas modes nedēļas "Modes manifestācija" konkursa "Jaunais talants" uzvarētāju kļuvusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studente Ineta Urtāne. Viņa ieguvusi galveno balvu – kolekcijas komercializāciju "Taste Latvia", lsm.lv pavēstīja modes nedēļas rīkotāju pārstāvis Kaspars Līcītis.

Ekskursija Modes muzejā ar Agritu Grīnvaldi

Lai arī Rīga izsenis dēvēta par modes pilsētu un „mazo Parīzi”, šai jomai veltīta muzeja tai līdz šim nav bijis. Nu beidzot niša tiks aizpildīta, jo jau nākamnedēļ Vecrīgā durvis vērs Modes muzejs. Tā izveide ir privāta iniciatīva, muzeju veidojusi un arī vadīs Nataļja Muzičkina ciešā sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu. Iecerēts, ka muzejs vēstīs par modi visplašākajā tās spektrā, jo, kā uzsvēris Aleksandrs Vasiļjevs – mode nav tikai apģērbs, mode ir dzīvesveids.

Porcelāna mākslas «Paralēlās plūsmas»

Rīgas Porcelāna muzejā Vecrīgā atklāta izstāde “Paralēlās plūsmas. 20. gs. 80. - 90. gadu porcelāna māksla un dizains Latvijā”, kas sniedz ieskatu spilgtākajās tā laika porcelāna mākslas tendencēs, mākslinieku radošajos meklējumos un rūpnieciski ražoto servīžu stilā.

Ar izstādi «30. gadu elegance» Rīgā durvis vērs Modes muzejs

Ar pazīstamā modes vēsturnieka un kolekcionāra Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas tērpu un aksesuāru izstādi "30.gadu elegance" 24.oktobrī Vecrīgā, Grēcinieku ielā 24, netālu no Melngalvju nama, durvis vērs Modes muzejs, lsm.lv pavēstīja muzeja veidotāji.

«Xcelsior» dizaina telpā aplūkojamas leģendārās Īmsu dizaina mēbeles

Plastmasas krēsli, saplākšņa un alumīnija mēbeles šodien nepārsteigs nevienu biroja darbinieku vai mazdārziņu īpašnieku. Taču pirms 70 gadiem tas bija jaunatklājums. Un to radīja Čārlzs un Reja Īmsi. Šī pāra leģendārie darbi līdz 28. oktobrim apskatāmi "Xcelsior" dizaina telpā Uzvaras bulvārī 9.

Gada balvu Rīgas arhitektūrā saņem LU Dabaszinātņu centrs Torņakalnā

2016. gada balva Rīgas arhitektūrā ir piešķirta Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu akadēmiskajam centram un tā autoriem: arhitektiem Vitai Polkovņikovai, Inai Kuļikovskai, Kristapam Bautram, Dacei Zariņai, Raivim Liepiņam, Madarai Plāciņai, Alisei Jēkabsonei un ainavu arhitektei Ingūnai Rozentālei.

Sadalītas Dizaineru savienības gada balvas dizainā

Latvijas Dizaineru savienības (LDS) konkursā „Latvijas Dizaineru savienības balva dizainā 2016” noskaidroti laureāti četrās pamatkategorijās - interjera, vides, lietu un saziņas dizainā, kā arī apakškategorijās, augstskolu un skolu dizaineru konkursos.

Jaunākie
Interesanti