Kultūra / Dizains un athitektūra
No restorāna un kinoteātra līdz sarkanajiem stūrīšiem un mūsdienīgai koncertzālei – Dailes nama 110...
No restorāna un kinoteātra līdz sarkanajiem stūrīšiem un mūsdienīgai koncertzālei – Dailes nama 110 gadi
Novembris ir nozīmīgs ne tikai mūsu valsts dibināšanas dēļ, tas iezīmē arī kāda pagājušā gadsimta Rīgas nama stāstu, kura vēsturē spoguļojas mūsu valsts likteņlīnijas un kam, tāpat kā mūsu valstiskumam, pēdējo gadu liktenis bijis vēlīgs. Stāsts ir par namu Krišjāņa Barona ielā 31, kas, ieguvis skanīgo nosaukumu "Daile", 1913. gadā iecerēja sapni par kvalitatīva kino izrādīšanu Latvijā, šogad svinot apaļus 110. Taču tā nav vienīgā ar šo ēku saistītā jubileja: seno kino tradīciju mūsdienās nomainījusi skatītāju iemīļota izrāžu un koncertu zāle, kas saglabādama seno, rainisko Dailes vārdu, ar skaļiem aplausiem savam radošumam svin apaļus 10!
Sākās viss ar olu trauciņiem – Mencendorfa namā apskatāma Oskara Balaško terīņu kolekcija
Sākās viss ar olu trauciņiem – Mencendorfa namā apskatāma Oskara Balaško terīņu kolekcija
Nākamajā – valsts svētku nedēļā, bet, iespējams, jau šodien – Lāčplēša dienā – daudzās mājas no skapjiem uz galdiem pārcelsies terīnes. Praktiskie, ietilpīgie servējamie trauki, kas svinīgās reizēs lieti der, lai maltīti skaisti atklātu ar siltu zupu, bet turpinātu ar citiem ēdieniem. Vēl līdz 19.novembrim Rīgā, Mencendorfa namā apskatāma terīņu izstāde, kur bez Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un Jūgendstila centra atvēlētajiem traukiem redzamas arī terīnes, ko sakrājis Oskars Balaško no Vecumniekiem.
Kas ir apritīga būvniecība? Skaidro arhitekte Marija Katrīna Dambe
Kas ir apritīga būvniecība? Skaidro arhitekte Marija Katrīna Dambe
Būvniecības process patērē milzīgus resursus un vienlaikus rada milzīgu atkritumu daudzumu, un par to uz projektētājiem gulstas liela atbildība. Pirms ķerties pie lielāka būvniecības mēroga, ar gudrām plānošanas idejām ir iespējams jau esošos objektus pārplānot. "Tas, ko arhitekts un plānotājs var darīt, ir vispirms respektēt to, kas mums pasaulē ir. Sākot ar vides līdz visiem sociālajiem aspektiem," Latvijas Radio 3 raidījumā "Kāpēc dizains?" skaidroja SIA "Nomad architects" arhitekte, Vidzemes augstskolas Inženierzinātņu fakultātes studiju virziena "Arhitektūra un būvniecība" direktore Marija Katrīna Dambe.
Kultūra, zinātne un finansējums. Saruna ar pētniecēm Māru Traumani un Dinu Suhanovu
Kultūra, zinātne un finansējums. Saruna ar pētniecēm Māru Traumani un Dinu Suhanovu
2021. gadā dibinātā Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta (LMDA) darbība šogad daļēji paralizēta samazinātā budžeta dēļ. Arī par Latvijas Mākslas akadēmijas plānotās jaunās arhitektūras izglītības programmas realizāciju valda liela neskaidrība. Tikmēr pētnieki paši strādā ar studentiem un darbojas sociālajos tīklos, lai mēģinātu sabiedrībai parādīt – zinātne un pētniecība par kultūras procesiem ir svarīga, "Radio Naba" raidījumā "Augsne" stāstīja mākslas vēsturniece, kuratore Māra Traumane un arhitekte, arhitektūras pētniece Dina Suhanova.
Vides pieejamības eksperts: Trūkst kopīga skatījuma, kur būsim pēc 20 gadiem
Vides pieejamības eksperts: Trūkst kopīga skatījuma, kur būsim pēc 20 gadiem
Jaunās ēkās normatīvi, kas paredz radīt iekļaujošu vidi, pārsvarā tiek ievēroti, tāpat tiek izmantoti jauni, moderni risinājumi, taču kopējo ainu bieži vien tas neuzlabo, ja līdz jaunajai ēkai nemaz nav iespējams nokļūt. Latvijā trūkst kopēja skatījuma, kopējas pieejas un plāna, kur vides pieejamības jomā būsim pēc 20 gadiem, Latvijas Radio 3 – "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains" pauda invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis.
Kā gadsimtu laikā mainījusies sēdēšanas kultūra Rīgā? Atklās izstādi par krēsliem
Kā gadsimtu laikā mainījusies sēdēšanas kultūra Rīgā? Atklās izstādi par krēsliem
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs turpina svinēt savu 250 gadu jubileju un iepazīstināt skatītājus ar savas kolekcijas dārgumiem. Muzejā glabājas Latvijā lielākā kultūrvēsturisko mēbeļu kolekcija, kuras ļoti interesanta daļa ir aptuveni 400 krēslu no 17. gadsimta līdz mūsdienām. 50 no šiem krēsliem ir rūpīgi restaurēti, lai kļūtu par galvenajiem varoņiem muzeja jaunajā izstādē "Katram savs krēsls. Krēsli un sēdēšana Rīgā no 13. gadsimta līdz mūsdienām". Izstāde būs skatāma no piektdienas, 27. oktobra, un tajā varēs gan apbrīnot dažādus unikālus eksponātus, gan izsekot sēdēšanas kultūras attīstībai Rīgā, kas laika gaitā piedzīvojusi kardinālas pārmaiņas.
Dizainers ir ne tikai stila, bet arī sistemātisku pārmaiņu radītājs. Saruna ar dizaineri Rūtu Jumīti
Dizainers ir ne tikai stila, bet arī sistemātisku pārmaiņu radītājs. Saruna ar dizaineri Rūtu Jumīti
"Agrāk par dizaineru domāja kā par stila, formas un funkcijas veidotāju, tad šobrīd dizainers var būt arī sistemātisku pārmaiņu radītājs," Latvijas Radio 3 raidījumā "Kāpēc dizains" par savu profesiju stāsta dizainere Rūta Jumīte. "Ja fokusējamies tikai uz cilvēku vajadzībām, mēs nedaudz aizmirstam, ka cilvēks nevar eksistēt bez vides ekosistēmas," viņa piebilst, skaidrojot dizaina un vides attiecības.
Arhitektūra – tā ir trīsvienība starp iekštelpu, ārtelpu un ēku. Saruna ar arhitektiem Zani Teteri-Š...
Arhitektūra – tā ir trīsvienība starp iekštelpu, ārtelpu un ēku. Saruna ar arhitektiem Zani Teteri-Šulci un Gati Didrihsonu
"Šīgada rezultāts mani ļoti priecē, jo ir gan interjers, gan publiskā ārtelpa, kas dabūja galveno balvu, gan būve ar laikmetīgām izmaiņām. Tāda arī ir arhitektūra – tā ir trīsvienība starp iekštelpu, ārtelpu un ēku," Arhitektūras gada balvas lēmumu komentē arhitekts, Nacionālās arhitektūras padomes priekšsēdētājs Gatis Didrihsons. Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūrdeva" par citvalstu arhitektūru, par būvkultūru Latvijā un par cilvēku labjūti biroja "MADE arhitekti" projektētajā Dailes teātra priekšlaukumā sarunājas Gatis Didrihsons un arhitekte, dizainere un šīgada Arhitektūras gada balvas žūrijas pārstāve Zane Tetere-Šulce.
Trim ietekmīgākajām krāsām veltīta izstāde «Melns, balts, sarkans» Modes muzejā
Trim ietekmīgākajām krāsām veltīta izstāde «Melns, balts, sarkans» Modes muzejā
Sestdien, 21. oktobrī, Modes muzejā sāksies jauna izstāde "Melns, balts, sarkans", kas veltīta trim ietekmīgākajām krāsām modes pasaulē. Izstādē varēs apskatīt tērpus no 19. gadsimta sākuma līdz mūsdienām, to vidū Valentino, Senlorāna, Lāgerfelda un citu izcilu modes dizaineru veikumu. Kāda ir melnās, baltās un sarkanās krāsas simbolika modes pasaulē? Kāda ir to rituālā un sociālā nozīme? Kā radās mazā, melnā vakarkleita? – šie ir daži no jautājumiem, uz kuriem izstāde atbildēs. Vairākas no tajā skatāmajām kleitām savulaik piederējušas ļoti īpašām valkātājām, viena no viņām – aktrise un stila ikona Merilina Monro.
Ejot ciemos pie savām ēkām – saruna ar arhitekti Ilzi Liepiņu
Ejot ciemos pie savām ēkām – saruna ar arhitekti Ilzi Liepiņu
Iet ciemos pie ēkām, redzēt, kā tās dzīvo, un arī pēc projekta beigām censties uzlabot lietotāju pieredzi ir tas, ko arhitekte Ilze Liepiņa vērtē kā sava darba sastāvdaļu. Par savu atbildību, grūtībām un panākumiem arhitektūrā sarunā stāsta arhitektu biroja "Sudraba arhitektūra" arhitekte un līdzdibinātāja.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd