100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Savulaik ar draudzeni mēģinājām noskatīties visas filmas, kuras lekcijās pieminēja profesors Viktors Freibergs. Tieši pirms viņas pēdējās ciemošanās Rīgā tika atvērta Viktora Freiberga grāmata "Kinomāna slimības vēsture". Tikām pie grāmatas, lasījām un skaitījām, cik reizes Freibergs būs pieminējis Andreja Tarkovska filmu "Spogulis". Freibergs raksta, ka šo "daļēji fiktīvo dienasgrāmatu" sācis rakstīt, kad saslimis un domā, ka kino palīdz viņam izdzīvot.
Par Dzintara Dreiberga filmu, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna „Dvēseļu putenis” motīviem atsauksmes ļoti atšķirīgas. Ir, kas saka: "iespaidīgi", "jāredz" un "labākā latviešu filma", citi tomēr nacionālajā lielfilmā drusku vīlušies. Pirms (vai pēc) dodaties skatīties, daļu grāmatas varat noklausīties. Radioteātra studijā aktieris Raimonds Celms (filmā atveido Edgaru Vanagu) ielasījis romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dreibergs. Skan arī Lolitas Ritmanis mūzika.
Nezinu, vai pareizi daru, saucot grupu „Ezeri” par eksperimenālo popu. Grupa saka, ka viņu otrais studijas albums "Sāls" ir eklektisks: izmantojuši gan popmūzikai raksturīgo, gan stīgas, saksofonus, elektroniku un samplus. 14. novembrī Kaņepes kultūras centrā "Ezeriem" būs koncerts.
16. novembra vakarā Tallinas ielas kvartālā Rīgā notiks "La Danza De La Realidad" jeb "Realitātes deja" – elektroniskās mūzikas labdarības pasākums, kura apmeklētāji var atbalstīt cilvēkus, kuri inficēti ar HIV vai slimo ar AIDS. Ienākumus no ieejas parolēm saņems biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem). Ja ballēsiet visas 12 stundas, dzirdēsiet Tomasu Džeksonu no Argentīnas, Kodek, Mixmaster Raitis, grupu "Origo Boys", dīdžeju Trashy Kid, duetu "Siena" (postmetāla grupas "Tesa" basģitārists Kārlis Tone un čelliste Sarma Gabrēna), kā arī "Multilux", "Dartau" un "Ferneklang".

 
VIDEO: «Austras balvas 2019» pasniegšanas ceremonija un koncerts
Mūzikas namā “Daile” piektdien, 15. novembrī, notiek “Austras balvas 2019” pasniegšanas ceremonija un nominantu koncerts. Balvas pasniegšanas ceremonijas ietvaros uzstājas Ozols, Viņa, ''Astro’n’out'', ''Tribes Of The City'', Kashuks, Juuk un Lupa. Pasākumu vada “Pieci.lv” ētera personības Aleksis Vilciņš un Linda Samsonova, savukārt par muzikālo noformējumu uzstāšanās starplaikos rūpējas “Pieci.lv” dīdžejs un “Austras balvas” žūrijas loceklis Artis Volfs.
«Dziedošā zeme» Cīrihē. Koncertā skan Baltijas un Šveices kormūzika
Cīrihē atkal skanēs latviešu kormūzika – jau otro gadu Šveicē norisinās projekts “Terra Choralis” jeb “Dziedošā zeme”. Tā ir Šveicē dzīvojoša latvieša, mūsu kultūras vēstneša un entuziasta Ulda Mākuļa īstenota ideja, kas dzima pirms Latvijas simtgades ar vēlmi meklēt kopīgo un izcelt atšķirīgo Latvijas un Šveices kormūzikas tradīcijās. Pērn Cīrihē “Terra Choralis” koncertā skanēja tikai Latvijas un Šveices kormūzika, šogad – arī Lietuvas un Igaunijas komponistu skaņdarbi.
Valsts svētkos tiek izdots deju lielizrādes «Abas malas» mūzikas albums
Ir apritējis gads, kopš Latvijas valsts simtajā dzimšanas dienā pirmizrādi piedzīvoja vērienīgais multimediju notikums, deju lielizrāde “Abas malas”. Šogad, Latvijas valsts dzimšanas dienas priekšvakarā, ceļā pie klausītājiem ir dāvana – mūzikas albums, kurā ietverta komponistu Andra Sējāna un Reiņa Sējāna unikālajai lielizrādei radītā mūzika, paziņojumā medijiem informē lielizrādes “Abas malas” sabiedrisko attiecību speciāliste Lelde Kristiāna Vozņesenska.
12 Latvijas filmas bez maksas skatāmas tiešsaistes festivālā visā pasaulē
Valsts svētku mēnesī - novembrī - Nacionālais kino centrs (NKC) rīko jau otro tiešsaistes festivālu “Latvijas filmas pasaulē”, no 14. novembra līdz 25. novembrim portālā filmas.lv piedāvājot atkal jaunu sveicienu latviešu diasporai svētkos – 12 Latvijas filmas (tai skaitā piecas Simtgades filmas), kas pieejamas skatīties bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā, kur vien atrodams interneta pārklājums, paziņojumā medijiem informē NKC pārstāvji.
Režisors Ivars Zviedris: Nav kauns skatīties acīs savu filmu varoņiem
"Lielajā Kristapā" līdzās nominēto filmu skatēm ierasti tiek svinētas arī jaunāko latviešu filmu pirmizrādes, un tieši tā tas bija arī šogad. Divas no tām – 17 minūšu garo mātes un dēla dialogu "Afigenna", kā arī stāstu par trīs bērnu un viņu mammu dzīvi "Meikots Īrijā" – veidojis dokumentālā kino režisors Ivars Zviedris, kurš nu jau dzīvo savas visjaunākās filmas "Valkātājs" pirmizrādes gaidās. Tā stāsta par cilvēkiem, kas Latgalē pāri Eiropas Savienības robežai ved imigrantus. Pēc vairāku gadu darba un gaidīšanas, kamēr galvenais filmas varonis bija cietumā, filma pirmizrādi piedzīvos 1. decembrī.
FOTO: Latvijas komanda Parīzē rīko gastronomisku performanci zīmolam «Hugo Boss»
No Parīzes atgriezusies radošās apvienības “Skudras metropole” komanda – pirmie latvieši, kas rīkojuši pasākumu prestižajam modes zīmolam “Boss”. Gastronomisko performanci, kas ļāva iepazīt jauno zīmola kolekciju, modes metropolē apmeklēja “Hugo Boss” klienti no dažādām pasaules valstīm, kuri vēroja un baudīja gan ēdamas kleitas, gan modes skati galda projekcijās, medijus informē organizatori.
«Austras balvas» pasniegšanas ceremonija un koncerts piektdien – arī LSM.lv tiešraidē
Mūzikas namā “Daile” piektdien, 15. novembrī, notiks “Austras balvas 2019” pasniegšanas ceremonija un nominantu koncerts. Balvas pasniegšanas ceremonijas ietvaros uzstāsies Ozols, Viņa, ''Astro’n’out'', ''Tribes Of The City'', Kashuks, Juuk un Lupa, pasākumu vadīs “Pieci.lv” ētera personības Aleksis Vilciņš un Linda Samsonova, savukārt par muzikālo noformējumu uzstāšanās starplaikos rūpēsies “Pieci.lv” dīdžejs un “Austras balvas” žūrijas loceklis Artis Volfs, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Mākslas zinātniece: Džemma Skulme visu mūžu kalpoja Latvijas kultūrai
Spoža sabiedriskās domas līdere un izcila māksliniece – šīs abas lomas vienlīdz svarīgas, runājot par Džemmu Skulmi, kura 9. novembrī devās mūžības ceļos. Par Latvijas mākslas attīstību viņa aktīvi iestājās gan padomju gados, kad vadīja Mākslinieku savienību, gan Atmodas un neatkarības laikā. Viens no viņas gleznu centrālajiem tēliem ir stipras, bet reizē pārlaicīgas latviešu sievas, un šie tēli trāpīgi atklāj arī viņas pašas būtību.
16 kultūras dižgari saņem ministrijas atzinības rakstus
Svinīga gaisotne 14. novembrī valdīja Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē. Tur vairākām kultūras personībām kā pateicību par viņu radošo ieguldījumu kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) pasniedza Kultūras ministrijas (KM) atzinības rakstus.
Dziedātāja, profesore Lilija Greidāne: Galvenais ir dvēsele, spējas, emocionālā pasaule
14. novembrī 75. dzimšanas dienu svin siltās un skanīgās balss īpašniece, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas ilggadējā profesore un starptautiski pazīstamās čellistes Kristīnes Blaumanes māmiņa Lilija Greidāne. Šarmantā māksliniece neslēpj, ka jau vairākus gadus savus ierakstus neklausās, toties aktīvi seko jaunajām tendencēm opermūzikā, ar prieku iet uz teātri un mākslas izstādēm.
Janvārī «Arēnā Rīga» uzstāsies slavenais tenors Andrea Bočelli
12. janvārī ar ilgi gaidītu koncertu “Arēnā Rīga” uzstāsies klasiskās mūzikas mākslinieks Andrea Bočelli. Kā paziņojumā medijiem informē koncerta pārstāve Danute Vareikaite, šobrīd kļuvuši zināmi koncerta viesi – starp tiem ir tuvs dziedātāja draugs, kā arī viena no perspektīvākajām Itālijas operas izpildītājām. Koncertā piedalīsies Kauņas Valsts koris un Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris.
Vācieša literāro prēmiju dzejā saņem Arvis Viguls par krājumu «Grāmata»
Dzejnieka Ojāra Vācieša 86. dzimšanas dienā, 13. novembrī, Carnikavas novada pašvaldība 17. reizi pasniedza Ojāra Vācieša literāro prēmiju dzejā. Par prēmijas laureātu kļuva dzejnieks Arvis Viguls, kurš naudas balvu – 1000 eiro – saņem par krājumu “Grāmata”, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Kļūt par izdevēju valstī, kurā cilvēki nelasa. Saruna ar Polijas izdevniecības «Karakter» vadītāju
Novembra pirmajā pusē notikušajā sarunu ciklā "Sarunas par izdevējdarbību un dizainu”, kuru kopā ar starptautisku komandu realizē Latvijas literatūras eksporta platforma "Latvian Literature”, īpaša vērība tika veltīta Polijas grāmatizdevēju, ilustratoru un dizaineru pieredzei. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" arhitektūras un dizaina izdevniecības "Karakter” vadītājs Pržemeks Dembovskis stāsta par to, kā sākt savu izdevniecību un cik ilgs laiks nepieciešams, lai lasītāji ievērotu tajā izdotās grāmatas. 
«Lielais Kristaps» un kino nākotne. Žūrijas un ekspertu domas pēc ceremonijas
Latvijas kinoļaudis 12. novembrī  piedzīvoja gada saspringtākos un priecīgākos mirkļus, piedaloties nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" apbalvošanas ceremonijā un plūcot laurus 24 kategorijās. Simtgades filmu programma un līdz ar to plašais filmu piedāvājums šajā un pagājušajā gadā nacionālai kino balvai “Lielais Kristaps” ir atjaunojis skatītāju interesi par latviešu kino, taču nozares eksperti par nākotni runā piesardzīgi. Tikmēr žūrijas pārstāvji uzsver patiesus pārsteigumus un izcilus sasniegumus filmu klāstā, kas apgrūtinājis balvu sadali.
Paskatīties uz situāciju reāli. Latvijai veltīta izstāde «Jā/NeAtkarība»
Jau astoto gadu valsts svētku nedēļā Jūrmalā, Bulduru Izstāžu namā, durvis ver Latvijas valstij un tās neatkarībai veltīta konkursa izstāde. Ekspozīcijā “Jā/NeAtkarība 2019” bija aicināti piedalīties mākslinieki no visas Latvijas ar laikmetīgiem, asprātīgiem un sociāli aktuāliem darbiem. Mākslinieku atsaucība bija liela, un kopumā konkursam tika pieteikti teju simt darbi, no kuriem izstādei žūrija izvēlējās vairāk nekā pusi.
Pianists Georgijs Osokins: Neesmu un negribu būt hameleons
"Man neizsakāmi patīk atrasties Latvijā, jo tās ir mājas – vieta, kur ļoti brīvi varu eksperimentēt. Nekur citur tā nekad nebūs," par uzstāšanos dzimtenē saka pianists Georgijs Osokins, kuram dzīve šobrīd rit starp Vāciju un Rīgu. 15. novembrī Lielajā ģildē viņš atkalredzēsies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, bet pirmo reizi tiksies ar maestro Lio Kuokmanu. Georgijs atskaņos vienu no saviem vismīļākajiem klavierkoncertiem – Friderika Šopēna Otro faminorā.
Galerijas