100 g kultūras
 
«Willa teātris» apbalvo atceltās izrādes un noslēdz nenotikušo sezonu
17. jūnijā nepiespiestā un jautrā atmosfērā fon Stricka villā nenotikušo sezonu noslēdza gada sākumā dibinātas “Willa teātris” un tā radošā komanda. Ar īpašiem diplomiem par nenotikušajām debijām, iestudējumiem un izrādēm tika apbalvoti tie, kuriem iestudējumi bija jāatceļ valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ. Labā ziņa – vasaras sezonā teātris darbu turpinās, piedāvājot skatītājiem brīvdabas izrādes fon Stricka villas pagalmā.
Jāņu laikā portāls filmas.lv visā pasaulē piedāvās 10 bezmaksas filmas
Jāņiem tuvojoties, Nacionālā kino centra (NKC) portāls filmas.lv sadarbībā ar Latvijas filmu studijām dāvina skatītājiem jau trešo tiešsaistes festivālu “Latvijas filmas pasaulē”, kas risināsies 20.-24. jūnijā. Festivāla programmā – 10 Latvijas filmas kā īpašs sveiciens latviešu diasporai nacionālajos svētkos būs pieejamas noskatīšanai bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā, medijus informē NKC pārstāvji.
Latvijas Dejas balvai aicina pieteikt arī darbus digitālā formātā
"Dejas balvas 2019-2020" žūrija aicina vērtēšanai pieteikt arī darbus digitālā formātā. Tādējādi kā Latvijas dejas procesa sastāvdaļa tiks skatīta arī deja, kas tapusi Covid-19 ierobežošanai noteiktajos sociālās distancēšanās apstākļos, medijus informē balvas pārstāvji.
Režisors Petrenko Dailes teātrī iestudē Dankana Makmilana darbu «Elpa»
Vasaras sezonā Dailes teātris turpina piedāvāt jaunas izrādes – 15. jūlijā uz teātra Lielās zāles skatuves pirmizrādi piedzīvos Dankana Makmillana darba “Elpa” iestudējums, medijus informē teātra pārstāvji, atzīmējot, ka šo izrādi raksturo divi vārdi – divvientulība klātienē.  Izrādes režisors ir Dmitrijs Petrenko, mūziku komponējusi Anna Ķirse, galvenās lomas tajā atveidos Gints Andžāns un Ieva Segliņa vai Kārlis Arnolds Avots un Anete Krasovska.
Operdīva Kristīne Opolais: Šobrīd mana galvenā loma ir mammas tēls
Pasaulslavenā operdīva Kristīne Opolais pandēmijas laiku pavada Latvijā. Viņa gatavojas jaunām lomām un izvērtē pagrieziena punktus savā karjerā, atzīstot, ka veiksmes atslēga ir mērķtiecīgs komandas darbs. Taču, kā atzīmē Opolais, mūsdienās opera vairāk ir bizness, kas tiecas uz ātru rezultātu, tāpēc viņa labprāt gatavo koncertprogrammas, jo tajās viņa pati var būt sev režisore. 2021. gadā Latvijas skatītāji atkal varēs tikties ar dziedātāju uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves, jo viņa piedalīsies Džuzepes Verdi operas “Aīda” izrādē.
Profesionāliem projektoriem kultūras namiem iztērē miljonu, bet tos neizmanto
Kvalitatīvu kultūras dzīvi ir pelnījuši arī tie cilvēki, kas dzīvo ārpus Rīgas. Ar šādu domu valsts pirms diviem gadiem 29 reģionu kultūras centriem nopirka profesionālu audiovizuālā satura izplatīšanas aprīkojumu. Iztērēja nepilnu miljonu Eiropas fondu naudas, lai translētu simtgades Dziesmusvētkus, rādītu kino, piedāvātu operas un teātra tiešraides. Taču, izrādās, gandrīz pusē kultūras namu modernie projektori stāv neizmantoti vai tos izmanto primitīvi, jo ar moderno tehnoloģiju nemāk apieties.
Grupa «Čipsis un Dullais» izdod otro albumu «Bravo!»
Jaunā viļņa šlāgergrupa “Čipsis un Dullais” klausītājiem piedāvā savu otro pilna garuma studijas albumu “Bravo!”. Albumā apkopotas 10 dziesmas, kas tapušas astoņu gadu laikā, un tajā iekļauti gan tādi skaņdarbi, kas iepriekš izskanējuši grupas koncertos, gan pavisam jaunas kompozīcijas, medijus informē grupas pārstāvji.
Izdota Artūra Snipa grāmata «Rīgas portfelis» – publicistika, esejas, filozofiskas dabas sacerējumi
“Viņš nekad nebūs “viens no daudziem”, bet vienmēr pats sava ceļa gājējs!” – šādus vārdus rakstniekam un publicistam Artūram Snipam veltījis rakstnieks Alberts Bels. Tāds Snips atklājas arī savā jaunajā, tikko klajā nākušajā grāmatā “Rīgas portfelis”, kurā apkopoti dažādu gadu darbi – publicistika, esejas un citi – kas joprojām izskan ļoti aktuāli un spilgti.
Bailes nav tāpat. Horeogrāfes Janas Jacukas izrāde «Baiļu rutīna» nodota skatītāju vērtējumam
Es baidos, ka šodiena var neizdoties – tā laikmetīgās dejas izrādē “Baiļu rutīna” saka galvenā varone, viņa arī iestudējuma horeogrāfe un dejotāja Jana Jacuka. Viņas monoizrāde ir personisks vēstījums par jaunas sievietes spēju ikdienā sadzīvot ar visdažādākajām ikdienas bailēm – attiecībās, mājās, darbā, uz ielas. 16. jūnijā Ģertrūdes ielas teātrī deju iestudējums piedzīvoja pirmizrādi.
Saldū nedēļas garumā svin dzejnieka Māra Čaklā 80. jubileju
Bez Māra Čaklā dzejas Latvijas dziesmu pasaule būtu daudz nabagāka. Tieši viņš ir autors Liepājas skaistajam raksturojumam – “pilsēta, kurā piedzimst vējš”, ne viens vien ilgas pēc mīlestības izsaka ar dzejoli “Uzsniga sniedziņš balts”, vēl kāds jestrā noskaņojumā skandē “Lilioma dziesmu”. Bet “Saldus saule” ir kļuvusi par šīs pilsētas himnu. Lai apliecinātu savu mīlestību dzejniekam, Saldū visu šo nedēļu notiek viņa 80. jubilejai veltīti pasākumi.
Latviešu valodā taps jauns Džeimsa Džoisa darba «Uliss» tulkojums
Par godu pasaulē atzīmētajai Blūma dienai 16. jūnijā tika aizvadīta īru rakstniekam Džeimsam Džoisam un viņa darbam “Uliss” veltīta konference. Konferencē tika diskutēts par jaunu “Uliss” tulkojumu latviešu valodā, kuru, kā atklājās konferencē, uzņēmusies veikt tulkotāja un publiciste Ieva Lešinska-Geibere, medijus informēja Īrijas vēstniecības Latvijā pārstāvji.
Atskatāmies, bet raugāmies arī uz priekšu. Saruna ar komponistu Jāni Lūsēnu
"No vienas puses, Covid attālina, bet, no otras – saved cilvēkus kopā mazos formātos. Tāds paradokss tajā visā ir," – tā par šobrīd pieļaujamo pulcēšanos nelielos dzīvajos koncertos saka komponists Jānis Lūsēns. Šāds koncerts 18. jūnijā skanēs Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars". Tajā Lūsēns kopā ar Zigfrīdu Muktupāvelu atskatīsies uz savu 35 gadus ilgo muzikālo sadarbību, atskaņojot dziesmas, kuras komponists rakstījis tieši Zigfrīda Muktupāvela balsij.
Kultūras ministrs: Valdībai bija divas iespējas – investēt Komunistiskās partijas ēkā vai to nojaukt
Valdībai bija divas iespējas – investēt 30 miljonus eiro bijušās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas renovācijai vai arī 3 miljonus eiro tās nojaukšanai, komentējot vairāku arhitektu paustos iebildumus par ieceri nacionālo akustisko koncertzāli būvēt vietā, kur šobrīd atrodas bijusī Centrālkomitejas ēka, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pauda kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).
Starptautiskajā teātra festivāla «Postwest» piedalīsies trīs izrādes no Latvijas
Starpkultūru festivāls “Postwest” no Berlīnes teātra “Volksbühne” pārcēlies uz digitālo vidi – no 24. līdz 26. jūnijam tiešsaistē būs skatāmas izrādes, izrāžu ieraksti, diskusijas un citi kultūras pasākumi. Festivālā piedalīsies arī trīs projekti no Latvijas – “Taņas dzimšanas diena. Berlīne”, “Izskatās, ka tu mirsi” un “Lielgabalu gaļa”, medijus informē Ģertrūdes ielas teātrī.
Galerijas