100 g kultūras

 
Kļūt par izdevēju valstī, kurā cilvēki nelasa. Saruna ar Polijas izdevniecības «Karakter» vadītāju
Novembra pirmajā pusē notikušajā sarunu ciklā "Sarunas par izdevējdarbību un dizainu”, kuru kopā ar starptautisku komandu realizē Latvijas literatūras eksporta platforma "Latvian Literature”, īpaša vērība tika veltīta Polijas grāmatizdevēju, ilustratoru un dizaineru pieredzei. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" arhitektūras un dizaina izdevniecības "Karakter” vadītājs Pržemeks Dembovskis stāsta par to, kā sākt savu izdevniecību un cik ilgs laiks nepieciešams, lai lasītāji ievērotu tajā izdotās grāmatas. 
«Lielais Kristaps» un kino nākotne. Žūrijas un ekspertu domas pēc ceremonijas
Latvijas kinoļaudis 12. novembrī  piedzīvoja gada saspringtākos un priecīgākos mirkļus, piedaloties nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" apbalvošanas ceremonijā un plūcot laurus 24 kategorijās. Simtgades filmu programma un līdz ar to plašais filmu piedāvājums šajā un pagājušajā gadā nacionālai kino balvai “Lielais Kristaps” ir atjaunojis skatītāju interesi par latviešu kino, taču nozares eksperti par nākotni runā piesardzīgi. Tikmēr žūrijas pārstāvji uzsver patiesus pārsteigumus un izcilus sasniegumus filmu klāstā, kas apgrūtinājis balvu sadali.
Paskatīties uz situāciju reāli. Latvijai veltīta izstāde «Jā/NeAtkarība»
Jau astoto gadu valsts svētku nedēļā Jūrmalā, Bulduru Izstāžu namā, durvis ver Latvijas valstij un tās neatkarībai veltīta konkursa izstāde. Ekspozīcijā “Jā/NeAtkarība 2019” bija aicināti piedalīties mākslinieki no visas Latvijas ar laikmetīgiem, asprātīgiem un sociāli aktuāliem darbiem. Mākslinieku atsaucība bija liela, un kopumā konkursam tika pieteikti teju simt darbi, no kuriem izstādei žūrija izvēlējās vairāk nekā pusi.
Pianists Georgijs Osokins: Neesmu un negribu būt hameleons
"Man neizsakāmi patīk atrasties Latvijā, jo tās ir mājas – vieta, kur ļoti brīvi varu eksperimentēt. Nekur citur tā nekad nebūs," par uzstāšanos dzimtenē saka pianists Georgijs Osokins, kuram dzīve šobrīd rit starp Vāciju un Rīgu. 15. novembrī Lielajā ģildē viņš atkalredzēsies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, bet pirmo reizi tiksies ar maestro Lio Kuokmanu. Georgijs atskaņos vienu no saviem vismīļākajiem klavierkoncertiem – Friderika Šopēna Otro faminorā.
Pazudusi filmas «Oļegs» operatoram piešķirtā «Lielā Kristapa» statuete
Pazudusi režisora Jura Kursieša filmas "Oļegs" operatoram Bogumilam Godfrejovam piešķirtā "Lielā Kristapa" statuete, aģentūrai LETA apliecināja nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" mediju koordinatore Lote Eglīte. Statuete redzēta neilgi pēc ceremonijas Versaļas zālē kinoteātrī "Splendid Palace" kopā ar divām citām filmai "Oļegs" piešķirtajām balvām.
Latvijā viesosies pārstāvji no Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm
Laikā no 19. līdz 20. novembrim Latvijā viesosies pārstāvji no iepriekšējām Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm – Somijas un Gruzijas – , kā arī 2022. gada viesu valsts – Slovēnijas. Vizītes laikā viesi dalīsies ar pieredzi šādas dalības organizēšanā, kā arī pastāstīs par sasniegtajiem rezultātiem, paziņojumā medijiem informē platformas “Latvian Literature” pārstāvji.
Ieslodzītā rakstnieka dienā tulkos represēto un vajāto autoru darbus
15. novembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā ieslodzītā rakstnieka diena, kurā sabiedrība ir aicināta atcerēties par literātiem, kas daudzviet pasaulē tiek vajāti, ieslodzīti un represēti par to, ko rakstījuši, paziņojumā medijiem informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāvji. Rakstnieku, publicistu un redaktoru organizācija "Latvijas PEN" šajā dienā aicina uz tulkošanas darbnīcu Jāņa Akuratera muzejā.
Džemma Skulme. In memoriam
9. novembra rītā mūžībā devusies gleznotāja Džemma Skulme – Skulmju dinastijas spilgtākā māksliniece. Par viņu uzrakstītas grāmatas, viņas stiprās, jutekliskās gleznas, tapušas ar drosmīgu triepienu, atrodas daudzviet pasaulē.
Latvijas Televīzija rādīs latviešu seriālu «Tur»
Septembra vidū Latvijā veidoto seriālu pulkam pievienojās LMT oriģinālseriāls, attiecību drāma “Tur”. Līdz šim seriālu varēja vērot tikai LMT viedtelevīzijas skatītāji, bet jau no 14. novembra to LTV1 ēterā un REPLAY.lv varēs vērot ikviens, paziņojumā medijiem informē LTV pārstāvji.
Pasniegtas «Lielā Kristapa» balvas. Labākā pilnmetrāžas spēlfilma - «Oļegs»
Otrdien, 12. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” notika Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” apbalvošanas ceremonija. Tika pasniegtas balvas 24 kategorijās, ieskaitot atsevišķu kategoriju labākajai studentu filmai. Ceremonijas tēma šogad bija “Lielais Kristaps izmeklē”. Kā ziņo balvas producente Marta Bite: "Lielais Kristaps" izmeklēja, kāda situācija ir Latvijas kino industrijā un kādas liecības par to sniedz skatītāji. Par gada labāko pilnmetrāžas spēlfilmu atzīta režisora Jura Kursieša filma "Oļegs". Savukārt visbiežāk uz skatuves kāpa filmas "Jelgava '94" veidotāji, kas saņēma kopumā 7 balvas - 4 pamata kategorijās, kā arī žūrijas specbalvu, portāla "Delfi" publikas simpātiju balvu un "Rīgas namu" īpašo balvu.
Pie lasītājiem dodas Gundegas Repšes jaunā grāmata «Retināts Gaiss»
“Laika nav. Mēs visi esam saistīti vienā notikumu ķēdē,” – tā savu jaunāko grāmatu “Retināts gaiss” raksturo rakstniece Gundega Repše, piebilstot, ka šis darbs ir lolots ilgi. 11. novembrī apgādā “Dienas Grāmata” iznākušais izdevums atvests no tipogrāfijas un vakarā piedzīvojis atvēršanas svētkus.
Arī mūsu klasē daži cīnītos. Romāns «Dvēseļu putenis» šodienas jauniešu acīm
Režisora Dzintara Dreiberga kara drāmu “Dvēseļu putenis” tās pirmajā demonstrēšanas nedēļas nogalē no 8. līdz 10. novembrim ir noskatījies rekordliels skatītāju skaits. Tomēr arī Aleksandra Grīna romāns, pēc kura motīviem uzņemta filma, šķiet saistošs šodienas jauniešiem – grāmatas galvenā varoņa vienaudžiem. Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi dalās stāstos par grāmatu, līdz kurai nokļuvuši kā nu kurš – netīšām, aiz garlaicības vai vecāku mudināti.
FOTO: Koncertzālē «Cēsis» izskanējis Andrejam Žagaram veltīts koncerts
Ir personības, kurām aizejot mūsu kultūrtelpā un līdzgaitniekos paliek  spilgts nospiedums. Tāds bija arī Andrejs Žagars. Lai pateiktu paldies par kopābūšanu, turklāt viņa mīļākajā – opermūzikas valodā, 9. novembrī Andreja Žagara Kultūras atbalsta un attīstības fonds, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un koncertzāle “Cēsis” rīkoja koncertu “Draugi – Andrejam Žagaram”. Tajā dziedāja Kristīne Opolais, Egils Siliņš, Mihails Čuļpajevs un Džonatans Tetelmans.
Astoņi komponisti, astoņi jaundarbi un diriģenta Meri garšīgais stāsts
Neparasts koncerts ar astoņu jaundarbu birumu 14. novembrī skanēs Ventspils koncertzālē "Latvija". "Ideja plīvoja un gruzdēja gadu gadiem, un esmu ļoti priecīgs, ka šogad beidzot tā tiks īstenota," stāsta Latvijas Nacionālās operas kora diriģents un Ventspils kamerkora diriģents Aigars Meri.
Galerijas