Sadaļas Sadaļas
100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Andra Ogriņa poēzijas ceļš ir ļoti līkumains un dažreiz pazūd vispār. Savulaik viņš, šķiet, pat īpaši centīgi atgrieza sirreālisma un traģiska absurda noskaņas aktuālajā dzejas tīmeklī. Krājums “Kā būtu ja tevis nebūtu epikūr” ir jau pavisam cita veida pietura, kurā patiešām atsēsties un atveldzēties, nevis piepeši atrast savu galvu tuvīnajā lupīnu krūmājā, nevis sev starp pleciem.
Fotogrāfa Jāņa Deinata 60 gadu jubilejas notikums bildēs “Blaknes”, kuras viņš pats nosaucis par “noformējumu”, ar iepriekšēju pieteikšanos aplūkojama Fon Stricka villā, Aristīda Briāna ielā. Es pieļauju, ka pēc jūsu vizītes šajā jubilejas noformējumā diskusijas nebūs bezjēdzīgas. Jo tas, kas ir skumīgs, pēc brīža var izrādīties jautrs; un otrādi.
Viens no ilggadīgākajiem radošajiem tandēmiem vizuālajā mākslā - Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns – no šīs piektdienas iekaros Mākslas staciju “Dubulti”. Izstādē “Tūlīt” mākslinieki atspoguļos dažādus prāta stāvokļus, piedāvājot precīzas formas, kas tos ilustrē.
Nupat aizvadīto pašvaldību vēlēšanu kontekstā iesaku Nacionālā Kino centra vietnē filmas.lv noskatīties Voldemāra Pūces 1968. gadā uzņemto drāmu “Mērnieku laiki”. Reiņa un Matīsa Kaudzīšu romāns ir mūsu literatūras vēstures stūrakmens, tas jau nu būtu stāstīts gan bērnu dienās, gan tur un še atgādināts arī katra latviešu cilvēka tālākās izglītības gaitās.
Dānijā atvērta pandēmijas dēļ slēgtā Legolande
Tā dēvētā oriģinālā "Legoland" Dānijas pilsētā Billundā atkal vērusi durvis apmeklētājiem vairāk nekā gadu pēc tās slēgšanas. Jau ieradušies pirmie viesi, kuriem iespēja izbaudīt 5D kinoteātri, kā arī jaunas atrakcijas, kuras iedvesmojusi animācijas filma par “Lego".
Izziņoti Austras balvas nominanti; viņu vidū – ansis, Alise Joste un «Ezeri»
Paziņoti albumi, kas ir nominēti 2021. gada „Austras balvai” – Latvijas labākajam albumam. Ņemot vērā šī gada īpašos apstākļus, apbalvojumam šoreiz ir nominēti divpadsmit ieraksti ierasto desmit vietā, savukārt uzvarētājs tiks paziņots īpašā ceremonijā 16. jūnija rītā LR 5 "Pieci.lv" raidījumā „Pieci rīti”, informēja balvas organizatori.
Līgatnē top trimdas izdevumu krātuve
Līgatnē, pateicoties privātajai iniciatīvai tapušajā kultūras kvartālā “Zeit”, pēdējos mēnešus cits pēc cita no dažādām pasaules malām pienāk sūtījumi ar grāmatām. Pavisam jau saņemti vairāki simti izdevumu, kas visi ir izdoti trimdā. Kā atzina krājuma veidotājs, viņa iecere ir izveidot publisku mobilo bibliotēku.
Izdevēji cer uz samazinātu PVN visām grāmatām; Reirs atbalsta Levita aicinājumu veicināt oriģinālliteratūras izdošanu
Ledus ir izkustējies – tā pēc tikšanās ar finanšu ministru secinājuši grāmatizdevēji, kuri, lai pievērstu uzmanību situācijai grāmatizdevniecības nozarē un lai panāktu 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanu visām Latvijā izdotajām grāmatām, īsteno akciju un dodas uz visām Latvijas ministrijām un dāvā Latvijas izdevniecību izdotas dažādu žanru un nozaru grāmatas.
Liepājnieki sveic Imantu Kalniņu 80. jubilejā
26. maijā 80. jubileju svin viens no tautas mīlētākajiem komponistiem Imants Kalniņš. Siltus sveicienus dažādās vietās Liepājā viņam sūtīja vairāku pilsētas koru un ansambļu dalībnieki.
Daces Pūces spēlfilma «Bedre» atklāj kino sezonu Vācijā, startē Šanhajā un iekļūst «HBO Europe» kolekcijā
Režisores Daces Pūces spēlfilma “Bedre” pēc Lībekas kinofestivāla (Nordische Filmtage Lübeck) ieteikuma kļuvusi par atklāšanas filmu no jauna atvērtajos kinoteātros Lībekā, informēja filmas pārstāvji. Jau jūnijā filma būs skatāma arī Šanhajas filmu festivālā, programmā “Spectrum: Alternatives”. Tikmēr tiesības izrādīt filmu Eiropas valstīs iegādājusies starptautiskā televīzijas un interneta platformu grupa “HBO Europe”.
Dziesmu un deju svētku radošās komandas gatavas nolikt pilnvaras, ja svētkus pārcels
XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku radošās komandas neatbalsta dziesmu un deju svētku pārcelšanu vēl par gadu un svētku atlikšanas gadījumā ir gatavas nolikt savas pilnvaras, norādīts atklātā vēstulē, kuru svētku veidotāji 26. maijā nosūtījuši Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru kabineta pārstāvjiem un Valsts izglītības satura centra vadītājai Līgai Lejiņai.
Radīti septiņi kultūras un dabas mantojuma tūrisma maršruti
Latvijas reģionos, ieguldot 68 miljonus eiro, no jauna izveidoti un atjaunoti teju 60 kultūras un dabas mantojuma objekti – muižas, pilis, baznīcas, katedrāles, muzeji, dabas takas, dārzi, estrādes, torņi, tilti, promenādes, pludmales un citi objekti. Epidemioloģiski drošā veidā aicinot Latvijas iedzīvotājus apmeklēt jaunos tūrisma objektus, Kultūras ministrija 26. maijā uzsāk informatīvo kampaņu “Atrastā Latvija”, informēja Kultūras ministrijas pārstāvji.
Kalniņš, Skulte, Dzenītis un Maskats satiksies Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā
Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā, kas šogad norisināsies 28. maijā, spēlēs Latvijas Nacionālās operas simfoniskais orķestris sava galvenā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Pogas vadībā, Liepājas Simfoniskais orķestris pie diriģenta pults esot Aināram Rubiķim un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" Normunda Šnē vadībā, informēja VSIA “Latvijas Koncertu” pārstāvji.
Rīgas Starptautiskais kinofestivāls izziņo pirmās filmas
Rīgas Starptautiskais kinofestivāls (RIGA IFF), kas šogad norisināsies no 14. līdz 24. oktobrim, jau astoto reizi uz kopīgu kinodarbu baudīšanu aicinās skatītājus un pašus kino veidotājus, turpinot kūrētas kino pieredzes veicināšanu – kā galvaspilsētā, tā arī Latvijas reģionos, informēja festivāla rīkotāji.
Tas nav domāts tev! Par Latvijas paviljonu Venēcijas arhitektūras biennālē stāsta tā veidotāji
21. maijā Venēcijas 17. arhitektūras biennālē tika atklāts arhitektu biroja NRJA veidotais Latvijas paviljons "Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai". Fokusējoties uz ekspozīcijas centrālo tēmu, LR3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" par to, kāda loma mūsdienu arhitektūrā ir viedajām tehnoloģijām un kā cilvēkam iemācīties ar tām sadzīvot, diskutē Latvijas paviljona kuratori – NRJA arhitektu biroja vadītājs Uldis Lukševics un NRJA arhitekte un "FOLD" autore Elīna Lībiete.
Mākslinieki mācīs robotam rūpēties par dzīvām būtnēm
27. maijā tiešsaistē platformā "Zoom" pulksten 18.00 tiks atklāta rezidence “Kontakt/Ligzda”, kuru organizē Jauno mediju kultūras centrs "RIXC" sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. "Rezidencē jaunas prasmes šoreiz ir ieradies apgūt nevis mākslinieks, bet robots. Vai vārdam “dabiski” pastāv robežas post-mākslīgā intelekta laikmetā? Vai mākslīgais intelekts spēs rūpēties par dzīvām būtnēm? Kopā ar robotu NaoMi aicināsim ielūkoties nākotnē un sekot līdzi tiešraidei, lai noskaidrotu, vai ligzdā radīsies dzīvība," vēstīts informācijā medijiem.
Ģenialitāte un patiesums. Imantam Kalniņam – 80
Savu 80. jubileju šodien svin Latvijas leģendārais komponists Imants Kalniņš. Karjeras laikā viņa sacerētās dziesmas un skaņdarbi ir mērāmi simtos. Komponistam tuvie cilvēki norāda, ka viņa ieguldījums kultūrā ir zelta vērts. Turklāt šogad mākslinieks saņēma Lielo mūzikas balvu par mūža ieguldījumu.
Ar ciklu «Artefaktu konstrukcijas» Rīgā durvis ver jauna izstāžu telpa
Laba ziņa laikmetīgās mākslas cienītājiem! Pavisam klusu un bez atklāšanas fanfarām Tallinas ielas kvartālā durvis ver jauna izstāžu telpa “Mazā zāle”. To atklāj ar izstāžu cikla “Artefaktu konstrukcijas” pirmo ekspozīciju, kurā skatāmi mākslinieka Miķeļa Mūrnieka veidotie akti un skaistuma jēdziena pētījums.
Kā pandēmija ietekmē lasīšanas paradumus? Pētnieki aicina piedalīties aptaujā
Jau otro gadu dzīvojam pandēmijas apstākļos, kas, nenoliedzami, ietekmē mūsu ikdienu. Arī lasīšanas paradumus. Lai noskaidrotu, vai un kā tie ir mainījušies, Latvijas Nacionālās bibliotēkas pētnieki jau otro pavasari aicina iedzīvotājus piedalīties aptaujā. Tā palīdzēs saprast, piemēram, vai lasām vairāk vai tieši pretēji – mazāk un vai grāmatas palīdz atslēgties no lielā informācijas apjoma un sakaitētām emocijām.
Somu dzejniece Heli Lāksonena raksta atbildes dzejoļus Čakam
Aleksandrs Čaks pirmoreiz skan somiski! Somu dzejniece Heli Lāksonena aizrāvusies ar Aleksandru Čaku un raksta viņam atbildes dzejoļus, kas drīzumā iznāks grāmatā “Paņēmi manu sirdi no plaukta”. Savukārt pašas Lāksonenas dzejoļus ne pirmo reizi atdzejojis Guntars Godiņš. Viņš rada pats savu valodas tiltu starp Čaku un Lāksonenu, izceļot abu savdabīgo dzejnieku spēju trāpīt dziļi un sāpīgi. Jāatzīmē, ka somu dzejniece par Čaku domā ne tikai dzejā, bet arī vizuālajā mākslā. 
Pasaules mūzikas festivāls «Porta» izziņo koncertus
Pasaules mūzikas festivāls "Porta" izziņojis vairākus koncertus. Vasaras izskaņā Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā skanēs grupa "Raxtu raxti" un Eivora no Fēru salām, bet rudens koncertā – mākslinieki no Somijas, Itālijas un Francijas.
Aktualizējot Laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamību, atklāj mākslas parku
Lai aktualizētu Laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamību un iepazīstinātu sabiedrību ar būtisku Latvijas laikmetīgās mākslas vēstures segmentu, bijušās tekstilfabrikas “Boļševička” teritorijā 3. jūnijā tiks atklāts mākslas parks ar nosaukumu “Mobilais muzejs. Nākamā sezona”, informēja Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) pārstāvji. 
Izdevēji ministriem dāvinās grāmatas, lai panāktu PVN likmes samazināšanu
Lai īstenotu pēdējos gados sarunu gaitā ar Finanšu ministriju un Kultūras ministriju panākto vienošanos ieviešanu dzīvē, Latvijas grāmatizdevēji uzsāk akciju “Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!”. Akcijas mērķis ir informēt valdību par kritisko situāciju grāmatizdevēju nozarē, lūgt atbalstu un atgādināt, ka ir nepieciešama politiskā izšķiršanās, lai iepriekšējo sarunu gaitā panāktās vienošanās starp nozari un ministrijām beidzot tiktu ieviestas dzīvē, informēja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektore Marika Celma.
Galerijas

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt