100 g kultūras

 
«Latvijas skolas somas» atklāšanas pasākums uzvar Vācijas dizaina konkursā
Starptautiskajā dizaina konkursā “German Design Award 2020” uzvarējusi producentes Ineses Lukaševskas vadītā aģentūra “Luka”. Tās radītais Latvijas valsts simtgades programmas “Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākums “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs” tika atzīts par uzvarētāju kategorijā “Izcils komunikācijas dizains – pasākums”. Kā paziņojumā medijiem informē Inese Lukaševska – šī jau ir sestā godalga, ko viņa ar komandu šogad izcīnījusi pasaules prestižākajos konkursos.
Aicina pieteikt kandidātus Normunda Naumaņa Gada balvai kritikā
Normunda Naumaņa biedrība un balvas žūrija izsludina kandidātu pieteikšanu Normunda Naumaņa (1962-2014) vārdā nosauktajai Gada balvai mākslas kritikā, kā arī Jaunā kritiķa/es veicināšanas balvai. Pieteikumi jāiesūta līdz 6. decembrim, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Klajā nākusi Daces Ļaviņas grāmata par leģendāro «Baltars» darbnīcu
Viens no Latvijas lepnumiem ir pagājušā gadsimta 20. gados tapušais „Baltars” porcelāns, iekļauts arī Latvijas Kultūras kanonā. Ir jau bijis ne mazums grāmatu, kas veltītas „Baltars” darbībai, bet 26. novembrī atvēršanas svētkus piedzīvos līdz šim apjomīgākais pētījums – mākslas zinātnieces Daces Ļaviņas sastādītā grāmata. Tā izseko gan darbnīcas tapšanas vēsturei, gan personībām, kas to veidoja, bet absolūts jaunais pienesums ir iespēja vienkopus aplūkot visus līdz mūsdienām saglabājušos priekšmetus, ko autorei izdevies atrast, un to ir vairāk nekā divi simti. Fotogrāfijas papildina arī priekšmetu stāsti, un daži no tiem ir detektīvsižeta cienīgi.
Upītē svin nemateriālā kultūras mantojuma svētkus
Par godu gada jubilejai, kopš Upītes kultūrtelpa iekļauta Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, Viļakas novada Šķilbēnu pagastā pirmo reizi rīkoti svētki “Gūdi”. To laikā skanēja ne vien dziesmas, bet arī pateicības vārdi par sasniegto radošo ieceru iniciatoriem, veicinātājiem un atbalstītājiem.
Latviešu «Sudmaliņas» sagādā ovācijas un uzvaru vācu dejotājiem
Sajūsmināti par populārās latviešu tautas dejas “Sudmaliņas” soļiem, tos izlēma apgūt arī kāda Vācijas jauniešu tautas deju grupa. Iemācījās un… ieguva 1. vietu tautas deju konkursā! Deju pamanījuši citas vācu deju kopas izpildījumā, kuriem to savukārt ieteikusi Vācijā dzīvojoša latviete.
Pasniegtas «Spēlmaņu nakts» balvas. Gada labākā izrāde – «Pūt, vējiņi!»
Latvijas gada balvas teātrī “Spēlmaņu nakts” ceremonija tradicionāli notiek 23. novembrī, Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā. Šogad balvas pasniedza jau 26. reizi. Par spilgtākajiem sasniegumiem pagājušajā teātra sezonā pasniedza balvas 17 kategorijās, kā arī galveno balvu “Grand Prix”, balvas par mūža ieguldījumu un specbalvas skatītāju, žūrijas un bērnu un jauniešu žūrijas simpātijām. Vakaru vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ivars Kļavinskis.
Romāna «Dvēseļu putenis» lasījumi – tagad arī podkāstā
Pirmo reizi atšķirt vai kārtējo reizi pārlasīt nozīmīgo Aleksandra Grīna romānu “Dvēseļu putenis” iespējams arī podkāstā. Deviņās daļās kopā ar klausītājiem aktieris Raimonds Celms – Edgara Vanaga lomas atveidotājs filmā “Dvēseļu putenis” – lasa romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dzintars Dreibergs.
Izstāde «Vīna garša» – Edītes Pauls-Vīgneres veltījums vectēvam
Latvijas Arhitektūras muzejā skatāma tekstilmākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres izstāde “Vīna garša”, kas tapusi kā veltījums viņas vectēvam, Iļģuciema stikla fabrikas stikla pūtējam Ādolfam Paulam. Vienai no Latvijas pazīstamākajām tekstilmāksliniecēm šī nelielā izstāde ir kā ievads 80 dzīves un 50 radošās darbības gadu jubilejas svinībām, kas iecerētas šogad.
Šogad «Spēlmaņu naktī» – mānīšanās, šahs un supervaroņi
To, vai aktieris Jēkabs Reinis nule kā iegūtajam “Lielajam Kristapam” varēs piepulcēt arī “Spēlmaņu nakts” skatuves naglu un vai pēc balvām uz skatuves atkal kāps Guna Zariņa un Vilis Daudziņš, varēs uzzināt sestdien, 23. novembrī. Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā viņa dibinātajā Dailes teātrī 26. reizi tiks sumināti aizvadītās teātra sezonas labākie sasniegumi. Ceremonijas režija šoreiz uzticēta Marijai Bērziņai.
Latvijas filmas piedalās Tallinas kinofestivālā
Ar Ginta Zilbaloža animācijas filmas “Projām / Away” seansu 22. novembrī sākas Baltijas filmu konkurss Tallinas kinofestivālā “Melnās naktis / Black Nights / PÖFF” – Ziemeļeiropas vienīgajā A klases festivālā, kas norisinās no 15. novembra līdz 1. decembrim, paziņojumā medijiem informē Nacionālā kino centra pārstāvji.
Vairāk par visu pasaulē viņa mīlēja filmēt kino. Atceroties leģendāro režisori Kiru Muratovu
5. novembrī režisorei Kirai Muratovai (1934-2018) būtu apritējuši 85 gadi. Viņa ir viena no atpazīstamākajām sievietēm-režisorēm, kuras neparastais skatījums uz pasauli un nepārspējamā interese par cilvēkiem darījusi viņu par kulta figūru kino vēsturē. Sorokā, Besarābijā, dzimusī režisore mūžībā devās pagājušā gada 6. jūnijā, taču viņas atstātais nospiedums ne tikai Krievijas, bet visas pasaules kino ir nezūdošs.
Mūzikas akadēmijas simfoniskais orķestris Tukumā koncertēs ar apkārtnes mūzikas skolu audzēkņiem
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) simfoniskais orķestris diriģenta Paula Megi (Paul Mägi) vadībā ceturtdien, 5. decembrī viesosies Tukuma Kultūras namā, lai koncertprogrammā “Plecu pie pleca” apvienotā orķestrī saspēlētos ar Tukuma, Engures un Kandavas mūzikas skolu audzēkņiem, paziņojumā medijiem informē Tukuma pilsētas Kultūras centra direktore Anete Pitena.
Operetes Jaungada koncertos akcentēs komponista Franča Lehāra daiļradi
Operetes Jaungada koncerti “Franz Lehár +” notiks 18. un 28. decembrī VEF Kultūras pilī un 29. decembrī kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Tajos tiks godināta austroungāru komponista Franča Lehāra daiļrade, atzīmējot viņa 150 gadu jubileju, paziņojumā medijiem informē Operetes teātra pārstāvji.
Smadzeņu viļņi, dzeja, bezgalīgs kliedziens. Kazlauska un Pusona muzikālie eksperimenti
7. novembrī saksofonists Arvīds Kazlausks Spānijā atskaņoja Viļņa Šmīdberga Koncertu saksofonam, bet 29. novembrī "Sinfonietta Rīga" pirmatskaņos komponista Džekina Pusona (Jachin Pousson) jaundarbu "Tropos". 30. novembrī saksofonu kvarteta "Atomos" sastāvā Kazlausks kopā ar dzejnieci Ingu Gaili piedalīsies programmā "Vakara stāsti", kurā arī skanēs viens Pusona jaundarbs, savukārt 7. decembrī viņi abi kopā – Kazlausks un Pusons – Ģertrūdes ielas teātrī oficiāli ieskandinās apvienības "Endless Roar" plati "Rush Hush".
Dziedātāja Agnesse izdod singlu «Young»
Dziesma “Young” tapusi, apvienojoties tai pašai komandai, kura strādāja pie Agnesses (Agnese Stengrevics) iepriekšējā singla “Space or Time”. Agnesses dziesmas vārdu līdzautore ir “Grammy” balvas nominante, amerikāniete Kristala Olivere, bet mūzikas autors ir komponists Helvijs Stengrevics, paziņojumā medijiem informē dziedātājas pārstāvji.
Jāzepa Vītola muzejs «Anniņas» ir kritiskā stāvoklī; gaida valsts atbalstu
„Gaujiena – mana paradīze” – tā savulaik par savu vasaras mājvietu, kur tagad ir muzejs, teicis Latvijas Konservatorijas dibinātājs, izcilais komponists Jāzeps Vītols. Taču šobrīd viņa paradīze – memoriālais muzejs „Anniņas” – ir ļoti kritiskā situācijā. Pirms 31 gada muzeja ēka nodega, un toreiz tā tika atjaunota steigā, vairāk kā dekorācija komponista jubilejas koncertam. Šobrīd gan ir izstrādāta jaunas, modernas ekspozīcijas koncepcija ar domu, ka varbūt izdodas atjaunot arī pašu ēku.
Galerijas