100 g kultūras

 
«Prado» muzejā Madridē atklāta vērienīga Fransisko Goijas darbu izstāde
“Prado” muzejā Madridē atklāta līdz šim vērienīgākā pazīstamā spāņu mākslinieka Fransisko Goijas zīmējumu izstāde. Pirmo reizi izdevies apkopot tik plašu mākslinieka skiču un zīmējumi ekspozīciju, kas tapusi gan no “Prado” muzeja kolekcijā esošajiem darbiem, gan citām privātām un publiskām kolekcijām.
Zelts un marmora deju grīda. Par JRT izrādi «Baltais helikopters» stāsta māksliniece Jurjāne
Jaunajā Rīgas teātrī 21. novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Alvja Hermaņa izrāde “Baltais helikopters” par pāvestu Benediktu XVI. Lomās – Mihails Barišņikovs, Guna Zariņa, Kaspars Znotiņš. Izrādes vizuālo noformējumu veidojusi māksliniece Kristīne Jurjāne. Viņa atklāj – iestudējumā izmantoti ne tikai autentiski audumi, izšūti ar zeltu, bet pat antīkas, ziedotas relikvijas, taču iedvesma nākusi no populārā seriāla “The Young Pope” (“Jaunais pāvests”).
«Sinfonietta Rīga» atskaņos rokmūzikas dižgaru Zapas un Emersona kompozīcijas
Divos koncertos - piektdien, 29. novembrī Lielajā ģildē un ceturtdien, 19. decembrī Ventspils koncertzālē "Latvija" - diriģents Normunds Šnē un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" klausītājiem piedāvā ielūkoties 20. gadsimta rokmūzikas aizkulisēs, uz skatuves no jauna pārradot amerikāņu ģitārista un komponista Frenka Zapas un britu taustiņinstrumentālista un komponista Kīta Emersona daiļrades spilgtākos paraugus, medijus informē kamerorķestra pārstāvji.
XXII Jaunrades deju konkursā līdz šim lielākais jauno deju skaits
Novembrī un decembrī jau 22. reizi norisināsies Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) iedibinātais Jaunrades deju konkurss, kurā šogad pieteikts līdz šim lielākais jaundarbu skaits – 84 jaunas dejas, ko radījuši kopumā 37 deju autori, paziņojumā medijiem informē LNKC pārstāvji.
Jaunā grāmatā apzināti darbnīcā «Baltars» tapušie porcelāna gleznojumi
Jaunā grāmata par porcelāna apgleznošanas darbnīcu “Baltars” tapusi ar nolūku sniegt pēc iespējas detalizētāku priekšstatu par to, cik no Latvijas kultūras kanonā iekļautajiem “Baltars” izstrādājumiem ir saglabājušies līdz mūsdienām, apzināt to izcelšanos un pašreizējās atrašanās vietas, paziņojumā medijiem informē izdevniecības “Neputns” pārstāvji.
Lietuvas regeja grupa «Ministry of Echology» koncertēs Latvijā
Lietuvas regeja grupa "Ministry of Echology" piektdien, 22. novembrī, nāks klajā ar savu trešo mūzikas albumu "Mixed Feelings" un pēc albuma izdošanas ar diviem koncertiem viesosies Latvijā – 29. novembrī Rīgā, "Tallinas pagalmā" un 30. novembrī Cēsīs, "Fonoklubā", paziņojumā medijiem informē grupas pārstāvji.
VIDEO: Publicēts Viestura Kairiša jaunās spēlfilmas «Piļsāta pi upis» treileris
No 2020. gada 17. janvāra kinoteātros visā Latvijā varēs noskatīties Viestura Kairiša jauno filmu “Piļsāta pi upis” ("Pilsēta pie upes"). Darbs pie šīs vēsturiskās drāmas risinājies vairāk nekā trīs gadus. Filmas treileris iepazīstina ar galvenajiem varoņiem un notikumu intonācijām — lai arī vēsturiskais fons ir dramatisks, tas nesagrauj jaunu cilvēku attiecību vieglumu un cerības, paziņojumā medijiem informē Nacionālā kino centra pārstāvji pārstāvji.  
Ziemeļvalstu un Baltijas gada labākā jaunā gleznotāja titulu iegūst Jānis Šneiders
Šogad konkursā par Ziemeļvalstu un Baltijas labāko jauno mākslinieku atzīts un galveno ''Grand Prix'' balvu ieguva Somijas mākslinieks Rags Elnigs, savukārt labākā jaunā gleznotāja titulu ieguva pārstāvis no Latvijas – Jānis Šneiders. Konkurss notika jau ceturto gadu pēc kārtas, un šogad tajā tika pieteikts rekordliels darbu skaits – vairāk nekā 300, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Māra Zālīte: Biju pārliecināta, ka esmu dzejniece iekšējai lietošanai
18. novembrī televīzijas pirmizrādi piedzīvoja LTV dokumentālā filma “Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”. Tas ir stāsts par dzejnieci un rakstnieci Māru Zālīti, kura ir viena no nozīmīgākajām Atmodas laika personībām. Viņa gan atzīst, ka šādu lomu nav vēlējusies un tieši sabiedrības spiediena rezultātā nokļuvusi uzmanības centrā. Zālīte uzmanības centrā turpina būt arī šodien, paužot savu viedokli sabiedrībai nozīmīgos jautājumos un radot darbus, kas ir būtiski Latvijas valstiskumam.
No pirmajām pīlītēm līdz prezidentiem. Jura Dimitera izstāde «Mana laika zīmes»
Ne ar ko nesajaucams, savs un ļoti oriģināls rokraksts Latvijas mākslā ir Jurim Dimiteram. Vislabāk viņu pazīst kā plakātistu, bet viņš arī glezno dažādās tehnikās, veido skulptūras, fotografē, un izlase no tā visa būs skatāma viņa personālizstādē, kas sāksies piektdien, 22. novembrī, galerijā "Museum LV”. Izstāde saucas "Mana laika zīmes”, tā iekārtota abos muzeja stāvos, un tajā eksponēti darbi, kas tapuši aptuveni 50 gadu ilgā periodā.
Alvis Hermanis: Man vajag troļļot skatītājus, liet benzīnu ugunskurā
Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs, režisors Alvis Hermanis šobrīd vienlaikus strādā pie trīs jauniestudējumiem. Tie kopā veido zināmu triptihu, kurā pētīts un reflektēts par pārmaiņu laiku, kādā šodien dzīvojam. Režisoram svarīgākais – skatītājam nevis nodot vēstījumu, bet provocēt domāšanu.
«Kvadrifrona» izrāde «Fake News!» izaicinājusi pirmo skatītāju modrību
Ir bezgalīgi daudz paralēlo dimensiju, Austrālija nemaz neeksistē, un ir teorija, ka vilcienā laiks rit lēnāk. Tie ir daži no piemēriem, ko jaunākajā izrādē “Fake News!” skatītājiem piedāvā teātra trupa “Kvadrifrons”, teātra valodā runājot par lasītāju modrību izaicinošajām viltus ziņām. Radošā komanda mēnešiem ilgi pētījusi materiālus interneta plašumos un meklējusi ziņas no aizvēstures līdz pat mūsdienām. Dažas no tām jau būs dzirdējis teju ikviens. Savāktais materiāls esot milzīgs, tāpēc katra izrāde solās būt citāda.
Durvis vērs izstāde par dzejnieci Lūciju Zamaiču ar Beļcovas darbiem
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā 3. decembrī durvis vērs izstāde “Lūcija Zamaiča. Es un mani vārdi”, paziņojumā medijiem informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji. Jaunajā izstādē apmeklētāji redzēs vairākus no Aleksandras Beļcovas zīmētajiem un gleznotajiem Zamaičas portretiem un reizē varēs aplūkot daudzus dzejnieces manuskriptus, dzejoļu klades, privātās mantas, fotogrāfijas, dokumentus, saraksti.
11 dienu laikā «Dvēseļu puteni» apmeklējis rekordliels skatītāju skaits
Nepilnu vienpadsmit dienu laikā kopš režisora Dzintara Dreiberga vērienīgās karas drāmas “Dvēseļu putenis” nonākšanas uz kino ekrāniem filmu paguvuši noskatīties vairāk nekā 102 000 skatītāju. Filmas viedotāji un izplatītāji Latvijā "Uz kino" un "Kinopunkts" paziņojumā medijiem informē - tas ir lielākais skatītāju skaits pašmāju kinodarbam atjaunotās Latvijas kino vēsturē šādā filmas izrādīšanas periodā.
Režisors Mārtiņš Eihe Rēzeknē iestudē «Rudens sonāti»
Uz Rēzeknes teātra "Joriks" skatuves režisora Mārtiņa Eihes vadībā top iestudējums, kura pamatā ir slavenā zviedru kinorežisora Ingmara Bergmana darbs “Rudens sonāte”. Pirmizrāde notiks trešdien, 20. novembrī, paziņojumā medijiem informē teātra pārstāvji.
Kaut kas pelēks vai mūsu spēks? Saruna par Latvijas dizaina nacionālo identitāti
To, kādi mēs esam, būtiski ietekmē vide, kurā esam auguši, un zināšanas, kuras mēs iegūstam, tāpēc Latvijā tapušās idejas un risinājumi arī dizainā ir daļa no mūsu identitātes un veido nacionālo dizaina identitāti, kura nepieciešama mums pašiem un var būt pārsteigums arī pasaulē. Kāda īsti ir Latvijas dizaina jomas nacionālā identitāte, kā tā veidojas? Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" eksperti dalās pārdomās – kaut arī "mūsu dizains ir tāds, kādi esam mēs paši", tomēr nacionālās identitātes veidošana un uzturēšana vairs nevar būt dizaina pašmērķis.
Iznācis jauns Alesandro Bariko romāns latviešu tulkojumā – «Jaunā Līgava»
Latvijā Alesandro Bariko grāmatas iznākušas kuplā skaitā un dažādos apgādos. “Zīds”, “Okeāns Jūra”, “Misters Gvins”, “Stikla pilis” un citas – kopskaitā vairāk nekā desmit romāni un eseju krājums “Hēgeļa dvēsele un Viskonsinas govis”. Tām pievienojas jaunākā – Daces Meieres tulkotā “Jaunā Līgava”, paziņojumā medijiem informē apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji.
Par «Gada rīdzinieku» kļuvis komponists Boriss Rezņiks
Rīgas domes balvu “Gada rīdzinieks 2019” un Goda rakstu šogad saņēma komponists Boriss Rezņiks par Atmodas laika leģendārā skaņdarba “Atmostas Baltija” radīšanu, ieguldījumu mūzikas attīstībā un Rīgas starptautiskās atpazīstamības veicināšanu. Balvu viņam pasniedza pirmdien, 18. novembrī, Rīgas domes svinīgajā sēdē, kas bija sasaukta par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 101. gadadienai, paziņojumā medijiem informē Rīgas domes pārstāvji.
Atmiņas par bēgļu gaitām. Saruna ar īsfilmas «Pārgājiens ‘44» autoriem brāļiem Ābelēm
Latvijas Televīzijas īsfilmu projekts “Latvijas kods. Latvijas šodien” ir platforma, kur sevi pieteikt debitantiem, kā arī pazīstamiem autoriem, lai īstenotu mazajam formātam atbilstošas ieceres. Pie otrajiem pieder trīs brāļi Ābeles, kurus skatītāji iepazinuši filmās “Kastrāts kuilis” un simtgades projektā “Baltu ciltis”. Šoreiz divi no brāļiem – Lauris un Mārcis – “Latvijas koda” ietvaros uz ekrāna ir pārnesuši nozīmīgu savas vecāsmātes Melitas Ābeles dzīves posmu. Filma “Pārgājiens ‘44” stāsta par bēgļu gaitām Kurzemē pēc Otrā pasaules kara un jaunas meitenes piedzīvoto juku laikā.
Tuvojas «Spēlmaņu nakts». 23. novembrī nosauks spilgtākos sasniegumus teātrī
Sestdien, 23. novembrī, klāt būs “Spēlmaņu nakts”, kad 16 kategorijās nosauks aizvadītās sezonas labākos veikumus Latvijas teātros. Par teātrim veltītu mūžu suminās Valmieras Drāmas teātra aktieri Rihardu Rudāku un Liepājas teātra aktieri Jāni Dreiblatu. Iepriekšējā teātra sezonā nav bijis kāda ļoti žilbinoša pārsteiguma, taču bijušas daudzas spilgtas un spēcīgas izrādes, kas arī izvirzītas kategoriju līderos.
Galerijas