100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Ieva Rozentāle
 
No kauna traipa par sabiedriskās dzīves centru – Rīgas vizītkarte Kalnciema ielā
Nojaukt vai atjaunot – šī dilemma vissāpīgākā ir tad, ja runa nav tikai par vienas ēkas “būt vai nebūt”, bet par veselu ielu vai koka apbūvi kopumā. Kalnciema ielas pārvērtības atgādina tautas pasaku par nabaga sērdienīti, kurai tomēr atjāj īstais precinieks. Paiet pāris gadi, un visi kā viens ir aizmirsuši bārenītes noplukušās skrandas, basās kājas un sapinkātos matus.
Suitos apgūst kokles spēli
Lai saglabātu un popularizētu kokles spēles tradīcijas, etniskās kultūras centrs “Suiti” ik gadu rīko apmācības. Tās pulcē dažādus interesentus, ne tikai suitus. Tā ir iespēja iegūt gan pamatprasmes kokles spēlē, gan izzināt arī tās vēsturi un tieši suitiem raksturīgo melodiju klāstu. 
FOTO: Koncerts «Tenoru trio. Arrivederci Roma» Mežaparka Zaļajā teātrī
Mežaparka Zaļajā teātrī 10. jūlijā sirsnīgā atmosfērā izskanējis koncerts “Tenoru trio. Arrivederci Roma”, savukārt nākamajā piektdienā, 17. jūlijā, turpat notiks koncerts “Cantando y amando”. Koncerti notiek ar SIA “Rīgas meži” atbalstu, LSM.lv pavēstīja Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) pārstāve Irbe Treile.
Teātris ir valsts valoda. Saruna ar teātra žurnālisti, producenti Jevgeņiju Šermeņovu
Bijusī maskaviete Jevgeņija Šermeņova dzīvo Latvijā nepilnus piecus gadus, taču šeit jau kļuvusi neaizstājama. Dzīvi interesējoties par šejienes teātri, viņa nezaudē sakarus ar režisoriem, dramaturgiem, aktieriem, pedagogiem Krievijā. Stāsta viņiem par mums, bet mums – par viņiem, un ved viņus pie mums viesizrādēs. Tas padara teātra telpu tādu, kādai tai jābūt, – bez robežām un visiem kopīgu.
Māksliniece Dinere Gustavam Klucim veltītā pastmarkā attēlo izmisumu
Šīs nedēļas nogalē ''Latvijas pasts'' izdevis jaunu pastmarku bloku, veltītu pasaulslavenajam latviešu avangarda māksliniekam Gustavam Klucim. Tas ir jau piektais izdevums pastmarku ciklā ''Izcilie latviešu mākslinieki'', kas sākās ar velti Janim Rozentālam viņa 150. jubilejas gadā.
Diriģents Sigvards Kļava: Ir atkal tā sajūta, ka gribas kāpt kādā citā kalnā
10. jūlijā ASV ierakstu kompānija "Delos" klajā laidusi tvartu "Komitas: Divine Liturgy" ("Komitass. Dievišķā liturģija") – izcilā armēņu komponista Komitasa Vardapeta 20. gadsimta sākumā rakstīto meistardarbu komponista Vačes Šarafjana aranžējumā jauktajam korim. Jaunajā interpretācijā dzirdams Latvijas Radio koris ar diriģentu un māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu pie diriģenta pults, un solistiem – basu Hovhannesu Nersesjanu un tenoru Armenu Badaljanu. Ieraksts veikts Rīgas Sv. Jāņa baznīcā 2019. gada 20.-23. septembrī. "Šis mūsu radošajā dzīvē ir ļoti būtisks apstāšanās punkts – ir atkal tā sajūta, ka gribas kāpt kādā citā kalnā," intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" atzīst diriģents Sigvards Kļava.
No mammas kaitināšanas līdz sevis pieņemšanai – jauno grafiķu «Atmiņas» bērnu un jauniešu grāmatās
Grāmatas bērniem un jauniešiem ar unikālām ilustrācijām radījuši Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) jaunie grafiķi. Šobrīd tās vēl ir tikai vienā vai dažos eksemplāros, bet jācer, ka ar laiku tās atradīs ceļu pie lasītājiem. Izstādē “Atmiņas” aplūkojamas četrpadsmit grāmatas, un uz vietas ir iespēja tās arī izlasīt. Studentiem šī bijusi lieliska iespēja piedzīvot grāmatu izveidi no idejas līdz iesietam eksemplāram. Būtisks arī fakts, ka nākamgad tās ceļos uz Boloņas bērnu grāmatu tirgu Itālijā.
FOTO: Pakrojas muižā atklāts ziedu festivāls «Sapnis vasaras naktī»
Lietuvā, Pakrojas muižas kompleksā, aptuveni divu stundu brauciena attālumā no Rīgas, norisinās otrais, Šekspīra sonetu iedvesmots, vasaras ziedu festivāls “Sapnis vasaras naktī 2020”, informēja organizatori. Tajā vasaras mēnešos starp milzīgām ziedu kompozīcijām, senatnes iedvesmotām izstādēm un palmām ziedēs vairāki miljoni ziedu. Apmeklētājus gaida arī aktieru priekšnesumi.
Kultūras jomas uzņēmēji, biedrības un nodibinājumi varēs pieteikties atbalstam jaunā VKKF mērķprogrammā
Lai atbalstītu kultūras jomā strādājošos uzņēmējus, biedrības un nodibinājumus, kuru darbība bijusi ierobežota Covid-19 izplatības mazināšanai noteikto ierobežojumu dēļ, tiek veidota jauna Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogramma, kurā uzņēmējiem, biedrībām un nodibinājumiem tiks daļēji kompensētas Covid-19 ierobežojumu pastāvēšanas laikā radušās tiešās darbības izmaksas, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
Kultūras ministrija izsludina Arhitektūras likuma sabiedrisko apspriešanu
Kultūras ministrija (KM) izsludinājusi sabiedrisko apspriešanu likumprojektam “Arhitektūras likums”. Sabiedrības pārstāvji aicināti līdzdarboties likumprojekta izstrādē, līdz 2020. gada 31. augustam rakstiski sniedzot savu viedokli, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.
Ģitārists Gints Smukais radījis savu versiju tautasdziesmai «Pūt, vējiņi»
Ģitārists Gints Smukais izdevis jaunu aranžiju tautasdziesmai “Pūt, vējiņi”, kas ir otrais priekšvēstnesis mūziķa otrajam studijas albumam “Atkusnis”, kura atklāšanas brīvdabas koncerts “Atkusnis” notiks 31. jūlijā Raiskuma ezerā kempingā “Apaļkalns” uz peldošas skatuves, informēja mūziķa pārstāve Inga Zālīte.
Koris «Balsis» atsāk koncertēt klātienē un dodas muzikālā ceļojumā
Jauniešu koris “Balsis” jūlija otrās nedēļas nogalē sniegs trīs publiskus koncertus – Upītē, Baltinavā un Limbažos. Kā katru gadu koris pēc iespējas biežāk koncertē Latvijā, izņēmums nav arī šī vasara. Latgales pusē Baltinavā un Upītē ''Balsis'' būs pirmo reizi, informēja kora mākslinieciskais vadītājs Ints Teterovskis.
Brazīlijas sarkankoka teju mītiskie piedzīvojumi jūras dzelmē – izstāde Liepājā
Liepājā ieradies Brazīlijas sarkankoks. Izrādās, to ik palaikam izskalo Kurzemes piekrastē nu jau 120 gadu garumā. Koks un ar ap to saistītie notikumi ir kļuvuši par iedvesmas avotu izstādei “Brazilvuds”, ko 10. jūlijā Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” ''Civita Nova'' zālē atklās gleznotāja un scenogrāfe Kristīne Abika kopā ar fotogrāfu Māri Ločmeli. Kā trešo izstādes dalībnieku abi mākslinieki nosauc pāvilostnieku Rolfu Jansonu, kurš no izskalotā Brazīlijas koka uz metāla virpas virpo vīna pudeļu aizbāžņus.
ISSP galerijā būs skatāma Annemarijas Gulbes fotoizstāde «Love Re-search»
No 17. jūlija līdz 29. augustam ISSP galerijā būs skatāma latviešu mākslinieces Annemarijas Gulbes personālizstāde “Love Re-search”. Tajā būs aplūkojama četru gadu garumā tapusi fotogrāfiju sērija, kurā iemūžināti privāti mirkļi no autores vienaudžu dzīves, informēja galerijas pārstāvji.
Galerijas