100 g kultūras

 
Latvijas baznīcās skan Ziemassvētku noskaņu programma «Es ticu...»
Pirmos koncertus Dubultu un Jelgavas dievnamos piedzīvojusi Ziemassvētku noskaņu programma “Es ticu…”, kurā komponista Valta Pūces vadībā apvienojušies operdziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča, vijoļspēles meistars Raimonds Ozols, flautiste Dita Krenberga un pats Valts Pūce pie taustiņinstrumentiem, medijus informē organizatori.
Azerbaidžānas diriģenta Ibrahimova vadībā Lielajā ģildē skanēs Mocarts un Čaikovskis
Uz Lielās ģildes skatuves 13. decembrī kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) uzstāsies viens no labākajiem Latvijas klarnetistiem Mārtiņš Circenis un jaunais diriģents Fuads Ibrahimovs no Azerbaidžānas. Viņu atskaņojumā varēs dzirdēt Volfganga Amadeja Mocarta Klarnetes koncertu un operas “Burvju flauta” uvertīru, kā arī Pētera Čaikovska Piekto simfoniju, medijus informē LNSO pārstāvji.
Valmierā un Liepājā būs skatāma Mākslas akadēmijas pedagogu darbu izstāde
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades jubilejas noskaņās Vizuāli plastiskās mākslas Tēlniecības, Stikla mākslas un Keramikas nozaru pedagogi pasniedz lielisku dāvanu sabiedrībai – izcilu mākslinieku grupas izstādi Valmierā un Liepājā, tā atjaunodami un turpinādami kādreiz akadēmijai tik ierasto praksi, rīkot mākslas izstādes visā Latvijā, ne tikai Rīgas galerijās un muzejos, medijus informē LMA pārstāvji.
Doma laukumā Rīgā muzicēs projekta «Ziemassvētku tubas» orķestris
Doma laukumā Rīgā 14. decembrī, pulksten 15:00, klausītājus ar populārām melodijām priecēs projekta “Ziemassvētku tubas” orķestris. Šis muzikālais notikums, kas pasaulē ir īpaši populārs tieši Ziemassvētku laikā, norisināsies jau piekto reizi, pulcējot ap 100 tubistu un eifonistu no visām trim Baltijas valstīm, medijus informē Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.
Liepājas teātra «Mēness neredzamā puse» uzbur skaudru pasaules gala ainu tuvplānā
Visu trīs Baltijas valstu radošajā kopdarbā Liepājas teātrī tapusi izrāde „Mēness neredzamā pusē”. Režisore no Lietuvas Monika Klimaite iestudējusi igauņu dramaturga Karla Kopelmā lugu „Singing Green”. Šādā tandēmā līdz skatītājiem nonākusi jauna izrāde, kas ļauj ielūkoties skaudrā nākotnē. Izrādes režisore akcentē cilvēces attīstību atpakaļgaitā un nepieciešamību sapurināties, citādi notiekošais tuvina mūsdienu Eiropas sabiedrību Trešajam pasaules karam.
Mākslas muzeja skulptūru kolekcija gatavojas ceļam uz jauno muzeju krātuvi
Ar patīkamu satraukumu, bet apziņu, ka liels darbs vēl priekšā, Latvijas muzeju speciālisti gaida nākamo nedēļu, kad ekspluatācijā tiks nodots muzeja krātuvju komplekss Rīgā, Pulka ielā. Tur glabāsies vairāki simti tūkstoši mākslas darbu un muzeju priekšmetu, kas šobrīd izvietoti daudzās telpās un noliktavās, kas bieži vien neatbilst mākslas darbu nepieciešamajiem glabāšanas apstākļiem. Kā šobrīd izskatās ārzemju mākslas kolekcija un kad to varēs apskatīt jaunā ekspozīcijā?
Latvietis un francūziete rada jaunu muzikālo kosmosu
Divi jauni, bet izcili talantīgi mūziķi, latvietis un francūziete, radījuši neparastu albumu, kurā galvenās un vienīgās lomas izpilda balss un vibrofons, savienojoties fantastiskā saspēlē un savijoties vēl nebijušās muzikālās izpausmēs. 
Vienīgais tāds. Mākslas zinātnieki vērtē tēlnieka Kārļa Jansona dzimtas lomu Latvijas tēlniecībā
Kā nepazaudēt sevi, redzot, ka vara tevi no kultūras vēstures cenšas izdzēst? Trīs mākslas zinātnieki vērtē tēlnieku Jansonu dzimtas un īpaši Kārļa Jansona lomu Latvijas tēlniecībā. Jansonu dzimtā ar tēlniecību nodarbojas jau trīs paaudzēs. Kārļa Jansona veidotos pieminekļus okupācijas vara pēc Latvijas neatkarības zaudēšanas atzina par kaitnieciskiem un lika tos demontēt. Savukārt pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viens no dzimtas turpinātāju pienākumiem bija šos simbolus atkal sliet atpakaļ. 
Mūsdienu devalvētā mākslinieka identitāte. Tēlnieks Matiass Jansons par 3.paaudzē pārmantoto arodu
“Es vienkārši pasaku, ka es esmu mākslinieks, nospļaujos uz sērkociņu kārbiņas, uzlieku otrādāk un pasaku – saulriets! Vai tad nav? Ir!” Tēlnieks Matiass Jansons vārdus netaupa un tiešuma nevairās. Arī brīdī, kad jāatbild uz raidījuma “Dzimtaskoks” veidotāju jautājumu par mākslinieku lomu, vietu un nozīmi mūsdienās. Viņaprāt, mākslinieka identitātē 21.gadsimtā ir devalvējusies, pat devalvēta. Iemesls – laikmets, kurā panākumu gūšanai nav nepieciešams ne garš darba, meklējumu un kļūdīšanās ceļš, ne arī zināšanu bāze.
«Kalanģos» uz Apsīšu Jēkaba dzimšanas dienu skābē kāpostus
Lizuma pagasta „Kalanģos”, Apsīšu Jēkaba muzejā, ik decembri notiek tradicionālā kāpostu skābēšanas talka, taču šajā muzejā ne tikai skābē kāpostus. Pēc 2013.gada ugunsgrēka, atjaunojot „Kalanģus”, bija iecere, ka šai ēkai jābūt ne vien muzejam, bet arī kultūras un amatniecības centram.
Māksliniece Aija Zariņa cer atmodināt tautas garu
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālē piektdien, 6. decembrī, atklāj Aijas Zariņas lielformāta darbu izstādi, ar kuru māksliniece vēlas panākt, lai mūsdienu ļaudis no egoistiskiem un negausīgiem patērētājiem kļūtu par radītājiem un lai atmostos tautas radošais gars. Tāpēc arī izstādes nosaukumā izmantoti Eduarda Veidenbauma vārdi “Mosties, mosties reiz, svabadais gars”.
«Cabaret» teātrī – dzirkstoša atmosfēra, absints un bohēma
Tuvojoties gadu mijai, jau 16. reizi izklaidēties un svinēt gribētājus aicina “Cabaret” teātris ar sev raksturīgo koncertuzvedumu, kas šogad veltīts franču dzejnieka Šarla Bodlēra un amerikāņu rakstnieka Ernesta Hemingveja iemīļotajam grādīgajam dzērienam absintam.
Kosmoss un seriāli. Īsfilmu festivāls «2Annas» aicina uz lekciju par zinātnisko fantastiku
Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls “2Annas” 10. decembrī, “Kino Augusts” Kaņepes kultūras centrā aicina uz jau trešo kino lekciju ciklā “Kosmoss”, kas šoreiz pievērsīsies tēmai “Kosmoss un seriāli”, medijus informē festivāla pārstāvji. Lektors un kino blogeris Sergejs Timoņins vedīs klausītājus kosmiskā piedzīvojumā caur galaktikām, zinātnisko fantastiku un paaudzēs mīlētiem TV seriāliem un meklēs iemeslus, kāpēc atbildes uz visuma jautājumiem pirmkārt ir jāmeklē mūsos pašos.
Romantiskā komēdija «Jaungada taksometrs 2» nonāk pie skatītājiem
Režisora Māra Martinsona romantiskā komēdija “Jaungada taksometrs 2” ceturtdien, 5. decembrī “Kino Citadele” svētku gaisotnē pulcēja pirmizrādes viesus un visu filmā iesaistīto aktieru ansambli, atklājot filmas ceļu uz kinoteātriem ne tikai Latvijā. Anglijā un Īrijā filmas pirmā daļa ir skatāma no 6. decembra un otrā – jau decembra beigās, medijus informē filmas pārstāvji.
Galerijas