Kilograms kultūras
100 g kultūras
#KultūršoksDizains un arhitektūra
Pirmdien, 9. decembrī, izziņoti pretendenti uz Holivudas Ārzemju preses asociācijas godalgām "Zelta globuss", kandidātu atlases žūrijas pārstāvjiem atklājot, ka uz lielāko godalgu skaitu - sešām - pretendē studijas "Netflix" filma "Marriage Story" ("Laulības stāsts").
Pirmos koncertus Dubultu un Jelgavas dievnamos piedzīvojusi Ziemassvētku noskaņu programma “Es ticu…”, kurā komponista Valta Pūces vadībā apvienojušies operdziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča, vijoļspēles meistars Raimonds Ozols, flautiste Dita Krenberga un pats Valts Pūce pie taustiņinstrumentiem, medijus informē organizatori.
Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) no 2019. gada 14. decembra līdz 2020. gada 5. janvārim ar jaunu ekspozīcijas izkārtojumu un virzienu uz konceptuālām pārmaiņām nāk klājā ikgadējais studentu mākslas darbu tirgus, kas šogad ieguvis arī jaunu nosaukumu “JAUNmarka”, medijus informē LMA pārstāvji.
Uz Lielās ģildes skatuves 13. decembrī kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) uzstāsies viens no labākajiem Latvijas klarnetistiem Mārtiņš Circenis un jaunais diriģents Fuads Ibrahimovs no Azerbaidžānas. Viņu atskaņojumā varēs dzirdēt Volfganga Amadeja Mocarta Klarnetes koncertu un operas “Burvju flauta” uvertīru, kā arī Pētera Čaikovska Piekto simfoniju, medijus informē LNSO pārstāvji.
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades jubilejas noskaņās Vizuāli plastiskās mākslas Tēlniecības, Stikla mākslas un Keramikas nozaru pedagogi pasniedz lielisku dāvanu sabiedrībai – izcilu mākslinieku grupas izstādi Valmierā un Liepājā, tā atjaunodami un turpinādami kādreiz akadēmijai tik ierasto praksi, rīkot mākslas izstādes visā Latvijā, ne tikai Rīgas galerijās un muzejos, medijus informē LMA pārstāvji.
Doma laukumā Rīgā 14. decembrī, pulksten 15:00, klausītājus ar populārām melodijām priecēs projekta “Ziemassvētku tubas” orķestris. Šis muzikālais notikums, kas pasaulē ir īpaši populārs tieši Ziemassvētku laikā, norisināsies jau piekto reizi, pulcējot ap 100 tubistu un eifonistu no visām trim Baltijas valstīm, medijus informē Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.
Latvijas Nacionālajā operā un baletā (LNOB) 3. aprīlī pirmizrādi piedzīvos klasikā baleta pērle – Pētera Čaikovska šedevrs “Gulbju ezers”. Zigfrīda lomu pirmizrādē dejos “La Scala” baleta zvaigzne, Latvijā dzimušais starptautisko konkursu laureāts Timofejs Andrijašenko, medijus informē LNOB pārstāvji.
"Haoss ir manī, tāpat kā zirgs ir manī, ” – atzīst mākslinieks Ivars Heinrihsons, kura jaunākajai izstādei galerijā "Māksla XO" dots nosaukums "Haosa teorija". Ivara Heinrihsona līniju mudžekļi un to dinamika top par precīzu vizuālu skaidrojumu pašai haosa teorijai.
Mākslinieki un vides aktīvisti Spānijas galvaspilsētā Madridē izveidojuši instalāciju, ar kuras palīdzību cilvēki var izjust klimata izmaiņu un gaisa piesārņojuma postošās sekas. Izstāde pieskaņota Madridē notiekošajam ANO klimata samitam.
Visu trīs Baltijas valstu radošajā kopdarbā Liepājas teātrī tapusi izrāde „Mēness neredzamā pusē”. Režisore no Lietuvas Monika Klimaite iestudējusi igauņu dramaturga Karla Kopelmā lugu „Singing Green”. Šādā tandēmā līdz skatītājiem nonākusi jauna izrāde, kas ļauj ielūkoties skaudrā nākotnē. Izrādes režisore akcentē cilvēces attīstību atpakaļgaitā un nepieciešamību sapurināties, citādi notiekošais tuvina mūsdienu Eiropas sabiedrību Trešajam pasaules karam.
Ar patīkamu satraukumu, bet apziņu, ka liels darbs vēl priekšā, Latvijas muzeju speciālisti gaida nākamo nedēļu, kad ekspluatācijā tiks nodots muzeja krātuvju komplekss Rīgā, Pulka ielā. Tur glabāsies vairāki simti tūkstoši mākslas darbu un muzeju priekšmetu, kas šobrīd izvietoti daudzās telpās un noliktavās, kas bieži vien neatbilst mākslas darbu nepieciešamajiem glabāšanas apstākļiem. Kā šobrīd izskatās ārzemju mākslas kolekcija un kad to varēs apskatīt jaunā ekspozīcijā?
Maiami mākslas izstādē "Art Basel" vīrietis apēdis 120 000 ASV dolāru (108 000 eiro) vērtu mākslas darbu, ko veido ar santehnikas līmlenti pie sienas pielīmēts banāns.
Pēc gandrīz gadu ilga pārtraukuma ar izstādi ''Ziedi'' jaunās telpās apmeklētājiem durvis vēris Olaines vēstures un mākslas muzejs.
Divi jauni, bet izcili talantīgi mūziķi, latvietis un francūziete, radījuši neparastu albumu, kurā galvenās un vienīgās lomas izpilda balss un vibrofons, savienojoties fantastiskā saspēlē un savijoties vēl nebijušās muzikālās izpausmēs.
21. novembrī Bostonā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja Artura Maskata jaundarbs "My River runs to thee..." – Bostonas simfoniskā orķestra un Leipcigas "Gewandhaus" orķestra koppasūtinājums. Bet 2. decembrī Maskats saņēma Autortiesību bezgalības balvu par mūziku baletam "Bīstamie sakari".
Kā nepazaudēt sevi, redzot, ka vara tevi no kultūras vēstures cenšas izdzēst? Trīs mākslas zinātnieki vērtē tēlnieku Jansonu dzimtas un īpaši Kārļa Jansona lomu Latvijas tēlniecībā. Jansonu dzimtā ar tēlniecību nodarbojas jau trīs paaudzēs. Kārļa Jansona veidotos pieminekļus okupācijas vara pēc Latvijas neatkarības zaudēšanas atzina par kaitnieciskiem un lika tos demontēt. Savukārt pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viens no dzimtas turpinātāju pienākumiem bija šos simbolus atkal sliet atpakaļ.
“Es vienkārši pasaku, ka es esmu mākslinieks, nospļaujos uz sērkociņu kārbiņas, uzlieku otrādāk un pasaku – saulriets! Vai tad nav? Ir!” Tēlnieks Matiass Jansons vārdus netaupa un tiešuma nevairās. Arī brīdī, kad jāatbild uz raidījuma “Dzimtaskoks” veidotāju jautājumu par mākslinieku lomu, vietu un nozīmi mūsdienās. Viņaprāt, mākslinieka identitātē 21.gadsimtā ir devalvējusies, pat devalvēta. Iemesls – laikmets, kurā panākumu gūšanai nav nepieciešams ne garš darba, meklējumu un kļūdīšanās ceļš, ne arī zināšanu bāze.
9. decembrī plkst. 19.00 Lielajā ģildē festivāla "Winterfest" ietvaros kopā ar orķestri "I Musici di Roma" muzicēs mūsdienu atskaņotājmākslas dzīvā leģenda – ģitārists Pepe Romero, kurš šogad svin 75. dzimšanas dienu un Rīgā līdz šim vēl nekad nav bijis.
Lizuma pagasta „Kalanģos”, Apsīšu Jēkaba muzejā, ik decembri notiek tradicionālā kāpostu skābēšanas talka, taču šajā muzejā ne tikai skābē kāpostus. Pēc 2013.gada ugunsgrēka, atjaunojot „Kalanģus”, bija iecere, ka šai ēkai jābūt ne vien muzejam, bet arī kultūras un amatniecības centram.
Vācijas galvaspilsētā Berlīnē sestdien, 7. decembrī, notiks 32. Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija, ko mēdz dēvēt arī par Eiropas “Oskariem”. Latvijā gan par tiem zina daudz mazāk nekā par lielo Holivudas brālēnu, tomēr piesātinātajā Eiropas kino vidē tikt pie šādas balvas ir liels notikums.
Bārtas etnogrāfiskais ansamblis ir viens no vecākajiem Latvijā un nupat nosvinēja 90 gadu jubileju. Taču vēl kāds nozīmīgs brīdis kolektīvam ir gaidāms sestdien, 7. decembrī, kad ansambļa priekšdziedātājai un teicējai Līvijai Otaņķei par mūža ieguldījumu Rīgā tiks pasniegta folkloras biedrības balva “Austras koks”.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālē piektdien, 6. decembrī, atklāj Aijas Zariņas lielformāta darbu izstādi, ar kuru māksliniece vēlas panākt, lai mūsdienu ļaudis no egoistiskiem un negausīgiem patērētājiem kļūtu par radītājiem un lai atmostos tautas radošais gars. Tāpēc arī izstādes nosaukumā izmantoti Eduarda Veidenbauma vārdi “Mosties, mosties reiz, svabadais gars”.
Tuvojoties gadu mijai, jau 16. reizi izklaidēties un svinēt gribētājus aicina “Cabaret” teātris ar sev raksturīgo koncertuzvedumu, kas šogad veltīts franču dzejnieka Šarla Bodlēra un amerikāņu rakstnieka Ernesta Hemingveja iemīļotajam grādīgajam dzērienam absintam.
Mūziķe Patrisha izdevusi video dziesmai "Patrisha bija šeit", kas tapusi kopā ar pašmāju reperiem Su$hi Takeøut un rolandu če. Dziesma iekļauta arī novembra beigās iznākušajā dziedātājas albumā ar tādu pašu nosaukumu, medijus informē mūziķes pārstāvji.
Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls “2Annas” 10. decembrī, “Kino Augusts” Kaņepes kultūras centrā aicina uz jau trešo kino lekciju ciklā “Kosmoss”, kas šoreiz pievērsīsies tēmai “Kosmoss un seriāli”, medijus informē festivāla pārstāvji. Lektors un kino blogeris Sergejs Timoņins vedīs klausītājus kosmiskā piedzīvojumā caur galaktikām, zinātnisko fantastiku un paaudzēs mīlētiem TV seriāliem un meklēs iemeslus, kāpēc atbildes uz visuma jautājumiem pirmkārt ir jāmeklē mūsos pašos.
No 6. decembra līdz 1. februārim Latgales Kultūrvēstures muzejā ir apskatāma spēlfilmas “Nameja gredzens” tērpu un rekvizītu izstāde, medijus informē muzeja pārstāvji.
Režisora Māra Martinsona romantiskā komēdija “Jaungada taksometrs 2” ceturtdien, 5. decembrī “Kino Citadele” svētku gaisotnē pulcēja pirmizrādes viesus un visu filmā iesaistīto aktieru ansambli, atklājot filmas ceļu uz kinoteātriem ne tikai Latvijā. Anglijā un Īrijā filmas pirmā daļa ir skatāma no 6. decembra un otrā – jau decembra beigās, medijus informē filmas pārstāvji.
Ar unikālām un ar rokām gatavotām trīsdesmit gaismu laternu kompozīcijām apmeklētājus šogad pārsteidz festivāls “Lielās Ķīnas laternas: Visuma zīmes”, kas vēl līdz 5.janvārim norisināsies Pakrojas muižā, Lietuvā, medijus informē organizatori.
Par godu Latvijas radio 6 - LU Radio "Naba" 17. dzimšanas dienai, 5. decembrī Latvijas Universitātes Bibliotēkā tika atklāta fotoizstāde “17x17”, kurā apkopoti Radio "Naba" izsludinātā fotokonkursa 25 labākie darbi, šajā vakarā tika arī apbalvoti uzvarētāji un LSM.lv skatītāju favorīts.
Šobrīd Aleksandras Beļcovas un Romana Sutas muzejā izstādīta ekspozīcija, kurai dots nosaukums “Es, Lucija Zamaič, un mani vārdi”. Tajā iekļauti gan Aleksandras Beļcovas veidotie dzejnieces portretējumi, gan autores piezīmju grāmatiņas, sarakstes paraugi un grāmatu eksemplāri.
Galerijas