Slovāku hokeja leģenda Cīgers izveido sporta internātu maznodrošinātiem jauniešiem

Leģendārais Slovākijas hokejists Zdeno Cīgers savulaik bija rezultatīvs uzbrucējs Nacionālajā hokeja līgā (NHL), bet pašlaik savas 50 gadu jubilejas priekšvakarā dara to, ko patiešām vēlas. Viņš ir izveidojis hokeja internātu bērniem un jauniešiem, kam trūcīgākas ģimeņu rocības dēļ nav citu iespēju nopietni trenēties tik dārgā sporta veidā.

Pēc spēlētāja karjeras beigām Cīgers ir bijis gan Slovākijas valstsvienības, gan Bratislavas "Slovan" galvenais treneris. Tagad viņam ir svarīgi dot iespēju hokejā jauniešiem, kas paši nevar to atļauties. Slovākija zaudē daudz jaunu perspektīvu spēlētāju, kas paliek uz ielas, uzsvēra Cīgers. "Domāju, jums Latvijā ir tāpat," viņš piebilda.

Nelielo hokeja akadēmiju apmēram 25-30 audzēkņiem Cīgers izveidoja pirms deviņiem gadiem.

Dzīvošana un treniņi akadēmijā, kur puse puišu ierodas no laukiem vai mazpilsētām, ir bez maksas.

Cīgers uzskata, ka pēc gaitām akadēmijā jaunie hokejisti var doties uz lielākām komandām spēlēt augstākā līmenī.

Gandrīz blakus gultai internātā ir plastmasas seguma hokeja laukums. Tas atšķiras no ledus, bet ir pietiekami labs prasmju apgūšanai, paskaidroja Cīgers. Viņš cer drīz piepildīt sapni un uzcelt arēnu, kur trenēties akadēmijas audzēkņiem. Ledus treniņi audzēkņiem pašlaik notiek Vladimira Dzurillas vārdā nosauktajā arēnā, kas ir 10 minūšu gājiena attālumā no internāta un tās interjers atgādina laikus, kad leģendārais slovāku vārtsargs vēl spēlēja pats.

Apstākļi internātā ir visai spartiski, bet nodrošina jaunajiem hokejistiem visu treniņiem un sadzīvei nepieciešamo.

Viens no akadēmijas nosacījumiem ir aizliegums ienākt tajā hokejistu vecākiem - par disciplīnu un kārtību atbildību te uzņēmušies treneri. Jauniešiem ir gatavas pusdienas un vakariņas, bet brokastis jāmāk pagatavot pašiem. Kulināro prasmju pamatus jaunajiem hokejistiem palīdz apgūt Cīgera sieva.

Cīgera karjerā ir bijuši vairāki interesanti pavērsieni. Hokejists trīsreiz pameta NHL, tostarp pēc sezonas, kurā 78 spēlēs savāca 70 rezultativitātes punktus. Tas tādēļ, ka bija iespēja spēlēt labā līmenī mājās blakus ģimenei un draugiem. "Tā ir mana dzīve. Esmu nedaudz traks," pasmejas Cīgers.

No hokejista karjeras laikiem Cīgers atceras arī Oļegu Znaroku, ar kuru ir ticies laukumā.

"Viņš [Znaroks] man bija labākais Latvjas komandā. Skarbs vīrs, bet cilvēks ar labu raksturu," sacīja Cigers.

Slovākijā Cīgeru uzskata par hokeja dumpinieku. Viņu īsti neinteresē, kam pārdota Bratislavas "Slovan" halle, un Cīgers diez cik neticēja valstsvienības panākumiem pasaules čempionātā pašu mājās. Viņš hokejā grib dot iespēju, kam tās nav. Slovākijas hokeja leģenda cer, ka varbūt viens vai vairāki no akadēmijas audzēkņiem reiz papildinās valstsvienības sastāvu.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
A grupa Punkti
Kanāda
18
Somija
16
Vācija
15
ASV
14
Slovākija
11
Dānija
6
Lielbritānija
2
Francija
2
B grupa Punkti
Krievija
21
Čehija
18
Zviedrija
15
Šveice
12
Latvija
9
Norvēģija
6
Itālija
2
Austrija
1