Mārtiņš Kļavenieks: Bratislava Latvijas hokeja fanu asarām netic

Latvijas hokeja izlases kārtējais pavasara skrējiens īsajā pasaules čempionāta distancē jau pārsniedzis apakšgrupu turnīra ekvatoru. Galvenais treneris Bobs Hārtlijs joprojām apliecina, ka ar viņu pie vienības stūres obligāti uzvaramie pretinieki tiek pārspēti, bet ar lielajiem milžiem un sava izmēra pretiniekiem gadās visādi. Lai iekļūtu ceturtdaļfinālā otro gadu pēc kārtas, būs „jāsadod pa aci” arī kādam Lutausim  - Krievijai vai Zviedrijai. Vislabāk jau abiem.

Metienu rekords pret itāļiem; Dārziņš visus atstāj „uz pauzes”

Ja man vaicā, ko pēc desmit vai piecpadsmit gadiem varēsim atcerēties no 2019. gada pasaules čempionāta Bratislavā, atbildu – Laura Dārziņa izlases karjeras skaistākos vārtus un metienu krusu pa Itālijas vārtiem.

Skaidrs, ka rezultāts sportā ir pats galvenais Tas arī būs uzskatāmākais un vieglāk atrodamais pēc vairākiem gadiem. Tomēr Dārziņa „no krasta līdz krastam” vārti pret Čehiju 16. maijā ir kas tāds, kam klātienes skatītāji konkrētajā brīdī vēl kādas pāris minūtes nespēja noticēt. Vijīgais uzbrucējs uztvēra Rūdolfa Balcera piespēli vēl savā aizsardzības zonā, filigrāni izslidoja cauri visai Čehijas izlases aizsardzībai kā karsts nazis cauri sviestam un ar nūjas neērto pusi raidīja ripu vārtos.

Laura Dārziņa vārti pret Čehiju

Man blakus sēdošais kolēģis Dāvids Ernštreits no Latvijas Televīzijas vien noteica: „Vai mēs to tiešām tikko redzējām?!”

Dārziņš spēlē skaisti, izbauda hokeju un nes komandai rezultātu.

Tā tas bija visu aizvadīto sezonu Rīgas „Dinamo” rindās, tā tas ir arī izlasē. Lauris allaž bijis viens no tiem hokejistiem, ar kuriem ir saistoši parunāt pēc spēles vai treniņa. Jo viņš neizmantos tikai Ziemeļamerikā tik populārās standartfrāzes „bija laba spēle”, „cīnījāmies līdz galam”, „šī spēle jāaizmirst un jāgatavojas nākamajai”, „turnīrā nav vāju pretinieku” utt. Pirms spēles ar čehiem Dārziņam tēlaino izteicienu vācelīte atkal bija vaļā.

Pagājušo divu gadu pasaules čempionus zviedrus viņš nosauca par „dīzelīti, kas lēni iesilst”, jo turnīra pirmajā mačā piekāpās Čehijai. Vienkāršu piespēli vārtu priekšā nokristīja par „prasteli” (šo varbūt derētu iegaumēt arī jaunvārdu radītājiem). Metienu vārtu augšējā stūrī Lauris nodēvēja par „zirnekļa tīklu noņemšanu devītniekam”.

Bet ne jau sava folklorista vai daiļrunas talanta dēļ Lauris ir vienības kapteinis. Viņš rāda piemēru abpus ledus.

Otrs spilgtais brīdis pagaidām šajā čempionātā aizvadītajos mačos noteikti ir 65 metieni pa Itālijas izlases vārtiem. Kā latvieši sāka šaut, tā patronas nebeidzās līdz pat pamatlaika beigu svilpei. Žēl gan, ka tikai divi no metieniem lidoja Andreasa Bernarda sargātajos vārtos (trešo ripu Teodors Bļugers iemeta tukšā cietoksnī).

Tā latvieši nebija metuši nekad. Jā, var teikt, ka tā ir tikai Itālija, bet šī drosme pārkāpt pāri savam „iekšējam latvietim”, kā saka Artis Ābols, un mest pie pirmās izdevības, ir jāsāk pret nomināli vājāku pretinieku. Labs treniņš, kas noderēs priekšdienām. Tad, ka iekritīs vairāk ripu pretinieku vārtos.

Nīgrais Hārtlijs un cenzējamais Soča

Komandas gars un vienotība, kopš izlasi vada Bobs Hārtlijs, allaž ir bijuši visaugstākajā līmenī. Pagājušajā gadā Herningā un Kopenhāgenā pie ģērbtuves sienas gozējās Raiņa citāts par mazās cilts būšanu tik lieliem, cik pašu griba. Šogad frāze pie sienas drusku piezemētāka – „Mēs esam Latvija!”

Hārtlijs gan joprojām ir tas pats labi iepazītais. Publiski spēlētāju nekad nekritizēs, bet pret asākiem jautājumiem būs kā bulterjeru mamma, kas asiem zobiem gatava aizsargāt savus kucēnus.

Vēl Rīgā esot, pēc viena no izlases treniņiem Hārtlijam apkārt sapulcējās žurnālistu bariņš. Pirms sarunas tikām instruēti uzdot jautājumus tikai par Latvijas izlases darbu. Tā bija nākamā diena pēc tam, kad medijos bija parādījies stāsts par Hārtlijam draudošo pat četru gadu diskvalifikāciju par dopinga kontrolieru apvainošanu un nelaišanu Omskas „Avangard” ģērbtuvēs.

Viens no kolēģiem tomēr sarunas beigās uzsāka jautājumu ar frāzi „vai jūs varētu komentēt…”, bet Hārtlijs aizsvilās un teica, ka žurnālistiem jāklausās, ko saka preses sekretārs pirms intervijas. Ja nē, nākamreiz varēšot sarunāties ar sienu.

Interesanti, ka šis pats kolēģis Bratislavā pēc mača ar čehiem uzdeva ļoti pamatotu jautājumu par tiesnešu darbībām, bet Hārtlijs (atceroties gadījumu Rīgā) atbildēja, lai šis žurnālists ejot pats pajautāt to tiesnešiem, jo viņam allaž azotē esot „lieliski” jautājumi.

Hārtliju nevajag glorificēt, kā to jau pāris gadus savos rakstos pauž kolēģis Jānis Matulis. Bet viņa metodes strādā.

Vai tā ir neapmierinātība ar kādu nenozīmīgu ikdienas sīkumu, bļaušana uz Latvijas Hokeja federācijas preses sekretāru vai drudžaina kokakolas dzeršana – mīļie draugi, tas strādā! Arī Viktors Tihonovs savulaik nevienu neglaudīja pa spalvai un nestāstīja medainas pasakas. Vai Hārtlijs arī šogad pratīs aizvest Latvijas izlasi līdz ceturtdaļfinālam, nav zināms. Bet jau tagad var redzēt, ka treniņos atstrādātās nianses (nūjas uz ledus, krišana priekšā pretiniekam izgājienos pretuzbrukumā) tiešām iesēdušās spēlētāju galvās un darbībās. Arī pret hokeja lielvalstīm.

Par komandas lielisko garu liecina arī allaž ārēji kautrīgā aizsarga Kristapa Sotnieka izpausmes.

Fotogrāfam Edijam Pālenam no informācijas aģentūras LETA pēc kāda treniņa viņš pats palūdza nofotografēt sevi kopā ar vienaudžiem Oskaru Cibuļski, Gunti Galviņu, Artūru Kuldu un nedaudz jaunāko Miku Indraši. Nekad iepriekš Soča, kā viņu sauc komandā, tā nebija darījis, Pat vairījies no foto objektīva acs.

Artūrs Kulda (no kreisās), Guntis Galviņš, Kristaps Sotnieks, Miks Indrašis, Oskars Cibuļskis

Savukārt pēc kāda treniņa Soča sasmīdināja kolēģi no „Latvijas Avīzes” Ilmāru Stūrišku tā, ka smaids vēl ilgi palika uz viņa sejas. Acīmredzot, pavisam nevainīgā komentārā par gaidāmo spēli Kristaps meistarīgi iepina vairākas cenzējamas frāzes. Gluži kā filmā „Kriminālās ekselences fonds”.

Virsrakstā minēju par Latvijas hokeja fanu asarām. Bratislavā jau kopš čempionāta sākuma valda nemīlīgs laiks – lietus, spēcīgs vējš, drēgnums. To atsvērt var vienīgi labs Latvijas komandas sniegums. Pagaidām sniegums ir labs, bet nav vēlamā rezultāta, proti, drošas pozīcijas iekļūšanai ceturtdaļfinālā. Vēl gan ir cerības, ka Bratislava nesarūgtinās arī hokeja rezultātu ziņā izlases izpildījumā. Lai tās asaras paliek vien virs pilsētas debesīm.

A grupa Punkti
Kanāda
18
Somija
16
Vācija
15
ASV
14
Slovākija
11
Dānija
6
Lielbritānija
2
Francija
2
B grupa Punkti
Krievija
21
Čehija
18
Zviedrija
15
Šveice
12
Latvija
9
Norvēģija
6
Itālija
2
Austrija
1

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt