Dzīve & stils / Veselība
Gēni, apstākļi un emocijas. Kas pamudina veikt noziegumus
Jebkura emocija var būt motīvs noziegumam, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents, psihiatrs, psihoterapeits Artūrs Utināns. Tāpat izvēli pārkāpt likumu ietekmē arī sociālie faktori un pat konkrēti gēni.
Vai dienas gaismas terapija mazina nomāktību ziemā? Ārstu viedokļi dalās
No gaismas terapijas jēga ir tad, ja speciālas lampas izmanto katru rītu visu tumšo gadalaiku, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā “Revidents” pauda fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Ilze Hāznere. Tikmēr sertificēts ārsts psihoterapeits Artūrs Ancāns pret šādu terapijas metodi bija skeptisks, jo katra cilvēka organisms ir unikāls un efektīvāka metode prieka un enerģijas iegūšanai tumšajā gada laikā būtu pievēršanās hobijiem.
Plaušu ķirurgs par pandēmiju: Dzīvojām uz bumbas, kas var uzsprāgt
Covid-19 laiks bijis liels izaicinājums plaušu ķirurgiem – pandēmija skārusi gan onokoloģisko slimnieku operācijas un atlabšanas procesu, gan vairojusi pacientu skaitu, jo vīruss atstāj ietekmi uz plaušām, stāstīja Tuberkulozes un plaušu slimību centra Torakālās ķirurģijas nodaļas vadītājs un ķirurgs Ints Siliņš.
Vai maizi ieteicams aizstāt ar galetēm un sausmaizītēm?
Notievēšanas nolūkos aizstāt maizi ar galetēm vai sausmaizītēm ir tuvredzīgs risinājums, jo sāta sajūtas iegūšanai tās jāēd diezgan lielā apjomā, LTV raidījumā “Pārtikas revidents” stāstīja sertificēta uztura speciāliste Viktorija Zakarkeviča.
Multiplā skleroze – viltīga slimība ar vairākām sejām. Vai ar to var sadzīvot?
Pasaulē ir vairāk nekā 2,5 miljoni cilvēku, kuriem ir multiplās sklerozes diagnoze, bet Latvijā šādu pacientu ir vairāk nekā divi tūkstoši. Multiplā skleroze ir lielākoties jaunu cilvēku slimība – lielākā daļa pacientu ir 20–30 gadus veci, pēdējā laikā – arī pēc 40 gadiem. Tas, iespējams, skaidrojams ar labākām diagnostikas metodēm. Kādēļ multiplās sklerozes izpausmes var kļūdaini “norakstīt” uz citu slimību rēķina, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” atklāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas multiplās sklerozes vienības ārste, neiroloģe Sandra Svilpe un Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas valdes priekšsēdētāja Ineta Osipoviča.
Ārste: Sāpes – tas ir brīdinājuma signāls
Sāpes ir subjektīva, emocionāla pieredze, ko rada kāds ķermeņa bojājums vai tikai domas un atmiņas par to. Turklāt dažādu orgānu jutība atšķiras. Piemēram, smadzenes un aknas nesāp, jo tām nav sāpju receptoru, savukārt nieres ir mazjutīgas, ko nevar teikt par nieru bļodiņām, tāpēc nierakmeņu lēkmes ir neciešamas. Par sāpēm Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe un algoloģe Ināra Logina.
Kā palīdzēt cilvēkam pēc slīkšanas?
Gadījumos, kad cilvēkam pēc slīkšanas ir apstājusies sirdsdarbība vai ir bezsamaņa, nekavējoties ir jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD). Kamēr mediķi ir ceļā, pirmās palīdzības padomus pa telefonu sniedz dispečers, atgādināja NMPD pārstāve Inga Vītola.
Latvijā pirmo reizi operācijas laikā bērnam izveido ausi
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārstu komanda jūnija vidū pirmo reizi veica Latvijā unikālu vidusauss operāciju, 16 stundu garas operācijas laikā novēršot iedzimtu auss problēmu un veicinot dzirdi, informēja Dace Zaldāte-Rozentāle, BKUS Komunikācijas daļas vadītāja.
Vai mencu aknas drīkst ēst bieži?
Mencu aknu konservus nebūtu ieteicams ēst bieži, jo tajos var būt uzkrājies piesārņojums no jūras, LTV raidījumam “Pārtikas revidents” norādīja vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska.
Vai raugs ir kaitīgs veselībai? Skaidro pētniece
Lai arī šobrīd ir aktuāli no uztura izslēgt rauga lietošanu, tā negatīva ietekme uz organismu ir mīts, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Pārtikas revidents” atzina Helsinku Universitātes mikrobioloģijas un biotehnoloģiju doktorante Agate Auzāne
Profesore Eniņa: Rabarberus drīkst ēst arī pēc Jāņiem
Bieži dzirdētais ieteikumus, ka rabarberi pēc Jāņiem kļūst kaitīgi un tad tos vairs nedrīkst ēst, nereti tiek pārprasts. Kā skaidroja farmācijas doktore, profesore Vija Eniņa – pēc Jāņiem nav vēlams ēst rabarberus, kas auguši nepārtraukti no pavasara. Ja nogriež pāraugušos kātus un audzē citus, jaunos dzinumus var ēst visas vasaras garumā.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt