Dzīve & stils / Veselība
Psihiatrs: Depresija ir dzīves strupceļa signāls
Depresija ir kā signāls, kas liecina, ka cilvēks dzīvo nepareizi, taču tai ir arī sezonāls raksturs, jo lielāks risks ar to saslimt, ir gada tumšākajā laikā, to Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli?", skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts-psihoterapeits doktors Ernests Pūliņš-Cinis.
VIDEO: Eksperti atbild uz jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19
Ekspertu atbildes uz iedzīvotāju visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19 varēja gūt Nacionālā veselības dienesta (NVD) organizētajā tiešsaistes sarunā ceturtdien, 30. septembrī. Tiešraides ierakstu iespējams redzēt LSM.lv, kā arī Veselības ministrijas “Facebook” profilā.
Kardiologs: Pacientam jāzina savs holesterīna līmenis
Lai saudzētu savu sirdi un aizkavētu aterosklerozes veidošanos, ko veicina augsts zema blīvuma holesterīna līmenis un paaugstināts asinspiediens, pacientam jābūt laicīgi informētam par savu veselības stāvokli, kā arī jāpievērš uzmanība savam dzīvesstilam, to Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības vadītājs profesors Kārlis Trušinskis.
Kāpēc Covid-19 bīstamības ziņā nav pielīdzināma gripai?
Lai gan retāk nekā pandēmijas sākumā, sociālajos medijos arvien izskan apgalvojumi, ka Covid-19 tā pati gripa vien ir un tā pret to arī jāizturas. Nesen kāds skeptiķis "Facebook" salīdzināja abu slimību izplatības datus Latvijā. Esot bijušas sezonas, kad arī ar gripu nedēļas laikā saslimušo bijis tikpat vai pat vairāk nekā tagad ar Covid-19. Cilvēki ar ierakstu dalās, jautājot, kāpēc tad neviens nesludināja pandēmiju un neieviesa ierobežojumus.
Telpu vēdināšana var mazināt Covid-19 izplatību
Nevēdinātās vai slikti ventilētās telpās Covid-19 izraisošais vīruss ilgstoši paliek gaisā sīku pilienu jeb aerosolu veidā. Pasaules veselības organizācija uzsver, ka intensīva telpu vēdināšana būtiski samazina risku inficēties ar lipīgo vīrusu. Arvien biežāk par vēdināšanas nozīmi runā arī Latvijas zinātnieki, aicinot uzņēmējus ar pilnu jaudu darbināt ventilācijas sistēmas, kā arī mērīt oglekļa dioksīda jeb CO2 piesātinājumu telpās.
Neiroloģe: Vientuļiem cilvēkiem pavājinās atmiņas procesi
Nepārtraukti komunicējot, organismā veidojas jauni neirālie stimuli. Saziņa tiešsaistē šo procesu neveicina tādā mērā kā komunikācija dzīvē, līdz ar to pandēmijas laikā depresiju skaits ir ļoti pieaudzis, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Zanda Priede. Viņa uzsvēra, ka, ikdienā socializējoties, tiek trenēta arī epizodiskā atmiņa, līdz ar to pastāv tieša saistība starp vientulību un atmiņas procesiem.
Labāk našķēties ar vienu produktu. Kā pandēmijas laikā «neapēst» stresu?
Saspringto pandēmijas laiku daudzi lielākoties pavada mājās. Kopš bērnu dienām svētki un pozitīvas emocija bieži vien asociējas ar pārkrautiem galdiem, līdz ar to arī šobrīd nereti caur ēdienu mēģina mazināt uztraukumu, Latvijas Radio 1 raidījumā “Monopols” skaidroja uztura speciāliste un veselības centra “ReCure” dibinātāja un vadītāja Guna Bīlande.
Vīriešu zvanu īpatsvars krīzes tālrunim «Skalbes» pieaudzis par 44%
Krīzes tālrunis "Skalbes" saņem arvien vairāk zvanu no vīriešiem – viņu zvanu skaita īpatsvars pēdējā pusotra gada laikā pieaudzis par 44%, intervijā Latvijas Radio pastāstīja centra "Skalbes" Psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšanas projekta vadītāja Astra Ozola.
RAKUS Insulta vienība pirmā Ziemeļeiropā saņem augstāko novērtējumu pacientu ārstēšanas procesam
Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes slimnīcas (RAKUS) Insulta vienība saņēmusi augstāko novērtējumu Eiropā – Eiropas Insulta organizācijas sertifikātu. Tas apliecina, ka insulta pacienti saņem ārstniecību un aprūpi atbilstoši augstākajiem standartiem. Dokumenta iegūšana prasīja divus ar pusi gadus smaga darba, bet tagad tā ir pirmā Insulta vienība Ziemeļeiropā, kas tikusi pie šī novērtējuma. 
Kuru psihologu un psihoterapeitu vizīti apmaksās valsts?
Paredzēto iespēju desmit reizes apmeklēt garīgās veselības speciālistu bezmaksas iedzīvotājiem nebūs iespējams izmantot, vēršoties pie konsultatīvā psihologa, skaidroja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Ieva Melišus. No valsts budžeta vizīti apmaksās tiem pacientiem, kuri ar ģimenes ārsta nosūtījumu vērsīsies pie ārstiem psihoterapeitiem, psihologiem ar psihoterapeita kvalifikāciju, kā arī klīniskajiem un veselības psihologiem.
VADC 80 gados vislielākās pārmaiņas notikušas asins pārbaudes drošības ziņā
Bez lielām svinībām martā, Covid-19 laikā, Valsts Asindonoru centrs (VADC) svin 80 gadu jubileju. To, kā izskatās asinsdonoru centra publiskā daļa, daudzi ir redzējuši. Bet asins centrifūgas, separatorus un darbu, kas tiek ieguldīts asins komponentus sagatavojot, parasti neredz. Centra direktore uzsvēra, ka vislielākās pārmaiņas 80 gadu laikā notikušas tieši drošības ziņā, kad asinis tiek pārbaudītas, lai noteiktu iespējamos vīrusus.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt