Dzīve & stils / Veselība
Psihiatrs: Depresija ir dzīves strupceļa signāls
Depresija ir kā signāls, kas liecina, ka cilvēks dzīvo nepareizi, taču tai ir arī sezonāls raksturs, jo lielāks risks ar to saslimt, ir gada tumšākajā laikā, to Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli?", skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts-psihoterapeits doktors Ernests Pūliņš-Cinis.
VIDEO: Eksperti atbild uz jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19
Ekspertu atbildes uz iedzīvotāju visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19 varēja gūt Nacionālā veselības dienesta (NVD) organizētajā tiešsaistes sarunā ceturtdien, 30. septembrī. Tiešraides ierakstu iespējams redzēt LSM.lv, kā arī Veselības ministrijas “Facebook” profilā.
Kardiologs: Pacientam jāzina savs holesterīna līmenis
Lai saudzētu savu sirdi un aizkavētu aterosklerozes veidošanos, ko veicina augsts zema blīvuma holesterīna līmenis un paaugstināts asinspiediens, pacientam jābūt laicīgi informētam par savu veselības stāvokli, kā arī jāpievērš uzmanība savam dzīvesstilam, to Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības vadītājs profesors Kārlis Trušinskis.
Pētniece: Bērzu sulas daudz neatšķiras no akas ūdens
Aprīlis tradicionāli ir sulu mēnesis, kad tiek tecinātas un daudzviet arī pārdotas bērzu sulas. Vai ir pamats domāt, ka bērzu sulas pozitīvi ietekmē veselību, pētīja Latvijas Radio raidījums “Zināmais nezināmajā.”
Smadzeņu krokas – vai visiem cilvēkiem tās ir vienādas?
Smadzeņu krokojums parasti ir noteikts ģenētiski, un visiem cilvēkiem tas ir līdzīgs, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” atklāja embriologs, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes zinātniskais asistents Artis Lapsiņš.
Vai no ārzemēm ievestās zemenes pārbauda?
Vizuāli pievilcīgās, sulīgās ārzemju zemenes, kas pavasarī parādās lielveikalu plauktos, tiek uzraudzītas, un pesticīdu atliekvielas pēdējos gados tajās nav konstatētas, LTV raidījumam “Pārtikas revidents” pauda Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Attālināts darbs – viens no labākajiem Covid-19 piesardzības pasākumiem
Attālinātais darbs kā darba izpildes veids mūsdienās iegūst aizvien lielāku popularitāti gan  privātajā sektorā, gan arī valsts pārvaldē. Covid-19 pandēmijas apstākļos tas ir drošākais darba organizācijas veids, lai parūpētos gan par savu, gan sabiedrības veselību, tāpēc arī Latvijā iedzīvotājiem, kuru daba specifika ļauj strādāt attālināti, savi pienākumi jāturpina veikt no mājām, informēja Valsts kanceleja.
Ko īsti satur desas un vai tas ir vērtīgi? Analizē «Pārtikas revidents»
Zinātniskā institūta “BIOR ” laboratorijā analizējot sastāvu 12 Latvijā populārām vārītajām desām un cīsiņiem, LTV raidījums “Pārtikas revidents” secināja, ka dažos no pārbaudītajiem produktiem dzelzs daudzums ir līdzīgs kā liesā gaļā. Uztura speciāliste Tatjana Tepo gan norādīja, ka šos produktus nedrīkst vērtēt tikai pēc dzelzs satura, jo desas un cīsiņi nav uzskatāmi par šīs uzturvielas avotu. 
Kas vieglāk pielāgojās pandēmijas situācijai – pilsētu vai lauku iedzīvotāji?
Ļaudīm lauku reģionos pandēmijas ierobežojumiem pielāgoties bijis vieglāk nekā pilsētas iedzīvotājiem, kas varētu būt skaidrojams ar to, ka laukos domas no notiekošā iespējams novērst, veicot dažādus saimniecības darbus, skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieks Gatis Upesleja, kurš kopā ar pētnieci Viktoriju Perepjolkinu savā pētījumā vērtēja, kāds ir sociālpsiholoģiskais profils indivīdiem, kuriem bija grūtības pielāgoties ārkārtas stāvoklim Covid-19 pandēmijas pirmā viļņa laikā.
Kāpēc Covid-19 bīstamības ziņā nav pielīdzināma gripai?
Lai gan retāk nekā pandēmijas sākumā, sociālajos medijos arvien izskan apgalvojumi, ka Covid-19 tā pati gripa vien ir un tā pret to arī jāizturas. Nesen kāds skeptiķis "Facebook" salīdzināja abu slimību izplatības datus Latvijā. Esot bijušas sezonas, kad arī ar gripu nedēļas laikā saslimušo bijis tikpat vai pat vairāk nekā tagad ar Covid-19. Cilvēki ar ierakstu dalās, jautājot, kāpēc tad neviens nesludināja pandēmiju un neieviesa ierobežojumus.
Telpu vēdināšana var mazināt Covid-19 izplatību
Nevēdinātās vai slikti ventilētās telpās Covid-19 izraisošais vīruss ilgstoši paliek gaisā sīku pilienu jeb aerosolu veidā. Pasaules veselības organizācija uzsver, ka intensīva telpu vēdināšana būtiski samazina risku inficēties ar lipīgo vīrusu. Arvien biežāk par vēdināšanas nozīmi runā arī Latvijas zinātnieki, aicinot uzņēmējus ar pilnu jaudu darbināt ventilācijas sistēmas, kā arī mērīt oglekļa dioksīda jeb CO2 piesātinājumu telpās.
Neiroloģe: Vientuļiem cilvēkiem pavājinās atmiņas procesi
Nepārtraukti komunicējot, organismā veidojas jauni neirālie stimuli. Saziņa tiešsaistē šo procesu neveicina tādā mērā kā komunikācija dzīvē, līdz ar to pandēmijas laikā depresiju skaits ir ļoti pieaudzis, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Zanda Priede. Viņa uzsvēra, ka, ikdienā socializējoties, tiek trenēta arī epizodiskā atmiņa, līdz ar to pastāv tieša saistība starp vientulību un atmiņas procesiem.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt