Dzīve & stils / Veselība
RSU profesore: «Moderna» un «Pfizer» vakcīnas – abas labas. Vai viena tomēr labāka?
Jo ilgāks laiks paiet kopš tā brīža, kad augsta riska grupu pārstāvji (medicīnas darbinieki, seniori utt.), kā arī citas sabiedrības grupas dažādās pasaules valstīs pabeidza pilnu vakcinācijas kursu, jo lielāka rodas interese par to, cik tad ilgstoša ir vakcīnu sniegtā aizsardzība un cik efektīvas tās ir ilgtermiņā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta jaunajām jeb ziņneša/informācijas RNS – iRNS (no angļu valodas mesendžera RNS – mRNS vai mRNA) vakcīnām, ar kurām kā speciālisti, tā sabiedrība saistīja īpašas cerības. Tieši šī iemesla dēļ, ka "Pfizer/BioNTech" un "Moderna" vakcīnu pamatā ir viena un tā pati ‘mRNA platforma’ un arī sākotnējie klīniskie pētījumi uzrādīja ļoti līdzīgu efektivitāti pret simptomātisku Covid-19 norisi: 95% – "Pfizer/BioNTech", 94% – "Moderna", tās tika uzskatītas par vairāk vai mazāk ekvivalentām.
Zāļu sieva Anna Danča no Kārsavas novada iesaka pašiem vākt ārstnieciskos augus
Svētdienas rīts varētu sākties gan ar ierasto kafijas krūzi, gan arī ar uzmundrinošu zālīšu tējas tasi. Kā ir labāk, kā ir veselīgāk? To lemt katram pašam. Taču zāļu sieva no Latgales Anna Danča pārliecināta, ka esam nepelnīti piemirsuši par dabas doto iespēju izmantot augus gan savam mundrumam vai sirdsmieram, gan arī veselības uzlabošanai. Ārstniecisko augu ievākšanu Anna Danča sāk jau februārī un turpina līdz pat vēlam rudenim.
Kā grilētu gaļu gatavot pēc iespējas veselīgāk?
Lai mazinātu grilētas gaļas nelabvēlīgo ietekmi uz organismu, to ieteicams iepriekš marinēt, grilēt mazākus gaļus gabaliņus un gatavot tos kopā ar dārzeņiem un augļiem, LTV raidījumam “Pārtikas revidents” sacīja dietoloģe Laila Meija.
Izstrādāti elpošanas vingrinājumi pacientiem pēc Covid-19
Arī pēc izrakstīšanās no slimnīcas Covid-19 pacientiem trūkst elpas un spēka. Tāpēc Rīgas Austrumu slimnīcas rehabilitologi ir izstrādājuši apjomīgu informatīvo materiālu, kurā demonstrē dažādus vingrojumus, lai atgūtu spēku pēc smagās saslimšanas. Padomi pieejami elektroniski, lai ikviens, kam tas nepieciešams, var vingrojumus veikt un ātrāk atgriezties ikdienas dzīvē.
Kas rada FOMO jeb bailes kaut ko palaist garām internetā?
Sociālajos tīklos arvien biežāk var manīt burtu virknējumu FOMO, kas ir cēlies no angļu valodas (fear of missing out) un burtiski tulkojot nozīmē – bailes kaut ko palaist garām vai nokavēt. Tagad par to runā virtuālās realitātes kontekstā, jo tieši attiecībā uz šo vidi cilvēki izjūt bailes kaut ko palaist garām un tādēļ ik pa laikam ķer pēc telefona, taču būtībā tas nav nekas jauns, LSM.lv skaidroja ārsts psihoterapeits un pediatrs, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācijas (LĀPA) biedrs Andis Užāns.
Austrumu slimnīcā veikta unikāla zemmēles kaula operācija – nav ziņu par līdzīgiem gadījumiem pasaulē
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) veikta unikāla operācija. Pacientei tika saīsināts zemmēles kaula rags, kas bija nospiedis iekšējo miega artēriju, radījis asinsvadu sašaurinājumu 70% apmērā, būtiski ietekmējot gan pašsajūtu, gan arī kopējo dzīves kvalitāti. Zinātniskajā literatūrā nav ziņu par līdzīgiem gadījumiem pasaulē, informēja slimnīcā.
Atkāpjas līdz ar siltāku laiku: vai Covid-19 kļūs par sezonālu slimību
Elpošanas ceļu infekcijas slimībām, piemēram, gripai, ir sezonāls raksturs, tādēļ ziemā tās ir daudz vairāk izplatītas nekā vasarā. Zinātnieki pašlaik pēta, vai tā varētu notikt arī ar Covid-19, un pirmie secinājumi ir cerīgi. Taču eksperti brīdina: cīņā pret koronavīrusu nedrīkst paļauties tikai uz siltāku laiku, nepieciešama arī vakcinācija un epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošana.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt