Dzīve & stils / Veselība
Covid-19 vakcīnas – kāpēc bija iespējams tās izstrādāt tik ātri?
Kā ikvienam medikamentam, arī vakcīnām ir savi ieguvumi un riski. Pat būdama augsti efektīva, neviena vakcīna nav 100% iedarbīga konkrētās slimības novēršanā vai 100% droša visiem vakcinētajiem cilvēkiem. Tie Eiropas Savienības (ES) likumdošanas dokumenti, kas regulē zāļu un vakcīnu apriti, nosaka, ka jebkuru, arī Covid-19 vakcīnu, sniegtajiem ieguvumiem aizsardzībā pret konkrēto infekciju ir jābūt lielākiem par jebkādiem blakusparādību vai citiem potenciālajiem riskiem. Ir vairāki iemesli, kāpēc Covid-19 vakcīnas tika izstrādātas un reģistrētas ātrāk nekā citas vakcīnas, to izpētes procesā neizlaižot vai nesasteidzot nevienu posmu.
Profesors Danilāns Covid-19 pārslimošanu pērn atceras ar asarām un aicina vakcinēties
Vienmēr aktīvais un runīgais ārsts, profesors Anatolijs Danilāns pērnā gada izskaņā pārslimoja koronavīrusa SARS-CoV-2 izraisīto slimību Covid-19. Lai gan viņš pēc rakstura nav vaidētājs, Danilāns atzina, ka slimības gaita bijusi ļoti smaga. Slimnīcā pavadīto laiku viņš atceras ar asarām acīs. Cilvēku paļaušanos uz savu imunitāti un nevēlēšanos vakcinēties viņš sauc par dziļu, stipru egoismu.
Eksperti: Vakcīnas pret Covid-19 blaknes neko neliecina par iespējamo slimības gaitu
Blaknes no vakcīnas pret Covid-19 ir individuāla reakcija, kas neliecina nedz par labāku aizsardzību, nedz to, cik smaga būtu slimības gaita saslimšanas gadījumā, skaidroja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks Kaspars Tārs.
Talsu novadā bērniem ar īpašām vajadzībām pieejama hidroterapija un īpašas šūpoles
Doties uz terapiju un procedūrām galvaspilsētā vai lielajos rehabilitācijas centros bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu ģimenēm ir sarežģīti gan praktiski, gan finansiāli, gan arī bērni labāk jūtas sev pazīstamā vidē. Talsu novada ģimenes ūdens dziedinošo spēku turpmāk varēs izmantot tuvāk mājām. Turklāt pirmo reizi bērni ratiņkrēslos varēs izbaudīt šūpošanās prieku, kas atšķirībā no citiem bērniem viņiem līdz šim bija liegts.
Nepaveicams darba apjoms – viens no mobinga veidiem darbavietā
Mobings darba vietā, pieaugušo pasaulē, var izpausties ļoti daudzos un reizēm grūti pamanāmos veidos – sākot no publiskas izsmiešanas līdz nepaveicamam darba apjomam, Latvijas Radio 1 raidījumā “Vai tas ir normāli” skaidroja psiholoģe, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste Marija Ābeltiņa.
Kad var palīdzēt psihoterapeits? Skaidro ārsts
Signāli, ka cilvēkam vērts meklēt psihoterapeita palīdzību, ir daudz un dažādi, taču galvenais atslēgas vārds ir ciešanas, raidījumam “4. studija” teica pieaugušo un bērnu psihiatrs Gunārs Trimda.
Austrumu slimnīcā pirmo reizi pusotru gadu vecai pacientei piešuj amputētu pirksta daļu
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) plastikas ķirurgi šo 1. jūniju jeb Starptautisko bērnu aizsardzības dienu sagaida ar īpašām emocijām. Viņi glābuši līdz šim mazāko pacientu un piešuvuši norautu rādītājpirksta naga falangu pusotru gadu vecai meitenītei. Mazā paciente jau devusies mājup. Operētais pirksts ir sadzijis un atkal kustas. 
Kādēļ sportojot ieteicams veldzēties ar sālsūdeni
Pastiprinātas fiziskās slodzes laikā no organisma izsvīst sāļi, tādēļ nepieciešams uzņemt sālsūdeni, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” atklāja Latvijas Universitātes asociētā profesore, maģistra studiju programmas "Sporta zinātne" direktore Līga Plakane.
Zobārste: Kariesa vienīgais iemesls ir cukurs
Agrāk kariesu uzskatīja par multifaktoriālu saslimšanu, bet tagad ir skaidrs, ka tas veidojas tikai uzņemtā cukura daudzuma un biežuma dēļ, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” atklāja Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Mutes veselības centra vadītāja, Latvijas Zobārstu asociācijas valdes locekle Egita Senakola. To var novērot arī dzīvniekiem – ja dod cukuru saturošus našķus, viņu zobi sāk bojāties.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt