Dzīve & stils / Tautas māksla
Siguldas spieķus darina seši amatnieki; plāno ieinteresēt un apmācīt skolēnus
Nezin vai ir otrs tāds suvenīrs, kuru ieraugot jebkurā citā pasaules valstī, var droši teikt, ka tā īpašnieks ir bijis Latvijā un konkrēti – Siguldā. Un tas ir Siguldas spieķis. Šobrīd šī suvenīra darināšanas prasmes pārzina 11 cilvēki, taču, lai tās saglabātu arī nākotnē, Siguldas spieķis ir viens no pirmajiem, kas ir iekļauts Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. Siguldai vien raksturīgais suvenīrs top Spieķu darbnīcā, kas atrodas pils kompleksa staļļa ēkā.
Zaļeniekos atklāta Ēvalda Ābeles gleznu izstāde
Ēvalds Ābele pēc profesijas bija agronoms. Strādāja par mākslinieku noformētāju, bet viņa mūža lielākais devums ir Jelgavas novada Zaļenieku pagasta iemūžināšana gleznās vairāk nekā pusgadsimta garumā. Pagasta kultūras namā atklāta talantīgajam māksliniekam veltīta piemiņas izstāde.
Mārtiņa Zīverta dzimtajā pusē amatierteātri atzīmē dramaturga 115. gadskārtu
Atzīmējot latviešu dramaturga Mārtiņa Zīverta 115. gadskārtu, viņa dzimtajā pusē Jelgavas novada Vilces pagastā jau otro reizi kopā pulcējās amatierteātri, kuru repertuārā joprojām ir viņa lugas. Dzīves laikā gan Latvijā, gan trimdā Zviedrijā viņš sarakstījis vairāk nekā piecdesmit darbu, no kuriem daudzi aktualitāti nav zaudējuši arī mūsdienās. 
Kuldīgā atklāj izstādi «Latviskās dvēseles raksti»
5. janvārī plkst. 15.00 Kuldīgas Mākslas namā notiks latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltītās izstādes “Latviskās dvēseles raksti” atklāšana. Izstāde Kuldīgā būs apskatāma līdz 25. februārim.
Vokālā studija «Skonai» iedvesmo un rada jau piecus gadus
Rēzeknes novadā vokālā studija ar ļoti latgalisku nosaukumu - „Skonai”, kas nozīmē skanēt, atzīmē piecu gadu jubileju. Nupat aizvadīts jubilejas koncerts un tā laikā prezentēts pirmais “Skonai” disks un studijas vadītājas dziesmu grāmata. Tā reģionā arī ir pirmais tieši latgaliešu dzejas un tautasdziesmu apdarei veltīts nošu krājums.        
Noslēdzas jauno vokālistu konkurss «Gaismas dziesmas Kandavai»
Sīvā konkurencē beidzies pirmais jauno vokālistu konkurss “Gaismas dziesmas Kandavai”. Pusfinālā piedalījās 92 dalībnieki no piecpadsmit novadiem, bet par “Grand prix” sacentās 22 jaunie dziedātāji. Atšķirībā no citiem konkursiem šajā varēja dziedāt dziesmas tikai par Ziemassvētkiem.      
Rucavnieki vēlas savu kultūrtelpu iekļaut Nacionālā nemateriālā kultūras mantojumā
Rucavas novads ir viens no bagātākajiem etnogrāfiskajiem novadiem. Pēdējos gados īpaša vērība pievērsta senajām tradīcijām un kultūras vērtībām, kas tiek pētītas un apgūtas meistarklasēs. Lai arī nākotnē nodrošinātu unikālā un daudzveidīgā mantojuma pēctecību, rucavnieki  nolēmuši  nākamā gada sākumā  iesniegt pieteikumu par Rucavas kultūrtelpas iekļaušanu  Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.      
Jelgavnieki «Ziemassvētku jampadracī» darina senos rotājumus – puzurus
Kad Ziemassvētkos goda vietā vēl netika celta eglīte un nebija spožo rotājumu, tumšo laiku pārdzīvot palīdzēja puzuri. Tiek uzskatīts, ka puzuriem piemīt pat mistisks spēks piešķirt telpai īpašu burvību. Seno rotājumu gatavošanu daudzi jelgavnieki apguva tradicionālajā ''Ziemassvētku jampadracī''. 
Viļānos ar bluķa vilkšanu aizdzen projām tumsu
Viens no senākajiem rituāliem gaidot Ziemassvētkus ir bluķa vilkšana un simboliska tā dedzināšana kopā ar visām gada neveiksmēm un nelaimēm. Arī Viļānos nu jau trešo gadu pēc kārtas  vietējās folkloras un deju kopas dedzina bluķi un svin gaismas uzvaru pār tumsu.
Bārtas muzejā atklās izstādi «Bārta godos»
20. decembrī plkst. 15 Bārtas muzejā, kas atrodas Grobiņas novadā, Bārtas ciema centrā, atklās Liepājas muzeja un Bārtas muzeja kopizstādi “Bārta godos”, kas stāsta par Bārtas tautas tērpa darināšanas un valkāšanas tradīcijām.
FOTO: Amatniekiem – senioriem gada svētki: ikgadējais Ziemassvētku tirdziņš
Savulaik viņu darbus varēja nopirkt Sporta namā “Daugava”, un daudzi mēroja turp ceļu, lai atbalstītu seniorus un invalīdus, kuri spēj radīt skaistus izstrādājumus. Šogad pinēji, audēji, pērļotāji no visas Latvijas ar pašu darinātām dāvanām mēģina piesaistīt tirdzniecības centra “Domina” apmeklētājus Rīgā. Senioriem tas ir arī atelpas brīdis, bet pircēji nereti atrod pašu skaistāko dāvanu.
Studija «Rezēda» izstāda latviešu pušķojumus
Laikā, kad lielveikalos acis žilbst no visraibākajiem Ziemassvētku rotājumiem, tautas lietišķās mākslas studijas “Rezēda” mākslinieki piedāvā radīt svētku noskaņu ar pašdarinātiem dekoriem. Lieliska ideja svētku noskaņas veidošanai pašu rokām ir izstāde “Latviešu pušķojumu vēsture 2017. gada skatījumā” Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā.
Viļānos senioru deju kopa «Kūmys» gatavojas pilsētas 90. jubilejai

Viļānos jaunākais pašdarbības kolektīvs šobrīd ir senioru deju kopa “Kūmys”. Šādā sastāvā un senioru lomā viņi Dziesmu un deju svētkiem gatavojas vien trešo sezonu. Šobrīd galvenais uzdevums ir uzveduma izveide, ar ko Viļānu pilsētu nākamgad sveikt 90. gadu jubilejā. Uzvedumā plānots plašākai sabiedrībai atrādīt arī jaunos Viļānu etnogrāfiskos tautas tērpus. 

Vienīgais Latgales tāšu meistars saņem «Latviskā mantojuma» kultūrzīmi

Šonedēļ Latvijas Nacionālajā bibliotēkā kultūras zīmi „Latviskais mantojums” saņēma 16 lauku tūrisma uzņēmēji no dažādiem Latvijas reģioniem. Kultūras zīme „Latviskais mantojums” kā pateicība par līdz šim paveikto kultūras mantojuma daudzināšanā tika piešķirta arī sešiem uzņēmējiem no Latgales, tostarp tāšu meistaram Jurijam Ivanovam no pierobežas – Zilupes novada, kur viņa pienesums tiek īpaši novērtēts.

Jelgavas Jaunajam teātrim – 25!

Jelgavā nav profesionāla teātra un par vadošo allaž uzskatīts teātra tēva Ādolfa Alunāna vārdā nosauktais kolektīvs. Taču jau ceturtdaļgadsimtu pilsētā darbojas arī Jelgavas Jaunais teātris, kurā apvienojušies tie, kuri mīl eksperimentus un radošo brīvību.

Studijā «Rencēni» jau 15 gadus mācās un pilnveido aušanas arodu

Aušana ir māksla un zinātne vienlaikus, ko var mācīties visu mūžu un vienmēr izrādīsies, ka ir vēl kas apgūstams, saka Burtnieku novada aušanas studijas “Rencēni” vadītāja Gaļina Birkava. Studija atzīmēja savu 15. dzimšanas dienu, un šo gadu laikā tā daudzas rencēnietes pievērsušās šim senajam arodam, mācoties darināt gan tautastērpus, gan dažādus citus skaistus un praktiskus izstrādājumus.

Baltkrievu kopienas gadatirgus Daugavpilī iedvesmo pat viesus no Baltkrievijas 

Baltkrievi ir otrā lielākā mazākumtautība Latvijā – 3,3% no kopējā mūsu valsts iedzīvotāju skaita. Gan aptaujas, gan tautas skaitīšanas dati liecina, ka lielākā daļa Latvijas baltkrievu nesarunājas dzimtajā valodā un maz interesējas par nacionālo kultūru. Bet, paviesojoties baltkrievu gadatirgū Daugavpilī, rodas pretējs iespaids.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti