Dzīve & stils / Ikdienai
Kādi paradumi palīdz taupīt siltumu
Augstā dabasgāzes cena pasaules tirgū nopietni sit pa kabatu Latvijas iedzīvotājiem, kuri to izmanto kā galveno apkures avotu. Tik nopietnas investīcija ka ēkas siltināšana nav īstenojamas īstermiņā, taču neilgā laikā iespējams mainīt paradumus, kas arī var sniegt enerģijas ietaupījumu, pauda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Enerģētikas departamenta direktore Līga Kurevska un Rīgas Tehniskās universitātes zinātniece Ruta Vanaga.
Kā skandināvi tiek galā ar gada tumšākajiem mēnešiem? Stāsta tur mītošie latvieši
Pasaulē aizvien lielāku popularitāti gūst skandināvu pozitīvā dzīvošanas filozofija. Dāņi to sauc par “hygge”, norvēģi par “koselig”, bet zviedri – par “lagom”. Skandināvijas valstīs dzīvojošie latvieši LSM.lv skaidroja, ko tā sevī ietver un vai tā, viņuprāt, var palīdzēt tikt galā ar drūmo noskaņojumu gada tumšākajos mēnešos.
Profesors Danilāns: Lai svētkos nepārēstos, jāēd lēnām un daudz jākustas
Ja aizvadītajos Ziemassvētkos gadījies pamatīgi pārēsties, taču ikdienā pārēšanās problēmu nav, tad par to pārlieku nebūtu jāpārdzīvo. Tā uzskata Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs, profesors Anatolijs Danilāns. Tomēr vēl gaidāmajos gadumijas svētkos viņš gan visiem iesaka izvairīties no pārēšanās, svētku vakariņas aizvadot lēnām, kā arī daudz kustoties, jo dažādas papildu nodarbības, kā pastaigāšana, parunāšana un citas vienkārši neļauj tik daudz bez apstājas apēst. 
Kā atpazīt kvalitatīvas apkures granulas
Pērkot kurināmo, ierasti pievērš uzmanībai cenai par tonnu vai kubikmetru, taču patiesībā vajadzētu novērtēt un salīdzināt enerģētisko vērtību, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta vadošais pētnieks Aleksandrs Zajacs.
Kādu eglīti drīkst izraudzīties valsts mežā
Pēdējos gados jau ir ierasts, ka ''Latvijas Valsts meži'' ļauj ikvienam iedzīvotājam nocirst vienu Ziemassvētku eglīti valsts mežā.  Zāģēt drīkst lielajā mežā,  ceļa malās, uz grāvju trasēm, zem elektrolīnijām, pastāstīja  “Latvijas Valsts mežu” Vecumnieku iecirkņa mežkopis Monvīds Strautiņš.
Kā atmuitot pasta sūtījumus
Pasūtot no ārzemēm preces, kuras pastā nepieciešams atmuitot, ieteicams norādīt savu tālruņa numuru – tādējādi muitas procedūras tiks veiktas ātrāk, aicināja Latvijas Pasts.
Valodnieki: Augšupejoša intonācija latviešu valodā ir īslaicīga parādība
Arvien biežāk sarunu valodā var dzirdēt augšupejošās intonācijas, taču latviešu valodai neraksturīgais runas veids ir īslaicīga parādība, kas tikai raksturo laiku, kādā dzīvojam, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja valodnieki Dite Liepa un Andrejs Veisbergs.
Kas jāatceras, dodoties uz mežu pēc Ziemassvētku egles?
Eglītes drīkst cirst tikai ''Latvijas valsts mežu'' (LVM) pārvaldītajā mežā, kas nav jaunaudze, dabas taka vai liegums. Labākās eglītes varot atrast, piemēram, grāvmalās, kur eglei ir diezgan daudz gaismas, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā “Revidents” stāstīja LVM Vidusdaugavas reģiona mežkopis Monvīds Strautiņš.
Pozitīvs Covid-19 tests pirms lidojuma. Vai var mainīt biļetes?
Iespēja atgūt naudu vai bez maksas mainīt lidojuma laiku pozitīva Covid-19 testa gadījumā ir atkarīga no aviokompānijas nosacījumiem, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Revidents” skaidroja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Santa Zarāne.
Kas notiek ar «Rīgas satiksmes» transportā aizmirstajām mantām
Katram gadās kaut ko aizmirst vai pazaudēt – veikalā pie letes, aizrautīgi šļūcot no kalna, arī sabiedriskajā transportā. Kad rokas aizņemtas ar somām, cimdiem, šallēm, cepurēm un vēl maskām, gadās kaut ko no šī ekipējuma pazaudēt. Vai to pēc tam var atgūt?
Kam obligāti jābūt darba līgumā? Skaidro Darba inspekcijas eksperte
Lai arī darba līgums nav pati aizraujošākā literatūra, pirms parakstīt, tas obligāti jāizlasa no sākuma līdz beigām – liek pie sirds Valsts darba inspekcijā (VDI). Ja ir neskaidrības par līgumā rakstīto, bez vilcināšanās uzdot darba devējam interesējošos jautājumus.
Kādos gadījumos noder civiltiesiskās atbildības apdrošināšana
Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana noder gadījumos, kad cilvēka darbības vai tieši bezdarbības dēļ kādai citai personai nodara zaudējumus, jo tad cietušajam tos apmaksā apdrošinātājs, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins. Viens no biežākajiem gadījumiem, kad šī apdrošināšana noder, ir ūdens cauruļu plīšana daudzdzīvokļu namā.
Adventes vainagi ik gadu izraisa ap 30 ugunsgrēku. VUGD atgādina par dūmu detektoriem
Katru gadu vidēji 26–30 ugunsgrēki saistīti tieši ar adventes vainagiem vai Ziemassvētku eglīšu degšanu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” atklāja Valsts ugunsdzēsības glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš. Cilvēkiem jābūt uzmanīgiem un jāuzstāda dūmu detektori, ja tas vēl nav izdarīts, Lagzdiņš uzsvēra. 
Pat ar elektrības taupīšanu daudzbērnu ģimenes rēķins Pierīgā uz pusi lielāks
Pēdējie elektrības cenu kāpumi biržā rēķinos parādīsies nākamajā mēnesī. Taču tieši šajās dienās ģimenes, kas saņem elektrības rēķinus, norāda, ka arī iepriekšējais cenu pieaugums ir pamanāms. Tas ir vēl ievērojamāks, ja salīdzina ar šo pašu mēnesi pirms gada. Daudzbērnu ģimenei Pierīgā pat ar elektrības taupīšanu rēķins ir uz pusi lielāks.
Atcelts vai pārcelts lidojums. Kādas ir patērētāju tiesības
Ja lidojums atcelts vai pārcelts Covid-19 pandēmijas radušos ierobežojumu vai citu ārkārtas apstākļu dēļ, patērētājam pienākas par biļetēm iztērētā nauda, taču ne cita veida kompensācijas, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Revidents” skaidroja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Santa Zarāne.
Kādu līgumu slēgt ar elektrības piegādātāju? Skaidro eksperts
Pēdējos mēnešos ir bijis būtisks elektroenerģijas cenu kāpums. Raidījumā "4. studija" vērsies skatītājs ar jautājumu – kā labāk rīkoties, slēdzot līgumu par elektroenerģijas piegādi, proti – sekot līdzi biržas cenām vai tomēr slēgt ilgtermiņa līgumu?
Psiholoģe: Nauda sniedz drošības izjūtu, bet ne laimi
Nauda cilvēkam vajadzīga tik daudz, lai spētu apmierināt pamatvajadzības un sniegtu drošības sajūtu, taču tās apjoms nebūs tas, kas padarīs cilvēku laimīgu, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” norādīja psiholoģe Ineta Lazdāne. Savukārt pasākumu un raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare dalījās pieredzē, ka īstā cilvēka attiecību un rakstura pārbaude esot slava, nevis nauda.
Darba drošības speciāliste: Ja pusotru gadu strādāts uz ķeblīša virtuvē, pēdējais laiks iekārtot darba vietu mājās
Attālinātais darbs ir uz palikšanu, tāpēc darba devējiem vajadzētu investēt tajā, lai darbinieki jūtas labi un ērti, arī strādājot no mājām, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt