Covid-19 uzliesmojuma laikā ne visi Latvijas iedzīvotāji atgriezušies mājās. Kāds krīzes laiku pārlaiž tepat, Eiropā, bet kāds atrodas pavisam tālu no mājām, citā kontinentā. Skolniece Kristīne Pētersone, kura Japānā mācās starptautiskā koledžā, šo laiku pavada noslēgtā skolas teritorijā ar citiem jauniešiem, kuriem nebija iespējas atgriezties mājās.
Dzīve & stils / Cilvēkstāsti
„Esmu pašizolācijā ar koku, kur neviens vīruss netiek klāt,” tā pus pa jokam atzīst koktēlnieks Gatis Selderiņš no Aizputes novada. Šobrīd Covid-19 izraisīto krīzi izjūt dažādu radošo profesiju pārstāvji, bet Gata rokām darinātās masīvkoka figūras ir pieprasītas, jo neprasa tūlītēju publiku, bet cita aiz citas šovasar priecēs Lejaskurzemes dabas taku apmeklētājus.
Viesītes novada Elkšņu pagastā atrodas neliela pārvadājama fabrika, kur salda aromāta ieskauta darbojas Jolanta Kovnacka. Te top īpaša, no cigoriņiem, kaņepēm, rudziem un citām vietējām sastāvdaļām radīta kafijas alternatīva.
Rasma Zaharenko ir Viļakas lepnums – romu mediatore, kas palīdz tautiešiem risināt viņu sociālās problēmas un veicina dialogu ar pašvaldības iestāžu speciālistiem, lai romi no nelabvēlīgajām ģimenēm saņemtu nepieciešamo atbalstu.
Piektdien aizsākas ramadāns – svētais gavēņa mēnesis islāma kalendārā. To atzīmē musulmaņi visā pasaulē. Tāpat kā citas tradīcijas, arī šī Covid-19 izplatības dēļ tiek atzīmēta citādi. Lūgšanas norit attālināti, bet vairums kopīgo vakariņu vairs nenorisinās lielā pulkā. Ilze Leila Struberga, kura dzīvo Ēģiptē un parasti ievēro visas tradīcijas, LTV stāstīja, kā mainījusies dzīve Hurgadā un kā viņas ģimene šogad aizvadīs svēto mēnesi.
Covid-19 izraisītās krīzes laikā īpaši cietušas lidsabiedrības, ņemot vērā, ka ceļošana apstājusies gandrīz pilnībā. Stjuarte Anna, kura strādā Apvienoto Arābu Emirātu nacionālajā aviokompānijā, LTV stāstīja, kā aizritējuši pēdējie reisi un kāda pašlaik ir ikdiena Abū Dabī.
Īsta izdzīvošanas skola. Neatlaidības, izturības un enerģijas pārbaudījums. Tā par aizvadītajām nedēļām saka tie cilvēki, kuri aptuveni pirms mēneša ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ palika bez darba un bez skaidrības par nākotni. Vismaz daļai no viņiem izdevies atrast citus ienākumu avotus un savilkt galus, taču citi vēl iztiek no arvien sarūkošajiem ietaupījumiem un nākotnē raugās bažīgi.
Krievijā Covid-19 inficēto skaits pārsniedzis 52 000, valstī ieviesti stingri ierobežojumi. Piemēram, Maskavā jau trīs nedēļas iespējams ieceļot vien ar īpašām atļaujām. Arī pilsētā ierobežojumu netrūkst. Kāda ir ikdiena Covid-19 uzliesmojuma laikā, kad ielās patrulē policija, stāstīja maskaviete Katerina Zeveļova.
Ķīnas pilsēta Uhaņa, kur aizsākās Covid-19 uzliesmojums, lēnām atgriežas normālā ikdienā. Lai arī ikdiena nav gluži tāda, kā pirms Covid-19 uzliesmojuma, iedzīvotāji priecājas par stingro ierobežojumu atcelšanu. Viens no Uhaņas iedzīvotājiem ir arī lietuvietis Karolis Sabeckis, kurš nolēma palikt Ķīnā un pārdzīvoja karantīnu.
Rīdzinieks Mārtiņš Jēkabsons bija pirmais, kurš Latvijas Televīzijai piekrita pastāstīt par saslimšanu ar Covid-19 un slimības gaitu. Tagad, pēc 38 dienām, viņš saņēmis ziņu, ka vīruss beidzot uzvarēts un jau rīt varēs iet uz darbu. Lai arī Mārtiņa slimības gaita nebija smaga, visgrūtākais bijis tikt galā ar neziņu, cik ilgs būs ceļš līdz atveseļošanās brīdim.
Rit ceturtā attālināto mācību nedēļa, un nepilna mēneša laikā skolēni lēnām pieslīpējas neierastajam režīmam. Rita Anopa ir divu bērnu mamma – meita Rēzija vēl mācās bērnudārzā, bet dēls Rodrigo – 2. klasē. Lai gan abi bērni vēl ir salīdzinoši mazi, darbu apjoms, ar ko ikdienā jātiek galā, ir samērā liels.
"Izbaudām šī laika klusumu un mieru, ģimenes kopā būšanu, pārskatām ikdienas ieradumus un meklējam jaunus ceļus," – tā par dzīvi ārkārtējās situācijas laikā saka Šimpermaņu ģimene no Kuldīgas. Viņi neslēpj, ka ikdiena nav viegla, jo krīze skārusi arī viņu uzņēmējdarbību, tomēr par to nesūkstās.
Kristīne Kalēja dzimusi un augusi Jaunjelgavā, taču kopš vidusskolas beigšanas viņas dzīve pamatā rit Rīgā. Enerģiskā un idejām bagātā sieviete ir zīmola „pARTapis” izveidotāja un dizainere, kā arī viena no biedrības „RADI Jaunjelgavā” vadītājām. Kristīni satieku Rīgas centrā, kur atrodas viņas tērpu darināšanas darbnīca. Uz savu dzimto pilsētu Kristīne dodas nedēļas nogalēs, kad jāorganizē tirgi, un, protams, vasarās.
Covid-19 turpina izplatīties Amerikas Savienotajās Valstīs. Tur inficēto skaits pārsniedzis 600 tūkstošus, bet miruši vairāk nekā 26 tūkstoši cilvēku. Šis ir īpaši saspringts laiks ārstiem, kuri ik dienu cīnās par pacientu dzīvībām, bet kuriem nepieciešamais aprīkojums ne vienmēr ir pietiekamā daudzumā. Par ikdienu, strādājot vīrusa epicentrā Ņujorkā, "Pasaules panorāmai" stāsta ārsts Ēriks Niedrītis. Aizvadītās trīs nedēļas visiem slimnīcas darbiniekiem bijušas īpaši saspringtas - visi strādājuši kā zaldāti frontes līnijā.
Katuoļu prīsters Rodions Doļa ir Kruoslovys draudzis vikars, kurš itūšaļt, studejūt Romā, izīt vuiceibu praksi Jeruzalemē. Ari niu jis atsarūn Izraelā, kur puorgaida karantinys laiku, bet tymā pošā laikā cīši sekoj leidza tam, kai dzejvojam Latvejā i Latgolā. Karantina, Leldīnis laiks, socialuo distanciešonuos, sevis izzynuošona i pījimšona i cyti vaicuojumi sarunā ar prīsteri.
Apritējušas četras nedēļas kopš, īstenojot aicinājumu “paliec mājās”, savu darba režīmu nācās pārkārtot mums daudziem, arī valmierietei, trīs bērnu māmiņai – Sandrai Vējiņai. Ikdienā viņa ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) prevencijas un sabiedrības informēšanas vecākā speciāliste jeb, īsāk sakot, speciāliste, kas apkopo ziņas par ugunsgrēkiem un dažādiem negadījumiem Vidzemē un Latgalē.
Kāds Vācijas ciema iedzīvotājs anonīmi uzsācis savdabīgu akciju jeb spēli – ikkatrs var novietot dabā savu izkrāsoto akmentiņu kā sveicienu kādam citam, kam jāpaliek mājās. Raibumraiba akmeņu virtene nu jau pārsimt metru garumā stiepjas gar velosipēdistu un gājēju celiņa malu, iekrāsojot apkaimi un iezīmējot prieku cilvēku sejās un sirdīs.
Lieldienas šogad drīkstam svinēt tikai savās mājās un tikai kopā ar tiem cilvēkiem, ar kuriem ikdienā arī dzīvojam zem viena jumta. Kā nepazaudēt prieku par svētkiem? Eglīšu-Kriuliņu ģimene prieku meklē olu krāsošanā un senās ģimenes svētku tradīcijās.
Eiropā vīruss īpaši smagi skāris Franciju, kur miruši vairāk nekā 13 tūkstoši cilvēku. Lai apstādinātu tālāku vīrusa izplatību, cilvēkiem dienā ļauts iziet vien uz stundu, lai iegādātos pārtiku un citas pirmās nepieciešamības preces. Covid-19 izraisītās krīzes dēļ arī vairāki miljoni cilvēku palikuši bez darba.
Prozaiķe un dramaturģe Māra Svīre, īstajā vārdā Māra Kaijaka, joprojām ir enerģiska un darbīga. Pavasara iestāšanās viņas dzīvē liecina, ka drīz varēs pārcelties uz savu vasaras mītni – lauku mājām “Staburags”, kas atrodas Jaunjelgavas novadā, vien apmēram 14 metrus no Daugavas dzīlēs dusošās Staburaga klints.
Jaunākie
Interesanti