Birokrātijas balva '20

Tēvs ārstējas Onkoloģijas centrā Austrumu slimnīcā. Ārstējošais ārsts nosūtījis tēvu uz starošanu stacionārā, tur pat, tajā pašā slimnīcā. Jau rezervēta vieta un laiki. Bet nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Tā ir tikai formāla lieta, jo ārstējošais ārsts jau nosūtījis, bet formāli šāds nosūtījums jāraksta ģimenes ārstam. Šis izraksts prasa vismaz ģimenes ārsta laiku. Cik jauki - tagad ir E-veselība, nekur nav jābrauc. Visiem vajadzētu būt ērti.

Bet, izrādās, ka Austrumu slimnīcas pieņemšanas nodaļā E-veselību atvērt nevar/neizmanto/vispār neesot pieslēgta. Es tā arī nesapratu, kas tieši par problēmu, bet dzirdēju visas trīs atbildes. Es pajautāju, vai tad tiešām neviens dators nav pieslēgts? Nē, neesot. Pieprasa izdrukātu nosūtījumu. Labi, to nosūtījumu paši varam izdrukāt no E-veselības, bet...
1) nosūtījums E-veselībā uz tēva vārda, es nevaru pieslēgties tēva kontam, jo nepieciešams Smart-ID, tēvam ne viedtālruņa, ne Smart-ID.
2) lai tiktu pie tēva konta, nepieciešama pilnvara, kas jāraksta NVD. Tātad, 82 gadus vecs cilvēks jāved rakstīt pilnvaru, lai es varētu izdrukāt nosūtījumu no E-veselības, kurai nevar piekļūt iestāde, kurai tā E-veselība ir domāta. It īpaši covida laikos.
Vēlreiz nācās raustīt ģimenes ārstu un lūgt nosūtījumu uz papīra.
Jautājumi:
1) Kāpēc ģimenes ārsts jāpārslogo ar lieku, pilnīgi formālu papīru izrakstīšanu? Kāpēc jādubulto ārstējošā ārsta nosūtījums, kas jau ir slimnīcas dokumentos, digitāli un uz papīra?
2) Kāda jēga no E-veselības, ja to neizmanto visas med. iestādes un tik un tā jādrukā ārā?
3) Kā ar visiem šiem papīriem un nosūtījumiem (virtuāliem un papīra) var tikt galā vientuļš slims cilvēks gados, ja viņam nav palīga? Ja arī ir palīgs, tad ierobežota piekļuve kontam. Nepieciešama pilnvara. Pilnvara izdrukāt nosūtījumu, kas dubulto jau esošo ārstējošā ārsta nosūtījumu. Absurds.
Es uzskatu, ka ģimenes ārstus nedrīkst izmantot kā sekretārus paīru kārtošanai. Ar to visu varētu tikt galā E-veselība, bet kāda no tās jēga, ja tā nav ērti pieejama ne lietotājiem, ne med. iestādēm?
Ziņo
TM plāno atvieglot nostiprinājuma lūgumu iesniegšanu Zemesgrāmatā
Projektā “Birokrātijas balva 2020” kāds lietotājs norādīja uz nepieciešamību iesniegt Zemesgrāmatā būvvaldes lēmumu papīra formātā. Tieslietu ministrija (TM) atzīst, ka dažās situācijās tiešām tas ir vienīgais variants, taču ministrija jau strādā pie elektroniskas datu apmaiņas uzlabošanas, tostarp atvieglojot personām nostiprinājuma lūguma iesniegšanu.
Kaimiņvalstu amatniekiem dalībai tirdziņā jāreģistrējas kā PVN maksātājiem
Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Selēna Vasiļjeva no Liepājas. Liepājnieki mēdz rīkot amatnieku tirdziņus, kuros ar savu preci ierodas arī kaimiņi lietuvieši. Taču, lai Lietuvas amatnieki varētu tirgoties amatnieku tirgū Latvijā, viņiem uz vienu dienu ir jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājiem. Pēc pasākuma jāiesniedz arī PVN deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam.
Lai saņemtu krūts protēzi, katru reizi vajadzīgs ārsta atzinums
Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Maija (vārds mainīts). Sievietei periodiski ir nepieciešama jauna krūts protēze, ko viņa parasti saņem Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā. Maija neizprot, kāpēc katru reizi, lai iegūtu protēzi, ir jāiesniedz ārsta atzinums. Turklāt, kad ārsta atzinums un pašas iesniegums ir uzrādīts, atbildes vēstule no palīglīdzekļu centra jāgaida pa pastu.
Invaliditātes apliecības saņemšana - birokrātijas labirintos
Raitis Zajančkausks uzticējis stāstu par savu mammu, kurai vajadzējis atjaunot invaliditātes apliecību, bet procedūra Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā bijusi ļoti sarežģīta un savāda. Neviens no invaliditātes apliecības saņemšanas veidiem nav bijis iespējams vai nu Zajančkausku ģimenei, vai arī nav bijis iespējams no komisijas puses.
Valsts atbalstam bērnam katru gadu no jauna jāpierāda, ka vajadzīgas ortozes; «Vaivaros» uzsver pārbaužu nepieciešamību
Sabiedrisko mediju projektā “Birokrātijas Balva 2020” Jānis Zemene ir uzticējis stāstu par savu sešus gadus veco bērnu, kam ikdienā nepieciešamas kāju ortozes, lai bērns varētu staigāt, iet bērnudārzā un dzīvot sociāli aktīvu dzīvi. Un katru reizi valsts atbalsta saņemšanai jāiesniedz jau reiz sniegtie papīri, elektroniski ieskanētie atzinumi netiek pieņemti, iestādes nespēj apmainīties ar informāciju, tāpēc tiek dzenāti vecāki. Rehabilitācijas centrā “Vaivari” vien skaidro, ka ārstu pārbaudes ir nepieciešamas pašu pacientu drošības dēļ.
«Stradiņi» atdos pacientam pārmaksāto naudu par zālēm; vai šādas kļūdas ir sistēma – nevarot noskaidrot
Tikai pateicoties kāda pacienta tuvinieku neatlaidībai, Stradiņa slimnīcas vadība atdos naudu, ko pacients pārmaksājis par zālēm. Tie bija valsts kompensējamie medikamenti, bet ārsta izrakstītā recepte zāles iegādāties ar atlaidi neļāva. To, vai šis ir vienīgais gadījums vai gadiem ilga sistēma, neesot iespējams noskaidrot. Slimnīcā pašu veiktā pārbaude neko tādu neuzrāda un citu sūdzību neesot.