Birokrātijas balva '20

Tēvs ārstējas Onkoloģijas centrā Austrumu slimnīcā. Ārstējošais ārsts nosūtījis tēvu uz starošanu stacionārā, tur pat, tajā pašā slimnīcā. Jau rezervēta vieta un laiki. Bet nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Tā ir tikai formāla lieta, jo ārstējošais ārsts jau nosūtījis, bet formāli šāds nosūtījums jāraksta ģimenes ārstam. Šis izraksts prasa vismaz ģimenes ārsta laiku. Cik jauki - tagad ir E-veselība, nekur nav jābrauc. Visiem vajadzētu būt ērti.

Bet, izrādās, ka Austrumu slimnīcas pieņemšanas nodaļā E-veselību atvērt nevar/neizmanto/vispār neesot pieslēgta. Es tā arī nesapratu, kas tieši par problēmu, bet dzirdēju visas trīs atbildes. Es pajautāju, vai tad tiešām neviens dators nav pieslēgts? Nē, neesot. Pieprasa izdrukātu nosūtījumu. Labi, to nosūtījumu paši varam izdrukāt no E-veselības, bet...
1) nosūtījums E-veselībā uz tēva vārda, es nevaru pieslēgties tēva kontam, jo nepieciešams Smart-ID, tēvam ne viedtālruņa, ne Smart-ID.
2) lai tiktu pie tēva konta, nepieciešama pilnvara, kas jāraksta NVD. Tātad, 82 gadus vecs cilvēks jāved rakstīt pilnvaru, lai es varētu izdrukāt nosūtījumu no E-veselības, kurai nevar piekļūt iestāde, kurai tā E-veselība ir domāta. It īpaši covida laikos.
Vēlreiz nācās raustīt ģimenes ārstu un lūgt nosūtījumu uz papīra.
Jautājumi:
1) Kāpēc ģimenes ārsts jāpārslogo ar lieku, pilnīgi formālu papīru izrakstīšanu? Kāpēc jādubulto ārstējošā ārsta nosūtījums, kas jau ir slimnīcas dokumentos, digitāli un uz papīra?
2) Kāda jēga no E-veselības, ja to neizmanto visas med. iestādes un tik un tā jādrukā ārā?
3) Kā ar visiem šiem papīriem un nosūtījumiem (virtuāliem un papīra) var tikt galā vientuļš slims cilvēks gados, ja viņam nav palīga? Ja arī ir palīgs, tad ierobežota piekļuve kontam. Nepieciešama pilnvara. Pilnvara izdrukāt nosūtījumu, kas dubulto jau esošo ārstējošā ārsta nosūtījumu. Absurds.
Es uzskatu, ka ģimenes ārstus nedrīkst izmantot kā sekretārus paīru kārtošanai. Ar to visu varētu tikt galā E-veselība, bet kāda no tās jēga, ja tā nav ērti pieejama ne lietotājiem, ne med. iestādēm?
Ziņo
Kāpēc ar universālpilnvaru Zemesgrāmatā tomēr nepietiek?
LSM.LV saņēma jautājumu no pensionāres Aldonas kundzes Rīgā. Viņas meitai ir universālpilnvara, kas nozīmē – atvase drīkst risināt dažādus jautājumus kundzes vietā. Taču Zemesgrāmatā, nostiprinot īpašumu, šī universālpilnvara diemžēl nederēja.  
Rīga sola maznodrošinātajiem atvieglot iztikas līdzekļu deklarācijas iesniegšanu
Vai maznodrošināto ģimenei, kurā tikko ir piedzimis bērns, tik tiešām ir atkāroti jāiziet visi birokrātijas līkloči, lai pierādītu, ka viņiem vēl joprojām pienākas maznodrošināto statuss? Ar šādu situāciju saskārās kāds LSM lietotājs. Rīgā skaidro, ka maznodrošināto situāciju pārbauda regulāri, lai palīdzību saņemtu tie, kam tā patiešām nepieciešama. Taču Rīgas pašvaldība arī nolēma iet līdzi laikam un drīzumā atvieglot procedūru un iztikas līdzekļu deklarāciju ļaut iesniegt elektroniski.
Kāpēc omei vajag notāra pilnvaru mazbērna vešanai pie ārsta?
Kad daudzi bērni atpūšas pie saviem vecvecākiem, aktualizējas jautājums par notāra apstiprinātu pilnvaru, lai, piemēram, ome savu mazbērnu varētu aizvest pie ārsta. Vai tiešām šo faktu, ka bērns medicīnisko palīdzību saņems cita pieaugušā klātbūtnē, nevar atzīmēt, piemēram, e-veselībā vai atzīmēt nosūtījumā?
Kamēr ierēdņi pusgadu lemj, alerģiskajiem zīdaiņiem pārtiku nākas sūtīt no Lietuvas
Vienas pievienotās sastāvdaļas dēļ Latvijas ierēdņi jau pusgadu spriež, vai atļaut tirgot speciālo piena maisījumu bērniem ar smagu olbaltumvielu nepanesamību. Tikmēr ar alerģiju sirgstoši bērni turpina ciest, nesaņemot piemērotu pārtiku, bet vecāki izmisīgi mēģina iepirkties kaimiņvalstīs, kur izmaiņas produkta sastāvā nav izraisījušas nekādas sekas, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.
Ar ierobežojumiem, bet bez birokrātijas. Būtiskākais ekonomikā Covid-19 laikā
Covid-19 izplatība ir liels pārbaudījums ne tikai valstu veselības aprūpes sistēmām, bet arī ekonomikām, kas šajā laikā piedzīvo izaugsmes sabremzēšanos vai pat lejupslīdi. To izraisīja arī valstīs Covid-19 izplatības mazināšanai noteiktie ierobežojumi, taču vienlaikus valstis steidza ieviest atbalsta instrumentus biznesam un darba ņēmējiem, lai kritiens ekonomikā būtu mazāk sāpīgs.