Birokrātijas balva '20

Ziņo
Kamēr ierēdņi pusgadu lemj, alerģiskajiem zīdaiņiem pārtiku nākas sūtīt no Lietuvas
Vienas pievienotās sastāvdaļas dēļ Latvijas ierēdņi jau pusgadu spriež, vai atļaut tirgot speciālo piena maisījumu bērniem ar smagu olbaltumvielu nepanesamību. Tikmēr ar alerģiju sirgstoši bērni turpina ciest, nesaņemot piemērotu pārtiku, bet vecāki izmisīgi mēģina iepirkties kaimiņvalstīs, kur izmaiņas produkta sastāvā nav izraisījušas nekādas sekas, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.
Ar ierobežojumiem, bet bez birokrātijas. Būtiskākais ekonomikā Covid-19 laikā
Covid-19 izplatība ir liels pārbaudījums ne tikai valstu veselības aprūpes sistēmām, bet arī ekonomikām, kas šajā laikā piedzīvo izaugsmes sabremzēšanos vai pat lejupslīdi. To izraisīja arī valstīs Covid-19 izplatības mazināšanai noteiktie ierobežojumi, taču vienlaikus valstis steidza ieviest atbalsta instrumentus biznesam un darba ņēmējiem, lai kritiens ekonomikā būtu mazāk sāpīgs.
TM plāno atvieglot nostiprinājuma lūgumu iesniegšanu Zemesgrāmatā
Projektā “Birokrātijas balva 2020” kāds lietotājs norādīja uz nepieciešamību iesniegt Zemesgrāmatā būvvaldes lēmumu papīra formātā. Tieslietu ministrija (TM) atzīst, ka dažās situācijās tiešām tas ir vienīgais variants, taču ministrija jau strādā pie elektroniskas datu apmaiņas uzlabošanas, tostarp atvieglojot personām nostiprinājuma lūguma iesniegšanu.
Kaimiņvalstu amatniekiem dalībai tirdziņā jāreģistrējas kā PVN maksātājiem
Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Selēna Vasiļjeva no Liepājas. Liepājnieki mēdz rīkot amatnieku tirdziņus, kuros ar savu preci ierodas arī kaimiņi lietuvieši. Taču, lai Lietuvas amatnieki varētu tirgoties amatnieku tirgū Latvijā, viņiem uz vienu dienu ir jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājiem. Pēc pasākuma jāiesniedz arī PVN deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam.
Lai saņemtu krūts protēzi, katru reizi vajadzīgs ārsta atzinums
Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Maija (vārds mainīts). Sievietei periodiski ir nepieciešama jauna krūts protēze, ko viņa parasti saņem Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā. Maija neizprot, kāpēc katru reizi, lai iegūtu protēzi, ir jāiesniedz ārsta atzinums. Turklāt, kad ārsta atzinums un pašas iesniegums ir uzrādīts, atbildes vēstule no palīglīdzekļu centra jāgaida pa pastu.
Invaliditātes apliecības saņemšana - birokrātijas labirintos
Raitis Zajančkausks uzticējis stāstu par savu mammu, kurai vajadzējis atjaunot invaliditātes apliecību, bet procedūra Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā bijusi ļoti sarežģīta un savāda. Neviens no invaliditātes apliecības saņemšanas veidiem nav bijis iespējams vai nu Zajančkausku ģimenei, vai arī nav bijis iespējams no komisijas puses.
Valsts atbalstam bērnam katru gadu no jauna jāpierāda, ka vajadzīgas ortozes; «Vaivaros» uzsver pārbaužu nepieciešamību
Sabiedrisko mediju projektā “Birokrātijas Balva 2020” Jānis Zemene ir uzticējis stāstu par savu sešus gadus veco bērnu, kam ikdienā nepieciešamas kāju ortozes, lai bērns varētu staigāt, iet bērnudārzā un dzīvot sociāli aktīvu dzīvi. Un katru reizi valsts atbalsta saņemšanai jāiesniedz jau reiz sniegtie papīri, elektroniski ieskanētie atzinumi netiek pieņemti, iestādes nespēj apmainīties ar informāciju, tāpēc tiek dzenāti vecāki. Rehabilitācijas centrā “Vaivari” vien skaidro, ka ārstu pārbaudes ir nepieciešamas pašu pacientu drošības dēļ.