Pieminekļa “Vienoti Latvijai” jeb “Latgales Māras” stāsts ir dramatisma pilns, tajā atspoguļojas Latvijas vēstures pagrieziena punkti. Divreiz nogāzta un trīsreiz atgriezusies savā vietā Rēzeknes sirdī, Latgales Māra parāda Latvijas tautas vienotību un spēku. Šoreiz par Latgales Māras likteni okupācijas gados.
Latgales Māra jeb piemineklis “Vienoti Latvijai”. Par Latgales simbolu kļuvušais piemineklis slejas uz viena no Rēzeknes pakalniem. Atklāts 1939. gadā vien dažas dienas pēc Otrā pasaules kara sākuma. Vēlāk padomju varas divreiz gāzts un divreiz atgriezies savā vietā. Kāds ir Latgales Māras vēstījums, kādēļ piemineklis tapis un ko tas mums grib atgādināt?
Preiļos jau trešo reizi pasniegs Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā. Balva iedibināta pēc mākslinieka, viena no izcilākajiem Latvijas ainavistiem, Jāzepa Pīgožņa (1934 – 2014) aiziešanas viņsaulē. Septembra vidū tiek atzīmēta mākslinieka dzimšanas diena. Balvas mērķis ir turpināt attīstīt un popularizēt Latvijas ainavu glezniecību, kā arī vienot Latvijas galvaspilsētas un novadu kultūras dzīvi. Preiļos apskatāmi arī labākie konkursam iesniegtie darbi.
Ar literāru un muzikālu pasākumu “Latgaliešu valodas nakts” Rēzeknē svinēja Latgales kongresa simtgadi. Visu nakti Festivāla parkā skanēja latgaliešu valoda un uz skatuves kāpa latgaliešu literāti un mūziķi. Pasākuma organizatori to salīdzina ar ugunskuru – tāpat kā Jāņos uguns deg no vakara līdz nākamās dienas rītam, tā Rēzeknē skanēja latgaliešu valoda.
Stāsts par Latgales kongresu nav iedomājams bez diviem Frančiem - turīgu saimnieku ģimenē dzimušā Franča Trasuna un zemnieka dēla Franča Kempa. Viņi savos uzskatos bija gan vienoti, gan šķirti. Abi iestājās par Latgales attīstību un labāku dzīvi tās ļaudīm, tikai redzējums par virzienu atšķīrās. Viņu viedokļi sadūrās 1917. gada pavasarī Rēzeknē notikušajā Latgales kongresā.
Dzelzceļa stacijā Rēzekne-1 pasažieru vilciens šodien vairāk nepiestāj. Tomēr kādreiz šī stacija bija viena no pieturvietām vilciena maršrutā Varšava – Sanktpēterburga. Tieši no šīs stacijas Rēzeknē 20. gadsimta sākumā tūkstošiem latgaliešu zemes un darbavietu trūkuma dēļ devās laimes meklējumos uz dažādām Krievijas impērijas vietām.
Maija sākumā īpaši atzīmēs pirms 100 gadiem Rēzeknē notikušo Latgales kongresu, kas bija būtisks pagrieziena punkts Latvijas valsts izveidē. Šajā kongresā latgalieši lēma par apvienošanos ar pārējiem latviešiem un kopējas valsts izveidi. Latvijas Radio senajos notikumos ielūkosies raidījumu ciklā "Latgales kongress. 10 stāsti". Pirmais stāsts veltīts reģiona attīstību kavējošiem cēloņiem.