Ziemassvētki tuvojas arvien straujākiem soļiem, un ne viens vien jau sācis domāt par dāvanu pirkšanu un sava mājokļa sapošanu svētkiem. Arī pašvaldībās egles jau iedegtas un uzstādīti dažādi rotājumi – atkarībā no rocības kādā vietā vairāk, kādā mazāk. Finansējums, ko reģionos atvēl dekorācijām, svārstās no dažiem tūkstošiem eiro līdz pat 150 tūkstošiem eiro. Arī Jaunā gada uguņošanas visur nebūs.
Autora ziņas
Jau pavisam drīz – vien pēc pusotra mēneša – Latvijā būs obligāta bioloģisko atkritumu šķirošana. Dažās pašvaldībās to jau praktizē – galvenokārt Rīgā un Pierīgā, dažās pamazām sāk piedāvāt iedzīvotājiem un uzstādīt brūnos konteinerus, citviet tas vēl priekšā. Tā kā daļu no bioloģiskajiem atkritumiem veido arī virtuves atkritumi, tad par to šķirošanu jau tiek domāts arī pašvaldību iestādēs – skolās un bērnudārzos, kur ēdienu ik dienu pagatavo krietni vien lielākos apjomos nekā mājsaimniecībās.
Vairāk nekā divus mēnešus pēc postošās vētras un negaisa ar lielgraudu krusu, kurā cieta vairāk nekā viens tūkstotis mājsaimniecību un vairāki desmiti pašvaldības īpašumu Dobeles un Augšdaugavas novados, daļa cietušo jau ir zem jauna jumta, citi gan tikai daļēji, vēl kādam ir aizķeršanās ar apdrošinātāju, kā arī veidojas rinda pie būvniekiem.
Jau vairāk nekā divus mēnešus arī pašvaldību policijas var kontrolēt atļautā braukšanas ātruma ievērošanu, kā arī sodīt par pārkāpumiem. Šobrīd gan nav informācijas, ka kāda no pašvaldību policijām šīs tiesības izmantotu. Tam ir nepieciešami tehniskie līdzekļi, piemēram, radari. Vairākas uzrunātās pašvaldību policijas norāda – vajadzīgais aprīkojums izmaksā dārgi un šobrīd arī grūti paredzēt, vai un cik daudz naudas pašvaldības budžetā tam atradīsies. Vienlaikus ar nākamā gada 1. janvāri katrā pašvaldībā būs jābūt pašvaldības policijai, bet joprojām ir dažas, kurās tādas nav. Kāda tā būs un cik cilvēku sastāvā, tas arī atkarīgs no finansējuma.
Dobeles novada Auces vidusskolā aizvadīts pēdējais eksāmens un sācies vasaras brīvlaiks. Pedagogiem gan joprojām nerimst satraukums, ko raisījusi nesenā Izglītības un zinātnes ministrijas prezentācija par skolu tīkla sakārtošanu, kurā Auces vidusskolai vairs nav paredzēts vidusskolas posms.
Ko un kā darīt, lai bērniem skolās pusdienās būtu vairāk vietējie un bioloģiskie produkti? Kā izsekot tam, ka vietējais ražojums tik tiešām nonāk uz šķīvja? Latvijā arvien mazāk ēd pašmājās izaudzēto, bet arvien vairāk ievesto produkciju, norādīja Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC). Līdzīga aina varētu būt arī izglītības iestādēs, tāpēc diskusijā "Bērnu ēdināšanas sistēmas transformēšana Latvijā" eksperti rosināja domāt par ēdināšanas sistēmas maiņu.
"Šo kropli aizstājiet ar normālu oficiantu" – frāze, kas pateikta par cilvēku ar īpašām vajadzībām, kurš bija pieņemts darbā kafejnīcā Ogrē – sociālajā uzņēmumā ar mērķi nodarbināt cilvēkus ar invaliditāti. 1.aprīlī Sociālā uzņēmuma likumam apritēja pieci gadi. Šobrīd Latvijā darbojas vairāk nekā 200 sociālie uzņēmumi. Un pa šiem gadiem sociālajā uzņēmējdarbībā ir daudz pieredzes stāstu. Piemēram, Ogrē ceļš uz vienu no idejām par sociālo uzņēmumu nav bijis viegls, bet pēc diviem neveiksmīgiem mēģinājumiem, iespējams, jau drīz ar trešo reizi iecere izdosies.
Pēdējos gados Latvijā slēgtas vairāk nekā 400 skolas, un šo skolu ēku likteņi ir dažādi – no pamestības līdz jaunu aktivitāšu ieviešanai. Madonas novads šajā ziņā var būt kā iedvesmas avots citiem. Slēgtās skolas kalpo sociālajām vajadzībām, sabiedriskajām aktivitātēm, bet Sarkaņu pamatskolā pat izveidota Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja filiāle, kā arī darbojas plaši atpazīstamā Sarkaņu Amatu skola. Savukārt Vestienas pamatskolas ēkā šobrīd jaušams izteikti māksliniecisks gars.
Jelgavniece Māra Sidauga nenāk no keramiķu dzimtas. Viņa mācījusies interjera dizainu, tomēr vienmēr esot gribējusi atrast ko tādu, ko var izdarīt ar rokām. Jaunās keramiķes sapnis ir savu mājokli aprīkot ar pašas gatavotām māla lietām, iekaitot flīzes un izlietni, bet galvenais esot rast sajūtu, ka "visu, kas man ir nepieciešams, varu izgatavot pati".
"Pārslodze, izdegšana", "ģimenes apstākļu dēļ nevaru atļauties pārtraukt, citos apstākļos būtu ko pārdomāt", "pieauguši prakses uzturēšanas izdevumi", – šie ir tikai daži izteikumi no šogad veiktās ģimenes ārstu aptaujas par to, kāds ir viņu noskaņojums un nākotnes plāni. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā norāda, ka aptuveni 50% no kolēģiem jūtas nenovērtēti, pārguruši, ir finansiālas problēmas, problēmas piesaistīt papildu darbiniekus, un gandrīz 50% no kolēģiem apsver iespēju pārtraukt sadarbību ar Nacionālo veselības dienestu.
Dzīvojamo ēku tehniskais stāvoklis Latvijā ir ļoti dažāds. Ir ēkas, kas uzturētas, ir, kam uzmanība pievērsta mazāk. Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā norāda, – ir pat tik bēdīgi piemēri, kur dzīvokļu īpašniekiem drosmīgi jāpasaka, ka viņu ēku vairs pat nav ekonomiski pamatoti atjaunot. Tas gan vairāk skar koka būves, kas celtas pagājušā gadsimta sākumā. Bet kā ir ar pārējiem daudzdzīvokļu namiem, kas būvēti vēl pirms dažiem desmitiem gadu?
Latvija ir viens no lietotā tekstila galamērķiem Eiropā, kas nozīmē samērā daudz zemākas kvalitātes apģērba, kas arī kalpo mazāk. Tas savukārt rada izaicinājumus ar tekstila atkritumiem, jo lielāko daļu nevar vairs atkārtoti izmantot. Līdzās neskaidrībai, ko iesākt ar vairs nelietojamu tekstilu, pašlaik aktuāls jautājums ir par to, kurš maksās par tekstila atkritumu dalīto vākšanu. Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums pieļauj maksas iekļaušanu sadzīves atkritumu tarifā, bet ministrija vēlas sistēmā iekļaut arī ražotāju atbildību.
Šis laiks, kad dārdzības dēļ arvien vairāk piedomājam pie saviem tēriņiem, daudziem liek arī apsvērt, ko un cik daudz atļauties šajos Ziemassvētkos, kādas dāvanas saviem tuvākajiem pirkt? Tas dzirdams gan savstarpējās sarunās, gan arī dažādas aptaujas rāda, ka daudzi dāvanām šogad tērēs mazāk, bet neliela daļa tās neiegādāsies vispār.
Šī gada pirmajā pusgadā fiksēti teju 1400 gadījumi, kad nepilngadīgais smēķējis vai glabājis tabakas izstrādājumus un citus smēķēšanas produktus. Savukārt par alkohola lietošanu – 889 gadījumi. Valsts policijā norāda, tendence, varētu teikt, ir nemainīga un problēma aizvien aktuāla. Nepilngadīgo kontrolē un uzraudzībā iesaistās arī pašvaldību policijas darbinieki, pašas pašvaldības, skolas, arī sociālie dienesti.
Slēpošana, improvizēts mīnu lauks, tunelis un ūdens tilpne bija tikai daži no izaicinājumiem, kurus šodien Jelgavas novada Tīsos pieveica sacensību "Vīru spēles" dalībnieki. Sacensības patriotu nedēļā aizsākās pirms 15 gadiem, lai skolēni kaut mazliet varētu sajust karavīru ikdienu Latvijas brīvības cīņās.
Dziesmu un deju svētku repertuāru sākuši apgūt arī koklētāji. Tas neesot viegls, bet degsme piedalīties nākamās vasaras svētkos esot liela, īpaši jauniešiem, kuriem tā pa īstam neesot izdevies izbaudīt skolēnu Dziesmu un deju svētku gaisotni. Oktobrī jau aizvadīti četri reģionālie koncerti, bet nedēļas nogalē Jelgavā notika Rietumlatvijas reģiona koklētāju Dziesmu svētku modelēšanas koncerts.
Pašvaldības pārraugošā ministrija, atsaucoties uz iedzīvotāju vēstuli un Latvijas Bibliotēku padomes aicinājumu pārskatīt lēmumu, lūgs Jūrmalas domi vēlreiz izvērtēt nepieciešamību slēgt Asaru un reorganizēt Bulduru bibliotēku. Pašvaldības pieņemtais lēmums paredz, ka pēc desmit dienām Bulduru bibliotēka esošajās telpās savu darbību pārtrauks, lai novembra vidū lasītājus gaidītu sešdesmit kvadrātmetru lielās telpās Jūrmalas teātrī un Centrālajā bibliotēkā, jo apkurināt ēku esot pārāk dārgi. Savukārt jūrmalnieki pauž aizdomas, ka patiesais iemesls, iespējams, ir īpašuma atsavināšana.
Ar tomātu svētkiem Dobelē šī sezona tomātu audzētājiem faktiski esot noslēgusies, taču satraukums tomātu audzētājiem gan ievelkas, domājot par pavasari. Audzētāji aplēsuši, ka energoresursu cenu kāpuma dēļ nākamgad stādiem jāmaksā vismaz par 50 centiem vairāk nekā šogad, bet jau tagad esot redzams, ka iedzīvotāju pirktspēja sarūk.
Pēc mazliet vairāk nekā 10 gadiem atkritumu poligonos varēs noglabāt tikai desmito daļu no kopējā sadzīves atkritumu daudzuma. Tas nozīmē, ka atkritumi būs jāšķiro vēl vairāk un rūpīgāk. Tomēr novērojot, kas dažreiz notiek, piemēram, pie daudzdzīvokļu māju atkritumu konteineriem, jāsecina, ka daļai sabiedrībai trūkst izpratnes un atbildības. Un, lai arī atkritumu apsaimniekotāji un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā norāda, ka situācija uzlabojas, sabiedrība par atkritumu šķirošanu jāturpina izglītot.
Līdzīgi kā lauksaimnieki rudenī svin ražas svētkus, Jelgavas novada Lielplatones muižas ļaudis aktīvās tūrisma sezonas noslēguma tuvošanos jau ceturto gadu atzīmē ar muižas svētkiem. Pāris gadsimtus senā Lielplatones muiža ir piedzīvojusi dažādus laikus, bet pēdējos četrus gadus, kopš atjaunots vēsturiskais vešūzis, tā kļuvusi par iecienītu tūrisma vietu.
Atzīmējot 460. gadskārtu kopš de jure atzīta Kurzemes un Zemgales hercogiste un 405. gadskārtu kopš Tukums noteikts par vienu no valsts pārvaldes centriem, pils tornī atklāta izstāde "Hercogistes laika zīmes Tukumā". Izstāde vedina iztēloties, kāda bija tukumnieku dzīve 17. gadsimtā un kas ir tās vērtības, ko tukumnieki spējuši saglabāt.
Jelgavas novada Lielvircavas muižā, pateicoties barona Pētera fon Klopmana vērienīgajam sadzīves un interjera priekšmetu deponējumam, atklāta jauna ekspozīcija. Tā ļauj sajust muižnieku dzīvi deviņpadsmitajā gadsimtā. Šis esot pirmais objekts Baltijā, kad visas muižas ēkas telpas iekārtotas ar priekšmetiem, kas šajā ēkā savulaik tiešām bijuši.