Hersonas apgabala tukšie bērnunami. Vispirms ieradās armija. Tad Krievijas birokrātija. Drīz pēc tam bērnu vairs nebija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Viņi ieradās pēcpusdienā, kad bērni Stepaņivkas sociālās un psiholoģiskās rehabilitācijas centrā pusdienoja. Ģērbušies militāros tērpos un bruņojušies ar šaujamieročiem, Krievijas karavīri ienāca ēkā, bet viņiem pa priekšu gāja Krievijas Federālā drošības dienesta darbinieks.

Viņi iegāja administrācijas birojā un caurskatīja bērnu lietas, datorus un novērošanas kameru ierakstus. Tad centra direktors Volodimirs Sahaidaks saprata, ka viņa bažas par to, ka bērni var tikt aizvesti, nav bijušas nepamatotas. Viņš bija dzirdējis, kā nepilngadīgie aizvesti uz Krieviju pēc Krimas un Donbasa okupācijas 2014. gadā, un tagad, kad bija kritusi Hersona, viņš bija satraukts par viņa aprūpē esošo bērnu likteni. Par to viņš pastāstīja intervijā "Sky News". "Mēs redzējām Krievijas propagandistus, kuri teica, ka bērni ir jāaizved un jānodod karaskolās, ideoloģiski jāapstrādā, lai viņi karotu par Krieviju," viņš sacīja. "Tas bija visbiedējošākais, tādēļ mēs sākām slēpt bērnus, jo mēs sapratām, ka viņus aizvedīs." 

Sahaidaks sāka meklēt iespējas, kā aizsargāt 52 bāreņus un apdraudētos bērnus, kuru aprūpe viņam bija uzticēta. Daļa no viņiem tika aizvesta no rehabilitācijas centra pie septiņiem  tā darbiniekiem. Citi tika aizsūtīti dzīvot pie attālākiem radiniekiem, bet daži vecākie palika pie viņa.

Izstaigājuši ēku, karavīri neaizveda līdzi tos bērnus, kas bija palikuši centrā, bet vēlāk atveda uz centru 15 citus nepilngadīgos no citām Ukrainas vietām. Darbinieki par viņiem rūpējās, līdz kādu dienu Krievijas spēki atgriezās un lika bērniem iekāpt militārajos transportlīdzekļos, neatklājot, kurp viņus aizved.

Hersonas apgabala Stepaņivkas bērnu aprūpes centra novērošanas kamerās redzami Krievijas karavīri, k...
Hersonas apgabala Stepaņivkas bērnu aprūpes centra novērošanas kamerās redzami Krievijas karavīri, kas ienāk ēkā un skatās uz bērniem ēdamzālē. Video nonācis Somijas sabiedriskās raidorganizācijas “Yle” rīcībā

2022. gada 30. septembrī Vladimirs Putins triumfāli parakstīja dokumentus par četru Ukrainas apgabalu – Doneckas, Luhanskas, Zaporižjas un Hersonas – aneksiju. Starp nedaudzajiem īpaši izraudzītajiem, kas piedalījās pasākumā Kremlī, bija arī prezidenta pilnvarotā bērnu tiesību jautājumos Marija Ļvova-Belova. Viņa nekavējās sociālajos medijos oficiāli apsveikt okupēto teritoriju bērnus. "Doneckas tautas republikas, Luhanskas tautas republikas, Zaporižjas un Hersonas apgabalu bērni tagad ir Krievijas pilsoņi. Apsveicu, draugi! Esam priecīgi sveikt jūs mūsu lielajā ģimenē!" viņa parakstīja zem pašbildes savā "Telegram" kanālā.

Marija Ļvova-Belova Kremļa pasākumā par godu četru Ukrainas reģionu aneksijai. 2022.gada 30.septembr...
Marija Ļvova-Belova Kremļa pasākumā par godu četru Ukrainas reģionu aneksijai. 2022.gada 30.septembris.

Drīz pēc tam tika izdota pavēle nosūtīt bērnus no Olešku bērnunama "veselības uzlabošanai" uz okupēto Krimu, uz 5. klīnisko psihiatrisko slimnīcu Strohoņivkas ciemā netālu no Simferopoles. Tas tika pamatots ar "Hersonas apgabalā ieviesto karastāvokli un izsludināto evakuāciju".

Trīs dienas vēlāk, 23. oktobrī, Ukrainas prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks informēja, ka krievu okupanti aizveduši 12 bērnus no Olešku bērnunama uz 5. psihiatrisko slimnīcu Strohoņivkā.

Augstākās radas pilnvarotais cilvēktiesību jautājumos Dmitro Lubiņecs nedēļu vēlāk apstiprināja bērnu aizvešanu ierakstā platformā  "Telegram" , kurā, pēc visa spriežot, bija aizvesto bērnu saraksts ar aizkrāsotiem vārdiem.

Apstiprinājums no Krievijas nebija ilgi jāgaida. 12. novembrī Krievijas prezidenta pilnvarotā bērnu tiesību jautājumos publiskoja attēlus par, kā viņa to nosauca, "pārcelšanos". Viņa rakstīja, ka "bērnunams bija pārāk tuvu frontes līnijai un tagad bērni ir drošā teritorijā".

"52 bērni ar smagām patoloģijām. Gandrīz visi nespēj patstāvīgi pārvietoties, pieci ir invalīdu ratiņkrēslos. Evakuācijai bija vajadzīgs specializētais transports. Pēc tam, kad pārrunāju situāciju ar kolēģiem no Krievijas Veselības ministrijas, no Sevastopoles tika operatīvi nosūtītas ātrās palīdzības automašīnas," viņa rakstīja savā "Telegram" kanālā.

2022. gada Nobela Miera prēmijas laureāte Oleksandra Romancova no Ukrainas Pilsonisko brīvību centra sacīja, ka šis gadījums parāda, kā Krievija pārvieto Ukrainas valsts aprūpē esošos bērnus, un apšauba argumentu, kas tas tiek darīts bērnu labā. "Esmu informēta par Olešku [bērnunamu], jo mana universitāte to atbalstīja vairāk nekā desmit gadus," viņa teica intervijā janvārī Kijivā. "Un mēs precīzi zinām, ka visi 30 bērni no šī bērnunama, kuru tagad kontrolē Krievijas karaspēks, ka viņi visi tika aizvesti uz Krimu un tur izmitināti psihiatriskajā slimnīcā. Tātad ne atpūtas nometnē vai kādā līdzīgā vietā. Tā nav gluži jauka vieta šādiem bērniem, kuriem vajadzīgs atbalsts, bet ne šāds." 

Krievijas izveidotās Hersonas apgabala militāri civilās administrācijas “Darba un sociālās politikas...
Krievijas izveidotās Hersonas apgabala militāri civilās administrācijas “Darba un sociālās politikas ministrijas” dokuments par Olešku bērnunama internāta jauno administrāciju; Marijas Ļvovas-Belovas ieraksts platformā “Telegram” par bērnu evakuāciju no Olešku bērnunama

2023. gada februārī Olešku bērnunams bija Hersonas apgabala teritorijā, kas joprojām ir Krievijas okupācijā. Ukrainas varasiestādēm joprojām nav informācijas par bērniem, kas varētu joprojām tur atrasties vai ir aizvesti uz Krimu.

Karadarbība starp Ukrainu un Krieviju joprojām turpinās, arī Hersonas apgabalā, kur notika Maskavas plānotā bērnu evakuācija. Viņi gatavojās, ka uzbruks Ukrainas spēki, lai atkarotu šo teritoriju un vienīgo apgabala centru, kuru Krievija bija spējusi okupēt kopš kara sākuma. Tas, kas notika Olešku bērnunamā bērniem ar īpašam vajadzībām, ir ilustrācija vienam no veidiem, kā bērni no internātiem Ukrainā tiek pārvietoti uz Krievijas kontrolēto teritoriju.

Olešku bērnunams Hersonas apgabalā, 2021. gads.
Olešku bērnunams Hersonas apgabalā, 2021. gads.

Nedēļu pēc oficiālās aneksijas, 7. oktobrī, Krievijas izveidotā okupētā Hersonas apgabala administrācija izdeva pavēli, ar kuru Olešku bērnunamam izveidoja jaunu administrāciju un iecēla jaunu direktoru nolūkā "nodrošināt sociālo aizsardzību bērniem ar pastāvīgām psihoneiroloģiskajām saslimšanām un fiziskajiem trūkumiem". Pēc Ukrainas varas iestāžu un mediju informācijas, bērnunamā bija 82 bērni, no viņiem 40 smagu slimību dēļ bija paliatīvajā aprūpē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti