Tramps tviterī uzbrūk diplomātei impīčmenta izmeklēšanas sēdes laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps tviterī uzbrucis bijušajai ASV vēstniecei Ukrainā Marijai Jovanovičai, kamēr viņa liecināja Trampa impīčmenta izmeklēšanas publiskajā sēdē. Viņa savā liecībā teica, ka veids, kādā prezidents viņu atstādināja no amata, liek uzdot daudz jautājumu par ASV īstenoto politiku arī citur pasaulē.

ĪSUMĀ:

  • Tramps paziņo, ka visur, kur ir strādājusi Marija Jovanoviča, situācija ir kļuvusi tikai sliktāka.
  • Jovanoviča to nosauc par iebiedēšanu.
  • Diplomāte norādīja, ka viņas atstādināšana no amata neko labu par ASV politiku neliecina.
  • Atklātībā nonākusi arī Trampa un Zelenska aprīļa telefonsaruna. Tajā nekā par Baidenu nav.

"Visur, kur darbojās Marija Jovanoviča, kļuva slikti," uzsvēra Tramps, norādot, ka prezidentam ir absolūtas tiesības iecelt un atlaist vēstniekus. 

Sēdes laikā Jovanovičai lūdza komentēt Trampa izteikumu. Diplomāte Trampa tvītu nosauca par iebiedējošu. "Es nevaru runāt par to, ko prezidents mēģina panākt, bet efekts ir iebiedēšana," viņa teica.

Tramps arī saistīja Jovanovičas diplomātes darbu Somālijā ar šīs valsts gadu desmitiem ilgušo nestabilitāti. Jovanoviča norādīja, ka, viņasprāt, vietās, kur strādājusi, paveikusi daudz.

Marija Jovanoviča liecina Trampa impīčmenta izmeklēšanas sēdē
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Šīs dienas noklausīšanās laikā Jovanoviča pauda pārliecību, ka veids, kā viņa tika atstādināta no amata, liek uzdot daudz jautājumu par ASV īstenoto politiku arī citur pasaulē:

"Ja cilvēki redz, ka mani, kura ir aizstāvējusi mūsu valsts pretkorupcijas politiku, var iedragāt un panākt manu atsaukšanu no Ukrainas…

Ko tas nozīmēs mūsu politikai? Vai mums šī pati politika joprojām paliek? Un kā mēs turpināsim to īstenot? Otrkārt – kad citas valstis un citi aktori redz, ka ārvalstu intereses un privātās intereses var apvienoties un panākt ASV vēstnieka atcelšanu, kas liks viņiem nemēģināt to atkārtot citās valstīs?"

Bijusī Amerikas Savienoto Valstu vēstniece Ukrainā Jovanoviča ārlietu dienestā nostrādāja vairāk nekā 30 gadus. Savu darbu Ukrainā viņa aizsāka vēl prezidenta Baraka Obamas pilnvaru laikā, taču šī gada maijā viņa no amata tika atstādināta, prezidentam Donaldam Trampam apgalvojot, ka diplomāte nav viņam lojāla. Tika apgalvots, ka Jovanoviča ir centusies aizsargāt amerikāņus, iesniedzot Ukrainas varas iestādēm sarakstu ar vajāšanai nepakļaujamo amerikāņu sarakstu. Pati Jovanoviča šādu apgalvojumus uzskata par nepamatotiem, apgalvojot, ka tieši ukraiņi, kurus satraukuši bijušās diplomātes centieni apkarot korupciju, ir vēlējušies no viņas atbrīvoties. Jovanoviča arī apgalvo, ka Ukrainas puse ir sadarbojusies ar Trampa personisko advokātu Rūdiju Džuliani, lai nomelnotu vēstnieci, turklāt tieši draudi izskanējuši arī no paša prezidenta Trampa.

Kā norāda izdevums "The Washington Post", Jovanovičas atlaišana ir izraisījusi satraukumu Valsts departamentā par to, ka ir sākušās kādas nopietnas pārmaiņas ASV politikā attiecībā pret Ukrainu. Arvien izteiktākas ir kļuvušas aizdomas, ka dažiem cilvēkiem Trampa tuvumā varētu būt vienādi mērķi ar atsevišķu Ukrainas uzņēmēju privātajām interesēm. Impīčmenta procedūras izmeklētāji no Demokrātu partijas puses uzskata, ka Jovanovičas atlaišana ir kalpojusi par pagrieziena punktu Trampa īstenotās Ukrainas politikas aizsākšanai. Turklāt  vēstnieces liecināšana ir nozīmīga arī ar to, ka valsts sekretārs Maiks Pompeo bija aizliedzis Valsts departamenta darbiniekiem sniegt liecības šajā lietā.

Piektdien atklātībā nonācis arī Donalda Trampa un Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska pirmās telefonsarunas atšifrējums, kas datēts ar 21. aprīli. Iepriekš bija izskanējuši apgalvojumi, ka jau šajā telefonsarunā, līdzīgi kā vēlāk jūlijā, Tramps esot aicinājis Ukrainas līderi veicināt izmeklēšanu uzsākšanu pret bijušo viceprezidentu Džo Baidenu un viņa dēlu. Sarunas atšifrējumā šādi apgalvojumi gan nav atrodami.

KONTEKSTS:

Tramps apsūdzēts, ka šovasar aizkavējis militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai, lai ar sava personīgā advokāta Rūdija Džuliāni palīdzību piespiestu jauno Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski sākt izmeklēšanu pret Trampa politisko konkurentu Džo Baidenu. Tramps apsūdzības kategoriski noraida kā "raganu medības".

Informācija tiek pārbaudīta impīčmenta izmeklēšanā. Ja apsūdzības būs pamatotas, Tieslietu komiteja noformēs oficiālas apsūdzības un par tām balsos demokrātu kontrolētās Pārstāvju palātas deputāti. Tomēr būs grūti panākt Trampa atstādināšanu no amata, jo lēmums jāapstiprina arī republikāņu kontrolētajā Senātā.

Pirmajā publiskajā sēdē trešdien pašreizējais ASV vēstnieka Ukrainā pienākumu izpildītājs Viljams Teilors liecināja, ka ASV vēstnieks Eiropas Savienībā Gordons Sondlands neilgi pēc sarunas ar Trampu jūlijā viņam atzinis, ka Trampam vairāk rūp izmeklēšana pret Baidenu nekā pati Ukraina. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti