Japānas nākamo premjerministru sagaida vairāki izaicinājumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Par Japānas Liberāldemokrātiskās partijas līderi pirmdien tika ievēlēts Josihide Suga, faktiski garantējot ievēlēšanu arī premjerministra amatā balsojumā parlamentā. Suga paziņojis, ka viņa prioritātes būs cīņa ar jauno koronavīrusu un pandēmijas iedragātās ekonomikas atdzīvināšana. Taču izaicinājumu vidū nekur nav pazudušas problēmas ar sabiedrības novecošanos un zemo dzimstības līmeni.

Japānas nākamo premjerministru sagaida vairāki izaicinājumi
00:00 / 06:04
Lejuplādēt

Japānas līdzšinējais premjerministrs Sindo Abe augusta beigās paziņoja, ka veselības stāvokļa dēļ atkāpjas no premjerministra amata. Tika pieļauts, ka Abi varētu aizvietot Liberāldemokrātiskās partijas politiķis Josihide Suga. 71 gadu vecais politiķis pašreiz ieņem vecākā sekretāra amatu un tiek uzskatīts par Abes labo roku. Pirmdien viņš tika ievēlēts par Liberāldemokrātiskās partijas līderi, paverot ceļu arī uz premjerministra amatu. Šī uzvara Sugam faktiski garantē ievēlēšanu premjerministra amatā, jo parlamentā, kurā trešdien gaidāms balsojums, vairākumu kontrolē tieši Liberāldemokrātiskās partijas koalīcija. Gaisā virmo spekulācijas, ka Suga jau nākamajā mēnesī izsludinās ārkārtas vēlēšanas parlamenta apakšpalātā, lai palielinātu viņa izredzes nākamgad iegūt pilnu trīs gadu termiņu Liberāldemokrātiskās partijas vadītāja amatā.

Līdz ar jauno amatu būs jārisina arī virkne problēmu, ar kurām šobrīd Austrumāzijas valsts saskaras. Vienu no tām izgaismo vieta, kurā Suga ir uzaudzis. Akitas prefektūrā esošajā Judzavas pilsētā, 480 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Tokijas, vismaz puse iedzīvotāju ir vecāki par 60 gadiem. Novecošana un arī iedzīvotāju skaita samazināšanās ir radījusi dramatisku nodokļu ieņēmumu kritumu. Līdz ar to pilsētas vadība, kas paļaujas uz ievērojamu Tokijas atbalstu, apsver iespēju apvienoties ar citām prefektūras pilsētām. Iedzīvotāju novecošanās Japānā kļūst par arvien lielāku problēmu. Visā valstī to cilvēku skaits, kuru vecums pārsniedz 65 gadus, sasniedz 28%. Problēmas rada arī zemais dzimstības līmenis. Tas viss nevar neietekmēt ekonomiku.

Kā vēsta telekanāls CNBC, piemēram, Japānas rūpniecības sektorā pesimisms valda jau vairāk nekā gadu, un šī sektora pārstāvji uzskata, ka izaicinājumi ekonomikā ir lieli. Vēl sarežģītāku situāciju radījusi Covid-19 pandēmija. Kā norāda ASV bāzētā Vilsona centra Āzijas programmas pētniece Šisoko Goto, Japāna cīņai ar Covid-19 jau ir atvēlējusi lielu daudzumu līdzekļu.

"Ja mēs runājam par situāciju ar nodokļiem, lai cīnītos ar pandēmiju un tās radīto triecienu ekonomikai, Japāna jau ir iztērējusi aptuveni 20% no sava iekšzemes kopprodukta. Tai šobrīd izmisīgi ir vajadzīga nauda, tomēr tajā pašā laikā valsts nevar atļauties paaugstināt nodokļus un Sugam šādu lēmumu būtu politiski ļoti grūti virzīt uz priekšu," norāda Goto.

Covid-19 dēļ atkārtoti ieviestā ārkārtas situācija tika atcelta jūnijā, un kopš tā laika valdība atturas ieviest dažādus ierobežojošos pasākumus. Šī gada otrajā ceturksnī valsts ekonomika sarukusi par 7,9%. Kā norāda konsultāciju uzņēmuma "Teneo Intelligence" pārstāvis Tobiass Hariss, Suga esot devis mājienu par iespējamu vēl vienu finansiālās palīdzības pakotnes izstrādi, lai uzceltu ekonomiku uz kājām. Pēc eksperta domām, Suga vēlēsies pēc iespējas ātrāk izmantot sev doto laiku, lai iegūtu politisko popularitāti.

"Viņš vēlēsies gūt "politiskās uzvaras" jau pašā sākumā, tādēļ, ja viņš spēs panākt vēl vienu pieklājīga apjoma ekonomikas stimula pakotni, kas palīdzētu ekonomikas atveseļošanai, viņš no tā iegūs. Šīs pakotnes apmērs gan nebūs tāds, kā redzējām iepriekš, jo šobrīd ekonomika nav „ciet”. Viņš vēlēsies sevi parādīt kā spējīgu līderi, kas var risināt šo krīzi," norāda Hariss.

Dažādu iemeslu dēļ pasaules trešā lielāka ekonomika jau pirms pandēmijas piedzīvoja lejupslīdi un nokļuva recesijā. Jau iepriekš analītiķi norādīja, ka valstī nepieciešamas steidzamas reformas, taču tagad pandēmija tās aizkavējusi. Suga ir sacījis, ka viņa prioritātes premjera amatā būs cīņa ar jauno koronavīrusu un pandēmijas iedragātās ekonomikas atdzīvināšana. Tāpat viņš uzsvēris, ka turpinās Abes tā dēvēto "Abekonomikas" (Abenomics) stratēģiju.

"Cilvēkiem, pirmkārt, būtu jāpalīdz pašiem sev, bet pēc tam tiem būtu jāpalīdz saviem ģimenes locekļiem vai citiem sabiedrības locekļiem. Tikmēr valdībai būtu jāsniedz drošības tīkls, lai tos pasargātu. Es virzīšu uz priekšu reformas un izveidošu tādu sabiedrību, kas balstīta savstarpējā uzticībā," tā Suga.

Arī eksperte Šisoko Goto norāda, ka nākamais premjers, visticamāk, turpinās Abes uzņemto kursu, tomēr tas nebūt negarantē, ka ar to būs pietiekami, lai stātos pretī izaicinājumiem.

"Japāna šobrīd saskaras ar daudziem nezināmajiem, un ar kursa uzturēšanu var nebūt gana. Jautājums ir, vai Suga ir tas cilvēks, kas spēj piedāvāt tās pārmaiņas, kas ir nepieciešamas, lai restartētu Japānas ekonomiku? Problēmas patiesībā nav tikušas atrisinātas arī Abes laikā. Piemēram, augstā parāda un IKP attiecība, sabiedrības novecošanās. Abe arī centies pacelt diskusiju par pašā Japānā esošā cilvēkkapitāla labāku izmantošanu. Šī ir lieta, ko Suga varētu risināt, tādējādi iegūstot arī politiski. Tomēr, kad runājam par problēmām ar sabiedrības novecošanos un tās radīto slogu uz ekonomiku, tas ir kaut kas, ar ko Japāna saskaras jau ilgi un ar to saskarsies arī citas industriāli attīstītās valstis. Bet pašlaik šai problēmai nav vienkārša risinājuma," skaidro Goto.

Nākamajam premjeram, kura diplomātiskā pieredze ir maza, būs jāsaskaras arī ar ģeopolitiskām problēmām, piemēram, attiecību veidošanu un uzturēšanu ar ASV prezidenta vēlēšanu uzvarētāju, kā arī jārisina sarežģītās attiecības ar Ķīnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti