Demisionē britu finanšu ministrs; premjers atbrīvo vairākus ministrus un ģenerālprokuroru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānijā no amata atkāpies valsts finanšu ministrs Sadžids Džavids. Demisija tiek skaidrota ar viedokļu atšķirību starp ministru un valdības vadītāju Borisu Džonsonu. No amatiem atbrīvoti arī vairāki citi ministri un ģenerālprokurors Džefrijs Kokss. Britu mediji šādas izmaiņas valdībā uzskata par premjerministra mēģinājumu nostiprināt kontroli pār vairākām ministrijām, kas ļautu viņam bez liekām grūtībām īstenot daudzus no viņa priekšvēlēšanu solījumiem.

ĪSUMĀ:

  • Britu Finanšu ministrijai martā jāiepazīstina ar pirmo Lielbritānijas budžetu pēc "Brexit".
  • Finanšu ministrs negaidīti paziņo par demisiju; iemesls – prasība atlaist padomniekus.
  • Demisionējušais ministrs paziņojis, ka neviens sevi cienošs ministrs šādām prasībām nepakļautos.
  • Par jauno finanšu ministru iecelts līdzšinējais FM galvenais sekretārs.
  • Premjerministrs Džonsons veic vēl vairākas izmaiņas valdībā; no amata atbrīvo ģenerālprokuroru.

Demisionē britu finanšu ministrs; premjers atbrīvo vairākus ministrus un ģenerālprokuroru
00:00 / 02:47
Lejuplādēt
Kopš Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona un viņa valdības stāšanās amatā ir pagājuši gandrīz septiņi mēneši un šajā laikā valdības pozīcijas ir stiprinājusi arī Konservatīvās partijas uzvara parlamenta vēlēšanās. Līdz šim ārēji ļoti stabilais Ministru kabinets ar milzīgu pārliecību strādā pie tā, lai līdz šī gada beigām panāktu vienošanos par turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību pēc Lielbritānijas aiziešanas no 28 valstu bloka.

 

Ar lielu nepacietību gaidīts nākamais mēnesis, kad britu Finanšu ministrijai (FM) bija jāiepazīstina ar pirmo valsts budžetu pēc "Brexit". Un šī budžeta veidošanas priekšgalā bija viens no Džonsona vismaz ārēji redzamākajiem atbalstītājiem – finanšu ministrs Sadžids Džavids, kurš gan pirms tam bija Džonsona konkurents cīņā par Konservatīvās partijas līdera krēslu. Taču daudziem par lielu pārsteigumus Džavids ceturtdien, 13. februārī, paziņojis par atkāpšanos no ministra posteņa.

Kā iemesls tiek minēta Džonsona prasība ministram atlaist visus viņa padomniekus, aizvietojot tos ar valdības īpašajiem padomniekiem, kas ļautu izveidot vienotu padomnieku komandu valdībai un FM. Džavids ir paziņojis, ka neviens sevi cienošs ministrs šādām prasībām nepakļautos.

Pēdējās nedēļās baumots par spriedzi starp FM un Džonsona tuvāko padomnieku Dominiku Kamingsu, kurš ir solījis sapurināt valdības darbu.

Kā norāda izdevums "The Guardian", Džavids ir bijis pārliecināts, ka viņa padomniekiem turpmākajā valdības darbā vietas nebūtu, jo Džonsons ir uzskatījis, ka viņu sniegtie padomi valdībai nenāk par labu. Piemēram, aicinājumi piebremzēt ar izdevumu kāpināšanu. Ministrs arī esot bijis piesardzīgāks jautājumos par Džonsona piedāvājumiem nodokļu jomā, kurus viņš plānojis apstiprināt, izmantojot vēlēšanās iegūto parlamentāro vairākumu. Tāpat Džavids vēl priekšvēlēšanu laikā nāca klajā ar britu konservatīvajiem spēkiem visai neierastu piedāvājumu dažādus infrastruktūras projektus finansēt, izmantojot aizdevumus.

Tūlīt pēc Džavida demisijas par jauno finanšu ministru tika iecelts līdzšinējais ministrijas galvenais sekretārs, 39 gadus vecais Riši Sunaks, kurš parlamentā pirmo reizi tika ievēlēts vien pirms pieciem gadiem. Viņa straujo kāpumu pa karjeras kāpnēm britu preses izdevumi raksturo kā spilgtu piemēru tam, kā tiek atalgota lojalitāte valdībai un kā tiek izspiestas neapmierinātās balsis. Kā viens no aktīvākajiem "Brexit" aizstāvjiem tieši Sunaks priekšvēlēšanu kampaņas laikā daudzkārt aizvietoja premjerministru Džonsonu, sniedzot intervijas medijiem un piedaloties televīzijas debatēs.

Taču Džavida demisija nav vienīgā pārmaiņa Džonsona kabinetā. No amata ir atbrīvots arī Ziemeļīrijas ministrs Džuliens Smits. Savu posteni ir zaudējusi arī ietekmīgā Biznesa, enerģētikas un industriālās stratēģijas ministre Adrea Ledsoma, mājokļu un plānošanas ministre Estere Makveja, transporta ministre Nusrata Gani, kurai būtu jāuzrauga Džonsona ierosinātais ātrgaitas dzelzceļa projekts, kā arī ģenerālprokurors Džefrijs Kokss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti