Kā salauzt karoti, tai nepieskaroties. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Trešajā nedēļā pievērsīsimies gaismas pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem izzinātu gaismas dabu mums apkārt.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Kā salauzt akaroti, tai nepieskaroties

Nepieciešams:

  • glāze ar ūdeni
  • divas vienāda izmēra monētas vai ūdensnoturīgs marķieris
  • krūzīte ar necaurspīdīgām malām
  • karote vai zīmulis
  • dvielis vai salvetes slapjuma savākšanai

Norise:

Caurspīdīgā glāzē ielej ūdeni un ieliek tajā zīmuli, karoti vai kādu citu taisnu, garu priekšmetu. Rūpīgi aplūko glāzi no sāniem, vai zīmulis neizskatās salauzts? Aplūko arī ūdenī iegremdēto priekšmetu no augšas, vai tas izskatās tāds pats, kā iepriekš?

Eksperimenta otrā daļa.

Ieliec glāzē ar ūdeni monētu, skatoties uz monētu no augšas, mēģini otro monētu novietot blakus glāzei tikpat augstu kā to, kas ūdenī (tā, lai abas monētas ir vienādas izmēros). Kad esi pārliecināts, ka monētas vienādi augstas, paskaties no sāniem, vai monētas ir vienādi augstu? (Jo augstāks ūdens stabs – garāka glāze, jo pārliecinošāks būs eksperiments).

Šī paša eksperimenta variācija – necaurspīdīgā krūzītē ieliec monētu vai krūzītes iekšā uz tās apakšas ar marķieri uzzīmē krustiņu. Atvirzies no krūzītes tā, lai monēta vai krustiņš "paslēptos" aiz krūzītes malas. Lēnām piepildi krūzīti ar ūdeni, nemainot savu skata pozīciju. Vēro, vai monēta vai krustiņš neparādās skatienam.

Skaidrojums:

Gaismas stari kustas taisni, bet, ja tie nonāk citā vidē, piemēram, no gaisa ūdenī, to ceļš mainās – gaisma tiek lauzta. To vari novērot, kad pēti glāzē ielikto salmiņu vai karoti – taisnā priekšmeta daļa, kas ir ūdenī, izskatās pavirzījusies prom. Tādēļ arī monēta, kas atrodas ūdenī, šķiet augstāk, nekā tā ir patiesībā. Tas ir iemesls arī, kādēļ no baseina malas skatoties, ja baseinā stāv cilvēks līdz viduklim ūdenī, tā kājas izskatīsies daudz īsākas nekā dzīvē. Gaismas staru lūšana ļauj saskatīt arī "paslēpto monētu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti