Kā pārliecināties, ka ola ir svaiga? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aicinām vecākus kopā ar bērniem pievērsīsimies olu pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par olām, to uzbūvi un lauztu dažus stereotipus.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Olu peldināšana

Nepieciešams:

  • 2 svaigas olas
  • Divi caurspīdīgi trauki ar ūdeni, kurā viegli ielikt roku (piemēram, burciņas)
  • Paciņa ar sāli
  • Karotīte

 

Norise:

1.Piepildi trauku ar ūdeni, uzmanīgi ieliec savu olu ūdenī. Izpēti, kā izskatās ola, cik dziļi tā iegrimst.

Svaiga ola (pirms pāris dienām izdēta) izskatīsies kā A attēlā. Aptuveni nedēļu veca ola būs ieslīpi (C-D). Vairāk kā divas nedēļas veca ola jau sāks peldēt. (E-G). Aptuveni mēnesi veca ola peldēs ar čaumalu virs ūdens līmeņa (H). Ja ola peld kā pludiņš (H), tad tā vairs nav lietojama uzturā.

2.Paņem otru burciņu ar ūdeni, ieber burciņā trīs ēdamkarotes ar sāli, samaisi, līdz viss sāls ir izšķīdis. Ieliec otru olu sālsūdenī. Vai šī ola iegrimst tikpat dziļi kā pirmā? Kas notiks, ja pieliksi vēl sāli?

Skaidrojums:

Olas baltumā un dzeltenumā ir daudz ūdens (tādēļ tie ir pusšķidri). Olām ilgi stāvot, daļa no šī šķidruma cauri olas čaumalai iztvaikos, tādēļ ola kopumā paliks vieglāka. Pavisam vecas olas sāk bojāties, sāk izdalīties gāze, tādēļ šīs olas uzpeld.

Ornitologi (putnu pētnieki) arī izmanto olu peldināšanu, lai ātri noteiktu, cik ilgi ola ir perēta, – jo ilgāk ola perēta, jo augstāk tā uzpeldēs. Kā tu domā, kāpēc tā?

Olas baltumu un dzeltenumu olā augošais cālītis izmantos kā barības vielas. Jo ilgāk olā aug cālis, jo vairāk olas barības vielu būs iztērēts un vieglāka ola būs.

Vielas blīvums parāda, cik daudz vielu ir noteiktā tilpumā vielas. Viens litrs ūdens svērs 1 kg. Kā tu domā, ja mēs izšķīdināsim litrā ūdens trīs ēdamkarotes sāls, vai tas kļūs smagāks vai vieglāks?

Vai svaigas olas blīvums ir lielāks vai mazāks nekā ūdens blīvums? Lielāks, jo ola nogrimst (ir smagāka).

Vai svaigas olas blīvums būs lielāks vai mazāks par sālsūdeni, ja ola peldēs sālsūdens burkā?

Vai svaigas olas blīvums būs lielāks vai mazāks par sālsūdeni, ja ola uzpeldēs virs sālsūdens?

Līdzīgu fenomenu var novērot arī ļoti sāļās ūdenstilpēs. Piemēram, lielā sāls satura dēļ Nāves jūras ūdens ir smagāks un tajā jebkurš viegli var peldēt.

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2023. gada 3. aprīlī.

Svinam Lieldienas

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti