Ārpus ētera / Podkāsti
Pavisam jaunā pētījumā par podkāstu patēriņu Latvijā (par ko vairāk citreiz) secināts, ka Latvijas klausītājiem podkāsta vienas epizodes garumam optimāli nevajadzētu pārsniegt 45 minūtes, bet visbiežāk priekšroka dota epizodēm, kuru garums ir līdz 30 minūtēm. Tiesa, lielu popularitāti gan Latvijā, gan pasaulē iemantojuši podkāsti, kuru hronometrāža sniedzas ievērojami tālāk.
Esiet sveicināti "Parunāsim" jaunākajā epizodē. Aktieris Bils Murejs ir teicis "Ja mēs melojam vai apmānām valsti, tas ir smags pārkāpums. Ja to pašu ar mums dara valsts, tā ir politika." Šoreiz saruna ar vienu no raidījuma "De facto" komandas balstiem – žurnālisti Ingu Šņori. Saruna par politiku, tās aizkulisēm, žurnālistiku un darbu Latvijas Televīzijā (LTV).
Latvijas Radio 5 - Pieci.lv rīta programmas "Pieci rīti" ik pirmdienas rubrikā par podkāstiem šoreiz runājām par kulināriju. Kulināriju? Tieši tā! Arī šai tēmai pasaulē veltīts vesels lērums raidierakstu, turklāt ļoti interesantos formātos. Tikmēr Latvijas podkāstu kultūrā kulinārijas tēmai joprojām ir lielas izaugsmes iespējas.
Ziņas veic svarīgu funkciju sociāli aktīva cilvēka dzīvē - tās sniedz sajūtu, ka dzīvojam līdzi aktuālajam sabiedrībā, kuras daļa esam. Radio vai TV ēterā ziņas pieejamas konkrētā laikā, sociālajos tīklos tās pieejamas nepārtraukti un ar kaut tikai stundas nobīdi var būt jau pazudušas no mūsu jaunumu joslām. Tikmēr podkāstos ziņas iespējams klausīties tieši tad, kad tās vēlies dzirdēt.
Straujiem soļiem tuvojas jau desmitā sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" pasniegšanas ceremonija. Tieši tāpēc saulainā pēcpusdienā uz sarunu uzaicinājām pirmās ceremonijas un šī gada tiešraides režisori Agitu Cāni-Ķīli un šī gada ceremonijas un laukuma režisori Zani Gargažinu.
Vai esat kādreiz aizdomājušies, kas ir tie cilvēki, kuru balsis katru dienu ir dzirdamas LTV1 un LTV7 reklāmas pauzēs? Kā viņi nonāca šajā pozīcijā, ar ko nodarbojas ārpus TV un ko darītu, ja vienkārši tāpat katru mēnesi saņemtu 1000 eiro? Jaunā gada pirmajā epizodē uz sarunu ar Reini Ošenieku aicinājām TV un radio raidījumu vadītāju Inesi Vaikuli un režisoru Andri Brikmani.
Podkāsti jeb raidieraksti ļauj atdzīvināt mūsdienu informācijas gūzmā maliņā nostumtus, jau aizmirstus seriālus, kā arī laikā, kad ik nedēļu skatītāju vērtējumam tiek nodota jauna kinolente, pagarināt atsevišķu filmu aktualitāti. Video satura veidotāji aizvien biežāk ķeras pie podkāstu radīšanas mārketinga nolūkos.
2020. gada otrajā pusē no ASV pienāca ziņas, ka divi jau gadiem ilgi radīti podkāsti, kuros skanēja mūzika, izņemti no podkāstu aplikācijām pēc skaņdarbu tiesību pārstāvju oficiālām sūdzībām par nelegālu mūzikas izmantošanu. Līdzīgi gadījumi bijuši jau iepriekšējos gados, turklāt vēl smagāki – ar prasībām tiesā par miljoniem dolāru piedziņu.
Divas trešdaļas mileniāļu un Z paaudzes jauniešu, tiecoties pēc jaunām zināšanām, dod priekšroku podkāstiem, nevis grāmatām, liecina ASV un Apvienotajā Karalistē bāzētā izklaides medija "Whistle" šoruden organizētā aptauja.
Otrdien, 17. novembrī, sākas jau astotā "Latvijas koda" sezona – piecas jaunas filmas par Latviju šodien. Tāpēc uz sarunu novembra sākumā Reinis Ošenieks aicināja Latvijas Televīzijas (LTV) filmu iepirkšanas nodaļas vadītāju Zani Valenieci. Zane pastāstīja par to, kur atrod jaunāko informāciju par filmām, par to, cik mērķtiecīgs bija viņas ceļš uz Latvijas Televīziju un par to, kā pandēmija ir ietekmējusi seriālu un filmu ražošanu. Kā arī, protams, par to, kā tad notiek filmu un seriālu atlase un iepirkšana. Par šo un vairāk jaunakajā LTV podkāsta "Parunāsim" epizodē.
Sākot ar šo nedēļu, katru pirmdienas rītu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā pulksten 7.25 raidījumā "Pieci rīti" skan rubrika, kurā veidos izpratni par podkāstu pasaules dažādību, pieejamajiem žanriem, patērēšanas paradumiem un citu būtisko šai pasaulē un arī Latvijā strauji augošajā nozarē. Piedāvājam versiju par podkāstiem un to, kā tos atrast, arī LSM.lv.
Parunāsim par šķiršanos? Vai tomēr labāk par seriāliem? Varbūt par jauno Latvijas Televīzijas (LTV) seriālu "Projekts: Šķiršanās"? Šajā epizodē Reinis Ošenieks uz sarunu aicināja seriāla režisori Lindu Olti un galveno operatoru Ņikitu Korņevu. Abiem šis bija pirmais seriāls karjerā.
Parunāsim par Latvijas Televīziju (LTV)? Dagnija Neimane-Vēvere un Sarmīte Plūme teica: JĀ! Klausies jaunāko podkāsta "Parunāsim" epizodi, kurā Reinis Ošenieks sarunājas ar LTV Ziņu dienesta atbildīgo redaktori Dagniju Neimani-Vēveri un pieredzes bagāto redaktori Sarmīti Plūmi. Abas Latvijas Televīzijā piedzīvojušas dažādus laikus, tādēļ saruna izvērtās ārkārtīgi interesanta.
Rudens nāk ar jaunu projektu Latvijas Televīzijā – podkāstu "Parunāsim". Podkāstā uz interesantām sarunām par tēmām, kas skar ikvienu Latvijas Televīzijas darbinieku (un arī skatītājus), Reinis Ošenieks aicinās LTV cilvēkus no 0. līdz 20. stāvam. Pirmajā epizodē Reinis uz podkāsta atklāšanas sarunu aicināja LTV valdes locekli Ivaru Priedi un Programmu daļas direktori, prokūristi Ritu Rudušu.
Parunāsim? Parunāsim! Latvijas Televīzijā (LTV) ir uzsākts jauns projekts – podkāsts jeb podraide "Parunāsim", kurā Reinis Ošenieks uz interesantām sarunās aicinās Zaķusalas mājas iemītniekus jeb Latvijas Televīzijas darbiniekus. Šajā demo epizodē Reinis aprunājās ar vienu no podkāsta idejas kuratorēm un, iespējams, nesenāko televīzijas darbinieci – Kristiānu Štālu no Mārketinga un komunikācijas daļas. Reinis podkāstā pastāstīja par savu pirmo darbu LTV un kādas sajūtas viņu pārņem, ejot pa gaiteņiem arī trīspadsmit gadus vēlāk, savukārt Kristiāna pastāstīja, kā neapmaldīties TV ēkā un kas ir batsoft.