Ārpus ētera
Video blogs: Kā Latvijā svinam dziesmu?
Aleksis Vilciņš video blogā pēta un iztaujā jauniešus par to, kā Latvijā svinam dziesmu? Ja šī gada Dziesmu un deju svētki ir tiešām "simtgadīgi", tad vai par simtgades svinībām var nosaukt arī zaļumballi? Un kādā tonalitātē dziedāt himnu 18.novembrī? Video bloga "Ko svinam" otrā epizode.
Latvijas hronika. Adriāna Roze un operas 100 gadi 15 x 11 metros
Es ilgi domāju, kā sākt šo rakstu par manu artavu Latvijas hroniku ciklā. Vispatiesāk būtu aicināt noskatīties 12 minūtes garo dokumentālo īsfilmu jeb impresiju, kas kopsavelk Latvijas Nacionālajā operā un baletā pavadīto vasaru, mākslinieka Jura Salmaņa darbu un vēsturiskā priekškara kopijas veidošanu. Ja tomēr es mēģinātu visus savus iespaidus apvienot rakstveida formā, es teiktu, ka visa Operas nama simtgades pieredze sagūlusi vienā 15 x 11 metrus lielā audekla gabalā, kas piesūcināts ar krāsu tikpat lielā mērā kā ar laiku.
Guntars Meluškāns: Jūsu laiks ir beidzies! Ejiet ar mieru.
Pēc daudziem gadiem deputāta krēslā nonākt citā realitātē ir smagi. Krēsls, kurš, šķiet, jau ieņēmis tava dibena formu, balsošanas podziņas ar nācijas likteņa lemšanas funkciju, omulīgā Saeimas kafejnīca – tas viss tagad ir pagātne. Nu, kā var nepārvēlēt?
Ella Semjonova: Vai prezidentam būs jāizvēlas kāds no trim valdības plāniem?
Pirmdien, 15.oktobrī, partiju apvienības “Attīstībai/Par!” valdes sēdē plānots izvērtēt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) piedāvāto valdības variantu un līdzšinējās valdības veidošanas sarunas. To pašu darīs arī apvienība “Jaunā Vienotība”. Savukārt partijas „KPV LV” līderiem pirmdien ieplānota tikšanās ar Zaļo un Zemnieku savienību.  
Video blogs: oktobris ir jaunais augusts!
Šajās brīvdienās vidējā diennakts temperatūra lielā daļā Latvijas atbildīs augusta beigu klimatiskajai normai, turklāt siltums saglabāsies vēl arī nākamnedēļ.
Māris Zanders: Puse uz vēlēšanām neaizgāja. Un tālāk?
Tēma par vēlētāju aktivitātes līmeni ir jo aktuāla grupās, kas pašas balsot gājušas un tādu vai citādu iemeslu dēļ nav apmierinātas ar vēlēšanu rezultātiem. Jo acīmredzot uzskata – ja balsotāju būtu bijis vairāk, iznākums būtu bijis tīkamāks pārmetumu izteicējiem. Kas, jāpiezīmē, ir diezgan savdabīga loģika, jo tikpat labi var gadīties, ka balsojums būtu tieši vēl nepatīkamāks.
Video blogs «Ko svinam?»: Valsts dzimšana
Simtgades izpētes video blogā "Ko svinam" radio pieci.lv ētera personība un balss Aleksis Vilciņš, uzrunājot dažādus cilvēkus, pēta Latvijas simtgadei veltītos notikumus. Viņš meklē sev interesanto un mēģina atbildēt uz jautājumu "Ko svinam?" Pirmā epizode "Valsts dzimšana". 
Guntars Meluškāns: Neīstā dzīve
Politisko partiju, Saeimas un arī valdības reitings Latvijā ir tradicionāli zems. Ja cilvēkiem, kas vēl vakar nobalsoja par savu partiju, rīt pajautātu, kāpēc neuzticaties saviem deputātiem, vairums atbildētu – viņi visi mūs apzog un ir atrauti no tautas. Tās, protams, lielā mērā ir muļķības. Ierindas deputātam iespēju kādu apzagt ir ne vairāk kā skolotājam – var paņemt uz mājām A4 lapas vai piespraudītes. Deputāts, protams, var piedalīties balsojumos, kuri nav valsts un sabiedrības interesēs, ievēlēt amatpersonas tāpēc, ka tās ir ērtas vai vajadzīgas, nevis labākās utt. Varas deputātam it kā ir vairāk, tomēr pamatā tā koncentrējas partiju līderu rokās.
Latvijas hronika. Krista Burāne un «Samin savu hūti pats»
2018. gada janvārī es gatavojos sarunai “NN” balvas pasniegšanas ceremonijā. Tās tēma bija jāsaista ar Dullā Daukas tēlu, ar apvāršņa sasniegšanas iespējamību. Kopā ar sarunas biedru Tomu Treibergu nolēmām apspriest idejas, kuras mēs kā mākslinieki gribētu īstenot 2018. gadā, ar jēgu svinot simtgadi un domājot par valsts nākotni. Īpaši jau gaidāmo 13.Saeimas vēlēšanu kontekstā. Tad arī dzima pirmais melnraksts idejai, kuras galarezultāts redzams filmā  “2018.Latvijas hronika” Nr.5.
Ina Strazdiņa: Kāpēc Latvijas vēlēšanas nav tikai Latvijai?
„Dārgie kolēģi! Drīz jūs kļūsiet ne tikai par Briseles, bet arī par Luksemburgas korespondentiem,” joko Diego un uz ātru roku sarīko randiņu grupai tuvāk zināmo Briselē bāzēto žurnālistu. Viņš pats ir no Luksemburgas, kur vēlēšanas būs nākamnedēļ 14. oktobrī, un, lai palīdzētu pārējiem kolēģiem saprast politiskos virzienus, partiju uzstādījumus un sabiedrības vēlmes, gluži vienkārši izstāsta jaunāko valstī. Un mēs esam pateicīgi, jo strādāt Briselē nozīmē ne tikai sekot līdzi notiekošajam Eiropas Savienības (ES) institūcijās un NATO, bet arī dalībvalstīs, un tieši vēlēšanas tajās ir būtiskākais magnēts.
Video blogs: citur ziema, mums - atvasara!
Jau vēlēšanu pēcpusdiena daudzviet Latvijā būs ar siltu un saulainu laiku, bet nākamās nedēļas otrajā pusē gaidāma atvasara un, iespējams, pat +20 grādi.
Māris Zanders: Vēlēšanas nav visa sākums un gals!
Ir diena pirms vēlēšanām, un pieļauju, ka daudziem ir sajūta “nu, tas vismaz būs aiz muguras”. Man tādas sajūtas nav, un patiesībā gan jau daudzi nojauš, ka, pieklājīgi sakot, vēl visādi brīnumi stāv priekšā. Koalīcija jātaisa, ietekmes sfēras jādala un tā tālāk. Un tas viss notiks bez vēl pirms dažām dienām tik kvēli mīlēto vēlētāju zināšanas un teikšanas.
Māris Bergs: Lielo iespēju laiks NHL «izgāztuvē»
Septembra vidū notika ilgi gaidītais – Otavas „Senators” zviedru aizsargu Ēriku Karlsonu beidzot aizmainīja uz citu komandu. Karlsons devās uz latviešiem tik ļoti pazīstamo Sanhosē „Sharks”, kur savulaik karjeru sākuši Artūrs Irbe un Sandis Ozoliņš, bet aizvadītajā sezonā šī kluba sistēmā spēlēja Rūdolfs Balcers. Tagad Balcers bija iesaistīts šajā maiņas darījumā, dodoties pretējā virzienā uz Kanādas galvaspilsētu.
Māris Zanders: «Viņi balso tā» jeb manipulēšana ar vispārinājumiem
Lai gan esmu diezgan flegmātisks cilvēks, atzīšos, ka viens politiskās retorikas paņēmiens mani tracina – vispārinājumi. “Latvijas pensionāri balsos par…”, “Ārpus Latvijas dzīvojošie atbalsta…”, “Jaunā paaudze izvēlas…” utt. Kaut kā kandidāti zina, par ko balsos “vidzemnieki”, “zemnieki”, “mediķi” un vispār “darītāji”.
Atis Klimovičs: Par diviem atšķirīgiem uzskatiem
Divi pretēji viedokļi, no kuriem viens aicina pēc iespējas samazināt jebkurus kontaktus ar Krievijas Federāciju, bet otrs tomēr mudina sarunāties un uzrunāt šīs valsts sabiedrību, izskatās kategoriski nesatuvināmi. Vienā pusē atsauces uz iebrukumiem citās valstīs, te pieminēsim divas mums sevišķi nozīmīgas – Gruziju un Ukrainu, ar tajās pastrādāto vardarbību, bet otrā labi saprotamā vēlēšanās pēc cilvēciskiem kontaktiem vismaz ar inteliģentiem cilvēkiem Krievijā.
Māra Zandera neērtie jautājumi politiskās atbildības meklējumos
Priekšvēlēšanu periodā viena no publikas izpriecām – visnotaļ saprotamām, jāsaka – ir skatīties, kā politiķi atbild uz tā sauktajiem nepatīkamajiem jautājumiem. Nevēlos sacensties ar citiem, mēģinot izprātot, ko vēl kaut ko tādu kandidātiem varētu pajautāt, tomēr man ir daži ierosinājumi, kas turklāt neattiecas nedz uz kandidātu personisko dzīvi, nedz ir no sērijas “kā būtu, ja būtu”.
Anda Rožukalne: Kāpēc veicas populistiem, nevis to atbalstītājiem?
Kā var būt, ka tik daudziem vēlētājiem ļoti patīk populisti? Kāpēc tik daudziem populisti nešķiet pievilcīgi? Kāpēc mēs nevaram pārliecināt cits citu par populisma bezjēdzību vai vērtību? Jābūt kādam iemeslam, kāpēc populistiem izdevies izmainīt dažādu valstu politisko spēku struktūru.
Jaunākie
Interesanti