Ziņu analīze
Eksperte par korupciju: Esam ļāvuši pakrist savai morālei

Esam ļāvuši pakrist savai morālei, un nauda pati par sevi tagad kļuvusi par atskaiti statusam un stāvoklim sabiedrībā, tā intervijā Latvijas Televīzijai saka Kārnegī fonda pētniece Sāra Čeiza, kura specializējas pretkorupcijas un Afganistānas drošības jautājumos.

Tautas vēlēts prezidents – riski vai ieguvumi

Ātri un jau rudenī! Tā īsumā var raksturot Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa aicinājumu grozīt Satversmi, lemjot par nākamā Valsts prezidenta ievēlēšanas metodi un pilnvarām. Vai, ģeopolitiski vērtējot, šis ir īstais brīdis pārejai uz vēlēšanām, kurās Latvijas prezidentu izraugās nevis Saeima, kā līdz šim, bet gan pilsoņi tiešā balsojumā? Un – vai tautas vēlēts prezidents vairāk palīdzētu Latvijas valsts attīstībai? Komentārus par Vējoņa ieceri Latvijas Televīzija jautāja diviem eksprezidentiem – Vairai Vīķei-Freibergai un Valdim Zatleram.

Karalim pieteikts šahs: Brazīlijā samilst politiskā krīze

2016. gada augustā Brazīlijas Senāts lēma par Dilmas Rusefas atstādināšanu no prezidenta amata, tādējādi pilnvaras nododot Mišelam Temeram, kurš Rusefas valdībā pildīja viceprezidenta pienākumus. Ir pagājuši aptuveni 10 mēneši, un cilvēki atkal iziet ielās, bet nu jau ar plakātiem “Temer, ārā” (Fora Temer) un “Tiešas vēlēšanas – tagad” (Diretas Já). Brazīlija atrodas dziļā politiskā krīzē, ko vēl vairāk pastiprina nepieciešamība reaģēt uz makroekonomiskajām problēmām.

Cīņa ar korupciju Ukrainā: gliemeža ātrumā, taču ar pozitīvu tendenci

Pirms 3,5 gadiem Maidana laukumā Kijevā pulcējās vairāk nekā miljons cilvēku, lai izteiktu nepatiku pret toreiz par arvien autoritārāku un despotiskāku kļūstošāko Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča režīmu. Kopš tā brīža ir pagājis pietiekams laiks, lai izdarītu secinājumus par jauno Ukrainas politisko eliti. Tās lakmusa papīrs ir cīņa ar korupciju.

Patvēruma meklētāju krīze - pieklususi, bet neatrisināta

2013.gadā, sākoties pilsoņu karam Sīrijā un turpinoties nestabilitātei Afganistānā un Irākā, būtiski pieauga migrantu un patvēruma meklētāju skaits, bet 2014.gadā tas jau pārsniedza 600 000. Savukārt 2015. gadā migrantu krīze jau bija acīmredzama. Eiropā ieradās aptuveni 1,3 miljoni patvēruma meklētāju. Pat divreiz vairāk, nekā saasinoties konfliktam Balkānos 1990. gadu sākumā. Gandrīz tikpat patvēruma meklētāju bija pērn.

Aiz Babītes nelegālās cigarešu ražotnes vīd «pazaudētās iekārtas» lietas figuranti 

Kratīšanas maija beigās un jūnija sākumā saistībā ar nelikumīgu cigarešu izgatavošanu Babītē ir saistāmas ar ražotni, no kuras pirms pāris gadiem pazuda cigarešu ražošanas iekārta. LTV raidījums “de facto” vēstī, ka gan cigarešu marka, gan darbojošās personas abās lietās ir tās pašas. Saskaņā ar neoficiāliem avotiem, ar Babītē atklāto ražotni saistāms “Juriga” valdes priekšsēdētājs Vadims Bondarevskis.

Jaunā KNAB priekšnieka kursabiedri cieši saistīti ar politiķiem

Jaunais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jēkabs Straume noliedz, ka viņa lēmumu piedalīties KNAB konkursā būtu ietekmējuši viņa kursabiedri, kuri šobrīd ir cieši saistīti ar politiķiem. Savukārt atbildes uz jautājumu, kāpēc Latvijai līdz šim nav sekmējies cīņā ar politisko korupciju, jaunajam KNAB šefam pagaidām nav. Tiesa gan, atbildēt uz to Latvijas Televīzijas raidījumam “De facto” nespēja arī ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers un KNAB priekšnieka vietnieks apkarošanas jomā Jānis Roze.

«Mani aizturēja, sita, izsmēja un pazemoja» – homoseksuāļu vajāšana Čečenijā

9. jūnijā Vācija pieņēma pirmo Čečenijas bēgli, kurš bija izbraucis no Krievijas saistībā ar represijām pret homoseksuāļiem. Savukārt divas nedēļas pirms tam, Lietuva pieņēma divus bēgļus no Čečenijas, kuri bija atstājuši Krieviju tāda paša iemesla dēļ. Kas notiek šajā nelielajā Ziemeļkaukāza teritorijā, un kāpēc šai problēmai ir potenciāli tālejošas sekas Eiropā un tajā skaitā Latvijā?

Senie arodi prasa pacietību, bet ne vienmēr dod labu atalgojumu

Podnieks, mucenieks, maiznieks, skursteņslauķis, namdaris, mūzikas instrumentu izgatavotājs ir tikai daži no seniem amatiem, kuru vēsture iestiepjas gadsimtos. Meistari, zeļļi un mācekļi bijuši visos laikos, taču amatu profesionāļi neslēpj, ka jauniešu vidū interese par senākiem arodiem ar roku darbu arvien zaudē savu pozīciju pret darbu tehnoloģiju jomās.

Turkmenistānas cīņa pret korupciju – vai risinājums ekonomiskajām problēmām?

Kopš 2016. gada Turkmenistānas ekonomikā vērojama krīze – Krievijas enerģētikas uzņēmuma "Gazprom" lēmums pārtraukt dabasgāzes importu no Turkmenistānas radījis smagu triecienu valsts ekonomikai, kuras galvenais ienākumu avots ir primāri saistīts tieši ar šī resursa eksportu. Ekonomiskā stagnācija, produktu trūkums un to cenu kāpums rada izaicinājumus Turkmenistānas valdībai un jau desmito gadu pie varas esošajam prezidentam, kurš kā galveno krīzes cēloni saskata valstī pastāvošo korupciju. Paziņojums par Antikorupcijas aģentūras izveidi jūnija sākumā iezīmēja kārtējo soli cīņā pret korupciju un cīņā pret krīzi, taču atklāts paliek jautājums par izvēlētās stratēģijas patiesajiem mērķiem Turkmenistānas iekšpolitikā.

Melnkalne iekļūst NATO, bet Krievijas dzelžainās skavas neatslābst

Balkānu valsts Melnkalne šonedēļ oficiāli kļūst par NATO dalībvalsti. Līdz ar to alianse būs izaugusi līdz 29 dalībniecēm. Melnkalnei šis ceļš bija sarežģīts, izjūtot arī lielu Krievijas spiedienu, kas allaž iestājusies pret NATO paplašināšanos un kurai Melnkalnes iestāšanās aliansē ir īpaši sāpīga.

SPECIĀLI no Ugandas: Neformālās apmetnes un sieviešu tiesību izaicinājumi

Šī gada aprīlī, studiju laikā Mančestras Universitātē, man bija dota iespēja veikt pētījumu Ugandā. Mūsu nelielajai studentu grupai bija iespēja strādāt ar "Slum Dwellers International" organizāciju, kuras darbības mērķis ir uzlabot dzīves apstākļus Džindžas pilsētā, kur vairums cilvēku dzīvo neformālās apmetnēs. Strādājot kopā ar organizāciju, mūsu uzdevums bija noskaidrot, kādos veidos tas ir izdarāms. Tomēr, veicot pētniecību, mani īpaši ieintriģēja šajās apmetnēs dzīvojošo sieviešu tiesību jautājumi.

Politologi: Latvija daļēji gatava akcentu maiņai Eiropas politikā

Jautājumi par to, kāda būs Eiropas loma pasaulē pēc Apvienotās Karalistes “Brexit”, šonedēļ uzvirmoja ar jaunu sparu. Kā uz Eiropas politikas izmaiņām spēs reaģēt Latvijā, ekspertu viedokļi dalās. Nav šaubu, ka izmaiņas būs pamanītas savlaicīgi, bet jautājums ir par spēju tām pielāgoties.

Bērna intereses un tiesvedība - ieskats vienā lietā par vardarbību ģimenē

“Meitene viena pateica, ka vecāki vairākus gadus sita. Un meitenes bija aizvestas uz krīzes centru, pēc tam uz bērnunamu”. Tā pirms 12 gadiem adoptētas māsas uzzināja, ka viņu ģimene nav īsta, un tā sākās nu jau vairāk nekā gadu ilga tiesvedība par vardarbību ģimenē - viena no aptuveni 30 lietām, ko ik gadu izskata Rīgā. Latvijas Radio piedāvā ieskatīties vienā šajā tiesvedībā, nenostājoties nevienā pusē, bet skaidrojot, vai šādos ilgos tiesas procesos tiek ievērotas bērnu intereses.

Nauda veselības aprūpei: variantu daudz, vienīgā skaidrība – kādam par to būs jāmaksā

20 eiro katru mēnesi no katra strādājošā – šādu variantu veselības aprūpes sistēmas glābšanai „zaļzemnieku” premjers Māris Kučinskis minēja pagājušajā nedēļā. Ideja par obligātu fiksētu maksājumu veselības apdrošināšanai nāk no Latvijas Bankas, un tagad to aizstāv arī uzņēmēju organizācijas. Tas visu smagumu uzliktu uz strādājošo pleciem, un tādēļ modelim netrūkst kritiķu. Ir apskatīti daudz un dažādi varianti, bet vienīgā skaidrība šobrīd  - veselības apdrošināšana būs un kādam par to būs jāmaksā.

Impīčments: Kā var sākties skandalozās Trampa prezidentūras beigas

Donalda Trampa skandāliem apvītā, vien četrus mēnešus ilgusī prezidentūra nesen nonāca jaunā teritorijā, demokrātu pārstāvim atklāti pieprasot impīčmentu. Tagad, kad tuvojas atlaistā Federālā izmeklēšanas biroja vadītāja Džemsa Komija liecību sniegšana un jauni skandāli aizēno Trampa ārzemju vizītes, runas, ka Tramps varētu kļūt par vēsturē pirmo atstādināto ASV prezidentu, arvien mazāk izklausās pēc pārspīlējumiem.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti