Ziņu analīze
Makrons gatavs reformēt eirozonu; pārējā Eiropa un Merkele nogaida

Eiropa atkal ir pārmaiņu priekšā. Eiropas Savienības (ES) dinamika ir krietni mainījusies, kopš par Francijas prezidentu kļuva cieši proeiropeiski noskaņotais Emanuels Makrons. Viņš ir pārliecināts - eirozonai jāreformējas un jāintegrējas ciešāk. Pārējās valstis, kas to nevēlas, to var nedarīt, bet lai netraucē. Process iekustēsies pēc šīs nedēļas Vācijas parlamenta vēlēšanām, kurās, kā gaidāms, vēl vienu termiņu amatā un jaunu mandātu iegūs kanclere Angela Merkele. Vācijas un Francijas motors, Berlīnes un Parīzes ass – vai tā Eiropu jau drīz iekustinās nopietnu pārmaiņu virzienā? Vai šādas pārmaiņas nešķels ES – tādas valstis kā Polija jau brīdina, ka tā dēvētā vairāku ātrumu Eiropa var nozīmēt sabrukumu.

«Rīgas satiksmes» viedo autostāvvietu projektā piesaista aizdomīgus partnerus

"Rīgas satiksmes" viedo autostāvvietu projektā iesaistītā organizācija, iespējams, pastarpināti ir saistīta ar uzņēmēju Māri Martinsonu. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” svētdien vēstīja, ka 8,7 miljonus vērtā projektā partnera statusā piesaistīta “Energoefektīva apgaismojuma asociācija”, kas eksistē tikai uz papīra.

Baltkrievu «stulbings» par «Zapad 2017» – tas, kurš smejas, vairs nebaidās

14.septembrī Baltkrievijā startē Krievijas un Baltkrievijas bruņoto spēku kopīgās militārās mācības „Zapad 2017”. Vēl ilgi pirms to sākuma Baltkrievijas kaimiņvalstīs un NATO pavīd satraukums par šo mācību patiesajiem un slēptajiem mērķiem un patiesajiem un slēptajiem apmēriem. Tikmēr pašā baltkrievu sabiedrībā atrod veidus, kā pajokot par mācībām.

Trešie bērni un strādīgi seniori – Latvijas tautsaimniecības glābiņš?

Pabalsta trīskāršošana par trešo bērnu varētu paaugstināt dzimstību, tomēr krītošais potenciālo māšu skaits nozīmē, ka no iedzīvotāju skaita samazinājuma visdrīzāk neizsprukt, uzskata eksperti. Valstij būtu jāceļ dzīves kvalitātes līmenis, lai vairāk cilvēku izvēlētos palikt Latvijā. Savukārt sabiedrības novecošanās tuvākajos gados nozīmēs izmaiņas darba tirgū, un valstij jābūt gatavai atbalstīt pirmspensijas vecuma cilvēku izglītošanos.

«Zaļi», dārgi un dīkstāvē – elektromobiļu realitāte Latvijā

Latvijā patlaban ir reģistrēti 302 elektroautomobiļi. Lielākais statistikas lēciens notika 2014.gadā, kad valsts dāsni dalījās ar līdzfinansējumu elektromobiļu iegādei. Publiskās iestādes un komersanti nopirka 174 braucamos. Tagad, pēc trim gadiem, secināms, ka mašīnas ir sapirktas, taču lielākoties tās stāv dīkā, piespraustas pie uzlādes ierīces. Un tieši uzlādēšanas iekārtu trūkums ir galvenais iemesls, kādēļ biežāk kā pārvietošanās līdzeklis tomēr tiek izvēlēts ar fosilo kurināmo kustināms braucamais.

Aizsardzības ministra padomnieks iepirkumos lobējis vienas firmas intereses

Aizsardzības ministra padomnieks nodrošinājuma jautājumos, Latvijas Zaļās partijas (LZP) biedrs Jānis Zablovskis ar savu rīcību, visticamāk, lobējis vienas firmas intereses, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Šī firma – SIA “Belss”, ir regulārs Aizsardzības ministrijas (AM) iepirkumu dalībnieks.

«De facto»: «airBaltic» šefs nedēļā strādā 3-4 dienas, gadā algā saņem miljonu

Darbā pavadītas vien trīs līdz četras pilnas darba dienas nedēļā, bet atalgojumā - vairāk nekā miljons eiro gadā. Tāds ir secinājums Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "De facto" vairāku mēnešu garumā ilgušajam pētījumam par Latvijas vislabāk atalgoto valsts amatpersonu, nacionālās aviosabiedrības "Airbaltic" valdes priekšsēdētāja Martina Gausa darba nedēļu. Par nozari atbildīgie politiķi un amatpersonas līdz šim slavējuši Gausa veikumu. Taču par viņa atalgojumu runājuši izvairīgi.

Šiīti Saūda Arābijā – Avamija ielenkuma skavās

Laikā, kad starpvalstu attiecības Persijas līča piekrastē ir īpaši saspringtas Kataras krīzes ietvaros, bruņota operācija Avamijas pilsētā Saūda Arābijas (SA) austrumu piekrastē vēršas pret iespējamiem šiītu teroristu grupējumiem un nemierniekiem. Lai gan operācija ir noslēgusies šī gada augustā, SA saspringtās attiecības ar vietējo šiītu minoritāti, kā arī reģionālo sāncensi Irānu rada bažas par gan iekšējiem, gan starptautiskiem konflikta saasinājumiem.

Nenotikušais medusmēnesis jeb Trampa un Putina attiecību līkloči

Jautāts, vai viņš nejūtas vīlies ASV prezidentā Donaldā Trampā, Krievijas līderis Vladimirs Putins nule devis negaidītu atbildi: “Tramps nav mana līgava, un es neesmu viņa precinieks.” Ironiski, ka līgavas lomu viņš atvēlēja Trampam. Precinieks – labāk pasvītro Putina mačo tēlu.

ASV pārstāve: Mūsu mērķis Afganistānā ir karojošo pušu samierināšana

ASV negrasās aiziet no Afganistānas un turpinās tiekties pēc uzvaras, kas šajā gadījumā būtu stabila valsts, kas pati varētu gādāt par savu drošību, intervijā LTV raidījumam “Pasaules panorāma” trešdien, 6. septembrī, sacīja ASV Valsts departamenta pārstāve mediju sakariem Eiropas mediju centrā Vanesa Ekere.

Kims Čenuns - bīstams, neaprēķināms, tomēr racionāls

Pasaulē ir piecas kodolvalstis, kas parakstījušas vai ratificējušas Kodolieroču neizplatīšanas līgumu: ASV, Krievija, Apvienotā Karaliste, Francija un Ķīna. Kodolieroči ir arī Indijai un Pakistānai. Kopš 2006.gada kodolizmēģinājumiem Ziemeļkoreja apgalvo, ka arī tās rīcībā ir kaujas spējīgi ieroči. Tomēr līdz nesenam laikam par šo ieroču kaujasspēju bija lielas šaubas. Stāvoklis strauji mainījies. Tagad Phenjanas draudi likt lietā kodolieročus un ASV brīdinājums likties mierā vai gatavoties visnopietnākajām sekām tiek dēvēti par kodolkrīzi.

Eksperiments: Sešgadniece viena divas stundas Vecrīgā, vizinās «mikriņos» un brauc uz Liepāju

Neilgi pēc nepieskatītā mazā Ivana pazušanas un nāves LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā pārliecinājās, ka mazs bērns viens pats bez kādiem jautājumiem divas stundas var staigāt un iepirkties Vecrīgā, vizināties ar mikroautobusiem Rīgā un pat doties ceļā ar starppilsētu autobusu. Pašvaldības policija sešgadnieci uzrunāja vien 45 minūtes pēc klaiņošanas pie Brīvības pieminekļa. Vien atbilstoši reaģēja kāds šoferis un pasažiere autobusā ceļā uz Liepāju.

Ateistu vajāšana – vai iecietības noriets Malaizijā?

Vienā no etniski, reliģiski un kulturāli daudzveidīgākajām Dienvidaustrumāzijas reģiona valstīm – Malaizijā – pēdējā gada laikā ir aktivizējušies diskriminācijas noziegumi. Par vienu no to upuriem ir kļuvuši ateisti – cilvēki, kuri ir atteikušies no reliģiskiem ticējumiem un noliedz dievu, kā arī pārdabisku parādību esamību. Šī gada augusta sākumā valsts politisko vidi pāršalca skandāls sakarā ar starptautiskās bezpeļņas organizācijas “Ateistu Republika” Malaizijas atzara "Facebook" kontā publicētu attēlu, kurā bija attēlota dažāda vecuma ateistu tikšānās. Valdības asā reakcija liek vaicāt, vai Malaizija neatgriežas pie reliģiskā fundamentālisma, kuru tā šķietami bija atstājusi pagātnē?

Politiskais džudo Budapeštā: Ungārija atkal viesos uzņem Putinu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins atkal apmeklējis Ungāriju un ar tās premjerministru Viktoru Orbānu pārspriedis enerģētikas jautājumus. Orbāns pašlaik ir tas Eiropas Savienības (ES) valsts līderis, kuru Putins ir apmeklējis visbiežāk arī pēc Ukrainas konflikta sākšanās un Krimas aneksijas. Kamēr ES nosoda Krievijas rīcību Ukrainā un tai būtu svarīga visu valstu vienota, nelokāma nostāja, Ungārijas premjera attiecības ar Putinu ir kā sūce kuģa sānos, kas šo veselumu apdraud.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti