Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Kaspars ratiņkrēslā vada TV raidījumu, izlec ar gumiju un lido ar deltaplānu

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Premjers sola izcilu gadu. Dažas Māra Zandera prognozes un piezīmes

Vietējā donžuāna krāpnieciskajos tīklos iekritušās sievietes iekūlušās parādos

Vietējā donžuāna krāpnieciskajos tīklos iekritušās sievietes iekūlušās parādos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sūdzību portālā "Sūdzības.lv" ievietota tukla vīrieša fotogrāfija un zem tās brīdinošs paraksts: "Uzmanību, krāpnieks!". Zem bildes lasāms, ka vīrietis apkrāpis namīpašniekus, solot remontēt mājas, bet saņēmis avansu un pazudis. Naudu viņš esot meklējis arī sieviešu makos, solot viņām mūžīgu mīlestību. Taču desmitiem sieviešu cerības pārvērtušās murgā un parādos. Pret 31 gadu veco Dairi Ābolu, kurš sevi dēvējis arī par Daini un Mārtiņu, dažādos policijas iecirkņos ierosināti kriminālprocesi par krāpšanu.

Iespējams, desmitiem krāpšanas upuru

Dienasgaismu šis stāsts ieraudzīja, pateicoties kādai drosmīgai sievietei, kura pērn devās pie žurnālistes Svetlanas Ginteres, vēloties izstāstīt stāstu par Dairi Ābolu. Viņš bezmiega naktis sagādājis daudziem cilvēkiem. Kundze, kuru dēvēsim par Annu, žurnālistei stāstījusi par Dairi, kurš nolīgts remontēt viņas mājas jumtu, bet paralēli ievācis informāciju arī par sievietes dzīvi, piedāvājis romantiskas attiecības. Anna puisim samaksājusi avansu par remontu, kuru viņš tā arī nepabeidza. Aizdomīga likusies vīrieša interese par sievietes privāto dzīvi, un Anna nolēmusi puisi papētīt, nonākot uz pēdām iespaidīgai afērai.

"Izrādījās, ka tādu sieviešu kā viņa, kurai piedāvāja arī satikties un kaut kādas attiecības, ir ļoti daudz. 80 cilvēki aptuveni," stāsta žurnāliste Svetlana Gintere.

Annas izmeklēšana novedusi pie daudzām sievietēm, ar kurām Dairi vienojušas romantiskas attiecības.

Visām stāsts bijis viens – sākumā uzmanības apliecinājumi, vēlāk naudas prasīšana un draudi.

Upurus vīrietis meklējis gan vietās, kurās solījis remontus, gan iepazīšanās portālos. Shēma, kurā iekritušas dāmas vecumā no 18 līdz pat 50 gadiem, bijusi viena.

"Izmantoja tādu metodi, ka sākumā sievietei stāstīja, cik viņš viņu mīl, kāda viņa ir vislabākā, un pēc tam pazuda uz dažām dienām. Pēc kāda brīža, kad sieviete sāka interesēties, kas ar tevi noticis, viņš sacījis: man ir problēmas, to var viegli atrisināt, ja tu man aizdosi naudu tik un tik. Sieviete gribēja palīdzēt un vienreiz viņam iedod naudu, un pēc tam otra reize, trešā, un tas bijis nepārtraukts process,"  stāsta žurnāliste.

Stāsti bijuši dažādi. Vienai teicis, ka aizdevis kādam naudu, kurš to neatdod, citai – ka ir parāds par dzīvokli, kurš jānomaksā. Dāmas iežēlinātas arī ar stāstiem par veselības problēmām, kuru risināšanai vajadzīgi līdzekļi.

Parādi par 17 000 eiro

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Dairis: Vari runāt?
Marta: Jā.
Dairis: Vari līdz rītdienai iedot kaut ko?
Marta: Cik ir kaut kas?
Dairis: Es tev pateikšu godīgi, es nevienu…Es vienkārši iekūlies, bišķiti jau pa daudz iekūlies. Summas jau ir palielas, esmu apsolījis jau nedēļu un es neko neesmu atdevis, pārdevis, izdarījis. Man vajag līdz rītā pulksten 12 kādi 400 [eiro].
Marta: Nu, tik daudz es nevarēšu dabūt.
Dairis: Cik tu vari dabūt?
Marta: Nu, es nezinu, man nav alga šodien.
Dairis: Tu trīs vari dabūt?

Viena no Daira upurēm, kuru sauksim par Martu, vīrieša dēļ ņēmusi ātros kredītus, kuru summas ar procentiem esot ap 17 000 eiro.

Saprotot, ka kavalierim nav patiesu nodomu, viņa konsultējusies ar advokātu, kurš ieteicis abu sarunas ierakstīt, lai savāktu pierādījumus par vīrieša afēru. Daļa abu sarunu ierakstu ir Latvijas Radio rīcībā.

Dairis: Man ir grūti, saproti! Man nav, kam paraudāt uz pleca. Tāpat kā tev, saproti! A mums vajag būt vienkārši kopā. A mēs plēšamies vienkārši. Mums abiem ir slikti, un tāpēc mums vienkārši ir jābūt kopā. Saproti!
Marta: Ak, Dievs!
Dairis: Tu vari noorganizēt pēc iespējas ātrāk?
Marta: Ātrāk par kā pēc darba nē.
Dairis: Cikos tas var būt?
Marta: Seši, ātrākais.
Dairis: Cikos?
Marta: Sešos, tas ir ātrākais. Bet man no sākuma vajag izdomāt.

Draudi atstāt vientulībā

Sarunās vīrietis izmantojis "burkāna un mieta" taktiku. Prasījis naudu, spiežot uz sievietes sāpīgajam vietām – ilgām pēc attiecībām. Citās, kad Marta uzstājīgāk prasījusi atdot parādu, pielietojis draudus.

Dairis: Naudu iedod, naudu! Tagad tu cietīsi! Cietīsi! Un raudāsi!
Marta: Man reāli nav par ko braukt uz darbu. Man nav par ko ēst. Man reāli vispār nav naudas. 
Dairis: Cik jāmaksā?
Marta: Es tev uzrakstīju - bankai ir 480 [eiro]. Un man ir jāsamaksā tie divi, kuri ir reāli 900 eiro.
Dairis: Es tev rītdien iedošu pāris simtus.
Marta: Man neder pāris simti, saproti.
Dairis: Savu naudiņu tu dabūsi, bet mūsu attiecības būs beigušās uz visu mūžu. Es tev nopietni saku – uz visu mūžu! Mūs vairs nekas, nekas nesaistīs.
Marta: Mūs saista 15 000 [eiro].

Žurnāliste Svetlana Gintere, kura runājusi ar vairākām sievietēm, stāsta, ka daudzas, dzirdot draudus par šķiršanos, baidoties no vientulības, padevušās un turpinājušas Dairim maksāt, naudu meklējot ātro kredītu firmās. Ja spiediens bijis liels,

Dairis daļu no naudas atdevis, aizņemoties to no citas dāmas vai dabūjot kārtējo avansu par piesolīto remontu.

Marta: Es esmu tādā izmisumā, ka esmu vienkārši paņēmusi 15 štukas kredītos tev. Tu man visu laiku soli, katru nedēļu, ka tu to visu samaksāsi, saproti. Es vairs nevaru, es vienkārši naktis vispār neguļu! [raud]
Dairis: Bet kāpēc tu šādi rīkojies? Tu pazvani man, vienkārši pastāsti, kā ir.
Marta: Ko es tev varu pastāstīt! Tu man vienkārši katru reizi, kad es tev kaut ko pastāstu, tu man pasaki: beidz man piļīt smadzenes! Tā tu cilvēkam, kurš tev atdevis pilnīgi visu, es esmu plika un nabaga šobrīd, saproti.
 

Draud publiskot intīmus attēlus

Ja nelīdzējuši draudi par vientulību, tad Dairis ķēries pie smagās artilērijas.

Sacījis, ka Martas mājās esot ievietojis novērošanas kameras un viņa rīcībā esot intīma rakstura attēli, kurus draudējis izplatīt internetā: "Es izdarīšu visu iespējamo, pretīgāko šinī dzīvē. Uztaisīšu tik zemisku, kā nekad dzīvē nevienu sievieti! Nu to, ka pa 35 štukām es varu jums galvas vienkārši atvērt vaļā un lai jūs sāktu normāli runāt ar manīm. Atbrauks tūlīt mans jurists, saproti, Augstākās tiesneses palīdze jūs [piii]! Tiesas lēmums nebūs maināms. Rītdien 9 tev būs tādi pārsteigumi, oficiāli. Ar visām policijas klātbūtnēm, ka tu vienkārši čurāsi biksēs tanīs. Sociālie rītdien 9 atbrauks, pieklauvēs."

Ierakstā bijuši arī stāsti par vīrieša lielo ietekmi un pazīšanos dažādās institūcijās: "Man trīs radinieki strādā KNABā, man Augstākās tiesneses palīdze ir vislabākā draudzene. Man dzīves pieredze, es esmu ellei gājis cauri. Es pēc 40 gadiem, man rokas bučos cilvēki."

Vairākus upurus intervējusī Gintere stāsta, ka šādus draudus sievietes saņēmušas regulāri. Taču nav zināms, vai patiesi Dairim ir paša pieminētā aizmugure.

Tomēr līdz šim iesniegumi, kurus sievietes rakstījušas policijā, ar kriminālprocesiem neesot vainagojušies.

Tas devis Dairim pamatu vēl vieniem draudiem - redziet, mani vienmēr policija palaiž.

Dienišķā iztika - krāpšana

Taču nu nesodāmības sajūta vīrieti, iespējams, ir pametusi. Uz policistes Marijas Avksentjukas galda stāv desmit iesniegumi par Daira iespējamajiem noziegumiem.

Aizdomās par krāpšanu turētais vīrietis divus mēnešus pavadījis apcietinājumā,

bet nu kā drošības līdzeklis viņam ir piemērota policijas uzraudzība.

Izmeklētāja pēta lietas, kuras saistītas ar namīpašnieku apkrāpšanu. Lietas par naudas izmānīšanu no mīļākajām esot citos Rīgas iecirkņos. Policiste stāsta, ka Dairis meklējis remontējamas mājas, uzrunājis to īpašniekus un slēdzis gan mutiskus, gan rakstiskus līgumus, izmantojot svešas identitātes. Saņēmis avansus un pazudis.

Meklējot šos Daira upurus, Latvijas Radio sazvanīja pensionāri Janīnu. Pērn augustā viņu mājas pagalmā Carnikavas novada Gaujā uzrunājis vīrietis, kurš sevi saucis par Daini. Puisis solījis salabot kundzes skursteni, uzstādīt palodzes un nobruģēt pagalmu. Teicis, ka viņas kaimiņiem remontu jau veicis un visi esot apmierināti.

Dairis uzreiz prasījis naudu materiāliem. Prasīto summu sameklējuši, atdevuši, bet solītie darbi vēl šobaltdien nav izdarīti.

Kad strādnieks pazudis un uz zvaniem vairs neatbildējis, Janīna devusies uz policiju: "Tā mēs arī samaksājām 980 eiro un atsveicinājāmies. Kad ierosināja lietu, biju tik laimīga. Lai vismaz citi cilvēki neuzķeras! Es biju tik dumja. Es uzķēros, nevajadzēja tuvumā laist."

Pirmos iesniegumus policija sākusi saņemt jau 2016.gadā. Bet, kad par Dairi sākuši runāt mediji, iesniegumu skaits pieaudzis.

Izmeklētāja Avksentjuka stāsta, ka procesi esot teju visos policijas iecirkņos Rīgā un Pierīgā: "Upurus meklēja pats, braukāja pa privātmājām. Nāca pagalmos, skatījās mājas īpašniekus, pats uzrunāja un piedāvāja darbus. Tie bija dažādi cilvēki. Runājot ar cilvēku, nebija aizdomu, ka no tā var uztaisīt krāpšanu. Bija arī sākotnējās darbības – materiālu iegāde, nekas neliecināja, ka viņam nodoms ir veikt krāpšanas."

Lietās, kuras izmeklē Avksentjuka, cilvēkiem kopumā izkrāpti 36 000 eiro. Ņemot vērā, ka procesi ir arī citos iecirkņos, izmānītās summas ir krietni lielākas.

Policiste stāsta, ka 31 gadu vecais vīrietis nekur nestrādājot un viņa maizes darbs bijusi krāpšana: "Faktiski var runāt par to, ka personas iztika, naudas līdzekļi tika pelnīti krāpšanas ceļā. Tādā veidā izkrāpjot no personām naudu."

Ar izmeklēšanu Dairis nesadarbojoties, izmantojot likumā dotās tiesības neliecināt. Taču policistei zināms, ka izkrāpto naudu viņš tērējis kazino.

Psiholoģiska manipulēšana ar upuri

Latvijas Radio ar Dairi sazināties neizdevās - tālruņa numuri, kurus viņš agrāk izmantojis, ir atslēgti.

"Tajā brīdī, kad mēs dzirdam šos stāstus, mēs dzirdam "nu, cik tad stulbai ir jābūt" vai "cik tad izmisušai jābūt, lai kaut ko tādu darītu," saka juriste Inese Ejugbo, kura savā darbā ir pētījusi kibernoziedzību un vienu no tās paveidiem – sociālo inženieriju. Proti, krāpnieki ar psiholoģisku manipulēšanu panāk, ka noskatītais upuris izdara to, ko noziedznieks vēlas, piemēram, nosūta viņiem naudu.

"Nav noslēpums, ka mīlestība ir viens no lielākajiem aizsargbarjeru lauzējiem. Cilvēki tad, kad ir iemīlējušies un ar rozā brillēm, tad ļoti bieži nedomā līdzi, kas notiek," saka Ejugbo.

Pagājušajā gadā mediji Latvijā vēstīja par kādu sievieti, kura iepazīšanās portālā iepazinusies ar vīrieti, un kavalieris uzdevies par ASV pilsoni, kurš atrodoties miera misijā Afganistānā. Sarakstē kungs ieguvis sievietes uzticību un, stāstot par dažādām ķibelēm, izkrāpis no viņas kopumā 300 000 eiro.

Inesi šis stāsts ieinteresējis, un viņa sākusi pētīt sociālo inženieriju. Lai iegūtu labāku priekšstatu par šo krāpšanas veidu un saprastu, kā sievietes tiek apvārdotas, nolēmusi pati piereģistrēties iepazīšanās portālos. Sākusi saņemt vēstules no armijas ģenerāliem un arābu šeihiem, kuru pasakas uzreiz likušas domāt par krāpšanos.

Bet tad uzrakstījis vīrietis, kurš neatbildis klasiskajam krāpnieka tipam. "Cilvēks bija Londonā, kur es dzīvoju. Ļoti inteliģents, interesants. Aicināja uz vairākiem randiņiem. Piekritu uz pirmo, pēc tam piekritu arī uz pārējiem randiņiem. Un tā mēs tikāmies apmēram divus mēnešus," stāsta advokāte.

Kavalieris laikus brīdinājis, ka decembri un janvāra sākumu pavadīs Jamaikā pie vecākiem. Solījis sazināties un, kad ieradies Jamaikā, dāmai zvanījis un teicis, ka ir galamērķī. Taču otrs zvans sācies ar dramatiskiem stāstiem par mājās esošajām problēmām: "Sākās naudas prasīšana. Tajā brīdī manas rozā brilles, kuras sāka pamazām parādīties, protams, nokrita momentā, jo

es sāku ļoti racionāli skatīties uz tām lietām: es viņu zinu tikai divus mēnešus, es zinu tikai to vārdu, kas ir parādījies iepazīšanās portālā.

Es pat nezinu, vai tas ir viņa īstais vārds. Es patiesībā nezinu, kur viņš strādā." 

Palielo summu viņš prasījis nosūtīt caur nebankas pārskaitījumu "Western Union". Inese saka, tas jau ir brīdinošs signāls. Šādā veidā naudas saņēmējs nav izsekojams. Viņa piedāvājusi mazāku summu pārskaitīt caur banku, bet tas vīrietim nepaticis, un kavalieris pazudis.

Izmanto cerības uz lielo mīlestību

Šo krāpšanās formu pētījusī advokāte stāsta, ka upuri visbiežāk ir sievietes vecumā no 40 līdz 60 gadiem, jo viņām esot krietni grūtāk atrast dzīves partneri. Informāciju par noskatīto upuri krāpnieki vāc sociālās vietnēs, kā arī sarakstē, jo iemīlējies cilvēks ir gatavs daudz par sevi izstāstīt.

"Viens no galvenajiem kritērijiem, kā viņi atlasa savus upurus, ir cilvēki ar augstu empātiju, kas spēj ļoti labi iejusties, kā cits varētu justies. Otrs aspekts ir tas, ka viņi meklē tādus cilvēkus, kas ir tendēti palīdzēt citiem. Nākamais aspekts, kas tiek ļoti ņemts vērā, ir šī cerība uz lielo mīlestību,"  stāsta Ejugbo.

Jo lielāks izmisums, meklējot otru pusi, jo esot lielāka vēlme par katru cenu noturēt pēkšņi atrasto pielūdzēju.

Inese saka, ka mīlas krāpnieku izliktajos tīklos iekritušās sievietes cer, ja palīdzēs nelaimē nonākušajam pielūdzējam, tad viņš paliks kopā ar viņām.

Savukārt paši krāpnieki parasti ir bez empātijas. Viņi ir veikli meļi un manipulētāji. "Tie ir cilvēki, kam ir vai nu narcisistiskās personības traucējumi, vai antisociālās personības traucējumi. Tā saucamie sociopāti, psihopāti, narcisi, viņi visi darbojas pēc vienotas shēmas, kā viņi apbur savus upurus. Tas, kas ir būtiskākais - šiem cilvēkiem nav tādas lietas kā empātijas, viņiem nav tādas lietas kā nožēlas vai vainas sajūtas par to, ko viņi dara," skaidro Ejugbo.

Viņu tīklos iekritušajiem ir grūti pierādīt, ka notikusi krāpšana. Advokāte saka, ka, protams, var vērsties policijā un tiesā, bet tas ir laikietilpīgi un sievietēm emocionāli grūti.

Šādās shēmās ierautās sievietes jūtoties vainīgas, ka uzķērušās, un par notikušo stāsta nelabprāt.

Nepalīdz arī sabiedrības attieksme, kura parasti esot nosodoša. Tāpēc Inese uzskata, ka par šīm shēmām ir jāstāsta, jo tās nav svešas visā pasaulē.

Izmeklētāja Marija Avksentjuka stāsta, ka šādas shēmas nav retums arī Latvijā, taču Daira gadījums pārsteidzis ar vērienu: "Tik lielā mērogā, protams, ka nav. Faktiski tie var būt arī civiltiesiskie strīdi, kad ir līgums un persona apņemas veikt kādu darbu, tomēr nepabeidz līdz galam, līdz ar to nepieciešams norobežot to nodomu. Te sākotnēji ir redzams, ka, personai vairākkārtīgi tādā veidā darbojoties, viņam ir tas nodoms izkrāpt naudu."

Kā neiekrist? Policiste saka, ka līgumus slēgt tikai ar iepriekš pārbaudītām firmām un debessmannas solītājiem neuzticēties.

Bet kā neiekrist mīlas krāpnieku izliktajos tīklos? Advokāte Inese smejas - randiņā taču neprasīsi cilvēka pases datus un bankas konta stāvokli.

Advokāte iesaka gadījumos, kad kāds prasa naudu, iejusties bankas ādā. Jautāt sev – ko banka vēlētos zināt par aizdevuma prasītāju. Vai es zinu cilvēka īsto vārdu? Kur viņš dzīvo? Kur viņš strādā? Kāds viņa mantiskais stāvoklis, vai viņš neslīgst parādos? Nekad nesūtīt naudu, izmantojot nebankas pārskaitījumus, jo aizdevums ar bankas starpniecību jau ir pierādījums, ka darījums ir noticis. Un pats galvenais: atcerēties – mīlestību par naudu nenopirksi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti