Vai saistībā ar Trampa uzvaru Vīķe-Freiberga saka taisnību par ASV ekonomikas slikto stāvokli?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu, uzvaru gūstot republikāņu kandidātam Donaldam Trampam, bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga skaidroja ar ASV vēlētāju neapmierinātību ar to, ka viņi zaudēja pārāk daudz darbavietu, bet plaisa starp nabadzīgākajiem un bagātākajiem paplašinājusies. "Melu detektors" pārbaudīja šī apgalvojuma ekonomiskos aspektus.  

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 "Amerikāņi reāli zaudējuši pēdējo gadu laikā ārkārtīgi daudz darbavietu. [..] Džini indekss, kas izmēra, kāda ir starpība starp bagātākajiem un nabagākajiem Amerikā ir pieaudzis. Viņš ir viens no lielākajiem pasaulē, plaisa starp bagātajiem un nabagajiem ne tik vien ir ļoti liela, bet viņa kļūst arvien lielāka," 9.novembrī LTV raidījumā "Tieša runa" (16.min)  sacīja Vīķe-Freiberga.

"Melu detektors" pārbaudīja šo apgalvojumus korektumu.

Bezdarbs nevis pieaug, bet samazinās

Saskaņā ar ASV Darba tirgus statistikas biroja (Bureau of Labor Statistics) datiem, bezdarba līmenis valstī sasniedzis maksimālo atzīmi – 9,9%  - 2010.gada aprīlī. Kopš tā laika tas katru gadu nemainīgi samazinājās. 2016.gadā tas pirmo reizi kopš krīzes bija zem 5% (no 4,7% līdz 5%), praktiski atgriežoties pirmskrīzes līmenī 2007.gadā, kad tas bija (4,4% - 5%).

Turklāt ASV bezdarba līmenis samazināts pat, neskatoties uz iedzīvotāju skaita pieaugumu, kas nozīmē arī jauna darbaspēka pieplūdumu. 2007.gadā nodarbināto skaits sasniedza maksimumu – 146 miljonus cilvēku, bet 2016.gada oktobrī nodarbināti bija 152 miljoni cilvēku.   

Līdz ar to ASV oficiālie dati neapstiprina tēzi par ārkārtīgi daudzām zaudētajām darbavietām.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Oriģināls: tradingeconomics.com

Turklāt ar katru gadu samazinās pieteikumu skaits bezdarba pabalstu saņemšanai.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Oriģināls: tradingeconomics.com

Plaisa starp bagātajiem un nabagajiem praktiski stabila

"Gini index", kas parāda plaisu starp bagātāko un nabadzīgāko iedzīvotāju grupu ienākumiem (skalā no 0 līdz 100, kur 0 ir absolūtā vienlīdzība, bet 100 – absolūta nevienlīdzība) pasaulē pēc dažādām metodoloģijām aprēķina vairākas organizācijas.  

Taču patiešām, Amerikā Džini indekss vienmēr bija augstāks, nekā pārējās attīstītajās Rietumeiropas valstīs (izņemot Lielbritāniju).  

Taču nav datu, ka tieši pēdējos gados šis rādītājs ASV pieaug.

Pēc ASV Statistikas biroja datiem pēdējo trīs gadu laikā Džini indekss praktiski nav mainījies, saglabājoties 48 punktu līmenī.  

Pēc Pasaules Bankas datiem, kas aprēķinos izmanto savu metodoloģiju, ASV rādītājs gandrīz nav mainījies no 1994. līdz 2013.gadam, svārstoties no 40,3 līdz 41,7 punktiem, ar pēdējo zināmo rādītāju par 2013.gadu – 41,6 punkti.  

Savukārt Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD dati, kas arī aprēķināti pēc pašas organizācijas metodoloģijas, pēdējais periods (2014.gads, salīdzinot ar 2013.gadu) uzrāda nelielu indeksa samazinājumu no 39,6 līdz 39,4 (Income distribution, OECD Social and Welfare Statistics).

Eksprezidentes atbilde

Atbildot uz jautājumiem, kādos datos balstīti apgalvojumi par bezdarbu un Džini indeksu, eksprezidente ar savas preses pārstāves palīdzību lsm.lv norādīja, ka "statistika jāskatās ne tikai pēdējo 4 – 5 gadu laikā, bet drīzāk 40-50 gadu griezumā.

Lai arī caurmēra bezdarba līmenis ASV pēdējos 4-5 gados nav krities, situācija atsevišķos štatos kopš septiņdesmitajiem gadiem ir ievērojami mainījusies darba vietu ziņā. "Rust Belt" jeb "Rūsas jostas" štati ir piedzīvojuši dramatisku kritumu iedzīvotāju un darba vietu skaitā. Piemēram, Detroita starp 2000. un 2015. gadiem zaudējusi 28,8% iedzīvotāju darba vietu trūkuma dēļ. Un tieši šajā reģionā atrodas vēlēšanās svarīgie štati kā Pensilvānija, Ohaio, Mičigana, ar daudziem elektoriem, kurus Tramps ieguva neapmierināto gadu gaitā darba vietu zaudējušo dēļ, norādīja eksprezidente.

Ir notikusi iekšējā migrācija, jo Rietumkrasta pilsētas ar IKT u.c. jauno industriju straujo izaugsmi ir piedzīvojušas pārtikušu iedzīvotāju pieplūdumu un, lai arī tās balsoja par Klintoni, tomēr neieguva pietiekoši daudz elektoru, kas kompensētu "Rust Belt" zudušos.

Savukārt attiecībā uz Džini indeksu, Vīķe-Freiberga norādīja, ka lai arī pēdējos 4 - 5 gados tas  nostabilizējies 48 punktu līmenī, tomēr 1970.gadā tas bija tikai 39 un vēl 1990.gadā 43. Ievērojams lēciens bija no 2010.gada (47) uz 2011.gadu (48), un tendence ir augoša.

Birka: Ārpus konteksta 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti