Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Ieskats vienā tiesvedībā: Bērna liktenis izlemts vēl pirms bāriņtiesas sēdes

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Ugunsdzēsēju aicinājums: Ir laba sajūta palīdzēt

Trešās grupas invalīdiem un audžuvecākiem veselības apdrošināšana būs jāmaksā pašiem

Par veselības apdrošināšanu pašiem būs jāmaksā arī trešās grupas invalīdiem un audžuvecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Līdz ar valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sasaisti ar nodokļu nomaksu par valsts medicīnu papildus būs jāmaksā trešās grupas invalīdiem un audžuvecākiem, kā arī mikrouzņēmumu darbiniekiem. Tomēr, skatot likumprojektu pirms otrā lasījuma Saeimā, atbildīgā komisija vēl tikai vērtēs, kuras iedzīvotāju grupas atbrīvos no maksājuma par veselības apdrošināšanu.

"Jautājumu ir diezgan daudz. (..) Likumprojekts pirmajam lasījumam nu nebija tas augstākās raudzes likumprojekts," atzīst Saeima Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība).

Saeimas Sociālo lietu komisija visu novembri centīsies uzlabot jauno Veselības aprūpes finansēšanas likumu pirms otrā lasījuma Saeimā. Tas būs pamata rāmis valsts obligātajai veselības apdrošināšanai, kas skars ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Tās esence ir sociālo iemaksu sasaiste ar pieeju veselības aprūpei.

Nākamais būs pārejas gads, kad jāpārliecinās, vai tiek maksātas sociālās iemaksas. Bet no aiznākamā gada, ja tās nav veiktas, pienāksies tikai neatliekamā palīdzība, dzemdību palīdzība un vizītes pie ģimenes ārsta.

Tie, kuri strādā ierastajā nodokļu režīmā, savukārt būs apdrošināti automātiski. Par mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām samaksās valsts, piemēram, par bērniem, pensionāriem, reģistrētajiem bezdarbniekiem. Arī par cilvēkiem ar pirmās un otrās grupas invaliditāti un vecākiem, kas audzina vienu bērnu līdz septiņu gadu vecumam vai trīs līdz 15 gadiem. Taču tiem, kas paliks ārpus šī loka, nāksies par veselības apdrošināšanu maksāt pašiem.

"Mūs satrauc tas lielais skaitlis, tie 300 tūkstoši, kas nebūs darba attiecībās, kas nebūs pašnodarbināti, kas nebūs arī apdrošinātajās kategorijās, ko valsts apdrošina," saka Tiesībsarga biroja pārstāve Ineta Rezevska.

Cilvēkiem, kuriem varētu būt jāmaksā brīvprātīgās ikmēneša apdrošināšanas iemaksas, nākamgad jārēķinās ar 4,30 eiro mēnesī, aiznākamgad gandrīz ar 13 eiro un 2020.gadā ar 21,50 eiro mēnesī. Tad tāpat kā līdz šim viņi varēs saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus, maksājot vien pacienta iemaksu, nevis pilnu maksu.

Audžuvecāki nav darba līguma attiecībās, un par viņiem sociālās iemaksas šobrīd neveic.

Atšķirībā no pirmās un otrās grupas cilvēki ar trešās grupas invaliditāti nebūs atbrīvoti no veselības apdrošināšanas iemaksām. Tiesībsarga birojs aprēķinājis, ka aptuveni katrs otrais cilvēks ar trešās grupas invaliditāti nestrādā.

Mikrouzņēmumu darbiniekiem sociālās iemaksas ir mazākas nekā ierastajā nodokļu režīmā. Tādēļ par veselības apdrošināšanu būs papildus jāmaksā.

Principu, ka daļa legāli nodokļus maksājošie veselības apdrošināšanu nesaņems automātiski, kritizē Tiesībsarga birojs. Tā pārstāve Ineta Rezevska uzskata, ka nav godīgi šīm kategorijām likt maksāt atsevišķi tikai tāpēc, ka valsts pati nav izveidojusi sistēmu, kā personas apdrošināt automātiski.

"Tad, kad bija nodokļu reforma, ja izlēma, ka strādājošajiem tiek palielināta sociālo iemaksu likme par 1%, lai viņi iekļautos sistēmā, tad  kādēļ netika domāts par kādiem risinājumiem, ka šajos īpašajos nodokļu režīmos strādājošie arī varētu automātiskāk iekļauties sistēmā?

Šobrīd ir radīts ārkārtīgi smagnējs, administratīvs mehānisms, kā viņi tai sistēmai varēs pievienoties. Pretējā gadījumā ir tāda netaisnības sajūta.

Valsts šādu sistēmu ir atļāvusi, kādos nodokļu režīmos darboties. Vienlaikus jūs pasakāt: lauksaimniecības vai sezonālā darba veicēji mums īpaši nav tā kā vajadzīgi - tieciet paši kaut kā galā," norāda Rezevska.

No maksājuma atbrīvotās grupas varētu paplašināt

Personu kategorijas, kurām par veselības apdrošināšanu nebūs papildus jāmaksā:

  • bērni līdz 18 gadu vecumam un bāreņi līdz 24 gadu vecumam;
  • bērnu kopšanas vai vecāku pabalstu saņēmēji;
  • Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā cietušie;
  • personas, kuras saņem atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi pirms­adopcijas periodā;
  • pensionāri;
  • vispārējās un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi;
  • pilna laika studenti;
  • reģistrētie bezdarbnieki;
  • vecāki, kuriem ir bērns vecumā līdz 7 gadiem vai trīs bērni vecumā līdz 15 gadiem, kā arī šo vecāku laulātie;
  • klosteros dzīvojošie mūki un mūķenes;
  • represētie;
  • nacionālās pretošanās kustības dalībnieki;
  • vardarbīgos noziegumos cietušie;
  • ieslodzītie;
  • orgānu donori;
  • pansionātu iemītnieki;
  • personas ar pirmās vai otrās grupas invaliditāti.

Kuras iedzīvotāju grupas atbrīvos no maksājuma par veselības apdrošināšanu, Saeimas atbildīgā komisija vēl tikai vērtēs, skatot likumprojektu pirms otrā lasījuma Saeimā. Sola, ka sarakstā būs arī personas ar trūcīgā statusu.

Tam nepiekrīt Saeimas sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks ("Vienotība"): "Mums vienreiz ir jāsaprot – ja cilvēks strādā, viņam ir ienākumi – 4,30 eiro mēnesī viņš var samaksāt. Tas ir tas galvenais. Viņi ir satraukušies, bet tie, kas maksā nodokļus kārtīgi, tās pārējās divas trešdaļas, viņas arī sāk satraukties, kāpēc viņiem ir jāmaksā par visiem, kad viena trešā daļa nemaksā nodokļus vismaz no minimālās algas."

Tikmēr Nacionālās apvienības deputāts Einārs Cilinskis rosina no maksājuma atbrīvot arī cilvēkus, kuri pieder romu tautībai. Romi darba tirgū tiekot diskriminēti, tādēļ nodarbinātības iespējas romiem neesot vienlīdzīgas ar citu tautību iedzīvotājiem.

Var secināt, ka līdz likuma pieņemšanai Saeimā par veselības apdrošināšanu vēl būs karstas debates. Ir daudz neskaidrību, un no iemaksām atbrīvotajām iedzīvotāju grupām varētu pievienoties jaunas.

Turklāt personu loks, kas dzīvos bez apdrošināšanas, visticamāk, būs krietni mazāks par Latvijas Darba devēju konfederācijas nosauktajiem 300 tūkstošiem, kas nemaksā sociālās iemaksas pilnā apmērā.

Līdz ar to nākamgad plānotie ieņēmumi no brīvprātīgajām iemaksām varētu būt mazāki par 15 miljoniem eiro.

Piemēram, ja mikrouzņēmējam ir mazi bērni, veselības apdrošināšanu apmaksās valsts. Tāpat arī, ja cilvēks ar trešās grupas invaliditāti, piemēram, reģistrējies bezdarbniekos. Arī cilvēkam, kas visu algu saņem aploksnē, valsts veselības aprūpi nodrošinās, ja tam būs bērns vecumā līdz septiņiem gadiem.

Par pamatu kategoriju sarakstam ņemts Lietuvas piemērs, kur apdrošināšana ir jau 20 gadu un apdrošināti vai apdrošinājušies esot aptuveni 95% iedzīvotāju, saka Romualds Ražuks.

"Kas ir tie 5%? Droši vien ļoti, ļoti bagātie vai ļoti nabadzīgie, vai, pareizāk sakot, cilvēki, kuriem neinteresē viņu veselība. Tipisks piemērs – personas bez noteiktas dzīves vietas vai krievu valodā abreviatūra bomži," saka Ražuks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti