Melu detektors: Vai Jānis Ādamsons runā patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

13.jūlijā kārtējo interviju ar Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu ("Saskaņa") publicēja "Neatkarīgā Rīta Avīze". Kā teikts tās pieteikumā - par drošību un nesen Saeimā apstiprināto valsts aizsardzības koncepciju. Melu detektors nolēma pārbaudīt pāris no Ādamsona minētajiem it kā faktiem un secināja, ka tie neatbilst patiesībai, turklāt deputāts izmanto stipri apšaubāmus avotus.

Citāts:

"(..) pirms kāda mēneša Baraks Obama intervijā teica burtiski šādus vārdus: Amerikas Savienotajām Valstīm jāpanāk, lai ASV diktē noteikumus visai pasaulei."

Lūgts precizēt, kad un kurā intervijā ASV prezidents to teicis, Ādamsons Melu detektoram vispirms telefoniski sacīja, ka neatceras, bet vēlāk e-pasta vēstulē norādīja, ka "atbilde šeit ir diezgan komplicēta". "Piemēra pēc" deputāts ieteica iepazīties ar ASV prezidenta uzrunu ASV Kongresā 13.janvārī, "tikšanos ar biznesmeņiem Vašingtonā 21.jūnijā" un "uzstāšanos 24.jūnijā Stenfordā". "Melu detektors" šādu citātu tomēr neatrada. 

Tiesa, Obama ir norādījis, ka ASV un tās partneriem ir jārada noteikumi pārējām valstīm, taču ne saistībā ar drošību, bet gan tirdzniecību, un tā arī nav intervija. Šādus vārdus viņš lietojis 2.maijā "The Washington Post" publicētā rakstā par tirdzniecības līgumu ar Klusā okeāna reģiona valstīm.

Citāts:

"Pie kā noved šis diktāts, mēs redzam, sākot ar 1991. gadu, kad pasaule kļuva vienpolāra. Ja atmiņa neviļ, tad ASV pārstāvji šajā laika periodā veikuši 82 kara noziegumus (tā tos definē starptautiskas organizācijas) un piedalījušies 26 valsts apvērsumos."

"Melu detektors" lūdza Ādamsonam minēt avotu šādai statistikai, un arī to deputāts sākotnēji teicās neatceramies. Vēlāk jau rakstiski viņš norādīja divus  - interneta vietnes usainfo.ru un infoagentura.wordpress.com, kuras gan arī šādu "statistiku" nemin. 

Pirmā ir kāda anonīma autora veidota lapa ar apjomīgu saturu krievu valodā. Tas esot "veltīta visiem amerikanizācijas upuriem", un pie tiem autors pieskaita, piemēram, "tās meitenes, kuras, saskatījušās "Seksu un lielpilsētu, kļuvušas par palaistuvēm" un "tos puišus, kuri pēc rembo un terminatoriem pamēģinājuši, kā ir nogalināt cilvēku".  

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Otras veidotājs ir kāds Ivars Prūsis. No pirmās tā atšķiras vien ar tekstiem latviešu valodā un to, ka tikpat stipri kā ASV tiek gānīta arī "neoliberālā zaraza" un "homoseksuālisti", kurus autors pielīdzina pedofīliem.

Ne vienā, ne otrā nav ticamu avotu. 

Ādamsons norāda, ka izpētījis "daudz materiāla, kas saistās ar ASV agresīvo uzvešanos".

Viņš pieļauj, ka "varbūt mazliet kļūdās skaitļos", bet vēstures faktu analīze esot veikta un tas esot viņa subjektīvais viedoklis.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks un Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Māris Cepurītis norāda, ka Saeimas deputātiem tāpat kā citiem, kuru viedoklī ieklausās noteiktas sabiedrības grupas, ir liela atbildība, lai savos spriedumos balstītos uz pārbaudītu informāciju.

Universitātē jau pirmajās lekcijās studentiem tiekot skaidrots, kā atpazīt autoritatīvus informācijas avotus no tādiem, kuru izcelme nav skaidra vai kas satur tendenciozu, nepatiesu informāciju.

Ādamsona minētās interneta vietnes ir pieskaitāmas otrajiem, atzīst Cepurītis. 

Melu detektora vērtējums:       

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti