Melu detektors: Vai Dana Reizniece-Ozola stāsta patiesību par veselības finansējuma palielināšanu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Veselības aizsardzība ir vienīgā joma, kuras finansējums atbilstoši 2017.gada valsts budžeta projektam pārsniegs pirmskrīzes līmeni. Konkrēti par 30 miljoniem eiro, šādi apgalvo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. "Melu detektors" pārbaudīja, cik korekts ir šis paziņojums intervijā Latvijas Radio.

CITĀTS:

"Veselības nozares finansējums [nākamgad] palielināsies par 8,5% [salīdzinājumā ar 2016.gada līmeni]. Tas ir apmēram 30 miljoni eiro vairāk nekā pirmskrīzes periodā. Un tā faktiski ir vienīgā no nozarēm, kurai finansējums ir atgriezies vai pat lielāks nekā pirmskrīzes laikā." 

Formāli tas tā ir – ja ņem vērā Veselības ministrijas faktiskās budžeta summas 2008. un 2017.gadam.

2008.gadam atbilstoši Veselības ministrijas interneta vietnē sniegtajai informācijai bija plānoti izdevumi 820 miljonu eiro līmenī, taču beigās tie izrādījās nedaudz mazāki – 812 miljoni eiro.

2017.gada budžeta projektā sākumā bija paredzēts, ka Veselības ministrija saņems 814 miljonus eiro. Taču 13.oktobrī izdevumu plāns tika palielināts līdz 835 miljoniem eiro, un tieši par šo summu Latvijas Radio runāja ministre.

Tas ir, atbilstoši plānam 2017.gadā nozares budžets tiks pārsniegts par 23 (nevis par 30 miljoniem) eiro, ja salīdzina ar 2008.gada pirmskrīzes līmeni.  

Tiesa, tā ir, ja salīdzina faktiskās summas, - neņemot vērā inflāciju. Tā atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes inflācijas kalkulatoram bijusi 16%, skaitot no 2008.gada janvāra līdz 2016.gada septembrim, vai 8%, ja par atskaites punktu pieņem 2008.gada decembri. Un, ja pārrēķina Veselības ministrijas budžetu pirms deviņiem gadiem pašreizējās cenās, ņemot vērā inflāciju, iznāk vai nu 942 miljoni eiro vai arī 877 miljoni eiro. Abos gadījumos

iznāk, ka 2008.gadā budžets bijis lielāks nekā plānots 2017.gadā.

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Ko "Melu detektoram" atbildēja Finanšu ministrija

Bez inflācijas var ņemt vērā arī citus faktorus, tostarp salīdzinot Latvijas iedzīvotāju skaitu 2008.gadā un tagad (pēc CSP datiem, šajos gados tas samazinājies par 234 tūkstošiem cilvēku), paziņoja finanšu ministres preses sekretārs Arno Pjatkins.

Tomēr Danas Reiznieces-Ozolas paziņojumā runa bija par nozares finansēšanu kopumā, nevis uz vienu iedzīvotāju. Turklāt Latvijas politiķi kā problēmu min faktu, ka arī emigrējušie Latvijas iedzīvotāji turpina izmantot vietējās veselības aprūpes pakalpojumus, lai gan nemaksā Latvijā nodokļus.

Un, visbeidzot par to, no kurienes radies Reiznieces-Ozolas minētais apmēram 30 miljonu eiro pieaugums. Kā atbildēja Finanšu ministrijā, salīdzināts tikai veselības aizsardzības sistēmas pamatfunkciju finansējums – neņemot vērā līdzekļus, kas iztērēti dažādu Eiropas Savienības projektu līdzfinansējumam, jo šīs summas gadu no gada var būtiski svārstīties. Tāpēc arī starpība – 32 miljoni eiro.  

Birka: Puspatiesība

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti