«Exit poll» datu analīze liecina: Ušakovu atbalstīja arī ievērojama daļa latviešu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Vēlētāju aptaujas pie iecirkņiem jeb "exit poll" pilnie dati norāda, ka Rīgā pašvaldību vēlēšanās uzvarējušo "Saskaņas"/"Gods kalpot Rīgai" bloku atbalstīja ievērojamā daļa latviešu vēlētāju, un no visiem šī bloka atbalstītājiem ceturtdaļa nebija krievvalodīgie, liecina portāla Rus.Lsm.lv analīze.  

 "Rus.lsm.lv" analizēja pilnus aptaujas datus, kas iegūti LTV, aģentūras LETA un Rīgas Stradiņa universitātes sadarbībā ar sabiedriskas domas pētījuma centra SKDS veiktajā vēlētāju aptaujā Rīgā.  

Aptauja liecināja, ka "Saskaņas"/"Gods kalpot Rīgai" ieguva 42,9% balsu, taču aptaujas autori uzreiz norādīja - jāņem vērā, ka vēlētāju aptaujas pilnīgi precīzi nesakrīt ar vēlēšanu rezultātiem, jo salīdzinoši liels vēlētāju skaits (vairāk nekā 2013. gadā) atteicās atklāt savu balsojumu. Jo lielāks ir neatbildējošo skaits, jo piesardzīgāk jāpieiet rezultātu drošas ticamības vērtēšanai, un  jāņem vērā, ka to vēlētāju, kuri nobalsoja iepriekšējās balsošanas dienās, simpātijas var būt sadalījušās arī nedaudz atšķirīgās proporcijās nekā sestdien balsojušo.

Pēc vēlēšanu rezultātiem "Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai" (GKR) ieguva 50,8% balsu.

Saskaņā ar "Rus.lsm.lv" rīcībā esošajiem neapstrādātājiem "exit poll" datiem Rīgā aptaujāti 2243 vēlētāji, bet 27 paziņoja, ka nav balsojuši, līdz ar to, biļetenus iemeta 2216 cilvēki. No tiem 1304 cilvēkus aptaujas autori identificēja kā latviešus, bet 822 – kā krievus.  No visiem aptaujātajiem savu izvēli atklāja 1596 cilvēki, bet 360 latvieši un 260 krievi atteikušies atbildēt.  

"Exit poll" datu analīze liecina, ka no tiem vēlētājiem, kas atklāja savu izvēli, lielākā daļa krievu paziņoja, ka atbalstīja "Saskaņu"/GKR, savukārt no latviešu vēlētājiem, kas atklāja savu izvēli, atbalstu "Saskaņai"/GKR pauda 16,6%.

Balsojums Rīgā , %

(Grafikā ņemti vērā  aptaujas dati no tiem vēlētājiem, kas atklāja savu izvēli) .  

Šajā rezultātā ņemti vērā 1596 aptaujātie vēlētāji, kas atklāja savu izvēli, un tie liecināja, ka "Saskaņa"/GKR ieguva 42,79% balsu. Oficiālie vēlēšanu rezultāti šim blokam bija 50,82%.

 Ja "exit poll" rezultāti kopumā atspoguļo vēlētāju noskaņojumu, tad "Saskaņai"/GKR vajadzēja saņemt arī daļu balsu no tiem 620 cilvēkiem, kas aptaujā neatklāja savu izvēli.  

 Kā tieši viņi balsoja, nav zināms, bet, lai saprastu iespējamo balsu sadalījumu, "Rus.lsm.lv" izmantoja matemātisko modelēšanu, ko statistikā dažreiz sauc par "What-If Game" jeb "spēle – kas, ja", - hipotēzes pārbaudi, izmantojot dažādus skaitļus, kamēr nav sasniegts vēlams rezultāts, šādā veidā sadalot neatbildējušo aptaujas dalībnieku balsis.

1.variants
Neviens no neatbildējušajiem respondentiem nav balsojis par "Saskaņu"/GKR
Šajā gadījumā saraksts saņem 683 no 2216 balsīm, un 620 "anonīmas" balsis iegūst citi saraksti.
Taču tad "Saskaņa"/GKR saņemti vien 30,82% - vēl mazāk nekā vēlēšanu rezultāti.

2.variants
Neviens no latviešiem, kas neatklāja savu balsojumu, nebalsoja par "Saskaņu"/GKR, taču to atbalstīja visi krievi, kas neatklāja savu izvēli.
Šajā gadījumā sarakts saņem vel 260 balsis – kopumā 771 no 2216 balsīm.
Tad "Saskaņa"/GKR saņem 42,55%, un tas ir mazāk nekā bloks ieguva vēlēšanu rezultātos.

3.variants
Visi krievi, kas neatklāja savu izvēli, atbalstīja "Saskaņu"/GKR, un par to balsoja arī liela daļa latviešu vēlētāju, kas neatklāja savu izvēli.
Ja puse no tiem latviešiem, kas neatklāja, par ko balsoja, atbalstīja "Saskaņu"/GKR, tad saraksts kopumā saņemtu 1118 balsis, un rezultāts precīzi sakrīt ar oficiālajiem vēlēšanu rezultātiem, blokam iegūstot 50,8% balsu.

Trešais variants leicina, ka bloku atbalstīja vismaz 25%  vēlētāju latviešu. Taču iespējams, daļa no krieviem, kas neatklāja savu izvēli un kurus Rus.lsm.lv pieskaitīja "Saskaņas"/GKR atbalstītājiem, tomēr nebalsoja tik vienoti, un viņu vietā atbalstu blokam pauda arī latvieši.

Līdz ar to vēlētāju aptaujas datu analīze liecina, ka vēlēšanās Rīgā valdošais bloks piesaistīja ne tikai krievvalodīgo, bet arī latviešu vēlētājus, bet lielākoties pārējās partijas atbalstīja tikai latviešu elektorāts.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti