Eksperiments ar grāmatas izdošanu - pašizmaksa izrādās tikai 16% no veikala cenas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" veidotāji izmēģina paši izdot grāmatu, lai noskaidrotu, vai tās izdošanas izmaksas ir tuvu tām cenām, par kādām grāmatas nopērkamas grāmatnīcās. Izrādās – pašizmaksas ir vien 16% no grāmatas cenas veikalā, bet viss pārējais ir izdevēju un tirgotāju ieņēmumi, kā arī maksa autoram.

Eksperimentā par paraugu tiek ņemta nesen izdota atmiņu grāmata "Pēckara bērni", 240 lappušu bieza, bez fotogrāfijām, izdevniecība "NT klasika", cena veikalā 9,15 eiro. Raidījuma iecerētā grāmata sauksies "Mazās Rindzeles Lielā dzīve", kas arī būs atmiņu stāsti, kas pierakstīti kādas nu jau mirušas kundzes atmiņu kladē, rokrakstā.  

Maketēšana

Vispirms no vecajām kladēm teksts ir jāpārvērš datorrakstā. To var darīt manuāli, ievadot ar roku, vai mūsdienīgi – noskenēt. Tālāk ar speciālu programmu tekstu pārveido lappušu formātā, ko sauc par maketēšanu. Jāizveido arī grāmatas vāks, un literāram redaktoram tas ir jāpārlasa, jāizrediģē.

Izrādās, sludinājumu portālā ss.lv šādu speciālistu ir gana. Piemēram, ļoti vienkāršu vāka dizainu piedāvā par trīs eiro, bet maketēšanu par 70 eiro.

Izdodas atrast arī redaktoru. Cenas visdažādākās, bet daži prasa aizdomīgi lēti. Tāpēc eksperimentā izvēlas dārgākos variantus katram no darbam:

  • Teksta ievadīšana – aptuveni 70 eiro.
  • Grāmatas maketēšana, ieskaitot vāku dizainu – 100 eiro
  • Redaktors – 200 eiro

30 eiro vēl ieplāno rezervei. Tātad kopējās izmaksas grāmatas radīšanai datorā ir 400 eiro.

Tipogrāfija

Nākamais posms ir tipogrāfija. Izstaigājot grāmatnīcas un izpētot grāmatas, redzams, ka izplatītākās grāmatu iespiestuves ir divas: "PNB Print" Ropažu novadā un "Jelgavas tipogrāfija", kur drukāta eksperimenta parauga grāmata "Pēckara bērni". Tieši pēc šī parauga iecerēts izdot jauno grāmatu – ar tādiem pašiem vākiem, papīru un biezumu.

"Jelgavas tipogrāfija" skaidro – lai iedarbinātu drukāšanas mašinēriju, ir noteikta maksa, kas nav atkarīga no tirāžas apjoma. Pārējās izmaksas ir atkarīgas no tirāžas, papīra patēriņa, procesa. Līdzīga saruna izvēršas tipogrāfijā "PNB Print". Abas sola atsūtīt aprēķinus.

Tā kā veikalos grāmatas nav lētas, šķiet, ka jārēķinās ar lielām izmaksām. Taču tipogrāfiju piedāvājums pārsteidz.

"Jelgavas tipogrāfijas" cenrādī 500 eksemplāru druka maksā gandrīz 1219 eiro (ar pievienotās vērtības nodokli, PVN), tātad par vienu gabalu 2,44 eiro, bet ar 3000 eksemplāriem cena par vienu gabalu ir 1,10 eiro. "PNB Print" cenas ir ļoti līdzīgas: par 500 gabalu drukā viena grāmata maksās 2,26 eiro.

Iespējams, lielās izdevniecības, kas ir regulāri tipogrāfiju klienti, var saņemt atlaides. Turklāt vairāku tūkstošu metienu drukāšanas izmaksas ir zemākas par katru grāmatu. 

Pašizmaksa 16% no veikala cenas

Izvēloties drukāt "Jelgavas tipogrāfijā" 1500 eksemplārus, cena ir 1809 eiro. Kopā ar maketēšanu un redaktora darbu grāmatas pašizmaksa ir 2 209 eiro jeb 1,47 eiro par grāmatu.

Teorētiski grāmatas pašizmaksā būtu jāiekļauj arī izmaksas par grāmatas reklamēšanu, taču tā nav īpaši izplatīta prakse Latvijā. Konkrētajā gadījumā nav arī manīts, ka "Pēckara bērniem" būtu bijusi reklāmas kampaņa. Tāpēc arī eksperimenta grāmatas tāmē reklāmas pozīcijā ir nulle.

Tātad grāmatas pašizmaksas nav ne tuvu cenai, par kādu tā tiek pārdota veikalā. Proti, "Pēckara bērnu" pašizmaksa varētu būt tikai 16% no veikala cenas.

Bet kam tiek visa pārējā nauda? 12% PVN šajā gadījumā ir nodoklis valstij. Taču arī tie ir tikai 98 centi no veikala cenas. Bet pārējais ir izdevēja peļņa un grāmatnīcu uzcenojums.

Ceļš līdz grāmatu veikalam

Vēl pirms tirdzniecības izrādās – grāmatai ir jāsaņem ISBN kods, pie kura var tikt elektroniski vai klātienē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Procedūra ātra, cena 2,85 eiro. Būtiski pašizmaksu tas neietekmē.

Tālāk jādodas pie grāmatu izplatītājiem. Viens ceļš ir pa tiešo pie konkrētām grāmatnīcām, taču tas ir garš un piņķerīgs process, tāpēc eksperimentā izmanto galvenās vairumtirdzniecības bāzes. Tādas ir divas: "Latvijas grāmata" un "Jāņa Rozes" grāmatu bāze. Tur savus izdevumus saved izdevēji, tad grāmatnīcas izdomā, ko un cik daudz ņemt.

Bāzē "Latvijas grāmata" stāsta, ka tai ir 11 veikali, tostarp "Globuss", bet galvenais klients ir bibliotēkas. Bāzei ir savs uzcenojums, taču tā neatklāj, cik liels tas ir. Vēlāk ir arī uzcenojums veikalos, kas esot 60-65%.

"Jānis Roze" grāmatu bāzē atklāj, ka uzcenojums var būt ļoti atšķirīgs katrai grāmatai.

"Ja jūs dosiet zem 5 eiro, tad tā grāmata veikalā būs ap desmit eiro. Pievienotās vērtības nodoklis vēl ir jārēķina klāt," atklāj grāmatu bāzē.

Ja pašizmaksa ir aptuveni trīs eiro, tad veikalā cena būs 5-6 eiro. Tātad uzcenojums ir aptuveni 100%.

Izdevīgāk izdevniecībām ar saviem veikaliem

Tātad, piemēram, no grāmatas "Pēckara bērni" cenas, kas veikalā ir 9,15 eiro, puse aiziet izplatītājiem un valstij. Atlikusī starpība – 3,05 eiro – varētu būt izdevēja saņemtā nauda. Tiesa, no šīs daļas izdevējam vēl jādalās arī ar autoru.  

Izdevniecībā "Jumava" stāsta, ka autoriem tiekot maksāts 10-25% grāmatas vairumtirdzniecības cenas. 

Lielām izdevniecībās, protams, vēl jāīrē telpas, jāalgo darbinieki, kā arī ir citas izmaksas.

Tātad dārgi grāmatas ir izplatīt, un starpniecības uzcenojums veido grāmatu dārdzību. Kopumā nākas secināt, ka grāmatu cenas diktē tirgotāji. Līdz ar to labākā situācijā ir tie grāmatu izdevēji, kuriem ir savi veikali vai savas bāzes.

Tas redzams izdevēju biznesa rezultātos. Apgāds "Zvaigzne ABC", kas ir lielākais grāmatu izdevējs Latvijā un kuram pieder 35 savi veikali visā Latvijā, pērn ar gandrīz 13 miljonu eiro apgrozījumu nopelnīja 424 tūkstošu eiro.

Apgāds "Jānis Roze", kas grāmatas izdod un kuram ir savi veikali lielākajos tirdzniecības centros Latvijā, ar 14 miljonu eiro lielu apgrozījumu pērn nopelnīja vairāk nekā 280 tūkstošus eiro.

Bet tie izdevēji, kuriem veikalu īsti nav vai to ir maz, pie vairāku simtu tūkstošu peļņas netiek.

Izdevniecības "Jumava" peļņa kopā ar grāmatnīcām, kuras ir tikai sešas, ir apmēram 22 tūkstoši eiro. "Kontinenta" (bez savām grāmatnīcām) peļņa ir 24 tūkstoši eiro.

Būtiski, ka peļņa galvenajiem grāmatu izdevējiem Latvijā ir visiem.

Secinājums – sarūkošo grāmatu tirgu izdevēji kompensē ar lielākiem uzcenojumiem. Tātad, jo mazāk grāmatas nākotnē pirks, jo tās kļūs vēl dārgākas.

Ziņots, ka pieaudzis izdoto latviešu daiļliteratūras grāmatu skaits, bet par gandrīz 20% sarukusi latviešu daiļliteratūras grāmatu vidējā tirāža, sasniedzot zemāko rādītāju kopš neatkarības atjaunošanas

2015.gadā Latvijā izdotas vairāk nekā 800 dažādas grāmatas – latviešu oriģinālliteratūra, tulkojumi, lielas enciklopēdijas, arī pavisam sīciņas, piemēram, domugraudi. Tātad Latvijā ik dienu grāmatnīcās parādās divas jaunas grāmatas. Kopējā visu to tirāža bija pāri miljonam eksemplāru, taču vidēji vienas grāmatas metiens tātad bijis tikai apmēram 1300 eksemplāri. Populārākie – ārzemju autoru bestselleri, kuru tirāžas var sasniegt pat vairākus tūkstošus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti