Ekonomists: Eiropas ekonomika cieš arī negatīvās demogrāfijas dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Eiropas iziešanu no krīzes kavē ilgstoši negatīva demogrāfiska situācija – zemā dzimstība, ar kuras sekām tagad saskaras vairākas Eiropas valstis, un ES jāizmanto visas iespējas, lai paātrinātu izaugsmes tempus un nepieļautu deflāciju, intervija Latvijas Radio pauda "DnB" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. 

Tiek sagaidīts, ka šogad Eiropas ekonomika pieaugs nedaudz lēnāk nekā par 1%, nākamgad nedaudz vairāk, bet arī šogad gaidīja straujāku izaugsmi, un šīs  straujākas izaugsmes sākumu visu laiku atliek uz priekšu,  norādīja Strautiņš.

Viņš pauda pārliecību, ka Eiropas valstīm jau "pirms stipri ilga laika" vajadzēja domāt, pie kā novedīs tik zems dzimstības līmenis, Eiropā ir valstīs, kur tas bija ļoti zems ilgu laiku un tagad mazskaitlīgas paaudze ienāk darba tirgū, bet vecākām paaudzēm ir uzkrāti līdzekļi, kuru ir vairāk, nekā nepieciešams investīcijām, līdz ar to notiek ekonomikas aizrīšanās ar naudu.

Šī situācija lēnām brieda, kādu brīdi to maskēja nekustamo īpašumu bums līdz 2007.gadam, tad notika lūzums, un šobrīd ir arī īstermiņa faktori, kas mijiedarbojas un kavē ekonomikas iziešanu no krīzes.

Strautiņš atzina, ka demogrāfijas faktors ir svarīgs, bet nekad nav tā, ka viens faktors nosaka procesus ekonomikā, tāpēc Eiropai nebūs viegli no šīs situācijas izkļūt – būs nepieciešamas strukturālās reformas, kas var paātrināt ekonomikas izaugsmes tempu un tas noteikti jādara, lai pārvarētu krīzi.

Taču reformas "palielinās motora jaudu, bet jālej arī iekšā bākā benzīns" – ES Centrālajai bankai un valstu bankām jārīkojas, piemēram, valstu vērtspapīru iepirkšanā, faktiski, emitējot naudu.

Eiropai jāizmanto visas iespējas, jo, ja krīze turpināsies un sāksies deflācija, situācija kļūs bīstama un var būt lielas nepatikšanās,  brīdināja Strautiņš.  

Viņš arī skaidroja, ka pašreiz ECB noteiktās zemās procentu likmes neizdevīgākā situācija nostāda valsts, kuras uzkrāja un aizdeva. Bet Latvijai kā parādniecei tas ir izdevīgāk.  

Nākotnē Eiropas daļa pasaules ekonomikā saruks gan demogrāfijas dēļ, gan tāpēc, ka straujāk augs pašlaik mazāk attīstītas valstis, Ķīna, Indija, Indonēzija un citas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti