EK atskaite: Elektrība Latvijā kļuvusi par kripatu lētāka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

No šī gada aprīļa līdz jūnijam Latvijas mājsaimniecību patērētāji pirkuši elektrību lētāk nekā laikā no janvāra līdz martam. Tiesa, tikai simboliski lētāk, jo atšķirība mērāma vien pāris eiro centos, raksta Rus.lsm.lv, atsaucoties uz Eiropas Komisijas datiem. 

Neskatoties uz niecīgo cenu kritumu, Latvija, kurā, par spīti elektrības tirgus liberalizācijai, elektrības mazumtirdzniecības cena nebija samazinājusies pāris gadus, kļuvusi par vienīgo Baltijas valsti, kurā tā kritusies.  

Otrajā ceturksnī īpaša iezīme Baltijas valstīs bija izteikta atkarība no eksporta, secināms no Eiropas Komisijas atskaitē publicētajiem datiem. Kopumā, izņemot Itāliju, Baltijas valstis bija visizteiktāk atkarīgas no elektroenerģijas importa. Piemēram, jūnijā reģionā importētās elektrības apjoms bija gandrīz trešdaļa no tā, ko ražo uz vietas. Tas gan nav rekords, jo 2015.gada jūnijā šis rādītājs pārsniedza 60%, bet no 2014. līdz 2016. gadam tas svārstījās ap 40%. Uzlaboties situācija sāka pagājušā gada rudenī, un pagājušā gada ziemā rādītājs vairs nepārsniedza ceturtdaļu, šajā pavasarī nokrītoties zem desmitās daļas. 

"Imports Baltijas valstīs.. laikā no aprīļa līdz jūnijam ir pieaudzis saistībā ar to, ka vietējais elektroenerģijas patēriņš ir palielinājies, bet augošās vairumtirdzniecības cenas vietējos tirgos novedušas pie konkurētspējīgu importa piedāvājumu parādīšanās..

Baltijas valstis un Itālija ir un paliek divi vissliktāk sabalansētie Eiropas reģioni.

Pārējos reģionos importa un eksporta attiecība svārstījās šaurā diapozonā - 10% no lokāli ražotājs elektroenerģijas," norāda Komisija pārskatā par 2.ceturkšņa situāciju.

Šāds stāvoklis, iespējams radījis vairumtirdzniecības cenu pieaugumu Latvijā un Lietuvā, ņemot vērā, ka Ziemeļeiropas reģionā (Baltija, Dānija, Norvēģija, Zviedrija, Somija) cenas nedaudz kritušās.

"Sākot ar maija otro pusi, [vairumtirdzniecības] cenas Latvijā un Lietuvā demonstrējušas vērā ņemamu sadārdzinājumu, salīdzinot ar "Nordpoolspot" (reģionālās elektroenerģijas biržas - red.) sistēmas cenu," norāda Eiropas Komisija.

Tas, ko nozīmē "vērā ņemams sadārdzinājums", ir redzams atskaites grafikā - jūnija otrajā nedēļā vairumtirdzniecības cenas Latvijā trīskārt pārsniedza vidējo "Nordpoolspot" cenu. 

Tomēr kopumā Latvijā 2. ceturkšņa dati bijuši pozitīvi gala patērētājiem (mājsaimniecībām ar enerģijas patēriņu no 208 līdz 416 kilovatstundām mēnesī). Pirmo reizi daudzu ceturkšņu laikā cenas, ieskaitot nodokļus un citas piemaksas, samazinājušās līdz 16,15 eiro centiem par kilovatstundu.

2015. gada pēdējā ceturksnī cena bija 16,18 eiro centu, kāda tā palika arī 2017. gada pirmajā ceturksnī, tiesa, vairumtirdzniecības cenām krītoties saistībā ar elektrības tirgus atvēršanu.  

Tādējādi ģimenei, kas patērē 208 kilovatstundas mēnesī saskaņā ar Rus.lsm.lv aprēķiniem ikmēneša elektrības rēķins samazinājies no 33,65 līdz 33,59 eiro - par sešiem eiro centiem jeb 0,18%. 

Eiropas Komisija raksta, ka cenu kritums Rīgā bijis daudz lielāks - līdztekus Viļņai un Bukarestei tā kļuvusi par elektroenerģijas cenas krituma līderi visu Eiropas galvaspilsētu vidū.

Rīgā cena kritusies par 10%, taču Komisija nepiedāvā skaidrojumu, kāpēc šāds milzīgs kritums galvaspilsētā, kurā dzīvo trešdaļa iedzīvotāju, nav atspoguļojies uz cenām pārējā valstī.

Kopumā Latvija pēc tarifu līmeņa ierindojama blakus Eiropas labklājības valstīm - Nīderlandei (16,26), Somijai (16,26) un Luksemburgai (16,53). Taču kaimiņvalstīs elektrība vēl joprojām ir krietni lētāka, nekā Latvijā: 12,51 cents Igaunijā un 11,14 Lietuvā, pieminot, ka mazumtirdzniecības cenas Latvijā un Lietuvā ir identiskas, savukārt Igaunijā nedaudz mazākas.

Elektrības vairumtirdzniecības (pa kreisi, EUR/MWh) un mazumtirdzniecības cena (pa labi, centi/kWh) no 2017.gada aprīļa līdz jūnijam.

Avots: EK

Latvijas eleketroenerģijas tirgus tika pilnībā atvērts 2015.gada 1.janvārī. Papildus pašas elektrības cenai, gala patērētājs maksā arī par "zaļo komponenti" (2,679 centi par kWh), kā arī piegādes cenu (vidēji 4,408 centi par kWh), kā arī 21% PVN. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti