Caur Latvijas «kanālu» nodrošina Krievijas piegādes uz Ukrainas AES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Patreizējā Ukrainas un Krievijas attiecību stāvokļa dēļ Sanktpēterburgas ražotājs nepiegādā rezerves daļas uz Ukrainas atomelektrostaciju (AES). Tomēr piegādes notiek - caur Latvijas starpnieku, kurš divos gados sapelnījis divus miljonus eiro. Shēmā darbojas divas firmas, reģistrētas vienā adresē pie viena cilvēka. Rus.lsm.lv un ukraiņu izdevuma "Naši groši" izpētītajiem darījumiem, iespējams, ir korupcijas pazīmes.

Baltkrievijas pilsonis Sergejs Koscovs ir reģistrējis divas firmas 307. ofisā Rīgā, Dzirnavu ielā 87. Tās ir "Raido Trading" un "Solartex". Pirmā ir dibināta 2006.gadā un pieder Koscovam uz pusēm ar citu Baltkrievijas pilsoni Kazimiru Grineviču. Otrā, dibināta 2010.gadā, pilnībā pieder Koscovam. 

Firmu dalība Ukrainas iepirkumos

Abas kompānijas piedalās iepirkumos, kurus izsludina Ukrainas valdības uzņēmums NAEK "Energoatom" par rezerves daļu un mehānismu piegādi. Saskaņā ar iepirkuma dokumentiem nauda tiek pārskaitīta uz Pasta bankas un Rietumu Bankas kontiem. 

Abas kompānijas ir savstarpēji aizvietojamas:

piemēram, 2016.gada jūnijā Sergejs Koscovs aktīvi sarakstījās ar pasūtītāju, pārstāvot "Raido". Viņš izteica nolūku piedalīties izsolē par trīs akumulatora bateriju piegādi Zaporožjes atomelektrostacijai par 16,5 miljoniem grivnu (0,55 miljoni eiro), kā arī prasīja izmaiņas, lai cena tiek norādīta eiro un tiktu pagarināts piegādes termiņš. Viņa prasības tika apmierinātas, un augustā izsolē piereģistrējās firma "Solartex", kas arī uzvarēja izsolē. 

Jautāts, vai šādi viņš nenonāk interešu konfliktā, Koscovs atbildēja Rus.lsm.lv: "Mēs cenšamies nepiedalīties iepirkumu izsolēs ar vairākiem saviem uzņēmumiem vienlaikus.

Tagad es vairs neatceros, vai kas tāds notika. Bet, ja notika, tad tas ir izņēmums mūsu noteikumiem.

Tas nepatiktu organizācijai, kas veic izsoles, jo viens dibinātājs divām firmām izsauc virkni jautājumu, kas negarantē pozitīvu rezultātu izsolē."

Divi miljoni pusotra gada laikā

Saskaņā ar šo uzņēmumu vietnēm "Solartex" ir oficiālais partneris publiskajai akciju sabiedrībai "Sverdlovskas strāvas transformatoru rūpnīca", kā arī poļu meitas uzņēmumam, kas pieder Kahovkas elektroniskā metināšanas aprīkojuma rūpnīcai. Savukārt "ProZorro" arhīvi vēsta, ka no 2014. līdz 2016. gadam, uzvarot piecos "Energoatom" iepirkumos, "Solartex" uzvarēja iepirkumus par 3,31 miljoniem grivnu (0,11 miljoni eiro). Kompānijas apgrozījums pēcāk krīt no 4,75 miljoniem eiro 2012. gadā līdz 1,856 miljoniem pagājušajā gadā, noskaidroja Rus.lsm.lv ar Crediweb.lv datubāzes palīdzību. Tomēr firmas ienākumi ir auguši no 99 tūkstošiem eiro 2015. gadā līdz 213 tūkstošiem 2016. gadā. Pagājušā gada maijā tā atmaksāja 172 tūkstošu eiro aizdevumu, ko saņēma 2014. gadā no Rietumu Bankas. 

Turpretim "Raido Trading" apgrozījums 2016. gadā pieauga vairāk nekā trīs reizes salīdzinājumā ar 2015. gadu, sasniedzot gandrīz 6,5 miljonus eiro. Ienākumi apmēram dubultojušies, sasniedzot tuvu pie ceturtdaļmiljona eiro. Saskaņā ar ukraiņu iepirkumu dokumentāciju šī firma tirgo dažādu Eiropas ražotāju preces, kā arī dīzeļģeneratorus, ko ražo Sanktpēterburgas "Dizeļ-Energo". 

"Raido" sāka slēgt līgumus ar "Energoatom" 2016. gada aprīlī. Saskaņā ar Ukrainas "ProZorro" e-iepirkumu sistēmas datiem firma piedalījusies 18 iepirkumos, uzvarējusi septiņos, noslēdzot līgumus 584,11 miljonu grivnu jeb 19,96 miljonu eiro vērtībā. Četros no šiem iepirkumiem "ProZorro" norāda, ka cena krietni pārsniegusi gaidāmo. 

Ar desmitkāršu koeficientu

Vai iespējams, ka publisko iepirkumu cena pieaug desmitkārtīgi? 

"Grupa bijušo un pašreizējo dažādu valsts atomenerģijas nozares darbinieku vairāku gadu laikā ir izstrādājusi normatīvo bāzi. Tā regulē mūsu "Energoatom" tādā veidā, ka bieži firma var iepirkt aprīkojumu tikai no kāda konkrēta piegādātāja. Šis aprīkojums pēc tam izrādās no Krievijas, taču, jāpiebilst, ka arī vēsturiski rezerves daļas mums nākušas no Krievijas," Rus.lsm.lv norāda "Naši groši" žurnālists Jurijs Nikolovs. 

"Starpniekfirmas, kas tiek izvēlētas dalībai iepirkumos šī aprīkojuma piegādei, mēdz būt arī no Eiropas. Viena no tām, "Raido Trading", darbojas kā Pēterburgas "Russkij dizeļ" dīleris. Būtībā valsts uzņēmums "Energoatom" mākslīgi radītajam monopola spēlētājam caur Latvijas starpnieku maksā cenu, kuru uzspiež šis monopolists. Mūsu neoficiālie aprēķini liecina, ka šī cena, kā mēs sakām, ir ar "desmitkāršu koeficientu", proti, ar desmitkāršu pārmaksāšanu," stāsta žurnālists. 

Līgumā par miljonu eiro pašu ierīču cena ir vien 100 tūkstoši, bet 900 tūkstoši aiziet visādos "koeficientos" ķēdītes dalībniekiem, kuru starpā figurē bijušie un reizēm arī esošie valsts atomenerģijas nozares institūciju darbinieki. Drošības iestādes neko nedara. Gluži pretēji - Ukrainas Drošības dienests septembrī nolobēja viena no "Russkij dizeļ" aprīkojuma veidu piegādi, ar burkānu un nūju piespiežot mūsu atomenerģijas nozares darbiniekus, kuri pretojas neefektīvam līdzekļi izlietojumam, parakstīt līgumu. Lai to sasniegtu, tika rakstītas vēstules, sāktas krimināllietas. Šajās shēmās ikviens varēja pilnīgi nesodīti piedalīties par 100 dolāriem, saņemot daļu no gaidāmās peļņas, jo tās ir likumīgas," atklāj žurnālists. 

Ekonomiskās drošības garants

Sešos iepirkumos "Raido Trading" sāncensis bija lietuviešu kompānija "Nordetanolis". Četros tā bija arī vienīgais sāncensis. Turklāt abi uzņēmumi iesaistījās izsolēs ar viena un tā paša ražotāja precēm - "Dizeļ-Energo". Savukārt pēdējais iepirkums, kuru "Raido" uzvarēja septembrī, kā norāda "Naši groši", pārspēja visas cerības.

Izdevums vēsta, ka pēc tam, kad saņēmusi vēstules no Ukrainas Drošības dienesta (UDD), Zaporožjes AES noslēdza ar "Raido" līgumu par 2,44 miljoniem eiro jeb 75,79 miljoniem grivnu, pat nemēģinot imitēt izsoli. 

"Naši groši" raksta, ka pasūtītājs veicis iepirkumu, izmantojot pārrunu procedūru un atsaucoties uz Ukrainas Kodolregulējuma valsts inspekciju par to, ka konkrēto dīzeļģeneratoru iespējams remontēt, tikai piesaistot speciālistus no šī ražotāja.

Iepriekš, jūlijā, ražotāju asociācija "Dizeļ-energo" atteicās noslēgt tiešo līgumu ar "Energoatom" sakarā ar saspīlējumu starp abām valstīm un piedāvāja vērsties pie "Raido Trading", ziņo izdevums. Par to, ka "Raido Trading" ir oficiālais "Dizeļ-energo" pārstāvis, sūdzībā par pasūtītāju - Rovenskas AES - ziņoja arī pats Sergejs Koscovs 2016.gada jūlijā, kad norisinājās atklāts iepirkums. "Raido" kā oficiālo "Dizeļ-energo" pārstāvi piemin arī Zaporožjes UDD pārvaldes vadītājs Aleksands Šmitko vēstulē Zaporožjes AES ģenerāldirektora p.i. Jurijam Kuļbem. Dienesta vēstulē saskaņā ar "Naši groši" teikto tiek apgalvots, ka citu piegādātāju, izņemot Krievijas ražotāja pārstāvi, piesaiste dīzeļģeneratoru remontam kaitē valsts ekonomiskajām interesēm. 

Ukrainas žurnālisti uzgājuši vēl vienu sakritību - jūlija pārrunās ar pasūtītāju "Raido" pārstāvis bija kāds Jaroslavs Petrovičs Tiščenko, zināms kā "Interarm Invest" direktora vietnieks. Šī firma ne vienu reizi vien piedalījusies "Energoatom" iepirkumos, sacenšoties gan ar "Nordetanolis", gan "Raido", savukārt iepirkumos ar "Solartex" piedalīšanos tā redzama gandrīz vienmēr. 

Pēdējās izsoles, kurās piedalījās "Raido Trading", notika oktobra beigās. Šoreiz par tiesībām piegādāt akumulatoru baterijas Rovenskas AES par 10,86 miljoniem grivnu (362 tūkstoši eiro) sacentās četras firmas. Latvijas uzņēmums un "Nordetanolis" piedāvāja franču "EnerSys" produktus. Vēl divas firmas - "Interarm Invest" un tās regulārais konkurents poļu "Dimida". Šī firma ar pamatkapitālu 1175 eiro vērtībā tika dibināta pagājušā gada beigās ar masveida reģistrācijas adresi Varšavā, un tā arī ne reizi vien ir darbojusies kā "Dizeļ-energo" dīleris. Šoreiz abas firmas piedāvāja vācu BAE akumulatorus. Oktobrī iepirkumu komiteja izvēlējās poļu uzņēmumu un plāno ar to noslēgt līgumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti