Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Daci Melbārdi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rehabilitācijas centrs "Poga" piedāvās unikālas ārstniecības metodes

«Ziedot.lv» izveido rehabilitācijas centru smagi slimiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Caur fondu „ziedot.lv” Latvijas iedzīvotāji 13 gadu laikā ieguldījuši desmit miljonus eiro bērnu ārstniecībā un rehabilitācijā, bet vairāk nekā puse no šīs naudas aizceļojusi uz ārzemēm. Tagad tas mainīsies, jo jau drīzumā darbu sāks labdarības organizācijas „ziedot.lv” dibināts bērnu rehabilitācijas centrs Rīgā “Poga”. Tā mērķis ir paplašināt iespējas smagi slimiem bērniem atgūt kustību prieku Latvijā, nevis sūtīt viņus uz ārzemēm. Centra tapšanā „ziedot.lv” ieguldījis gandrīz miljonu eiro, kas gadu gaitā sakrāts no mērķziedojumiem organizācijas attīstībai. Darbu jaunā ārstniecības iestāde sāks nākamgad.

Fonds „Ziedot.lv” šomēnes pārcēlies uz jaunām mājām Indrānu ielā Rīgā, kur līdzās nelielajām administrācijas telpām trīs stāvos iekārtots jaunais bērnu rehabilitācijas centrs. To Latvijas Radio izstaigā kopā ar „ziedot.lv” vadītāju Rūtu Dimantu un rehabilitācijas centra vadītāju Līgu Latkovsku, kuras šo projektu lolojušas trīs gadus.

„Uz doto brīdi mums ir četri fizioterapeiti, es esmu kā fizioterapeits osteopāts, un ir neirologs. Sākot ar februāri, mums ir plānoti desmit fizioterapeiti, ergoterapeits un neirologs,” stāsta Latkovska.

„Mēs koncentrējamies uz smagi slimiem bērniem. Protams, ja resursi atļaus, var arī pieaugušos, bet prioritāte mums ir bērniņi,” piebilst Dimanta.

„Un te ir mūsu pirmā superlieta – būris, kas ir pirmais Ziemeļeiropā,” saka Latkovska, rādot terapijas „būri”, ko veido trīs balti režģotas sienas un desmitiem striķīšu, jostu, atsvaru un īpašs kostīms, ko ar tiem savieno.

Atšķirībā no 40 minūšu garajām valsts apmaksātajām fizioterapijas nodarbībām, ASV radītā „TheraSuit” fizioterapijas metode paredz trīs stundu garu bērna un terapeita kopīgu treniņu katru dienu mēnesi no vietas. „Tas ir ļoti, ļoti nopietns darbs mēneša garumā. Pēc kursa iziešanas viņiem uz mājām tiek iedoti uzdevumi, viņi regulāri ziņo par progresu, un pēc 3-4 mēnešiem ziņo par atkārtotu kursu,” skaidro Latkovska.

Daktere stāsta, ka šo terapiju varēs izmantot mazie pacienti gan ar bērnu cerebrālo trieku, gan traumatiskiem mugurkaula bojājumiem un daudzām citām diagnozēm. Terapija izvēlēta pēc jaunākajiem pētījumiem, un ārsti izgājuši īpašu apmācību darbam ar šo metodi. „Terapijai ir ļoti labi rezultāti. Viņi [izstrādātāji] paši ir veikuši pētījumus – salīdzinot ar tradicionālo terapiju, kur bērns gada laikā saņem stundu garu terapiju trīsreiz nedēļā un uzlabojums pēc plaši izmantotas novērtējuma skalas ir 3 – 5 %, tad šeit pēc viena kursa uzlabojums šajā skalā ir 7 – 10%.”

Šāds četru nedēļu kurss vienam bērnam izmaksās apmēram 1800 eiro. Līdz šim par ziedotāju naudu smagi slimi bērniņi līdzīgu terapiju saņēma ārzemēs, kas maksāja četrreiz dārgāk. „Ja mēs iepriekšējos gadus vācām līdzekļus, lai bērns nokļūtu Slovākijā, un visi savāktie 6000 eiro ceļoja uz Slovākiju un palika tur, tad šeit līdzekļi paliks Latvijā. Mēs algosim vietējos speciālistus, par viņiem tiks samaksāti nodokļi, viņi arī šo naudu tērēs šeit. Tas ir tas sapnis, ka ziedotāju nauda paliek Latvijā, bet primārais, protams – lai bērniem un ģimenēm būtu daudz vieglāk,” saka Rūta Dimanta.

Vairums ārstu jaunajā centrā nāk no privātā sektora, tādēļ Dimanta noraida bažas par speciālistu aizvilšanu no valsts medicīnas sistēmas: „Domāju, nevienam nav noslēpums, ka ar valsts finansējumu bērnu rehabilitācijai nepietiek.

Otra lieta – mēs šo rehabilitācijas centru gribam veidot kā dāvanu bērniem Latvijas simtgadē. Tas nozīmē, ka mēs nākam talkā savai valstij.

Par iedzīvotāju un uzņēmumu ziedojumiem tiek iegādātas inovatīvas rehabilitācijas metodes. Un nākotnē, ja mēs varam pierādīt, ka šis ir efektīvi, valsts to varētu iekļaut arī savās klīnikās. Mēs šo redzam kā sadarbību un papildinājumu. Jo ja mēs varam savākt naudu, lai sūtītu bērnus rehabilitēties ārpus Latvijas, tad mēs to tikpat labi varam darīt arī šeit uz vietas.”

Vairākus metrus garš un augsts gaitas robots ir otrs rehabilitācijas centra jaunieguvums, kas izmaksājis gandrīz tikpat, cik visa Indrānu ielas māja – teju pusmiljonu eiro. Bērnu neirologs Mikus Jakovickis demonstrē, kā Šveicē izstrādātā ierīce ļaus trenēt gaitu, imitēt kāpšanu pa kāpnēm vai kādu atsevišķu kustību: „Mēs viņiem varam veidot šos neiroloģiskos ceļus, lai pēc tam varētu strādāt arī ar citām metodēm. Bet, regulāri ar šo [robotu] strādājot, var panākt progresu. Bērniņš varbūt uzreiz nestaigās, bet viņš var daudz stabilāk sēdēt, stabilāk nostāvēt vai iet ar atbalstu. Bet tas, protams, ir jāskatās pēc katras diagnozes.”

Plānots, ka „Ziedot.lv” dibinātajā rehabilitācijas centrā „Poga” palīdzību ik gadu varēs saņemt vairāki simti bērnu.

Centra gada budžets ir apmēram 400 tūkstoši eiro tikai no ziedotāju naudas. Rūta Dimanta uzsver – tas ir bezpeļņas projekts, kur visi līdzekļi no maksas pakalpojumiem, piemēram, ārstnieciskās vingrošanas vai slinga terapijas pieaugušajiem, tiks novirzīta bērnu ārstēšanai un jaunam aprīkojumam.

Centra vadītāja Līga Latkovska stāsta, kā vecākiem pieteikt mazuļus rehabilitācijai: „Mammas droši vien zvanīs un teiks: es arī gribu jūsu robotu! Un mēs teiksim – vispirms atnāciet ar mums satikties, satikt mūsu neirologu un fizioterapeitu, lai mēs kopā varam izlemt, kas jūsu bērnam ir vajadzīgs."

Pirmos pacientus jaunais bērnu rehabilitācijas centrs uzņems nākamgad, bet jau ceturtdien, 26.novembrī, „ziedot.lv” oficiāli iepazīstinās ar jaunajām telpām un sāks ziedojumu kampaņu, jo pirmo 60 bērnu ārstēšanai vajadzīgi 144 tūkstoši eiro. Veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un zemnieku savienība) savu viedokli par šo iniciatīvu un valsts iespējām to atbalstīt solījis sniegt pēc centra apskates.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti