Vēsturnieks Kangeris: Čekas maisi jāpublisko, lustrācijas laiks nokavēts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijā ir nokavēts laiks, kad personas varēja brīvprātīgi informēt valsti par sadarbību ar padomju Valsts drošības komiteju pagātnē, un tāpēc “čekas maisi” būtu jāpublisko, un tas dos sabiedrībai zināmu nomierinājumu, LTV raidījumā “Viens pret vienu” sacīja  Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas vadītājs, vēsturnieks Kārlis Kangeris.

Kangeris pauda pārliecību, ka VDK aģentu un ziņotāju vārdi jānodod atklātībai, tāpat kā materiāli, kas ir Totalitāro seku dokumentēšanas centra rīcībā.

 Lustrācija

Personas atzīst sadarbību ar totalitāro režīmu
Šīm personā valsts nosaka ierobežojumus
Lustrācija arī paredz, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā, to personu, kas brīvprātīgi deklarējušas savu sadarbību ar drošības iestādēm, aizsardzību, viņa vārda neizpaušanu un aizsardzību pret šantāžu 

Latvijas Radio diskusija “Lustrācija - pagātnes pārvērtēšana”

Ir pagājuši jau 26 gadi, un cilvēkiem bija laiks pārdomāt savu rīcību vai paziņot par savu sadarbību ar VDK, viņiem būtu jāapzinās, ka ar savu sadarbību viņi uzņēmušies atbildību, varbūt kaitēts kādam citam, varbūt kādu labumu ieguva paši, klāstīja Kangeris.

Viņaprāt, bažas, ka tas var graut kādu zināmu cilvēku reputāciju vai karjeru, ir pārspīlētas, jo ir cilvēki, kuru vārdi parādījās “čekas maisos” un kuri to publiski atzinuši, bet sabiedrība to pieņēma.

Piemēram, akadēmiķis Jānis Stradiņš atzina, ka viņa vārds figurē VDK materiālos, jo viņš rakstījis zinātniskas atskaites par vairākiem ārzemju komandējumiem, kuras toreiz reglamentētā oficiālā kārtā iesniegtas oficiālām iestādēm, viņam saistībā ar ārzemju braucieniem ir bijušas pārrunas ar oficiāliem darbiniekiem, kas gan nav stādījušies priekšā kā VDK darbinieki, bet viņš gan nebija ne aģents, ne ziņotājs.

Ja cilvēki godīgi stāstīja un atzinās, sabiedrība pieņēma un piedeva, ja viss “čekas maiss” būtu atklāts 1994. vai 2004.gadā, viss nomierinātos īsā laikā, pauda Kangeris. Viņš uzskata, ka tas saturs aizvien jāpublisko, lai “sabiedrībai būtu zināms nomierinājums”. 

Jau ziņots, ka VDK materiālu izpētes speciālā valdības izveidotā starpnozaru komisija tapusi pēc Saeimas lēmuma, ka pirms VDK dokumentu publiskošanas vēl jāveic šo materiālu zinātniskā izpēte. Bijušās Valsts drošības komitejas dokumenti publiski būs pieejami pēc 2018.gada maija beigām, bet  ir skaidrs, ka kartotēka nav pilnīga un informatoru kartītes nevar kalpot par pierādījumu sadarbības faktam ar padomju laika represīvo iestādi.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti