Veselības ministrija sola pilnveidot procedūras lobiju ietekmes mazināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veselības ministrija izstrādās procedūru interešu konfliktu iespējamības un lobistu ietekmes samazināšanai, taču pagaidām negatavojas pārtraukt sadarbību ar ministrijas galveno speciālisti onkoloģijā Daci Baltiņu. Fakts, ka viņas pamata darba vieta jau vairākus mēnešus ir Starptautiskais viroterapijas centrs, rada bažas par iespējamu interešu konfliktu, pētot farmācijas biznesa ietekmi uz veselības aprūpes sistēmu, secinājis Latvijas Radio raidījums „Īstenības izteiksme”.

Veselības ministrijas ieskatā, fakts, ka ministrijas galvenās speciālistes onkoloģijā un ķīmijterapijā Daces Baltiņas pamata darba vieta kopš šā gada vasaras ir Starptautiskais viroterapijas centrs, pagaidām nav radījis pamatu bažām, ka Baltiņa lobētu sava darba devēja intereses. Tādēļ ministrija negatavojas izraudzīties jaunu galveno padomdevēju onkoloģijas jautājumos.

„Ja mēs runājam par onkoloģiju, tas, kur mums ir nepieciešams profesores Baltiņas padoms, ko viņa ļoti sistēmiski un labi arī izstrādāja, neattiecas uz ārstēšanu vai medikamentu shēmām.

Tie ir algoritmi, kā mēs no ģimenes ārsta pacientus, kam ir tādas vai citādākas aizdomas, izvedam cauri veselības sistēmai, lai viņš pēc iespējas ātrāk nonāk līdz gala diagnozei un saņem šo ārstēšanu,” skaidro Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

Baltiņas darbošanās Starptautiskajā viroterapijas centrā gan darījusi bažīgu Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītāju Romualdu Ražuku (“Vienotība”): „Mēs ar viņu sadarbojāmies viņas iepriekšējā amata vietā, bet pašreiz es diez vai varu aicināt viņu uz Saeimas apakškomisiju kā eksperti, jo viņas profesionālās un mantiskās intereses tagad ir šajā „Rigvir” izplatīšanas uzņēmumā.”

Deputāts norāda, ka pašreizējos apstākļos valsts nevar pieprasīt, lai ārsti nestrādātu privātajā sektorā.

Tomēr Veselības ministrijas galvenajiem speciālistiem būtu jābūt ārstiem, kuru pamata darba vieta ir valstij vai pašvaldībām piederošās slimnīcas, uzskata Ražuks.

„Tas tiešām ir nopietni. Mēs esam skatījuši jautājumu par valsts veselības aprūpes naudas aizplūšanu uz privātiem uzņēmumiem. Konstatējām, ka tur neko nevar darīt, slimība ir ielaista un ir izveidojušies labi, spēcīgi uzņēmumi, piemēram, „Veselības centrs 4”, kas sniedz adekvāti labu veselības aprūpi. Bet, protams, mērķis ir, lai to kontrolpaketi paturētu valsts,” stāsta deputāts.

Arvien pieaugošā privātās medicīnas un farmācijas biznesa ietekme uz veselības aprūpes jomu ir arī Veselības ministrijas redzeslokā. Pole norāda, ka to plānots risināt, pilnveidojot procedūras interešu konflikta situāciju un lobēšanas ietekmes mazināšanai: „Tas, ko Veselības ministrija noteikti darīs un šobrīd jau ir sākusi, ir izstrādāt jaunu šo interešu konfliktu vai lobēšanas minimizēšanas jeb novēršanas procedūru, kas strādātu ne tikai mūsu ministrijā un padotības iestādēs, bet ko mēs lūgsim iekļaut savos darbos arī ārstniecības iestādēm, it īpaši kapitālsabiedrībām.

Ir ļoti būtiski, lai turpmāk dažādās padomēs, izvēloties speciālistus, galvenos speciālistus, stratēģiskās padomes locekļus, mēs viņiem sagatavotu līdzīgi kā tas ir dažādos iepirkumu konkursos, parakstīšanai deklarāciju, ka viņiem konkrētu jautājumu izlemšanā vai risināšanā nav interešu konflikta.”

Atbilstoši Veselības inspekcijas publiskotajiem datiem, dažādu farmācijas kompāniju finansiālais atbalsts slimnīcu fondiem, mediķu nevalstiskajām organizācijām un individuāliem ārstiem gada laikā sasniedzis aptuveni trīs miljonus eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti